Γερή θήκη για μπουζούκι

Και με τα βιολοτσέλα και τα κοντραμπάσα τι γινεται ρε παιδιά ?

Τα βιολοντσέλλα μπορούν να ταξιδέψουν στον χώρο επιβατών αλλα απαραίτητη προυπόθεση είναι ο ιδιοκτήτης ή η ορχήστρα να έχουν κλείσει θέση για το όργανο. Τα τσέλλα μπαίνουν συνήθως σε θέση παράθυρο για να μην εμποδίζουν επιβάτες σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης.
Τωρα, τα κοντραμπάσσα…
μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσαμε σκληρές θήκες για αεροπλάνα,πληρώναμε τα ανάλογα μεταφορικά και τα όργανα μεταφερόντουσαν με…σχετική ασφάλεια στον προορισμό τους.

Μετά ομως απο μια πρόσφατη ανανέωση των σχετικών νόμων, οι αχθοφόροι που κουβαλάνε τις βαλίτσες κλπ απο το τραινάκι στον υμάντα δεν μπορούν να σηκώσουν παραπάνω απο συγκεκριμένα κιλά…
οπότε, τα μπάσσα στην σκληρή είναι πολύ βαριά για αυτούς τους ανθρώπους που πρέπει να τα σηκώσουν και να τα κουβαλήσουν 1 ολόκληρο μέτρο…απο το το λεωφορειάκι στον υμάντα που τα ανεβάζει στο αεροπλάνο!!! (δεν κάνω πλάκα)

ως αποτέλεσμα, δεν υπάρχει πλέων εύκολος τρόπος για να πάρουμε μπάσσα στο αεροπλάνο…περιττό να πω οτι είναι πολύ μεγάλα για τον χώρο επιβατών…
Συνήθως οταν ταξιδεύουμε ευρώπη είναι φθηνότερο να υπάρχει 1 φορτηγό που μεταφέρει 6 μπάσσα, κάποια κρουστά και χάλκινα απο μέρος σε μέρος. Αν πάμε εκτώς ευρώπης συνήθως νοικιάζουμε μπάσσα απο τοπικές ορχήστρες και κατασκευαστές…οι μπασσίστες δεν είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένοι να παίζουν με όργανα που δεν γνωρίζουν, πολύ συχνά με διαφορετικά κάθε νύχτα (σε περιοδεία). Νομίζω οτι πρέπει κάποιοι νόμοι να αλλάξουν σύντομα…

Εγώ νομίζω ότι τα μουσικά όργανα δεν τα τοποθετούν στο χώρο τον αποσκευών αλλά στον ίδιο χώρο που μπαίνουν τα κατοικίδια
πολλές φορές και εγώ και φίλοι μου έχουν αναγκαστεί να μην πάρουν στο θάλαμο των επιβατών το μπουζουκάκι χωρίς να πάθουν κάτι ευτυχώς.

Με την Easy Jet εχω το εξής πρόβλημα, από Αθήνα-Λονδίνο μου επιτρέπουν να πάρω το μπουζούκι στο χώρο των επιβατών, το αντίστροφο από Λονδίνο-Αθήνα μου λένε ότι δεν γίνεται και με αναγκάζουν να πληρώσω για να το στείλω κάτω στο χώρο των αποσκευών

Εκει που μπαινουν τα κατοικιδια, βαζουν τα οργανα οσων παιζουν Σκυλαδικα, τα υπολοιπα , μαζι με τους φυσιολογικους ανθρωπους:)

Επισης, αν ξερει κανεις να μου απαντησει, το ΠΙΑΝΟ μου, θα το παρω διπλα μου στην καμπινα η θα παει στις αποσκευες?:slight_smile:

Παιδιά για να επιστρέψουμε και στο αρχικό θέμα του πόστ, ψάχνω χειροποίητη δερμάτινη θήκη (τρίχορδου) , έχει κανείς να προτείνει κάποιο μάστορα

Σερεμέτης Γιάννης : 697 3269639

Πετράλωνα Κυρης 9
περίπου 160 Ε . Τόσο είπε σε μενα τουλάχιστον.

