Οι Μεγάλοι Έλληνες

Τελείωσε η πρώτη φάση της ψηφοφορίας στην παραγωγή του ΣΚΑΪ με τίτλο “Μεγάλοι Έλληνες” και ανακοινώθηκαν οι 100 επικρατέστεροι. Με συμμετοχή πάνω των 38.000 ατόμων, μέσα στους 100 πιο δημοφιλείς Έλληνες όλων των εποχών λείπουν αρκετοί, αλλά περιλαμβάνονται και πολλές “εκπλήξεις”, όπως οι Βαμβακάρης, Τσιτσάνης, Γλέζος, Καστοριάδης, Λαμπράκης, Παναγούλης, Μπελογιάννης, Ελύτης, Ρίτσος, Σεφέρης, όπως και ο “Άγνωστος Στρατιώτης”.

Η πλήρης λίστα των 100 καθώς και περισσότερες λεπτομέρειες για την παραγωγή αυτή υπάρχουν στην ιστοσελίδα του ΣΚΑΪ.

… άιντε, του χρόνου μπορεί να βγει κι ο Γιωργάκης στην δεκάδα.

Α, μπράβο!
Να μη μένουμε και πίσω…
Πρώτο το BBC λάνσαρε την ιδέα της ανάδειξης του “καλύτερου όλων των εποχών” και ακολούθησαν και άλλες 17 χώρες.
Είμαστε η 18η χώρα και μάλιστα με παγκόσμια πρωτοτυπία, διότι εδώ πέρα δεν θα αποφασίσουν κάποιοι ειδικοί για τον καλύτερο, αλλά το τηλεοπτικό κοινό…
Με τι κριτήρια άραγε να συγκριθούν προσωπικότητες δια μέσου του χρόνου και να αποτιμηθεί η προσφορά τους;;;
Οι Ιταλοί π.χ. βρίσκουν κοινά σημεία ανάμεσα στον Μπερλουσκόνι και …στον Ιούλιο Καίσαρα!

Για σκεφτείτε να βγάλει το δικό μας τηλεοπτικό κοινό καμιά ομοιότητα ανάμεσα σε Βαμβακάρη και …Καρβέλα …
:mad:

Στην Αγγλία, μάλιστα, βγήκε πρώτος ο Τσόρτσιλ (φυσικά) και δεύτερη η Νταϊάνα (και πάλι φυσικά). Στη “δική μας” λίστα, τα ονόματα που ανέφερα παραπάνω συνυπάρχουν με αυτά των Λαζόπουλου, Όθωνα (!!!) και Ζαγοράκη. :slight_smile:

Ανάμεσα σ’ άλλους και ο Χριστόδουλος, ο Μεταξάς, ο Βασίλειος (ο Βουλγαροκτόνος, όχι ο Κωστέστος), ο Τρικούπης…
Το κορυφαίο όνομα όμως είναι ο Σημίτης! (Ολεεεεεε!!!) Σύμφωνα με τα περίφημα γκάλοπ το κόμμα του έπαιρνε 30% κι αυτός ήταν ο καταλληλότερος πρωθυπουργός με ποσοστό 60%. Κάποια στιγμή αποφάσισαν να τον στείλουν σπίτι του και από τότε …αγνοείται! Πού είναι αυτός ο λαοφιλής πολιτικός; Γιατί δεν τον έχω δει εδώ μερικά χρόνια σε κανένα κανάλι;
Οχι τίποτ’ άλλο, αλλά επειδή μιλάμε για γκάλοπ…

ΥΓ. Εγώ θα 'θελα να γνωρίσω αυτούς που ψήφισαν τον Πλήθωνα και κυρίως τον Κοσμά τον Αιτωλό (που τον θυμόταν συχνά και ο Τζιμάκος).

Εγώ ψήφισα απ’ τους πρώτους στο site τους.

Πρώτον έβαλα τον Αρη, εννοούσα τον Νικολαϊδη αλλά αυτοί το μετατρέψανε σε Βελουχιώτη.
Δεύτερη έβαλα τη Μελίνα και ενώ εννοούσα το γνωστό ζαχαροπλαστείο με το θεϊκό εκμέκ, αυτοί το μετατρέψανε σε Μερκούρη.
Τρίτον έβαλα το Λάκη, δηλαδή αυτόν “με τα ψηλά ρεβέρ” που μένει εδώ δίπλα μου και αυτοί το κάνανε Λαζόπουλο.
Μετά έβαλα τον ΚαραΓιωργο, τον γνωστό φυσικό του μπρρρρίστολ, κι αυτοί το διορθώσανε σε ΚαραΘεοδωρή, έναν παγκοσμίως άγνωστο μαθηματικό.
Τέλος, ψήφισα τον Γιώργο Κουφό τον γνωστό γεωλόγο και αυτοί νόμιζαν ότι εννοώ τον Γιώργο Σουφλιά, το γνωστό κουφάλογο υπουργό ΠΕΧΩΔΕ.

Αυτές οι τηλε-ψηφοφορίες είναι επιρρεπείς σε παρερμηνείες.

Κι εγώ. Κυρίως, θα ήθελα να ξέρω με ποιό τρόπο έγινε η ψηφοφορία: Ο καθένας έδινε ένα, δύο, περισσότερα ονόματα ή υπήρξε λίστα; Δύσκολο βέβαια το δεύτερο, και τελείως λανθασμένο αφού προδιαθέτει.

Πάντως, 40κάτι χιλιάδες ψήφοι δεν είναι και παίξε γέλασε…

όσο για το ότι δεν είδες τον Σιμήτη στα κανάλια, Άρη, μάλλον προς τιμήν του είναι.