Ζωντανό ρεμπέτικο στο Ηράκλειο;;

Γεια σε ολους!!! Ειμαι φοιτητης στο Ηρακλειο και ψαχνω, εδω και αρκετο καιρο, μαγαζι με ζωντανο ρεμπετικο σε αυτην την πολη… ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!! Γνωριζει κανεις τιποτα,ή θα με τρωνε οι δρομοι για τις αλλες πολεις;;;;
Οποιος γνωριζει κατι παρακαλω να απαντησει… Η καλυτερη προταση θα ανταμοιφθει με ταψι μπακλαβα!! (σπιτικο οχι ετοιματζιδικο…):088:

Καλώς τον Μαστρογιώργη. Στο Κάστρο έφαγα μερικά χρονάκια, ξέρω τί παιζόταν τότε, αλλά είμαι βέβαιος πως δεν έχουν αλλάξει και πολλά.

Τζίφος. Το Ηράκλειο, αναλογικά με το μέγεθός και την δυναμική του κόσμου, είναι μια μεγάλη απογοήτευση στο θέμα αυτό. Προ τριετίας υπήρχε ακόμα ένα μαγαζί μέσα στην παλιά αγορά, ονόματι “οδός 1886” το οποίο έφερνε σχήματα της προκοπής για δυο-τρεις εμφανίσεις, μια στις τόσες. Επίσης, μια μουσική σκηνή πήρε το μάτι μου τα τελευταία δυό χρόνια που περνάω από κει, από την πλατεία Ελευθερίας προς τράπεζα Κύπρου ίσα πέρα την Πεδιάδος (;),είναι ένα μαγαζί οι πράσινες πόρτες (αυτή η πρωτοτυπία με τα ονόματα…). Ξέρω πως φοιτητές παίζουν εδώ και κει, αλλά μη φανταστείς.

Σου συνιστώ να κατέβεις μια βόλτα κατά Αλικαρνασσό μεριά, να βρεις το ουζερί του Βαρδή (περνάς στην Ικάρου, κι αντί να κάνεις δεξιά για τον Κρόνο κόβεις αριστερά). Πραγματική λαϊκή ταβέρνα, στέκι από τα λίγα. Εκεί μπορεί να τρακάρεις διάφορους ύποπτους τύπους, αρματωλούς και ρεμπετασκέρια… έχε το υπόψιν.

Σε ευχαριστω Πανο, τελικα ειναι οπως τα λες για αυτη τη πολη… κριμα! Αυτο στη παλια αγορα το εχω επισκεφθει, δεν ενθουσιαστηκα αρκετα… . Δεν ηξερα για αυτο στην Αλικαρνασσο, θα το δω ομως και θα σου πω εντυπωσεις…

Λοιπόν φίλε Μαστρογιώργη , μέχρι τις αρχές Μαρτίου που ήμουν Ηράκλειο πήγαινα στην “Κουζίνα της Πόπης” και στο “Παγουράδικο”(αν και μάλλον αυτό θα έχει κλείσει…).
Κάθε Σαββάτο και Κυριακή μεσημέρι παίζουν στην “Κουζίνα της Πόπης”.
Επίσης μερικές φορές μαζέυονται ή στο “Παλιό καφε” (μεσημέρια) ή στο “Άλλα κι άλλα”(βράδυ) και γίνονται ωραίες φάσεις.
Αυτά απο θέμα παρεϊστικης φάσης με ένα μπουζουκάκι και μια κιθάρα.
Ελπίζω να βοήθησα…

Δεν ξέρω αν άργησα να απαντήσω… αλλά πιστεύω κάθε πληροφορία είναι καλή οπότε και να έρθει… καταρχήν δεν θέλω να πιστεύω ότι το ηράκλειο είναι μια φτωχή πόλη σε θέμα ρεμπέτικης μουσικής… Θα έλεγα απεναντίας ότι διαθέτη πολύ καλούς καλητεχνες και επαγγελματίες και ερασιτέχνες με αγάπη στο ρεμπέτικο τραγούδι
Να μην λέω πολλά ώμος και ας μπω στο θέμα μας

