"Πληροφορίες για Αμανέδες"

Καλημερίζω και εύχομαι καλό τριήμερο, καλές πενιές και τσάρκες.

Μήπως κανείς ξέρει πληροφορίες ξια τον Κιουρντί μανέ και για τον Μπουρνοβαλιό;
Βρέθηκε ένας παμπάλαιος δίσκος με αμανέδες, αλλά δεν ακούγεται σχεδόν τίποτε εκτός από χρατς- χρουτς.

Γιάννης.

Καλημέρα σε όλους.

Κιουρντί μανές: Νταλγκάς, 1931. Ακούγεται Λύρα με το Λάμ. Λεονταρίδη και Ούτι με τον Αγάπιο Τομπούλη.
“Σε ποιον να πω τον πόνο μου να με παρηγορήσει,
όλοι θα κλαίνε σαν παιδιά κι η πέτρα θα ραϊσει”.

Μπουρνοβαλιός:Κ. Καρίπης, 1928. Βιολί ο Δραγάτσης, σαντούρι ο Αραπάκης, κιθάρα ο Σκαρβέλης. Ακούγεται και πιάνο.
“Σε βλέπουν τα ματάκια μου και μου περνά ο πόνος,
αδύνατο΄ναι μάτια μου να ζήσω πλέον μόνος.
Πνοή δεν έχω για να ζω και στήθος για να αντέξω,
μη με παιδεύεις άδικα, με δίχως να σ΄αντέξω”.

Ελπίζω ότι είναι σωστά τα στοιχεία.
Ελένη.

14 χρόνια μετά ξέρουμε πλέον ότι κάθε τίλος μανέ μπορεί να αντιστοιχεί σε πολλές (ενίοτε δεκάδες) ηχογραφήσεις, άλλοτε του ίδιου μανέ με διαφορετικά δίστιχα και εκτελεστές, άλλοτε διαφορετικών μανέδων στον ίδιο δρόμο (αν ο τίτλος είναι του τύπου «Κιουρδί μανές»).

Ο Μπουρνοβαλιός μανές είναι ένας συγκεκριμένος σκοπός (που όμως δεν είναι μανές - απλώς έτσι τον έλεγαν!), και έχει ηχογραφηθεί πλήθος φορές, από πολλούς τραγουδιστές, συνήθως με διαφορετικά δίστιχα. Βασικά, είναι το «Και γιατί δε μας το λες».

Κιουρδί μανές είναι μια γενική περιγραφή, που μπορεί να είχε δοθεί ως τίτλος δίσκου σε οποιονδήποτε μανέ είναι σε δρόμο Κιουρδί.

Τεράστιος πλούτος σχετικών πληροφοριών (αδιανόητος προ 14 ετών) υπάρχει στο sealabs, αλλά πολλά επίσης και στο ΥΤ. Φυσικά, παντού υπάρχει το ενδεχόμενο να πέσουμε σε λάθη.

2 «Μου αρέσει»