Γιοβάν Τσαούς

Ανέλυσα διεξοδικά το ζήτημα με τις ορολογίες σε προηγούμενο μήνυμα, τόσο αυτές που χρησιμοποιούνται σήμερα όσο και την ταύτιση χασίς-μαριχουάνας στην ελληνική πιάτσα.
Οι ορισμοί που παρέθεσα είναι πάντως οι ορθοί και σύμφωνοι με την ελληνόγλωσση και διεθνή βιβλιογραφία. Αυτό για να συνεννοούμαστε εμείς με ακρίβεια, το ξεκαθαρίζω γιατί τα ναρκωτικά είναι μέρος της δουλειάς και των σπουδών μου.

Παρολαυτά θα εκτιμούσα μια επί της ουσίας απάντηση στην αντίφαση του παραπάνω μηνύματος.

Εντέλει με το “χόρτο” ο μάγκας μαστουρώνει ή όχι? Είναι καλό πράμα ή σκάρτο?
Είναι εμφανώς προβληματικό να χρησιμοποιείται η ίδια λέξη και για τις δύο περιπτώσεις.

Η καλη μαστουρα ερχεται με το καλο προιον, ενας μαχιμος χασικλης για να την ακουσει θελει το καλυτερο , χασισι απο την Προυσσα.
Εσυ και εγω που δεν ειμαστε του αθληματος και με χορτο θα μαστουρωσουμε.
Αστυνομικος εισαι;

Παρακαλώ αν μπορείς να απαντάς πιο συγκεκριμένα.

Τι εννοεις “χόρτο” παραπάνω? Καθαρό προϊόν κάναβης ή νοθευμένο?

Ότι δηλαδή εμείς μπορεί να μαστουρώσουμε με το σκάρτο (χόρτο) ενώ ο “αθλητής” με το καλό. Αν είναι έτσι τότε η μαριχουάνα δεν είναι “χόρτο”, αφου και ο εμπειρος με αυτή θα μαστούρωνε.

Αν πάλι εννοείς ότι εμείς θα μαστουρώσουμε με μαριχουάνα ενώ ο έμπειρος με χασίς επειδή είναι πιο δυνατό, αυτό δεν ισχύει καθώς είναι και θέμα ποσότητας δόσης και ποιότητας δρόγης. Ένα τσιγαριλίκι μπορεί να είναι εξίσου δυνατό με μαριχουάνα ή με χασίς.

Βέβαια εσύ ο ίδιος προηγουμένως είπες ότι “χασίς και μαριχουάνα είναι το ίδιο”, οπότε μπορεί και να εννοείς ότι το προυσαλιό είναι καλύτερης ποιότητας παρασκεύασμα, ενώ το χόρτο χειρότερης και εκεί οφείλεται η διαφορά.

Φαρμακοποιός είμαι και κάνω διδακτορικό στα οπιοειδή

Χορτο ειναι το χασις , χασις και μαριχουανα ειναι το ίδιο φυτό. Χόρτο ειναι και το χασίς κακής ποιότητας η και το νοθευμένο χασίς.
Οταν κάνεις συστηματική χρήση χασίς τότε δεν μπορείς να την ακούσεις εύκολα ετσι ζητάς την καλύτερη ποιότητα.
Οτι γίνετε με το αλκοόλ γίνετε και με το χασίς, άλλοι με ενα ποτήρι μπυρα ειναι φέσι άλλοι με ενα μπουκάλι τσίπουρο .

Λυπάμαι αλλά δεν απαντάς, απλά επαναλμβάνεις τα ίδια πηγαινοντάς το γύρω γύρω.
Σου δείχνω παραπάνω ότι δε γίνεται η ίδια λέξη να σημαίνει και το 1) και το 2) και εσύ πετάς τη μπάλα στην εξέδρα.

Το τι συμβαίνει με την ανοχή, από που προέρχεται η δρόγη και τι είναι τι το γνωρίζω σε περισσότερο βάθος, δε χρειάζεται να το λες και να το ξαναλές.