Δευτέρα ……Άλλα κι άλλα (Πίσω από την πλατεία αγίας Αικατερίνης)Ρεμπέτικα
Τρίτη……… Οίνου πενιές(πιο κάτω από το Ιπποκράτειο) Ρεμπέτικα
Τέταρτη ……Άλλα κι άλλα (Πίσω από την πλατεία αγίας Αικατερίνης)Ρεμπέτικα
Πέμπτη…….Βρισκόμενο (τέρμα εοκ) Ρεμπέτικα
Πέμπτη…….Θεωρείο (Παιδιαδος) παραδοσιακά
Παρασκευή Οίνου πενιές(πιο κάτω από το Ιπποκράτειο) Ρεμπέτικα
Σάββατο…… Βρισκόμενο (τέρμα εοκ) Ρεμπέτικα,
Σάββατο……Θεωρείο (Παιδιαδος) παραδοσιακά
Σάββατο……Κοντε μιρι(δίπλα στη χάνδακος) Παλιά λαϊκά
Κυριακή……Κουζίνα της Ποπης(Πίσω από την Καλοκαιρινού) Για μεσημέρι
Κυριακή…… Βρισκόμενο (τέρμα εοκ) Ρεμπέτικα

Αυτά είναι τα στανταρ

Καθημερινά εκτός δευτέρα στο Χρήστου(μπουζουκάρα) στο Κανκαπος στην παραλιακή δίπλα στο Τάλος πλάζα ….αυτό ίσως να είναι και το καλύτερο του είδους του σε αυτό μπορεί να σας ενημερώσει και ο Ιπποκράτης που ξέρει κάτι από πρώτο χέρι …ΕΕ ρε γλέντια

Καθημερινά μουσική σκηνή θεωρείο με ρεμπέτικη και παραδοσιακή μουσική

Επίσης Καραφάκι…Στέκι της βιγλας… Ελιές… Καρνάγειο…. Σούσουρο
Αυτά είναι με παλιά λαϊκά……. ουζερί του Βαρδή…… 1822

Ελπίζω τα μπουζουξίδικα να μην σας ενδιαφέρουν… χεχεχε

Και επίσης κάποια που γίνονται από στόμα σε στόμα αλλά γίνονται μονό για μια φορά

Ελπίζω να βοήθησα όσο μπορούσα και χωρέστε με που δεν ξερώ τους οδούς τον μαγαζιών αλλά νομίζω ότι σας κατατόπισα κατά κάποιο τρόπο

Πιστεύω τώρα έχετε κάπου να πάτε

Που τα ξετρύπωσες όλα αυτά ρε θηρίο; στο “κουκλάκι” έχεις πάει τελευταία; (μεταξύ Μασταμπά και ΤΕΙ).
Αλλά εδώ μου τα χάλασες…

Όχι και το στέκι της βίγλας ρε giambas! Τελευταία φορά που πέρασα από κει ήτανε με αρμόνιο και τετράχορδο με την Ευδοκία στα 150dB, χάλια φαΐ, άθλιο κρασί (τί κρασί… πιο πολύ θειάφι ήταν παρά κρασί), μια εν γένει κιτς ατμόσφαιρα και τιμές… άστα. Εν ολίγοις, κακόγουστο χαβαλεδομάγαζο για πιωμένους φοιτητές.
Σε λίγο θα μας προτείνετε και τον Αμέθυστο. :019:

Για το θεωρείο παει αυτ’ο κυριε συντονιστΑΑ και οχι για το στέκι της βιγλας… Συχώρα μας…και αν σε χαλαει το στεκι της Βιγλας…Να μη πας… καθώς και στον αμέθυστο

Σε οτι λεει ο φιλος ο Νικος(Giampas) εχει δικιο. Αν και λειπω απο το Ηρακλειο 5 μηνες, του εχω ομως εμπιστισυνη στις επιλογες του.Γεια σου φιλε Νικο χαιρετισματα στα ολα παιδια .

Για σου ρε Ιπποκράτη… Τα έχω δώσει ηδη… Να σε καλα παντώς

Γεια σου ρε Ιπποκράτη!
Τα έμαθα τα νέα σου από το Χρήστο, είχαμε μιλ’ησει στις γιορτές.
Να φανταστείς ότι ακόμα δεν έχω κατέβει κι έτσι δεν έχω πάει καν στο μαγαζί…
Τέλος πάντων, να περνάς καλά στην Κω και όταν βρεθείς από εδώ, ρίξε κανένα τηλέφωνο να τα πούμε(ισχύουν τα νούμερα ).

