ΝΑΡΚΩΤΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ(διαχωρισμος;)

Μεαφορμή και το θέμα που ειχε κάνει θραύση (ρεμπέτης=χασικλής;)
μεταφαίροντας το φαινόμενο της χρήσης ουσιών σήμερα
υφισταται κατα τη γνώμη σας ο διαχωρισμός ΣΚΛΗΡΩΝ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΩΝ ΟΥΣΙΩΝ;
και αν υπάρχει διαφορα; και σε ποια βάση κατα τη γνώμη σας;

Και αν τα διαχωρίσουμε σε τι θα βοηθήσει ρε συ Άρη? Τί σκληρά τί μαλακά τα ίδια ***** είναι! Και επειδή το θέμα είναι πολύ ευαίσθητο και μας διαβάζουν και μικρά παιδιά , προτείνω να κλειδώσει!

Διαφωνώ Κώστα, γιατί να κλειδώσει ; Τα ναρκωτικά είναι δίπλα στα παιδιά, δεν θα τα ξεκινήσουν απ’το Φόρουμ. Αν είναι, να σταματήσουμε να μιλάμε και για χασικλίδικα…

Η δική μου θέση πάντως είναι όχι σε όλες τις εξαρτήσεις, σωματικές και ψυχικές.

Φίλε Κώστα
1.νομίζω ότι είναι λιγότερο ευαίσθητο απο το να ακους απο πολιτικο οτι δεν έγινε και τίποτα να υπάρχει μια γλάστρα στο μπαλκόνι μας!!!
2. αυτή η κουβέντα δεν νομίζω ότι βλάπτει ένα νέο άνθρωπο κι αν το κάνει πως το κάνει δηλαδη;
3.Εδω πάνε να νομιμοποιησουν τη χρήση απ την πίσω πόρτα ( ο Πρύτανης του Γεωπονικου επετρεψε να γίνει στο χώρο του Πανεπιστημίου Φεστιβαλ αποποινοικοποιησης) και θεωρεις κακό να πει καποιος τη γνώμη του;

ΥΓ με τη γνώμη σου συμφωνω [Τί σκληρά τί μαλακά τα ίδια ***** είναι!]
αλλα οι γνώμες γενικά σήμερα διχάζονται , δεν είναι λίγες οι αποποπειρες, επιστημονικά να διαχωριστούν τα ναρκωτικα

Μπάμπη απλά χαρακτήρισα το θέμα ως ευαίσθητο! Φαντάζεσαι να λέει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του σε μία τέτοια συζήτηση? Θα βρεθεί και κάποιος και θα πει “ναι ρε δε βαριέσαι ας πιούμε και κανά μπάφο τί έγινε?” Και ο πιτσιρικάς μου, (λέμε τώρα), θα μου πει ρε μπαμπα αυτοί εδω λένε να πίνουμε και κανα μπάφο που και που!

  1. Φίλε Άρη άν διαχωρίσουμε τα σκληρά και τα μαλακά πιστεύω ότι βλάπτει έναν νέο άνθρωπο! Γιατί ο νέος άνθρωπος βάλεται από,παντού με τέτοιου είδους ουσίες! Αν ξεκινήσουμε να τις διαχωρίζουμε και μεις…!!!
  2. Και στην τελική πες μου εσυ σε τι θα βοηθήσει να διαχωρήσουμε τα σκληρά με τα μαλακά!

Μάλλον δεν με καταλαβες.
Είμαι φανατικός πολέμιος αυτού του διαχωρισμού!
Παρ όλα αυτα σήμερα έστω και ατυπα αυτός ο διαχωρισμός τείνει να κυριαρχήσει και κατα τη γνώμη μου είναι επικυνδινος, δρα προπαγανδιστικά στο να ξεκινα κάποιος χρήση ή το λιγότερο να είναι εξοικειωμένος μ αυτη την ιδεα

Δυστηχως αργησα να συμετασχω στην παραπανω συζητηση σας μιας και μπαινω στο φορουμ μονο μεσημερι πραγμα που δεν ειναι κανεις…Επομενως δεν ξερω αν περναει και η γνωμη μου:082:… Παντος πιστευω οτι εχει χαρακτηρηστει ο ρεμπετης σε χασικλης και σε αυτο δεν φταιει κανενας αλλος απο αυτον που δινει το δικαιομα να χαρακτηρηστει και απο αυτον που χαρακτηριζει…Δηλ. οποιος ειναι χασικλης καλο θα ηταν να ειναι για την παρτη του και να μην δινει το δικαιομα και απο την αλλη πλευρα καλο θα ηταν και καποιος που δεν ειναι να μην κατηγορει ετσι απλα για να το κανει η τουλαχιστον χωρις να ξερει…Τελος πιστευω το θεμα Ρεμπετης= Χασικλης εχει να κανει με την κοινωνια αφου αυτη και η δυσκολιες της ζωης μας κανουν τους Ανθρωπους πουριτανους και Φοβιτσιαρηδες με τα απλα πραγματα που απλα ωρες ωρες τα κανουμε δυσκολα… Οπως ελεγε και ο παπους μου ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΖΑΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ… Και ρε παιδια Δεν νομιζω οτι φταιει η μουσικη και ειδικα το ρεμπετικο και ο αλλος φουμερνει…Αμα ειναι ετσι αστα να παν…:019:

Και συ δεν με κατάλαβες! Σε καμία περίπτωση δεν κατάλαβα ότι εσύ δεν είσαι φανατικός πολέμιος αυτού του διαχωρισμού! Απλά είπα ότι είναι το θέμα πολύ ευαίσθητο! Sorry πάντως αν στην χάλασα! Δεν είχα αυτό το σκοπό! Ας κρίνουν οι αρμόδιοι! Πάω για κανά μπανάκι τώρα και για καμιά :102:!

Κατ’ αρχήν, υπάρχει παρεμφερές θέμα εδώ, στο οποίο γίνεται ανάλογη συζήτηση και επομένως, δεν υπάρχει λόγος να ανοίξει καινούργιο. Αυτό κλειδώνεται και με την πρώτη ευκαιρία οι συζητήσεις του θα μεταφερθούν εκεί, για να υπάρχει συνέχεια και οι συζητητές να παραμείνουν εντός θέματος.

Άρη (Φωλιά), καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου ως νέο μέλος, αλλά θα σε παρακαλούσα κάθε φορά προτού ανοίξεις νέο θέμα -και ειδικά κάποιο που εντάσσεται στη γενική θεματολογία του Φόρουμ- να κάνεις μια σχετική αναζήτηση για να δεις αν υφίσταται παρόμοια συζήτηση σε εξέλιξη.