ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΛΑΥΚΑ

Την Πέμπτη 18/8/2005
στην Κεντρική πλατεία Σπάρτης θα γίνει συναυλία αφιέρωμα στην μνήμη του Λάκωνα ρεμπέτη Γιώργου Λαύκα .
Οργάνωση-επικοινωνία: Σύλλογος Φίλων Ελληνικής Λαικής Παραδοσιακής και Ρεμπέτικης Μουσικής.
Τηλ για πληροφορίες σχετικές με την εκδήλωση:
6944652538 AΓΓΕΛΑΚΟΣ ΝΙΚΟΣ
6976409191 ΒΕΛΙΚΑ ΑΛΙΚΗ

ΑΦΙΣΣΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Άψογοι οι …κοντοχωριανοί μου!

Να πούμε ότι στο νέο τεύχος του περιοδικού “ΛΑΪΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ” έχει ένα ενδιαφέρον μικρό αφιέρωμα στον Λαύκα που περιλαμβάνει βιογραφικό, τη δισκογραφία του, φωτογραφικό υλικό και μια συνέντευξη του γιού του, που νομίζω ότι πραγματικά αξίζει.

Αν είναι δυνατόν!! Ξέχασα το CD, με 12 τραγούδια του Λαύκα (Σε καταραμένες στράτες κλπ.)

Που το ξέχασες?

Εννοεί ότι ξέχασε να το αναφέρει…

δεν είναι τυχαίο ότι είσαι “διακεκριμένο στέλεχος”.
συγχαρητήρια!
το βρήκες!
αν μας πείς και τι ημέρα γεννήθηκε ο Λαύκας…

Αγαπητοί φίλοι,

ο Σύλλογος Φίλων Ελληνικής Λαϊκής Παραδοσιακής και Ρεμπέτικης Μουσικής έχει εξασφαλίσει, για όσα από τα μέλη του ρεμπέτικου φόρουμ θέλουν να πάνε στη συναυλία, έκπτωση σε ξενοδοχείο της Σπάρτης. Για να κλείσετε δωμάτιο με έκπτωση μπορείτε να απευθύνεστε στην κα ΒΕΛΙΚΑ ΑΛΙΚΗ, στο τηλέφωνο 6976409191. Η είσοδος στη συναυλία είναι δωρεάν.

Το “διακεκριμένο στέλεχος” είναι μια ξεκάθαρη οικονομική συναλλαγή. Οπως έχω δηλώσει και στο παρελθόν, πλήρωσα 1.000 ευρώ τους διαχειριστές του Forum για να αναγράφεται κάτω από τ’ όνομά μου. Δυστυχώς, αργότερα έμαθα ότι έκαναν το ίδιο και με τον Κουρούνη, ο οποίος πλήρωσε μόνο 300 ευρώ. Μιλάμε για καθαρή αδικία!

Α… για τη μέρα που ρώτησες.
Παρασκευή νομίζω ότι ήτανε, γιατί είχα παραγείλει καραβιδάκι να δολώσω (κάθε Παρασκευή φέρνει το μαγαζί της γειτονιάς μου).

καλά,εγώ για πλάκα το ξεκίνησα.και δεν είμαι και ειδικός στα δολώματα για να συνεχίσω.
ας αφήσουμε λοιπόν τον Λαύκα στην ησυχία του κι ας πιάσουμε την λαύτα (πολίτικο λαούτο).

ας αφήσουμε τον Λαύκα και ας πιάσουμε την λαύτα (πολίτικο λαούτο).

υ.γ.απο δολώματα είμαι άσχετος!

Περιμενουμε νεα απο τη συναυλια …

Αγγελακο, Αδμιν και λοιποι φορουμιτες που
παρευρεθηκατε !!

Εκπληκτική συναυλία.Η ορχήστρα του συλλόγου απέδωσε υπέροχα τα κομμάτια του Λαύκα αν και στην αρχή υπήρχαν μερικά προβλήματα στον ήχο.Συγκινητική η παρουσία του Τολή Χάρμα, και βέβαια στάθηκαν στο ύψος τους Δημητιανάκης ,Λίοσης ,Κοντογίαννης.Αυτός που με εντυπωσίασε πέρα από το συγκρότημα Δρόμος που τα έδωσε όλα ήταν ο Στουραίτης,ανέβηκε στο πάλκο μαζί με τον Τρίγκα.Ξεχωριστή πενιά.Ο Ιορδάνης δυστυχώς δεν έπαιξε παρα μόνο απ΄ότι έμαθα στην ταβέρνα που είχαν μαζευτεί όλοι το προηγούμενο βράδυ.Αξιέπαινη και άρτια οργανωμένη προσπάθεια του συλλόγου.Όσοι δεν παρευρέθηκαν έχασαν.

Να ευχηθώ καλό χειμώνα (αν μπορεί να είναι ευχή) Μήπως ο Αδμίν έχει κάποια ηχογράφηση από την ταβέρνα της προηγούμενης με τον Ιορδάνη; Μήπως επίσης κάτι με τον Στουραίτη;
Καμιά φωτογραφία;

Ευχαριστω ipt, αν θες δωσε κι αλλα στοιχεια αφου ησουνα παρων και καμμια φωτο …

Αδμιν ασε τη σιεστα και κανε κατασταση …
θελουμε υλικο !!

Κι εγώ μαζί και όλοι με μιά φωνή:
“Θέλουμε υλικό! Θέλουμε υλικό!”

se poia taverna eixe paei re paidia o jordan?
sparti meno kai piga sti sunavlia mono k mono gia auton kai telika den tragoudise!!

Παιδία φωτο δεν εχω ,θα προσπαθησω να βρω μεσω του συλλόγου.Τάσο είχε πάει στο νερόμυλο,απ’ότι έμαθα ο Ιορδάνης έπαιξε ένα τραγούδι οι υπόλοιποι μεχρι τις 8 το πρωι.