Για τα υπόλοιπα τώρα , δεν ξέρω τα ονόματα των μαγαζιών τώρα στο Ηράκλειο, αλλά εκτός από του Χρήστου που είδα πιο πάνω, αξίζει να ακούσετε και τον Γιάννη τον Παξιμαδάκη στο Ηράκλειο. Μπορεί κιόλας να είναι και σε κάποια από τα μαγαζιά που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Ωραίο μπουζούκι, πολύ ωραίο.

Δευτέρα Τετάρτη …Στο άλλα Κι άλλα(Ρεμπέτικα)
Πέμπτη…Στο θεωρείο(Παραδωσιακά Κρητικά)Μαζί με τον Αντώνη Το Φραγκάκη Στη Λύρα
Κυριακή …Στη κουζίνα της Πόπης(Παλιά Λαικά)

παίζει πολλά όργανα όλα ένχορδα
Το άτομο δεν τη παλέβει καθόλου
Πολυ καλός Μουσικος και πολύ καλός φίλος

Οι μουσικές εκδόσεις ΣΕΙΣΤΡΟΝ
σας παρουσιάζουν τον Γιάννη Παξιμαδάκη
και τους συνεργάτες του στην πρώτη του δισκογραφική εργασία
«Με το τραγούδι σε καλώ»

Στη δουλειά του Γιάννη συμμετέχουν φιλικά ο Γεράσιμος Ανδρεάτος
και ο Νίκος Ανδρουλάκης. Λαϊκοί ερμηνευτές με τη δική τους ιστορία
στο χώρο. Ο Σταύρος Ντελής στα 80 του μοιάζει με παλαιϊνό
αρχοντάθρωπο που λέει την αρχαία του προσευχή.
Η Μαρία Φασουλάκη μας χαρίζει υπέροχες στιγμές.
Είναι σαν να κρύβει την αγάπη στη γλώσσα
της αποκάτων και η άχνα του στόματός της βγαίνει και μονολογά τη.

Ο Γιάννης έχει ιδιαίτερη αγάπη στο ρεμπέτικο τραγούδι. Γιʼ αυτόν, το ρεμπέτικο δεν είναι μόνο τραγούδι, είναι τρόπος και στάση ζωής. Πρόλαβε τον απόηχό του στα στενά σοκάκια του Λάκκου όπου μεγάλωσε. Εκεί, παιδάκι έπαιζε το μπουζουκάκι του ακούγοντας τις συμβουλές των παλιών μερακλήδων που τον καλούσαν στις παρέες τους. Σιγά – σιγά με τον καιρό άρχισε να εμφανίζεται σε διάφορα στέκια της πόλης του Ηρακλείου και αργότερα σε άλλα μέρη.

Επειδή ο νους του Γιάννη είναι ανήσυχος δεν έμεινε μόνο σε ότι κατείχε. Χρόνια ψάχνει διάφορα είδη του μουσικού μας πολιτισμού και τις σχέσεις που έχουν μεταξύ τους. Ξέρει ότι το καλό τραγούδι και η καλή μουσική λειτουργούν σαν σχολείο, προτείνοντας τρόπους ζωής για τη χαρά και τη δημιουργία κόντρα στα πολλά πρέπει και όρια του ντουνιά. Χρόνια τώρα δουλεύει σκεφτόμενος τα βήματά του. Με πολύ κόπο και μη φειδόμενος χρόνου έφτασε σήμερα να μας παρουσιάζει την πρώτη μουσική του εργασία «Με το τραγούδι σε καλώ».

Τρέχει ο χρόνος και περνά και δεν ξαναγυρίζει. Όμως εμείς τον κουβαλάμε μέσα μας κι όπως ζούμε στο παρόν ψάχνοντας το αύριο ξαναγυρνάμε πίσω γυρεύοντας στοιχεία, ισορροπίες, καημούς, νταλκάδες, πράγματα που καταστρέψαμε, νοήματα και σχέσεις που σήμερα μας λείπουν. Ψάχνουμε ρωγμές στον παμφάγο χρόνο για να βρούμε φωτεινά διαστήματα στη ζωή μας. Ο έρωτας είναι φωτοδότης και αστείρευτη πηγή ζωής. Δίνουν νόημα στη ζωή τα γεμάτα πονηριά και πνεύμα

Οι φίλοι του Γιάννη που συμμετέχουν και παίζουν στη δουλειά είναι:

Γιάννης Παξιμαδάκης: μπουζούκι, μαντολίνο, τραγούδι,
μουσική, ενορχήστρωση, στίχοι
Γιώργος Μανωλάκης: μπουζούκι
Βαγγέλης Σιλιγάρδος: μπουζούκι, μπαγλαμάς
Γιώργος Σταυράκης: ούτι, κιθάρα
Γιάννης Χαρκούτσης: κρουστά
Νίκος Παϊζης: κρουστά
Ηλίας Κλαϊνός: μπαγλαμάς
Μανώλης Παπαδάκης: κοντραμπάσο
Γιώργος Γιανναδάκης: πολίτικη λύρα, νέϋ
Αλεξάνδρα Νικολάου: στίχοι
Κώστας Μαρκάκης: ηχοληψία, ρεμίξ
Αντώνης Δελαπόρτας: ρεμίξ
Τάκης Αργυρίου: ρεμίξ

Ο Γιάννης Παξιμαδάκης γεννήθηκε στο Ηράκλειο της Κρήτης το 1975. Σε μικρή ηλικία αυτοδίδαχτος ασχολήθηκε με το μπουζούκι. Τραγουδώντας και παίζοντας έχει δώσει συναυλίες και έχει συνεργαστεί με καταξιωμένους μουσικούς της Κρήτης και όχι μόνο. Έχει συνεργαστεί με το Γιάννη Ξυλούρη (Ψαρογιάννη), Μανόλη Πάππο και πρόσφατα από τις μουσικές εκδόσεις «Σείστρον» κυκλοφόρησε μία δισκογραφική δουλειά με τίτλο «Με το τραγούδι σε καλώ». Σήμερα είναι καθηγητής στο λαϊκών οργάνων «Παγκρήτιο Ωδείο». Ο Γιάννης Παξιμαδάκης παρουσιάζει κατά καιρούς τα τραγούδια του στην Αθήνα έχοντας συνεργάτες όπως το Γεράσιμο Ανδρεάτο, Νίκο Ανδρουλάκη, Μαρία Φασουλάκη. Σαν νέος συνθέτης και τραγουδοποιός έχει αποσπάσει θερμή αποδοχή από το κοινό και απ’ το τύπο.

Φίλε και συμπατριώτη, (είμαι και εγώ από κεί, αλλά η άτιμη η ξενιτειά με πήρε στην Αθήνα)
που μπορώ να βρώ τον δίσκο αυτό στην Αθήνα?
Μάνος

http://www.greekmusicshop.gr/eshop/product.php?productid=1277

ερωτηση για τους συντονιστες…Μπορούμε να ανεβαζουμε με Rapidshare?

ΟΧΙ.

O paximadakis me ton siligardo tha arhisoun ksana to septemvri logo sinavlion sto alla ki alla…
episis poulite gia kathe endiaferomeno to palio mpouzouki tou paximadaki (hiropito trihordo xoris kanena provlima me ton magniti tou k tin thiki tou ) stin timi ton 700 euro…episis to palio mpoulgari tou siligardou (hiropito trihordo me tin thiki tou) 700 euro…opoios ta theli kai ta dio 1200 euro… pouliounte logo egumosinis tis ginekas mou opoios endiaferetai til 220-760 sto magazi i pernai kai ta vlepi apo to magazi alla ki alla…einai kali eykairia gia osous kanoun silogi apo organa i goustaroun na paizoun…euhomai na ta poumai apo septemvri…kalo kalokairi se olous…:slight_smile:

Μήτσο γειά σου, και καλωσόρισες στη παρέα. Ο Παξιμαδάκης κι ο Σιλιγάρδος δεν έπαιζαν πέρσι στο Μακάμ, στο Ρέθυμνο; ή κάνω λάθος;
Με ενδιαφέρουν τα μπουζούκια, κάνε μου ένα χατήρι και στείλε μου περισσότερες πληροφορίες (κατασκευαστής, χρονολογία κλπ) και καμιά φωτογραφία. Το μέιλ μου σου το στέλνω σε προσωπικό μήνυμα. Σε ευχαριστώ πολύ!

ΥΓ1 - Έχεις μήπως νταλαβέρια με την παρέα του Σολιδάκη, Σιλιγάρδου (γηραιού) κλπ;
ΥΓ2 - Σε παρακαλώ να μην γράφεις σε greeklish, είναι κουραστικό.

