Ρεμπέτικη Ιστορία

Ένα μαγαζί που έχω πάει και παίζει ως επί το πλείστον ρεμπέτικα είναι αυτό.

ΡΕΜΠΕΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
(Λαικά, ρεμπέτικα)

Ιπποκράτους 181, Αθήνα
Τηλ: 210 6424937

Παύλος Βασιλείου.

Δεν είμαι σίγουρος για το καλοκαίρι.

Εγώ το θεωρώ πολύ καλό μαγαζάκι αν και είναι τρύπα (για άλλους αυτό είναι καλό)
και δεν έχει πολύ καλό εξαερισμό…

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και από άλλους που το έχουν επισκεφτεί!!!

τα σπάει το μαγαζακι!!! Εχει και ιστορία στην πλάτη του και πολύ καλους μουσικούς
καλοκαιρι είναι κλειστα

εχει βέβαια τα εξης αρνητικα
1 είναι ακριβο σχετικά (8 ευρα το ποτό)
2 νομίζω έχει χάσει τον παρείστικο χαρακτήρα του
3 εχει δωματιάκια και δεν είναι στανταρ ότι θα βλέπεις

Πάντως από παίζει αυθεντικά ρεμπετικα χωρίς να τα εκφυλίζει:088:

ξέρει κανεις πως λένε τον μποζουξη που παιζει φέτος στη ρεμπετικη ιστορία ;;;;;;;;

Αν πήγες Σάββατο, τότε θα πρέπει να πέτυχες το Γιώργο Πετρούδη! Μπουζούκαρος και πολύ άτομο!!!

Εγω παντως εχω να παω πολλα χρονια στην Ρεμπετικη Ιστορια( συγκεκριμενα απο το ‘’ 82-’’ 83) και τοτε ο Παυλος που λετε δεν επαιζε, αν θυμαμαι καλα, γιατι οσες φορες βρεθηκα εκει, ακουσα μονο τον Ξηνταρη( γι’ αυτον πηγαινα αλλωστε) που ηταν το μπουζουκι και η φωνη του καταστηματος, μαζι με 1 κιθαρα και 1 μπαγλαμα( των οποιων τα ονοματα δεν θυμαμαι. Το παλκο περιτο να σας πω οτι ητανε αυτοσχεδιο σε μια γωνια του μαγαζιου, αλλα απο ερμηνεια ο Ξηνταρης…ΤΡΟΜΕΡΟΣ οπως και τωρα. Για τωρινες τιμες δεν ξερω, αλλα εχω κρατημενη μια αποδειξη του μαγαζιου, μολις την βρω θα σας γραψω τι πληρωσαμε εκεινη την εποχη. Και κατι ακομα, οποιος πεινουσε, πηγαινε απεναντι στο σουβλατζιδικο και εφερνε στο τραπεζι να φαει, ελευθερα( το καναμε και μεις κανα δυο φορες)

παλιό μαγαζί με πολλή Ρεμπέτικη Ιστορία.Κι εγώ έχω να πάω από το 95.Κι ο Παυλάρας ωραίος.

Χρόνια τυραννιόμουν στην ρεμπέτικη ιστορία!!!
Δεκαετία 80-90 ωραία χρόνια.
Έπαιζε τότε ο Ξηνταρης με ένα κιθαρίστα που αν δεν κανω λάθος τον έλεγαν Καλαφάτη
και είχε ωραία φωνή,
Επίσης ένας τύπος με μπαγλαμά που το τσιγάρο που κάπνιζε εσβηνε οταν εφτανε στο φιλτρο
και αυτος συνεχιζε να το εχη στα χειλη του:110:

Μπραβο κι απο μενα , στον τυπο με τον μπαγλαμα … ξεχωριστη φυσιογνωμια …
για να τον θυμασαι αλλωστε …:109:

Πρέπει να λές για το Μήτσο το Κουτρουμπή.

Ναι Μήτσο πρέπει να τον έλεγαν . Αυτός είναι κατά 90%.
Τότε είχε μούσι. Που είναι τώρα αυτοί οι άνθρωποι Μήτσος, Καλαφάτης.
Παρεπιπτωντως ηθελα να πω για τον συγχωρεμενο τον Ιορδανη (ωραιος μαγκας)
τον ειχα δει σε ενα ρεμπεταδικο στο Μοναστηρακι ανεβενες σκαλια για να πας στην σαλα του
της κακιάς ώρας ήτανε αλλά τα κάλυπτε όλα ο Ιορδάνης, Μου καναν εντυπωση τα μακρυα δαχτυλα του σε συνδυασμο μετην λεπτη ταστιερα του τριχορδου. Αυτος για ναναι στα ισια του επρεπε να παιζει κιθαρα με 7-8 χορδες αν υπαρχει τετοια. Καλα για το στριφτο τσιγαρο που εκανε δεν τοσυζηταμε σε χρονο dt:246:

Ο Καλαφάτης είχε αράξει για πολλά χρόνια στη Σκόπελο. Εδώ και δύο χρόνια έχει αρχίσει να εμφανίζεται στην Αθήνα, κυρίως με αφιερώματα σε διάφορα μαγαζιά. Μπορείτε βέβαια να ρωτήσετε και τον ίδιο, καθότι τυγχάνει συμφορουμίτης.

Από τιμές τι παίζει εκεί? Δηλαδή κατά άτομο?