ΝΕΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

Προσωπικα πιστευω πως καλη ειναι η επαναπροσεγγι
ση Ρεμπετικων τραγουδιων ομως η δημιουργια καινου
ργιων ειναι η λυση για το σταματημα ολων αυτων των
αισχρων ακουσματων που ειμαστε αναγκασμενοι να α
κουμε καθημερινα απο ολα τα μεσα μαζικοποιησης της
επικοινωνιας.Γιατι αυτο ειναι που θελουν ολοι να
μας μετατρεψουν σε μαζα.Δεν θα τους περασει ομως.
Προτεινω λοιπον μιας και το FORUM λειτουργει και
ειναι και τοσο δημοφιλες να ανταλλαξουμε στιχους και αν κανενα καλοπαιδο θελει και μπορει φυσικα να βαλει και τη μουσικη αιντε να κανουμε μια προσπαθεια απο κοινου να δημιουργησουμε και κατι
νεο και οχι να αναμασαμε τα παλια.Οσο για την κλο
πη “πνευματικης ιδιοκτησιας” νομιζω οτι δεν τιθε
ται και τοσο μεγαλο θεμα γιατι οι κρατουντες δεν νομιζω να δινουν και τοση σημασια στο δικο μας ειδος μουσικης , μεχρι να τους ξυπνησουμε και παλι
δηλαδη.Εγω θα καταθεσω εντος των ημερων κατι στιχακια που εχω μουτζουρωσει ετσι για αρχη και
ειδομεν.
Χαιρετισμους σε ολα τα " εν ρεμπετικο"αδελφια.

Μεγάλο το δίκιο σου αδελφέ μου Γιωργάκη (κατά το “Στελλάκη”).
Όμως πρέπει να πούμε ότι σύγχρονα ρεμπέτικα υπάρχουν (π.χ., Στ. Βαμβακάρης, Λεμπέσης, Γκολές). Βέβαια δεν έχουν και τόση απήχηση. Κατ’ εμέ είναι δύσκολο να φτιαχθούν σήμερα ρεμπέτικα όπως εκείνα που αγαπάμε γιατί δεν ταιριάζουν με το σύγχρονο τρόπο ζωής. Δεν λέω ότι το είδος αυτό της μουσικής είναι καταδικασμένο να μπορεί μόνο να εκφράζει εκείνη την εποχή, άλλωστε το λαϊκό τραγούδι υπάρχει εδώ και αιώνες. Απλά ίσως χρειάζεται να προσαρμοστεί στα σημερινά δεδομένα. Θέλει δηλαδή προσπάθεια για να μην ξαναγράψουμε απομιμήσεις των παλιών. Ανησυχώ για το αν υπάρχει ρεμπέτικο που μπορεί να μας εκφράσει σήμερα με ζωντανό και κυρίως γνήσιο τρόπο και αν αυτό θα μας αρέσει τόσο πολύ όσο το παλιό. Ένα τέτοιο παράδειγμα είναι ας πούμε το “Απέναντι στο μιναρέ” του Λεμπέση. Πολύ καλό αλλά δεν τα φτάνει τα παλιά.

Τώρα που το σκέφτομαι, είχα εδώ και πολλά χρόνια φτιάξει 4-5 τραγουδάκια αλλά η κασσέτα στην οποία τα είχα γράψει για να μην τα ξεχάσω πήγε περίπατο.
Τους στίχους ίσως τους βρω κάπου.

<FONT FACE=“Courier New”>Λευτερη,η γνωμη μου ειναι οτι σε ολες τις εποχες θα υπαρχει χωρος για τραγουδια της ψυχης.
Τωρα το ζητημα ειναι τα τραγουδια που φτιαχνουμε να ειναι πραγματι βγαλμενα απο την ψυχη μας να μι
λανε για πραγματα που μας απασχολουν,για πραγματι
κες δηλαδη καταστασεις και οχι να μας απασχολει αν θα γινουν επιτυχιες.Αν το κυριωτερο μελημα ει
ναι να πουλησει το τραγουδι τοτε θα αναπαραγουμε τις σημερινες αηδιες.Αν ομως το τραγουδι μας ει
ναι αναγκη για επικοινωνια και εξωτερικευση αυτων
που μας απασχολουν τοτε το πιθανοτερο ειναι να βγει κατι καλο.Παλι δυστυχως δεν εχω μαζι μου τα
κιταπια να παραθεσω τους ταπεινους μου προβλημα
τισμους κανα δυο στιχακια δηλαδη αλλα δεν περιμε
να οτι θα διορθωνοταν σημερα η βλαβη και θα επι
κοινωνουσαμε.Απο μυαλου λοιπον μια πρωτη προσεγγι
ση και παρακαλω επιεικια.

Σαν το πουλι μες το κλουβι
που δεν γνωριζει ντο και μι
μα 'πο καρδιας σαν τραγουδει
χιλιαδες ματια κλαινε

Ετσι και γω ο ταπεινος
δεν ειμαι ο δολιος μουσικος
ουτε και μεγας ποιητης
στιχακια να ταιριαζω

Το μαραζι της καρδιας μου
λεω 'γω στο μπαγλαμα μου
και της ερημιας το πονο
με το μπουζουκακι διωχνω.

Γιωργος.</FONT>

Γιώργο,

Δεν χρειάζεται να επιδειχθεί καμία επιείκεια στους στίχους σου. Είναι φανερό ότι είναι ειλικρινείς και συμφωνώ με τα όσα γράφεις πριν. Βέβαια, “το μεράκι της καρδιάς μου” θυμίζει πολύ ένα τραγούδι που έχει πει ο Νταλάρας αλλά ποιός σου απαγορεύει να το ξαναπείς; Εκείνο π.χ. το “Με παράσυρε το ρέμα, μάνα μου δεν είναι ψέμα” το 'χουν πει διάφοροι (με παραλλαγές).

Μόλις σου έστειλα ένα e-mail στη διεύθυνση που έχεις δώσει (hellcosm@hotmail.gr) και μου το γύρισε πίσω. Για δες μήπως την έχεις δώσει λάθος.

<FONT FACE=“Courier New”>Λευτερη με το mail δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται δεν μου δειχνει κατι.Αν θελεις να επικοινωνησεις αμεσα τηλεφωνησε μου στη δουλεια μεχρι τις 5 θα με βρεις στο 6198872-3.Απανταει η γραμματεια ζηταμε με.Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Τους στιχους τους εστειλα γιατι δεν θελω να νομισθει οτι ξεκιναω μια συζητηση και βγαζω μετα την ουρα μου απεξω.</FONT>
Γιωργος.

(Λευτέρης Κοφίδης)

Γιώργο,

Μόλις πήρα στο νούμερο που μου έδωσες και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανείς Τζορτζόπουλος εκεί. Όσο για το e-mail σου, μου λέει ότι η διεύθυνση δεν υπάρχει.

Κακώς απασχολούμε το forum με τέτοια μηνύματα αλλά δεν είχα άλλο τρόπο να επικοινωνήσω μαζί σου. Στείλε μου αν θέλεις ένα μήνυμα στο
kofidis@di.uoa.gr

<FONT FACE=“Courier New”>Λευτερη,κεκτημενη ταχυτητα.Διορθωνω το τηλεφωνο 6198852-3.Τελευταια ενοχληση του φορουμ με τετοια μυνηματα.
Γιωργος.</FONT>