ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΛΑΥΚΑ

Από τη Γραμματεία του Συλλόγου: την καλημέρα μας από τη Σπάρτη και το Σύλλογο Φίλων ελληνικής λαϊκης παραδοσιακής και ρεμπέτικης μουσικής.Μετά από ολιγοήμερη ανάπαυση (χρειαζόταν) βρισκόμαστε στη φάση συγκέντρωσης του υλικού από μέλη και θεατές της εκδήλωσης, οπότε λίγη υπομονή και θα αρχίσουν να κατεβαίνουν φωτό κ.λπ. Φιλικά. Αλίκη

Από πότε υπάρχει αυτός ο σύλλογος και που είναι η έδρα του;

ο σύλλογος συστήθηκε επισήμως (δικαστικά)τον Φλεβάρη του 2005 και έχει έδρα τη Σπάρτη Λακωνίας. Όλα ξεκίνησαν από την ιδέα του Γιώργου και του Νίκου να κάνουμε αφιέρωμα στον Λαύκα, αφού ούτως ή άλλως είμασταν μια παρέα 10-15 άτομα που βρισκόμασταν συχνά πυκνά και ξημερώναμε παίζοντας.Φτιάξαμε λοιπόν τα γραφειοκρατικά, κάναμε μια εκδήλωση με εισιτήριο,νοικιάσαμε ένα παρατημένο νεοκλασικό στη Σπάρτη (Βρασίδου 140- περιοχή λαχαναγοράς) και το σουλουπώσαμε, το εγκαινιάσαμε με μια παρουσίαση βιβλίου-αφιέρωμα Τσιτσάνη (το βιβλίο του Θ.Αναστασίου με την βοήθεια και του Γ.Κοντογιάννη-Λαϊκό Τραγουδι)και οργανώσαμε το αφιέρωμα Λαύκα.Από εδώ και πέρα θα ενημερώνουμε για τις όποιες δραστηριότητες μας μέσω forum.

Αλίκη συγχαριτήρια για την σκέψη σας. Έλειπε κάτι τέτοιο από Λακωνία. Ελπίζω να οργανώσετε κ άλλες τέτοιες όμορφες εκδηλώσεις. Μήπως ξέρεις εαν η συναυλία θα μεταδοθεί στον ΕΛΛΑΔΑ TV;

από όσο ξέρω το ΕΛΛΑΔΑ μαγνητοσκόπησε μόνο στιγμιότυπα.Ξέρω ότι την τράβηξε ολόκληρη το SUPER (Κορίνθία-Αργολίδα-Αρκαδία-Λακωνία), δεν ξέρω όμως αν την έχει μεταδώσει.Πάντως κάποια στιγμή μέσα στον Σεπτέμβρη θα έχουμε και εμείς στο σύλλογο ένα αμοντάριστο dvd οπότε μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μας για να το πάρεις (6976-40 91 91)

Πηρα μια πρωτη γευση σημερα … απο τηλεφωνου, απο τον Αγγελακο με
Στουραϊτη, Βασιλα, Βλαχο, Νωε κ.α. στο “Μοιαζεις και συ …” του ΧΙΩΤΗ.
Ε Λ Ε Γ Ε Ι Α !!

Υλικο ρε παιδια και εδω ειμαστε εμεις …

υλικό !

υλικό !

πάμε όλοι μαζί ρυθμικά:

ΥΛΙΚΟ !!

Υ.Γ. περιμένουμε όλοι να ακούσουμε τι χασαμε

πολύς ενθουσιασμός για έναν μέτριο συνθέτη.

Δεν θελω να τρεξω και να σου πω οτι κανεις λαθος φιλε Τασο γιατι η γνωμη του καθ’ενος ειναι αξιοσεβαστη !!
Θα σου πω το εξης, προχθες παιζαμε σε ενα ομορφο στεκι οπως καθε Τριτη και Παρασκευη και σε καποια στιγμη ο ιδιοκτητης ερχεται να τραγουδησει μαζι μας πραγμα που κανει συχνα αν και δεν ειναι φωναρα …
Καποια φαση μετα απο καποια ποτακια κλπ εχω ερθει στο κεφι πραγμα που δε φαινοταν απ’την αρχη μια και ημουνα κουρασμενος και ακεφος και λεω στο μπουζουξη παμε τον “Αποκληρο” του ΤΣΙΤΣΑΝΗ
Ο δικος μου (ο ιδιοκτητης) περιεργως δεν τον ηξερε !! Σιγουρα του λεω δεν το χεις ξανακουσει αυτο το τραγουδι ;; Οχι μου λεει, σιγουρα !!
Και ευκαιριας δοθεισης θα σου πω τι του ειπα στο καπακι : “Και μονο αυτο το τραγουδι να ειχε γραψει ο Τσιτσανης θα ειχε μεινει στην ιστορια !!” Πραγμα που το πιστευω και ετσι ειναι !!
Ο ΛΑΥΚΑΣ εγραψε το καταπληκτικο “Μεσανυχτα βαθεια σκοτεινιασμενα”, το “Σκαλοπατι σκαλοπατι” τη “Γκιουλ Τζαμαλ”, τις “Σεβιλλιανες” το οργανικο “Νυχτερινο” και αλλα πολλα διαμαντια αλλα εκτος αυτου ειχε μια αξιοσεβαστη παρουσια στα παλκα του ρεμπετικου πραγμα που δεν αξιολογειται οσο θαπρεπε, μια και
<font color=“ff0000”>μουσικη δεν ειναι μονο η δισκογραφια …
</font>
Παραδειγμα η φωναρα Σεβας Χανουμ που τραγουδησε 4-5 τραγουδια σε δισκους και κανεις δεν τη θυμαται πια ενω ηταν ισαξια με τις μεγαλες !!
Και απο συνθετες ξερεις ποσα τραγουδια εχει γραψει ο πολυ μεγαλος Ακης Πανου που δεν εχουν ακουστει και δεν εχουν γινει επιτυχιες ;; 5 φορες τουλαχιστον απο τα ευρεως γνωστα αριστουργηματα.
<font color=“ff0000”>Ουκ εν τω πολλω το ευ λοιπον !! </font>

