Επισκευή 8χορδου (2016)

Καλησπερα σας ειμαι νεος στο forum και θα ηθελα να ρωτησω αν το συγκεκριμενο οργανο επισκευαζεται? και αν αξιζει σαν οργανο!12528415_10206238174661520_18672456_o.jpg12557018_10206238175021529_1856927739_o.jpg

Καλώς όρισες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ, Βασίλη.
Δεν μοιάζει όργανο μεγάλης αξίας και δείχνει αρκετά σκευρωμένο το μπράτσο του.
Ενδεχομένως να επσικευάζεται, ωστόσο πρέπει να το δει οργανοποιός από κοντά για να κρίνει πόσο θα κοστίσουν οι επισκευές των ζημιών και άρα εάν αξίζει τον κόπο…

λοιπον το οργανο το πηγα σε εναν οργανοποιο…το οργανο ειναι 20ετιας+και σε αυτον π το πηγα και το ειδε μ ειπε οτι ειναι μεγαλης αξιας οργανο και να μη το χασο απο τα χερια μου!μ ειπε οτι φτιαχνετε και το θεμα τοθ ειναι στο μπρατσο και σε μια δουγια.το οργανο ηταν τοθλαχιστον 10 χρονια σε ντουλαπα!ειναι τοθ παππου μ το συγκεκριμενο οργανο!

Είδες, εγώ έπεσα έξω ως προς την αξία του, γι’ αυτό υπάρχουν οι ειδικοί…

τι να πω ακομα δεν ξερω ειμαι στο ψαξιμο για να δω τι παιζει με αθτο το οργανο!και αν μ το κανουν σωστο και δεν το καταστρεψουν

Φίλε,

μας λές (αν θέλεις φυσικά) πώς σου δικαιολόγησε ο οργανοποιός ότι τό όργανο είναι «μεγάλης αξίας»; Σου είπε π.χ. τον κατασκευαστή ή άλλα χαρακτηριστικά;

δεν μ ειπε κατι συγκεκριμενο απλα οτι ειναι καλο μ ειπε κ να μη το χασω απο τα χερια μ!ειναι καπου στα 30 χρονια το μπουζουκι.

Απο τις φωτογραφιες δεν μπορούμε να καταλάβουμε βέβαια αν είναι κάποιας αξίας το μπουζούκι.Ο οργανοποιός ,προφανώς κάτι ξέρει.Βέβαια αν ένα όργανο είναι 30 χρόνων,σίγουρα τα ξύλα του -αν είναι καλά-θα παράγουν καλύτερο ήχο απο ένα καινούργιο.Στη δική μου περίπτωση είχα ένα όργανο περίπου ίδιας ηλικίας που είχε σκεβρώσει.Το πήγα σε όργανοποιό στη Νίκαια(αν θές σου λέω σε ποιόν),το ξεσκέβρωσε και το λουστράρισε εκ νέου και πλήρωσα ένα σχετικα αποδεκτό ποσό.Τα υπόλοιπα ,μη μας πούν ότι κάνουμε και διαφήμιση ,αν θές με π.μ.

καλησπερα σας παιδια!το οργανο ειναι ετοιμο…τελικα το οργανο ειναι 30 χρονων και ειναι κατασκευη του αποστολη καρανδρεα!θα ανεβασω φωτογραφιες και βιντεο να μ πειτε γνωμες!!