3)Γιώργος Σμυρλόγλου, : 210.24.73.443 180E

Ειδα θηκες και των δύο. Την παρήγγειλα απο τον Σερεμέτη. Παράδοση σε 1 βδομάδα περιπου… :088:

Μακαρι φιλε μου γιατι εμενα εδω και 2 μηνες ακομα μου την φτιαχνει ο Σερεμετης,μακαρι να στην κανει σε μια εβδομαδα…πες μου μονο αν γινει να ξερω κι εγω τι γινεται

καλημερα
μου ειπε ο Γιάννης Καρβουνης οτι θα το αναλάβει αυτος. Θα του πει διαστασεις κλπ. Οποτε ελπιζω οταν παρω το μπουζουκι (σε 10 μερες περιπου) να υπαρχει και η θηκη…
Δυο μηνες είναι πολυς καιρος :026: Δε ξερω αν θα αντεξω…
Μολις την παρω θα ειδοποιησω…

Σαν τη “χηρα στο κρεβατι” κανεις , ψυχραιμια , για θηκη μιλαμε , οχι για το οργανο
που θα το εχεις μεσα σε δεκα μερες και θα βγαζεις τον νταλκα σου …:mad::089:

ναι αλλα μενω καλαματα…
και η υγρασια δινει και περνει… :016: :084:
Θελω μια θηκη γεματη σιλικόνη , ριζια κλπ αντι-σκεβρωτικα προιόντα !!! :092: :019:

Θελετε να λυσετε το προβλημα της υγρασιας ΚΑΙ στην Καλαματα ???
Θελετε να σταματησετε την φορουμ-μουρμούρα ???
Ιδου ο σωτηριος αφυγραντης υψηλης αποδοσης , προμηθευτειτε τον !!!


[SIZE=2] [FONT=Verdana][SIZE=2] Η ΣΕΙΡΑ ΑΦΥΓΡΑΝΤΩΝ ΠΟΥ ΛΥΝΕΙ ΚΑΘΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ
ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ Ή ΟΙΚΙΑΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

H υγρασία στην ατμόσφαιρα είναι φυσικό φαινόμενο αλλά η υψηλή υγρασία μπορεί να προκαλέσει
προβλήματα στην υγεία, στο σπίτι και τις κατασκευές εάν δεν διαθέτετε αφυγραντές οι οποίοι
επιταχύνουν το στέγνωμα όπως στα πατώματα από μπετόν επιτυγχάνοντας στέγνωμα χωρίς
σπασίματα και παραμορφώσεις.
Επιλέξτε αφυγραντές Biemmedue όπου χρειάζεται γρήγορη, αξιόπιστη και αποτελεσματική λύση
στο στέγνωμα. Όλες οι μονάδες λειτουργούν οικονομικά ακόμη και στις ψυχρότερες ημέρες του
χειμώνα.
Χάρη στο νέο κλειστό κύκλωμα αερίου, οι αφυγραντές της σειράς DR συνδυάζουν εξοικονόμηση
ενέργειας και υψηλού επιπέδου αφαίρεσης υγρασίας έως και 80 λίτρα ανά 24 ώρες. Οι αφυγραντές
της σειράς DR κατασκευάστηκαν με την αρχή της μη παραγωγής μόλυνσης και χρησιμοποιούν
ψυκτικό υγρό R407C. Είναι πλήρως αυτόματοι και λειτουργούν σε ακραία χαμηλές θερμοκρασίες
και επίπεδα υγρασίας από 40 έως 100%. Είναι πολύ απλοί στην χρήση και δεν χρειάζονται
συντήρηση. Τη στιγμή που η σχετική υγρασία φτάσει στην επιθυμητή τιμή η συσκευή σταματά
αυτόματα και προχωρά στην απόψυξη χωρίς χειροκίνητη μεσολάβηση.
Τα μοντέλα DR 120-190-250 είναι εξοπλισμένα με δεξαμενή νερού αλλά μπορούν να συνδεθούν
και σε αποχέτευση νερού.
Τα μοντέλα DR 190-250-310 είναι εξοπλισμένα με περιστροφικό συμπιεστή ο οποίος όχι μόνο αυξάνει
την απόδοση αλλά εξασφαλίζει και χαμηλό επίπεδο θορύβου. Η πληθώρα λειτουργιών ελέγχεται από
ηλεκτρονικό πίνακα που επιτυγχάνει σε όλα τα στάδια την υψηλότερη δυνατή απόδοση. Ο διακόπτης
ON-OFF, ο υγροστάτης, το χρονικό και οι λάμπες ένδειξης είναι τοποθετημένοι στο εμπρός μέρος της
συσκευής.
Οι αφυγραντές DR έχουν ελκυστικό και εργονομικό σχεδιασμό για να μπορούν να χρησιμοποιηθούν
σε οικιακούς, εμπορικούς ή βιομηχανικούς χώρους.
Έχουν συμπαγή και γερή κατασκευή αλλά πλήρως φορητά χάρη στις μεγάλες ρόδες και τις στιβαρές
λαβές τους. Οι διαστάσεις και το βάρος τους έχουν μειωθεί στο ελάχιστο για να επιτρέπουν υψηλή
ευκινησία.
Τέλεια προσαρμοσμένα στις πιο απαιτητικές βιομηχανικές χρήσεις, παραμένουν παρόλα ταύτα
εύκολα στην μεταφορά, μετακίνηση και αποθήκευση. Ειδικά μεγάλες ρόδες για να επιτρέπουν εύκολη
κίνηση ακόμη και σε ανώμαλα εδάφη ενώ η σταθερότητά τους τα κάνουν ιδανικά στους τομείς της
κατασκευής και ενοικίασης.
Οι αφυγραντές DR παρέχουν αξιοπιστία, ιδανική απόδοση, ευκινησία, ευκολία στην συντήρηση
και με μία λέξη ασύγκριτη ποιότητα.