Αυτα τα λιγα γνωριζω Αντωνη ελπιζω να σε βοηθησα

Μπάμπη, συγγνώμη αλλά πρέπει να προσπαθείς λίγο να καταλάβεις τι σε ρωτάει ο άλλος. Όλη την ώρα απαντάς άλλα από αυτά που σε ρωτούν.

Έχουμε να κάνουμε με συνθηματική γλώσσα , λέξεις που ήταν κρυφές και δεν έχουν καταγραφεί είναι άγνωστες ακόμα και σήμερα . Λέξεις που τις καταλάβαιναν μόνο οι μάγκες. Εγώ λέω ότι γνωρίζω, προσθέτω τις γνώσεις μου στο φόρουμ και λάθος να είναι εγώ λέω ότι σκέπτομαι για να διευκολύνω την έρευνα, μια μικρή λεπτομέρεια μπορεί να βοηθήσει κάποιον που ψάχνει το ρεμπέτικο σε βάθος.
Από εκεί και πέρα δέχομαι ένα κατεργάσιμο από ερωτήσεις (δεν λέω για τα ειρωνικά μηνύματα) και προσπαθώ να απαντήσω σε όλους στον ελάχιστο χρόνο που έχω ,δόξα τον θεό δουλεύω (ακόμα) 12 ώρες την ημέρα και μετά στο σπίτι έχω και μια οικογένεια .
Δείξτε κατανόηση στη ντόπια διανόηση που λέει και ο ποιητής .

και άλλοι “παλούκι” με τόσα ποστ … αργολογίας.

Έχετε να προσφέρετε τίποτα παραπάνω εκτός από την ειρωνεία κύριε Αντώνη, για να ακούσω την γνώμη σας .
Ξέρεις μπορώ να αρχίσω και εγώ τα μερεμέτια παντός τύπου και για όλες τις ανάγκες.

Τελικά οι κανόνες του φόρουμ είναι μόνο για μένα, εσύ Περικλή που είσαι και διαχειριστής τι λες;

Τι θες να πω εγώ; Τα 'παμε, για όλους, και τα ήξεραν ούτως ή άλλως όλοι κι από πριν.

Σημείωση: συντονιστής είμαι, όχι διαχειριστής. Αυτό δε σημαίνει κουμανταδόρος, ούτε δάσκαλος. Σημαίνει -κυρίως- ότι μπορώ να μετακινώ κανένα μήνυμα αν μπει σε λάθος σημείο, και τέτοια. Το αν συζητάμε σωστά ή όχι, το ξέρουμε όλοι εξίσου, όχι εγώ καλύτερα.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:13 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 12:38 —

Ναι, αλλά δεν κατάλαβες πάλι.

Τα σχόλια δεν είναι γραμμένα σε συνθηματική γλώσσα. Κατ’ αρχήν είναι κατανοητά, επομένως πριν απαντήσουμε άλλα των αλλών κοιτάμε και λίγο αν απαντάμε στο θέμα ή όχι.

Για παράδειγμα, έγινε μία συζήτηση για τις σημασίες της λέξης χόρτο, που δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το αν το ίδιο το χόρτο σε πιάνει περισσότερο αν είσαι πρωτάρης κλπ κλπ., δεν αφορούσε ναρκωτικά, αφορούσε ΛΕΞΕΙΣ.

Εάν δεν είναι αργολογία τα περίπου 100 μηνύματα για να πεισθεί κάποιος για ένα εμφανώς λάθος του, τότε έχουμε χάσει κάθε μέτρο.

Εδώ όμως δεν πρόκειται, αγαπητέ Περικλή, ούτε για έλλειψη ψυχραιμίας, ούτε για οπαδική αντιπαράθεση, ούτε για διαφωνία, όπως σωστά μας προτρέπεις να αποφεύγουμε, ουσιαστικά εγκαλώντας με αδίκως.
Πρόκειται όμως αναμφίβολα για το “μέτρο”, το “περιττό” και την “ακρίβεια” που χαρακτηρίζει την ρεμπέτικη φάρα.