Γεια σου φιλε πανο…σορυ για τα greekish βιαζομουν γιατι η γυναικα μου γεννουσε το παιδι μας και επρεπε να φυγω…Αν ο Παξ με τον Συλι επεζαν Ρεθυμνο θα σε γελασω…Στο μαγαζι μου ειναι τριαμιση με τεσσερα χρονια τωρα καθε Δευτερα Τεταρτη μετα της 11.00 … Στανταρ θα ηταν σε καπιο μαγαζι στο Ρεθυμνο αφου τα παιδια σου μιλαω ειναι τελεια στο ειδος τους (Δες δημοσιευση Giambas). Τα παιδια απο οτι ξερω παιζουν Ηρακλειο ,Ρεθυμνο ,Χανια και Αθηνα…Ηρακλειο Αλλα κι Αλλα, Κουζηνα Ποππης, Θεωρειο, Οινουπενιες…Ρεθυμνο Χανια δεν ξερω σε ποιο μαγαζι και Αθηνα της πιο πολλες φορες Χαμαμ…Τωρα υπογραψανε με Legend (θα τους δεις Alter) και εχουν πολλες υποχρεωσεις και συναυλιες ετσι σε μενα παλι απο Σεπτεμβρη…Ελπιζω να σε κατατοποισα…Οσο για τα οργανα ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση χωρις ζημια με την θηκη τους και τον μαγνητη. Ουτε εχουν παρει ουτε εχουν υποστη service. Ειναι χειροποιητα με καμπανα ηχω ομορφα και καλοσυντηρημενα…Δεν μπορω να στειλω φοτο γιατι δεν εχω δικο μου P\C αυτο που μιλαμε ειναι του κουνιαδου…Αν εισαι απο Κρητη περνα μετα της εννια να τα δεις στο Ηρακλειο στο κεντρο ειναι το μαγαζι , τα εχω κατεβασει να τα δει οποιος ενδιαφερεται, λεγεται Αλλα κι Αλλα οπισθεν Αγια Αικατερινη σε πλακοστροτο τηλ 2810220760…Ελπιζω να βοηθησα αν και μαλλον σε επριξα με την εκθεση και τα λαθη…σορυ και παλι…χαρηκα που μιλησαμε…αν και καθηστερημενα…:088:

μου ανοίξατε τη καρδιά σήμερα ρε παιδιά νάστε καλά!με βάλατε να κάνω βολταράκι…στο ηράκλειο…ποιός θυμήθηκε τις ‘‘πράσινες πόρτες’’?άν είναι δυνατόν υπάρχει ακόμα το μαγαζί?1987!!!ημερομηνία δικής μου βόλτας στο συγκεκριμένο…ευτυχώς ζυγώνει ο αυγουστος και θα κάνω τη καθιερωμένη βόλτα σε όλη την πόλη!καλό καλοκαίρι σε όλους…

Δεν ξέρω πόσοι ενδιαφέρονται για το θέμα πάντως στο Ηράκλειο τα στέκια για να ακούσεις κανένα τρίχορδο είναι λίγα και δυσεύρετα.Το λοιπόν ξεκινάω το θέμα με τις λίγες γνώσεις που έχω και ελπίζω πως θα βρεθεί και κανένας να μας ξεστραβώσει παρεταίρω.Βρισκούμενο (ταβερνάκι με μουσική τις τετάρτες σιγουρα και το Σάββατο νομίζω) είναι επί της ΕΟΚ(δηλ στον πεταλοειδή).
Καγκάπως (ταβέρνα με ρεμπέτικα κάθε βράδυ για τους …πολύ βραδινους τύπους) είναι στην παραλιακή απέναντι απο το Τάλως.Αυγό του κόκκορα (πέμ. παρ. σαβ. μουσική το Σάββατο ρεμπέτικο) στην Έβανς όπως καταίνεις δεξιά ένα στενό Εμμ.Μηλιαρά.Άλλα κι άλλα (το Σάββατο βάζει ζωντανό)πίσω από τον Αγ.Μηνά.Παλιό καφέ (κι αυτό τα Σάββατα κάνει ζωντανά)πίσω από τον Αγ.Μηνά.

Υ.Γ. το ξέρω πως οι πληροφορίες μου δεν είναι τόσο ακριβείς αλλά ρωτώντας πάει κανείς στην Πόλη

φίλε μανουσάκη, από ότι θυμάμαι έχει ανοίξει ανάλογο ποστ πριν λίγους μήνες. Αν είναι κάνε μια αναζήτηση.