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΑΦΥΓΡΑΝΤΗ?
Οι αφυγραντές αφαιρούν την υγρασία, λύνουν προβλήματα συγκέντρωσης υγρασίας, στεγνώνουν
βρεγμένα υλικά.
Αφαιρούν την υγρασία από την ατμόσφαιρα.
Σταματούν το νότισμα, την σκουριά, την μούχλα και εξαφανίζουν όλα τα δυσάρεστα αποτελέσματα
που προκαλεί ένα υγρό περιβάλλον.

[/SIZE][/SIZE][/FONT]

:109::109::109::109::109::109::109::109::109:

:082::084: πόσο κανει;
και οταν βγαίνω εκτος; σε σπιτια φίλων;
θα πρεπει να το παιρνω μαζί μου;

οποτε θα πρεπει να προμηθευτω και μια θηκη για τη συσκευη. η μια θηκη μπουζουκιου που να τον χωράει… :019:

Μετα απο λίγο ψαξιμο ειδα ότι δεν είναι και πολύ ακριβοί. Με 300 ευρουδακια (όσο ενα ξεσκευρωμα) παιρνεις ενα… ασε που είναι και ελαφρη… 7 κιλα…

pelagia και georgalasg συμμορφωθείτε περικαλώ.

Γιατί να συμμορφωθουν Κώστα?Η Πελαγία σκέφτηκε έναν απλό και σχετικά φτηνό τρόπο.Εγώ έχω να πω πως αν τα σπίτια σας τα έφτιαχναν σωστοί μηχανικοί(μιλάω για τις μεγάλες πόλεις γιατί εκεί εμφανίζεται κυρίως αυτό το πρόβλημα)δεν θα είχατε ενεργοβόρα και όχι και τόσο υγειινά air condition αλλά κλιματιστική μονάδα(κυρίως όσοι ζουν σε πολοικατοικιές) όπου θα μπορούσαν να ρυθμίσουν το ποσοστό της σχετικής υγρασίας στον αέρα και να δροσίζονται ταυτόχρονα.Αυτό εννοείτε ότι θα πρέπει να συμβαίνει και στα μαγαζιά.Αν κάνω λάθος ας με διοθώσουν οι συνάδελφοι μηχανολόγοι.

Προσπαθώ να σώσω το τόπικ Αποστόλη:089:. Απλά και μόνο αυτό. Καλή συνέχεια στην συζήτηση.

Συγνωμη Κωστα , αλλα προσπαθω κι εγω να σωσω τον Γιωργαλα απο την καταστροφη ,
με τεκμηριωμενες και αποτελεσματικες μεθοδους , πριν φαει η υγρασια και το μυαλο του …

Με παροτρυνε πιο πανω , θαυμαζοντας την σατυροστιχουργικη μου δεινοτητα να γραψω
παλι κατι και το απεφυγα σεβομενη τους προλαλησαντες και το γεγονος μετατροπης της
σελιδας εις Αμερικαν Μπαρ …

Κατεφυγα λοιπον στον αφυγραντη !!!:109:

Οκ Πελαγία. Το δικό μου μήνυμα πήγαινε στο ότι το τόπικ έχει ως θέμα την θήκη και όχι την υγρασία.

Παρακαλώ λοιπόν (όσο γίνεται) να μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας. Ευχαριστώ.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος του οργάνου είναι η ξηρασία…δεν ραγίζουν καπάκια από υγρασίες.

Ιδού η καινούρια θήκη για το μπουζούκι μου από τον Γιάννη Σερεμέτη

1 «Μου αρέσει»

Τι υλικό είναι;