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 01 Σεπτέμβριος, 2005)

Εν τω μεταξυ το αφιερωμα που ειχε προγραμματιστει να γινει στα Χανια
για τον Χανιωτη Αντωνη Κατιναρη αυριο
Παρασκευη 2/9 ματαιωθηκε !!

Η εκδήλωση ήταν πραγματικά εξαιρετική
Πολύ δουλειά και πάρα πολυ μεράκι απο τους διοργανωτές που σίγουρα έχουν τρέξει ακατάπαυστα για μήνες.
Ο κόσμος αγκάλιασε την προσπάθεια τους και καμμιά καρέκλα δεν έτριξε ως τις 2 που τέλειωσε η συναυλία.Δεν ξέρω πόσο μεγάλος συνθέτης ήταν ο Λαύκας , δεν μ αρέσουν τα καντάρια του “μετρήματος” αλλά αυτό που έχω σίγουρα να πω είναι πως οι Λάκωνες μας έδωσαν ενα καλό “μάθημα” για το πως πρέπει να τιμούμε τους ανθρώπους που δημιούργησαν αυτό που λέγεται λαική μουσική.
Ευχαριστούμε λοιπόν τα μέλη και τους φίλους του συλλόγου για την ευκαιρία που μας έδωσαν να συμμετέχουμε σε μια βραδιά που
το λαικό τραγούδι τιμήθηκε στην ουσία.

Θύμιος,τρίγκας,Βλάχος και Νώε

Ορχήστρα συλλόγου με Λιόσση Σπύρο

Ο Τόλης ρίχνει τις βόλτες του και ο θύμιος Ζωγραφίζει

Μανώλης επί το έργον (Στοιχιωμένο σπίτι)

Εκ μέρους του σύλλογου φίλων Παραδοσιακής Ρεμπέτικης και Λαικής Μουσικής ευχαριστώ όλα τα παιδιά του forum που μας τίμησαν με την παρουσία τους. Ευχαριστούμε για την ηθική υποστήριξη όπως και για τα καλά λόγια που ακούστηκαν…
Εμείς από την μεριά μας θα συνεχίσουμε όσο μπορούμε να υποστηρίζουμε αυτό που λέγεται " Λαικό τραγούδι" και θα γίνουν σίγουρα και άλλες εκδηλώσεις προς αυτή την κατεύθυνση.
Αυτό που ζήσαμε μέσα στους 8 μήνες που πήρε για να ετοιμαστεί αυτή η εκδήλωση ηταν η ευαισθητοποίηση και ο ενθουσιασμός πλήθος κόσμου γύρω από τον χόρο των φίλων του λαικού τραγουδιού.
Επίσης θα πρέπει να αναφέρουμε την υποστήριξη που είχαμε από πάρα πολύ κόσμο χωρίς καμμία απαίτηση μόνο και μόνο για να φτάσουμε στις 18/8/05.
Αυτά προς το παρόν (ανεβάζω έτσι κάποιες φωτογραφίες, το υλικό είναι πάρα πολύ έρχεται και άλλο , συζητάμε για το κάψιμο dvd με ηχο, βίντεο φωτογραφίες, παραλειπόμενα)

χιλια ευχαριστώ (απο όλους και όχι μόνο απο μένα) τόσο για την οργάνωση της συναυλίας όσο και για την διάθεση του υλικού.

βλέποντας πάντως κανείς τον κ. Τολη Χαρμα να ρίχνει τις βόλτες του συγκινείται …

κρίμα που είμαι εξωτερικό και χάνω τετοια όμορφα πράγματα…

συγχαρητήρια και παλι !

Κάποιες φωτογραφίες ακόμα




Το μπουζούκι του Λαύκα

Λέλα Παπαδοπούλου και Δρόμος


Aνθούλα Αλιφραγγή

Παπαιωάννου Αντώνης

Κοντογιάννης Δημήτρης μαζί με τον Τόλη

Τίνος;;;;;; είναι αυτό το χέρι;;;;;;

Ταβέρνα “Νερόμυλος” παραμονή της εκδήλωσης

Εγινε και αυτό στις 7.30 πμ

Aνθούλα Αλιφραγγή

Παπαιωάννου Αντώνης

Κοντογιάννης Δημήτρης μαζί με τον Τόλη

Τίνος;;;;;; είναι αυτό το χέρι;;;;;;

Ταβέρνα “Νερόμυλος” παραμονή της εκδήλωσης

Εγινε και αυτό στις 7.30 πμ

Εκ του βαμμένου από πίσσα δείκτη, ά ν ε τ α συμπεραίνουμε πως είναι του Jordan.

Ελα ρε! Φαίνεται κι από τα ρούχα…

Μήπως βγήκε αυτό το dvd;

Σε πρώτη επεξεργασία (απλό μοντάζ) ναι. Τις επόμενες μέρες θα περαστεί ήχος και ίσως κάποιες συνεντέυξεις, το απόσπασμα από την ελληνική ταινία που έπαιξε στην εκδήλωση κ.λπ.