Γιάννης Σταματίου - Σπόρος

29 years ago in America…

Από τους τελευταίους τιτανοτεράστιους παίχτες τι να λέμε τώρα …

http://www.christospapadopoulos.gr/xarin1.html

H τσιτσόρνια απ’ τον σπόρο http://www.youtube.com/watch?v=hX3j8YESaPM. Απλά ακούστε ήχο και απολαύστε. Μέχρι και με τα νύχια παίζει σε κάποιο σημείο. Ο άνθρωπος φαίνεται ότι την κάθε νότα που παίζει την παίζει με την ψυχή του.

Ποιός είναι ο ψηλός με το μαύρο κουστούμι αριστερά πίσω από τον Σπόρο που του κάνει “σιγόντα” (νότα- νότα) στο πρώτο βίντεο; Γιατί ούτε αυτό είναι αμελητέο…

Σαν τον Δημήτρη Βύζα μου κάνει…

Εμένα πάλι μου κάνει σαν playback του γνωστού οργανικού και μάλιστα με background μουσικούς που ίσως (:wink: και να μην έχουν παίξει στην ηχογράφηση…

Υ.Γ.: Α, ξέχασα να ευχηθώ και τα “Χρόνια Πολλά”, λόγω ημερών…

Δεν ξέρω αν πρόσεξες ότι υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση στον ήχο

Μάλλον πλαίημπακ είναι. Το σόλο που ακούγεται είναι από τον live δίσκο που κυκλοφορεί, από τη συναυλία στο Σαν Φραντσίσκο. Δεν είναι απίθανο η εικόνα να είναι από αυτή τη συναυλία και οι μουσικοί που εμφανίζονται να είναι αυτοί που ακούγονται.
Όπως και να 'ναι πάντως, εμένα δεν με χαλάει!:slight_smile:

ΥΓ. Πάντως για την “ανίχνευση” των πλαίημπακ μη βασίζεστε στις διαφορές ήχου-εικόνας, γιατί αυτές έτσι κι αλλιώς υπάρχουν λόγω της χαμηλής ανάλυσης των βίντεο.

Για να βγάλει ο καθένας μόνος του τα συμπεράσματά του, ιδού:

Υ.Γ.: Παρεπιπτόντως, ο Τάκης Ελένης (μπουζούκι) ζει και βασιλεύει έξω…

Παιδιά το βίντεο είναι πλέιμπακ, μα φαίνεται πεντακάθαρα, ακόμα και η καθυστέρηση που υπάρχει δείχνει ότι είναι απ’ τον δίσκο. Άλλωστε σε μερικά σημεία κάνει κάποια πράγματα επιπλέον που δεν ακούγονται, παρατηρείστε λίγο καλύτερα και θα καταλάβετε

Παίδες καλησπέρα, έγραψα ένα κομμάτι του Περιστέρη που παίζει ο σπόρος στά πολύ νέα του τότε και το έχω ανεβάσει στην σελίδα μου στο myspace. Όποιος έχει όρεξη ας κάνει μια βόλτα να το ακούσει. Φυσικά κάθε σχόλιο δεκτό.

[Παίδες καλησπέρα, έγραψα ένα κομμάτι του Περιστέρη που παίζει ο σπόρος στά πολύ νέα του τότε και το έχω ανεβάσει στην σελίδα μου στο myspace. Όποιος έχει όρεξη ας κάνει μια βόλτα να το ακούσει. Φυσικά κάθε σχόλιο δεκτό.]

Πολύ ωραία πένα με smooth ήχο.