Ζεϊμπέκικα Περιστέρη

Κοπέλια,

Υπάρχει άλλη εκτέλεση του ζεϊμπέκικου του Περιστέρη που ακούμε στο “Σταύρακας μες τον τεκέ”;
Και μιας και τό’φερε η κουβέντα για τον Περιστέρη, τέλος πάντων, το ζεϊμπέκικο που παίζει ο Μάρκος μετά από κείνο το μαστουρωτικό ταξίμι (Ταξίμι Ζεϊμπέκικο) δικό του είναι ή του Περιστέρη; Έχω μπερδευτεί…

Φχαριστώωωωω

Το ζεϊμπέκικο που ακολουθεί το ταξίμι του Μάρκου στο “Ταξίμ ζεϊμπέκικο” είναι παλιό παραδοσιακό και το παίζει ο Περιστέρης.

Τώρα που αναφέρ8ηκε ο Περιστέρης…μου 8ύμισε και ο Γιώργος Βαβουλές στη λίστα και τον Μπέικο.

Έχει παρατηρήσει κι άλλος ομοιότητες του Μπέικου (ορχηστρικό μαντολινάτο του Περιστέρη) με ένα σόλο σέρβικο του Τσιτσάνη (κατα τ άλλα πανέμορφο)?Δε θυμάμαι ακριβώς τον τίτλο του τσιτσάνη (ίσως φαντασία,δεν είμαι σίγουρος)…

Είναι ορισμένα θέματα του Μπέικου(άκρως δεξιοτεχνικά) που υπάρχουν ανέπαφα στο σόλο του Τσιτσάνη…

Στο δρόμο που χάραξε ο Περιστέρης για ακόμα μια φορά…

Αυτό δε το περίμενα… Νόμιζα και τα δύο τα έπαιζε ο Μάρκος… τέσπα…
Κατά συνέπεια, ο Μάγκας στο Βοτανικό είναι διασκευή του Περιστέρη, κι όχι σύνθεσή του…

Ευχαριστώ για τα φώτα σου!

Για το άλλο το ζεϊμπέκικο κανείς;

Πάνο για το ζεμπέκικο του ΣΤΑΥΡΑΚΑ υπάρχει ακόμα μια εκτέλεση με τον Τζ. Χαλκιά εξ αμερικής…πολλή καλή εκτέλεση.Ραστ ζευμπέκικο λέγεται μου φαίνεται…

Νίκος

Τεράστιο λάθος έκανα…τελικά δεν είναι ο Χαλκιάς αυτός που το λέει.Μπερδεύτηκα.

Υπάρχει όμως μια δεύτερη εκτέλεση απ αυτό το ζευμπέκικο και μάλιστα νομίζω με ακκορντεόν…κόβω το…χέρι μου…

Ας βοη8ήσει όποιος το βρεί πρώτος…εγώ συνεχίζω να ψάχνω…