Πριν χαθεί το όνειρο μας

Πριν χαθεί το όνειρο μας
και ξαναβραδιάσουμε
άσε με να σ’ αγαπάω
κι όπου φτάσουμε
… και λοιπά
Το τραγουδάει ο Βοσκόπουλος. Ποιοί το έχουν γράψει. Πότε; Ποιό ήτανε το cd ή ο δίσκος που κυκλοφόρησε πρώτη φορά;
Mη με αποπάρετε, ακούω και ρεμπέτικα. Αλλά εδώ και μια βδομάδα μου έχει κολλήσει αυτό το τραγούδι, το άκουσα από ένα διπλανό αυτοκίνητο και μου σφηνώθηκε.
Τι να κάνουμε τώρα.

Ζαμπέτας - Καλαμίτσης μου ακούγεται, αλλά μπορεί και νάμαι βαθειά νυχτωμένος…

Δεν ήθελα να ασχοληθώ με το θέμα αλλά μ’ έπιασε… υστερία… που ο φίλτατος Κώστας Φέρρης έγραψε πως ίσως είναι του Ζαμπέτα (ΟΧΙ).
Κώστα μου είσαι, όχι μόνο βαθειονυχτωμένος αλλά ξαναβραδιασμένος ή και ονειροδειλινο-“χαμένος” (!!!)
Μήπως μπέρδεψες τα τραγούδια; Ο Τόλης τραγουδάει του Ζαμπέτα σε στίχους Αλεξ. Καγιάντα -με τη λέξη “χαθείς”- το :
“Όταν χαθείς το δειλινό” που λέει το ρεφρέν :
Και το τσιγάρο όταν σβήσει
κι εσύ χαθείς το δειλινό
όπως κι αυτό θα 'χεις αφήσει
πίσω σου στάχτες και καπνό.

Τέλος πάντων, το “Πριν χαθεί το όνειρό μας” είναι του ίδιου του Βοσκόπουλου σε στίχους Μίμη Θειόπουλου. Άλλα στοιχεία, δεν γνωρίζω…
(…Να ρωτήσουμε τον…οδηγό του αυτοκινήτου !!!)

Μιλ παρδόν, φιλτάτη μαμζέλ, το τραγούδι ούτε που τόχω ακούσει, κάτι έτσι μες στη θολούρα της νύχτας, και γιά να στείλω έτσι ένα… κάποιο μήνυμα.
Κουράζομαι πολύ όλη μέρα, και το βράδυ που γυρνάω… ξεσπάω στο Ιντερνέτ!

Και εγώ τι σου φταίω?

Πα ντε κουά, μεσιέ Κωνσταντίνε! Μη νιώθεις…κι άσχημα που δεν ήξερες το άσμα κι εγώ στη δισκοθήκη μου βρήκα τα στοιχεία. (Μόνο που γνώριζα πως δεν είναι του Ζαμπέτα)
Ασε κι εγώ μια απ’ τα ίδια. Περνάω μια πολύ ζόρικη περίοδο, πολύ τρέξιμο και…σκάψιμο. Δουλεία! Σερί, 12 το πρωί με 1 το βράδυ. Πραγματικά είναι χαλάρωση να στέλνεις και ν’ αναζητάς κάποιο μήνυμα απ’ τους φίλους σου.
ΓιωργΑδμίνο μας, δε μας φτιάχνεις και κανα chat (!!!) Δεν προφταίνουμε να μπαίνουμε σε άλλες σελίδες! Μόνο με τη δικιά σου ασχολούμεθα !!!

να σου πω, καλή ιδέα…μήπως λέμε και καμιά κουβέντα ούναλίνα (online)

Να σου πω ρε γιώργο φτιάξε και τσατ με ήχο μπας και ρίχνουμε καμιά πενιά όλοι μαζί έτσι όπως είμαστε απ΄το σπίτι, που να τρέχεις τώρα στις ταβέρνες, ταλαιπωρία… και να βρωμαν και τα ρούχα σου μετά

Τί έγινε πρόεδρε; Γράφουμε, γράφουμε;

με μανία…

ρε Φρανκ ? ποτε ξενιτευτηκες και δεν μας το πες ?
μιλησα με τον κωστα χτες και μου πε οτι εισαι εξω.
κι ελεγα να κανονισουμε εκεινη τη συναντηση για ανταλλαγη αποψεων που λεγαμε…
καλα να περνας παντως.

λιγο μετα το πασχα ημουν πανω στη Σκαλα. ολοι καλα, ξεπερνουν σιγα-σιγα τα της κηδειας.

Ποιά κηδεία ρε ʼρη? Είμαι από τον Φεβρουάριο στην Ολλανδία, δεν ξέρω τίποτα. Στείλε e-mail με greeklish στο frank.coutelieris@unilever.com ή με ελληνικά στο frank@frank.gr

CU