ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΖΟΦΙΚΗΣ - ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ & ΠΑΙΔΕΙΑ

Αύριο, Τετάρτη 2 Μαϊου 2007, στις 6.30 μμ στην αίθουσα Δρακοπούλου, του κεντρικού κτιρίου του Πανεπιστημίου Αθηνών -στα Προπύλαια, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τα 170 χρόνια της ίδρυσης του Πανεπιστημίου, θα γίνουν ομιλίες-διαλέξεις με θέμα : Ο πολιτισμός και η παιδεία των Ελλήνων της Αζοφικής Θάλασσας και Ουκρανίας.
Ομιλητές:
Ο αντιπρύτανης κ. Ιωάννης Καράκωστας
η συγγραφέας κ. Λένα Διβάνη
και ο
ερευνητής-δημοσιογράφος Στέλιος Ελληνιάδης, που έχει ασχοληθεί επιμελώς και ουσιαστικά, εδώ και μια δεκαετία, με τους Έλληνες της ευρύτερης περιοχής της Μαύρης Θάλασσας, που θα προβάλει κι ένα σχετικό ντοκυμαντέρ από τις έρευνές του.

Είσαστε όλοι ευπρόσδεκτοι !

Ιωάννα καλησπέρα (ή καλημέρα).

Για το ντοκυμαντέρ αυτό μου είχες μιλήσει το φθινόπωρο αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.
Κυκλοφορεί και σαν Dvd, μπορεί δηλαδή κάποιος να το αγοράσει;

Οχι, Κωνσταντίνε μου… Δεν κυκλοφορεί.
Είναι από τη δεκαετή καταγραφή του Ελληνιάδη στις περιοχές αυτές. Καταγράφει μουσικές, ποίηση, λογοτεχνία, ήθη, έθιμα και ιστορικοπολιτικά στοιχεία (από πρωτογενείς πηγές) σε όλα τα χωριά της περιοχής. Μεγάλη, πολυετής έρευνα.
Κάποια -ελάχιστα- δείγματα τα είχε παρουσιάσει σε μια σειρά εκπομπών στην κρατική τηλεόραση (αν θυμάμαι το 1997-98), αλλά “κόπηκαν” οι εκπομπές ! Ήταν (λένε) ειδικού ενδιαφέροντος και δεν αφορούσαν -φαίνεται- τον…ελληνισμό !!!
Ή και επειδή δεν ήταν “πανάκριβες” (ταχα) παραγωγές και δεν έβγαινε μίζα για τους ενδιαφερόμενους…

Το αυριανό θα είναι ένα άλλο μοντάζ, από τις πολλές καταγραφές. Ειδικά επικεντρωμένο σε θέματα πολιτισμού.

Ιωάννα, εδώ είσαι; Καλησπέρα τότε!

Για πόσες ώρες υλικό μιλάμε;

Εκτός από την κρατ. τηλεόραση δεν ενδιαφέρεται κανείς άλλος για “τέτοιο” πολύτιμο υλικό;

Υπολόγισε Κωνσταντίνε… 10 χρόνια, 10 ή 15 μέρες το χρόνο, 10 ώρες ανά μέρα και θα καταλάβεις…
Ποιος να ενδιαφερθεί καλέ ! Εχουν από εκεί ψήφους; :slight_smile:

Ή οι Πανεπιστημιακοί έχουν νομίζεις ενδιαφέρον για τα εκεί ; Σιγά τα ωά !!! Σιγά τα λεφτά -και τα οφίκια- που θα πάρουν σε μιαν έδρα ελληνικών Σπουδών ( στις “μολυσμένες πρώην”…).

(ΣΗΜ: Εκτός τον Καρπόζηλο του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων -προσωπικά- δεν έχω συναντήσει άλλον…)

Έτσι είναι δυστυχώς.

Έλπίζω τον Αύγουστο να τα ξαναπούμε από κοντά πάλι.

Πάω για ύπνο… έχω ταξίδι για Μπερλίν αύριο… δικαστήρια κ.λ.π

Θα τον κυνηγάω τον παλιάνθρωπο (που λέει κι η μάννα μου) μέχρι που να τα „φτύσει“, ελπίζοντας να μην τα “φτύσω” εγώ…

Άντε καλό ξημέρωμα να΄χουμε!

Α! Μήπως έχεις ακούσει για Ζεϊμπέκικο Παλιό Αλλά Σε Καλή Κατάσταση;:089: