Θήκη βαλίτσα για λαϊκή κιθάρα

Υπάρχει κάποια πρόταση βαλίτσας λαϊκής κιθάρας;Νομίζω ότι κλασσικής είμαι ποιο κοντά σε μέγεθος (από ότι βλέπω από διαστάσεις)αλλά και πάλι νομίζω ότι είμαι μεγάλες!Δε σκέφτομαι την παραγγελία γιατί δε θέλω να ξεφύγω χρηματικά!

Καλημέρα,

αν είναι για λαϊκή κιθάρα μπορείς όντως να πάρεις μια για κλασσική και να συμπληρώσεις τα κενά με υλικό τύπου σφουγγάρι.

Αν είναι για μικρό κιθαρόνι όμως, ίσως να πρέπει να το σκεφτείς διότι είναι μεγάλο το χάσμα και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η προσαρμογή…

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση!Όχι μιλάω για λαϊκή αλλιώς δε θα το σκεφτόμουν! Ωστόσο έχω δει κάποιες ηλεκτρικής που δείχνουν να ταιριάζουν οι διαστάσεις περισσότερο (αν και μου κάνει εντύπωση). Έχεις κάνει κάτι σχετικό με θήκη κλασσικής?Ρωτάω γιατί νομίζω ότι πάλι θα αφήνει αρκετό κενό

Δε ξερω αν υπαρχει καποια θηκη parlor που να κανει

Αυτό θα πρέπει να εξεταστεί ανά περίπτωση…
Οι parlor όμως είναι μάλλον μικρότερες από λαική κιθάρα…
Εγώ παλεύω με μια foamcase κλασσικής στην οποία προσαρμόζω με αφρολέξ ανάλογα με το ποιά κιθάρα βάζω μέσα.
Της ηλεκτρικής δεν θα είναι σαφώς πιο ρηχή; ακόμα και από “σκάφος”, οριακό θα είναι…

νομίζω ένα ρούχο για παραγέμισμα δεν είναι κακό, απορροφά και την υγρασία. έχω σκληρή θήκη βαλίτσα για τετράχορδο, και μέσα βάζω το τρίχορδο του καφετζόπουλου που έχει μικρό σκάφος. με ένα φούτερ γύρω-γύρω είναι ακόμα καλύτερα προστατευμένο, άσε που καμιά φορά χρειάζεται τις δροσερές νύχτες του καλοκαιριού!

Ναι και εγώ σκέφτηκα ότι θα είναι στενή της ηλεκτρικής αλλά είδα κάποιες με 10εκ εσωτερικό πάχος…Και πάλι βέβαια οριακά θα είναι. Μάλλον θα είναι μικρές οι παρλορ ε; Ρουχαλακι ε; Τώρα που το λες μην πάρω και μεγαλύτερη να βάζω και παντελόνι να είμαι ετοιμοπόλεμος(μην πω κόντρα μπάσου και βάλω και παπούτσια):)αστειεύομαι φυσικά μην παρεξηγηθω…Ίσα ίσα ευχαριστώ και τους δυο για τις συμβουλές γιατί ότι άλλη θήκη είχα ήταν παραγγελία οπότε δεν έχω ξαναμπεί σε αυτή τη διαδικασία.απο ότι κατάλαβα πάντως δεν υπάρχει κάποια θήκη με στάνταρ διαστάσεις που να ταιριάζει! οποτε κλασσικης με <<γεμισμα>>…foam η’ ξυλινη αλλο διλημμα

μην το γελάς, κάποια στιγμή είχα πέσει στην παγίδα να παίρνω μεγάλες θήκες και να τις γεμίζω με πράγματα, ειδικά στα ταξίδια. τελικά έκανα κακό στην θήκη, στο όργανο, και στην μέση μου…

Χαχαχαχα…Μη μου πεις…Αν παίζατε δύο άτομα και παίρνατε ένα εισητήριο υποψιάζομαι που ήταν ο δεύτερος! Άσχετα με την πλάκα θέλω να το έχω το οργανακι όσο γίνεται βολεμενο γι’αυτό το ψάχνω αλλά μάλλον θα καταλήξω στη λύση που προτείνατε! Καμία συγκεκριμένη πρόταση καταστήματος η’ θήκης;