Νέοι λαϊκοί δημιουργοί

Στο ερώτημα εάν υπάρχουν σήμερα νέοι λαϊκοί δημιουργοί, εγώ θα απαντούσα με το παρακάτω βίντεο.

//youtu.be/B1ybdncSCPg

Παρακαλώ τα σχόλια σας για το γενικό ερώτημα αλλά και για το συγκεκριμένο τραγούδι.

1 «Μου αρέσει»

Γεια και χαρά! Αν μου επιτρέπεις, αντί σχολίων, θα ήθελα να παραθέσω το παρακάτω τραγούδι, το οποίο νομίζω από μόνο του απαντάει τόσο στο γενικό ερώτημα αλλά και στο συγκεκριμένο τραγούδι. Το τραγούδι γράφτηκε από το Στέλιο Βαμβακάρη σε στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου. Οι περισσότεροι σίγουρα το γνωρίζουνε…


//youtu.be/zxJqwE_uVwc

Υ.Γ.: Αν νομίζεις ότι δεν ταιριάζει σ’ αυτό που περιμένεις ως απάντηση, μπορείς να το βγάλεις…

Πολυ καλη προσπαθεια,πολυ ωραιο παιξιμο και στησιμο θα πιστευα ανετα οτι ειναι παλιο λαικο…δε μου αρεσει καθολου ομως καθως δε μου αρεσουν τα παλι αλαικα αυτου του τυπου…προτιμω αλλο υφος…:slight_smile:

Με τη σειρα μου να παραθεσω…

//youtu.be/EsYngcigYMQ

//youtu.be/KriiVrG7ESY

Μιχάλης Χανιώτης.
Τράγούδια διαμάντια. Ακούστε τα.Νομίζω πως αξίζει τον κόπο.

Δημήτρη, εσύ πότε θα συνθέσεις; (Απολογούμαι εκ των προτέρων για την αδιακρισία μου)

Άλλη μια πολύ σημαντική σύγχρονη πρόταση:

“Ο Σεβντάς” από τη δισκογραφική, “Δίκτυο Π.Μ.”
Πολύ προσεγμένη δουλειά από όλες τις πλευρές: στίχοι, μουσική, ερμηνείες, παιξίματα…
Μια παλιότερη σχετική αναφορά, [b][u]εδώ.[/b][/u]

Εγω πιστεύω πως είναι λίγο δύσκολο για ένα νέο καλλιτέχνη να ασχοληθεί και να αφωσιωθεί με αποτελεσματικοτητα στο λαικο τραγουδι.Και αυτο γιατι θα πρέπει να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να καταξιωθεί αλλά και να “ακουστεί”, επειδη ο κόσμος προτιμα τα συνηθισμένα και δεν δείχνει εύκολα εμπιστοσύνη σε νέους καλλιτέχνες.Μπράβο πάντως στα παιδιά που προσπαθούν.Πολύ ωραία τα τραγουδια και ειδικα ο Γόρδιος Δεσμός.
Ευχαριστώ.

Καμμια αδιακρισία Διόνυσε.
Δεν ξέρω αν θα το κάνω ποτέ.Νομίζω πως είναι ξεχωριστό ταλέντο η σύνθεση.Αν μου βγεί ποτέ καλώς.

Καλησπέρα εχω μια απορία , δεν υπαρχουν καλλητέχνες που να γράφουν σύνχρονα ρεμπέτικα ;(όχι όμως λαικά)

εδώ είχε γίνει μεγάλη κουβέντα, με μπόλικες αναφορές σε σύγχρονα ρεμπέτικα:
http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=26748