Μετατροπη cumbus

γεια σε ολους,ειμαι νεος στο forum αλλα παλιος στα ρεμπετικα,
εχω φερει απο Τουρκια ενα cumbus και θελω να του βαλω ενα κλασσικο
τριχορδο μανικι (το εχω παιξει πολυ παλια).Παρομοια κατασκευη εχει και ο:088:
Παπαδοπουλος (παιδια της πατρας).Γνωριζει καποιος ποιος κατασκευαστης
θα μπορουσε να το αναλαβει;(Αθηνα) ευχαριστω και τα λεμε

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 11:27 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 11:20 —

Και πώς θα λες τότε το όργανο; Cumbuzuk μήπως; Ελπίζω να αντέξει πάντως το λεπτό μανίκι την τάση που θα δεχτεί και να μη γίνει τόξο! Απάντηση για το ερώτημά σου πάντως δεν έχω… (πρέπει να το συνηθίσεις αυτό εδώ μέσα:092:)
Α, ξέχασα να καλοσωρίσω πρώτος στο forum αυτό! Καλές συζητήσεις λοιπόν…

γιατί δεν πήρες cumbus-saz που έχει εξ αρχής λεπτό μανίκι;

ρε φιλε μητσο δεν το ειχα σκεφτει…λες το οργανο να πιασει
και να το πατενταρω; παντως θα το βγαλω οπως το ειπες.ΤΣΟΥΜΠΟΥΖΟΥΚ…

Γιατι δεν μπορω να παιξω στα ανατολιτικα χωρισματα, το πηρα με αυτο το σκοπο,να του βαλω
μανικι μπουζουκιου

Αμαρτια το οργανακι…οσο για τον αλλο που ανεφερες…τι να πω,ουδεν σχολιο…μια φορα τον ακουσα να παιζει ουτι…εφτανε,για εμενα τουλαχιστον…απλα κι εγω θα συμφωνησω να παρεις ενα σαζακι τζουμπους…και ο Θεος Βοηθος…

Οι μπερντέδες μετακινούνται πάντως και θα μπορούσες να αφαιρέσεις τους ενδιάμεσους τόνους. Δεν ξέρω αν το μήκος θα ήταν ακριβώς το ίδιο με του μπουζουκιού αλλά λογικά ένα cumbus-σάζι με μακρύ μανίκι θα ήταν οκ.

Εχω δει τετοιο οργανο με ηχειο απο τσουμπους και ταστιερα τριχορδου και ηταν πολυ ιδιαιτερο οργανο.

Ο φιλος μουσικος που το χρησιμοποιουσε το εκανε να κελαδαει και το οργανο να δειχνει ολο του το χρωμα, αλλοτε πιο θαμπο να θυμιζει ηχο παλιου τριχορδου αλλοτε πιο λαμπρο οπως τα σημερινα τριχορδα.

Σε γενικες γραμμες μην φοβασαι να το κανεις αξιζει τον κοπο αν καταφερεις να εκμεταλευθεις τον ηχο του το αποτελεσμα ειναι απιστευτο.

Έχει όμως γράψει τραγουδάρες! Βόλτα με κλεμμένο αμάξι, Πίνω μπίρες, …

Συμφωνώ απόλυτα! κι ας μη συμφώνησε, απ’ ότι φαίνεται, και ο ουτίστας με τις τραγουδάρες.

Αντίστοιχο όργανο που το είχαν μετατρέψει σε τρίχορδο είχα δει στην Πάτρα από ένα μπουζουξή πριν από 16 χρόνια. Ο ίδιος το πούλαγε τότε και το ανέφερε ως ταμπούρ (λανθασμένα-σωστά;). Πάντως ήταν υπέροχος ο ήχος του. Μεταλλικό ηχείο, δέρμα για καπάκι και ήχος που θύμιζε κάποιες ηχογρφήσεις του Τσαούς. Υπέροχο όργανο αλλά τα 100 χιλιάρικα τότε ήταν απελπιστικά πολλά για τη φοιτητική μου τσέπη.

Φιλε Δημητρη με εφερες πολυ πισω.Οταν ελεγα οτι επαιξα αυτο το οργανο πολυ
παλια ενοουσα 1990-93 στην Πατρα οπου ημουνα φοιτητης στα ΤΕΙ,μπορει να ηταν
και το ιδιο οργανο…τι μου θυμισες…

Μα βεβαίως και υπάρχει τέτοιο όργανο! Εδώ ακούγεται σε ταξίμι (δεν πολυφαίνεται όμως, ίσως στα άλλα βίντεο φαίνεται καλύτερα) http://www.youtube.com/watch?v=V_WVQYVIks4&feature=channel
Δεν θυμάμαι τον κατασκευαστή, αλλά θα μάθω και θα επανέλθω…

Καφετζόπουλος

Στο cumbus μπορείς να βάλεις ότι μανίκι θέλεις. Και στην Τουρκία με το ίδιο ηχείο έχουν μανίκι από ούτι όπως το γνωστό cumbus, από tanbur, από λαύτα, από σάζι σε διάφορα μεγέθη. Αν βάλεις αναζήτηση στο γιουτουμπε θα βρεις πολλές παραλλαγές.

Απλά όλα ακούγονται λίγο πιο μεταλλικά από τα κλασσικά αντίστοιχα.

Να και μια φωτογραφία με τέτοιο όργανο από εξώφυλο δίσκου του Μπουρνέλη.