Εν κατακλείδι πάντως θεωρώ πως δικαιούμαι ακόμη και να χαρακτηρίζω μία συζήτηση.
Αυτή είναι και η μόνη προσφορά μου σε αυτήν, πιστεύοντας πως ήταν αρκούντως κοσμία η επίμαχη παρέμβασή μου.

Χριστός Ανέστη

Αληθώς.

Αντώνη, δε θα βρω εγώ τον μπελά μου είτε μιλήσω (γιατί με εγκαλείς;) είτε δε μιλήσω (γιατί δεν τον εγκαλείς;).

Έγραψα σαφέστατα ότι ο καθένας καταλαβαίνει πότε είναι εντάξει και πότε παρεκτρέπεται, και ότι δεν έχει καμία ανάγκη τη δική μου κριτική.

Συνεχίζουμε βέβαια να αργολογούμε. (Μ’ άρεσε η λέξη.)

Εσύ Αντώνη αντιπροσωπεύεις την ρεμπέτικη φάρα, και εγώ είμαι αυτός που έχω χάσει το μέτρο και δεν αναγνωρίζω το λάθος μου.
Δούλεψε πρώτα να δεις πως βγαίνει το μεροκάματο, μύρισε τον καπνό του ναργιλέ κάνε οικογένεια και μεγάλωσε τα παιδιά σου και μετά όταν κάποιος δικός σου άνθρωπος σε αποκαλέσει μάγκα, τότε μην το πεις σε κανέναν, κράτα το για τον εαυτό σου .
Μάγκας θα είσαι όταν μπορείς και συγκρατείς το λογικό σου όταν όλοι τριγύρω σου χάνουν το δικό τους και επιρρίπτουν τις ευθύνες πάνω σου .
Μάγκας θα είσαι όταν θα εμπιστευτείς τον εαυτό σου όταν όλοι γύρο σου θα αμφιβάλουν για σένα .
Μάγκας θα είσαι εάν μπορείς να περιμένεις χωρίς να σε κουράζει η αναμονή.
Μάγκας θα είσαι εάν όταν ακόμα σε μισούν, να μην παρασυρθείς από μίσος.

Σου γράφω ότι ακριβός λέω στον υιό μου, γιατί σε κόβω για πιτσιρίκα .

Χε!χε! τώρα το πέτυχες ακριβώς, φίλε Μπάμπη!!

Δεν αφήνουμε ρε παιδιά, αυτό το θέμα να πιάσουμε κάποιο άλλο;

Φίλε Περικλή, κανένα πρόβλημα.

Φίλε Μπάμπη, καλά κάνεις και μου τα λες. Λυπάμαι πολύ που φάνηκα προπετής, αλλά κάποια στιγμή έχασα την υπομονή μου.

Γενικότερα ήθελα να τονίσω την ανάγκη του μέτρου, άλλωστε δεν ήσουν μόνος σου, διάλογος ήταν.

Κάλλιστα κάποιος μπορεί να μιλάει και με την … σιωπή του.

Ορε παλικαρε γιατί ορθωνεις ανάστημα και κορδωνεσαι; Δε ντρεπεσαι να το φυσάς έτσι; Κορτακιας λέει… Χαμήλωσε τον αμανέ πολύ ψηλά τον πήρες εφουμαρες θεριευτηκες και έχασες κάθε δίκιο… με το συμπάθειο κουτσαβάκι μου μάθε να σιγονταρεις την αντάρα σου… ουλα τα παιδαρελια εδώ κάτι αγρικανε, όλοι μέρα καρδιά κ αυτί εκεί τα έχουν στον κορτακια. Ήρθες εσύ τώρα να βάλεις την κουτάλα στα πατροπαράδοτα; Σεβάσμιος νεαρέ σεβάσμιος… με το συμπάθειο δηλαδης

Καλημέρα στην παρέα.

Ανεβάζω τις δύο (2) ετικέτες από τον δίσκο DG-6192 με τα τραγούδια του Γιοβάν Τσαούς:

Πέντε Μάγκες (αυτός είναι ο τίτλος στον δίσκο)
Κατάδικος

2 «Μου αρέσει»