"Απαγόρευση" μουσικών οργάνων σε πολυκατοικία

Σε Ευχαριστω sakis2! Και όλους του υπόλοιπους…
Και εμείς το ίδιο κάνουμε… Και όταν βρεθεί λύση θα σας το ανακοινώσω.

Ρε συ Tritsibida…
Eπειδή είναι τεράστιο το κείμενο και υποπτεύομαι ότι το έχεις διαβάσει δεν μας το κάνεις ένα ρεζουμέ ?

Είναι και που θα πέσεις.
Πριν 15 χρόνια, κατοικούσα σε μιά ΒεΓκέ (συγκατοίκηση) με άλους δύο. Είμασταν δυό Έλληνες κι ένας Γερμανός. Από κάτω μιά Κνάιμπε με μουσική δυνατή, από πάνω μιά Ισπανιδούλα, η οποία δεν μας έκανε ποτέ παράπονο.
Γινότανε της κολάσεως!:090:
Όταν ήρθα στο σπίτι που μένω τώρα, τα κεφάλια μέσα. Καλά το νταούλι και το τουμπελέκι, το καταλαβαίνω… αλλά αυτοί δε μ΄ αφήνουν ούτε νταϊρεδάκι να χτυπήσω. Στην αρχή τους “έγραψα” και πηγαινοερχόταν η Πολιτσάι. Μετά σπάστηκα. Δεν τολμούσα, μόνος ή με κάνα φίλο, να παίξω λιγάκι, γκαπ-γκαπ-γκαπ, χτύπαγε το τοίχο ο γκάγκα. Μπορείς μετά να παίξεις… δε μπορείς.:106:
Με τις επισκευές, δεν έχει πρόβλημα κανένας. Πριόνια, σφυριά, βσσσσσσσσσσ, τρρρρρρρρ… κάθε ήδους ηλεκτρική συσκευή, δεν την αντιλαμβάνεται το αυτί τους, την έχει δεχτεί.
Τέλος πάντων. Κάπου-κάπου παίρνω τον “Τρομοκράτη” (ένα νταούλι Μακεδονίας μεγάλο) και τα ρίχνω για ένα εικοσάλεπτο σε οριακές (προς τα πάνω) εντάσεις και ταχύτητες:019:

ωχ…αυτή η λέξη μου χτυπάει “κοκκινο”…έχω να κάνω 4 “ρεζουμέ” μέχρι την Πέμπτη.:108:
τι ρεσουμέ να το κάνεις το νομικό κείμενο…δε συμμαζεύεται.

πάντως αν τελικά αποδειχτεί ότι μπορεί να απαγορευτεί το παίξιμο μουσικών οργάνων σε πολυκατοικία (πράγμα που δε νομίζω, και που αν ισχύει προτείνεται ανυπακοή και απειθαρχία σε ενλόγω πρακτικές) μία λύση θα είναι το συστηματικό παίξιμο απ’ έξω απ’ την είσοδο της πολυκατοικίας…την ώρα που μπαίνει ή βγαίνει ο …ενοχλημένος/η, δυνατά, με ανοιχτές, φασαριόζικα και με συνοδεία.

Εδώ που τα λέμε όμως, τι είδους δικαιοσύνη να αποδωθεί στις σημερινές κοινωνίες, όπου τα δεκάδες διαφορετικά ωράρια εργασίας, κάνουν τις ώρες κοινής ησυχίας να μοιάζουν με ανέκδοτο.
Για κάποιον που δουλεύει νύχτα π.χ., η “φυσιολογική” σκούπα της νοικοκυράς αποπάνω, 10 η ώρα το πρωί, είναι βασανιστήριο. Όπως είναι βασανιστήριο, για όποιον πρέπει να ξυπνήσει πρωί, κάθε τι που θα τον πετάξει απ΄το κρεβάτι μιά-δυό ώρες νωρίτερα.

Μέχρι τώρα, μόνο τα παιδιά μου είχαν τόσο θράσος! :slight_smile:

Δεν πιστευω πως μπορει κανεις να σε σταματησει απο το να παιζεις σε ωρες νορμαλ.
Βεβαια εξαρταται και απο το οργανο. πχ μια ντραμς ε οπως και να το κανουμε δεν θα ειναι και το καλυτερο για τους συγκατοικους της πολυκατοικιας εκτος αν μονωσεις τον χωρο !!

Αλλα ενα μπουζουκι ποσο ποια “φασαρια” μπορει να κανει ???
Επισης δες και το ενδεχομανο να παιζεις “πιτσικατα” οταν μελετας οποτε εκει κανεις δεν μπορει να σου πει κουβεντα.
Η απλα ανοιξε την τηλεοραση να σε καλυπτει την ωρα που παιζεις.

Παντως μαλλον η γειτονισα ειναι πολυ στραβοξυλο οποτε κατι αλλο θα βρει μετα να σου πει πως την ενοχλει…

Ο Κανονισμός της πολυκατοικίας, ο οποίος συντάσσεται μεταξύ των αρχικών συνιδιοκτητών παράλληλα με τη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας είναι σύμβαση που περιβάλλεται τον συμβολαιογραφικό τύπο. Έχει ιδιότυπη νομική φύση, δηλ. αν και σύμβαση έχει κατά κάποιο τρόπο ισχύ νόμου, χωρίς να εξισώνεται με νόμο (δεν συνιστά η παράβαση του, παράβαση ουσιαστικής διάταξης νόμου). Οι περιορισμοί που τίθενται σε αυτόν είναι κατ’αρχήν νόμιμοι και εξομοιώνονται με δουλείες (δουλεία είναι ένας περιορισμός στο δικαίωμα του κυρίου ενός ακινήτου πάνω στο ακίνητο του, ο οποίος μπορεί να τον δεσμεύει να παραλείπει μια ενέργεια προς όφελος του γειτονικού ακινήτου, κάποιου προσώπου -πχ. δουλεία οδού, δουλεία βοσκής κλπ). Ο κανονισμός συνάπτεται μεταξύ των ιδιοκτητών. Ο μισθωτής δεσμεύεται δυνάμει του μισθωτηρίου που υπογράφει (αν υπάρχει τέτοιος όρος). Σε περίπτωση παράβασης του κανονισμού, όταν ρητά απαγορεύεται κάποια συμπεριφορά οι ιδοκτήτες στρέφονται συνήθως κατά του συνιδιοκτήτη τους με αγωγή ή αίτηση ασφαλιστικών μέτρων για την παράλειψη της απαγορευμένης συμπεριφοράς (ο οποίος στην συνέχεια θα τραβήξει το αυτί του μισθωτή). Αν δεν υπάρχει ρητή απαγόρευση τότε είναι θέμα πραγματικό και ζήτημα ερμηνείας αν υπάγεται κάποια ειδική και συγκεκριμένη συμπεριφορά στην απαγορευτική διάταξη. Είναι πιο σύνθετο το ερώτημα και μπερδεύεται για το αν δεσμεύεται ο μισθωτής (αν και δεν υπέγραψε το κανονισμό), αν είναι ενοχική ή εμπράγματη η συμφωνία και η δέσμευση, αν έχει μεταγραφεί η σύσταση οριζοντίου στην οποία και περιλαμβάνεται και ο κανονισμός κλπ. Από την άλλη μπορείς να αντιτάξεις ότι είναι άκυρος κάποιος όρος γιατί πχ αντίκειται στο Σύνταγμα και περιορίζει την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητας κλπ και με αγωγή ή ενιστάμενος να αρνηθείς τη συμμόρφωση σε έναν άκυρο και ανίσχυρο όρο (πρακτικά είναι δίχως κέρδος κέρατα τέτοιες διαδικασίες ή αλλιώς πιάσ’ το αυγό και κούρεφ’ το) Αυτά όσον αφορά την αστικής φύσεως διαφορά, άλλο το ποινικό, δηλαδή αν παραβιάζεις και απαγορευτική ποινική διάταξη (ώρες κοινής ησυχία κλπ). Σταματάω εδώ για να μην περάσω πειθαρχικό…

Αν θα κλείσουν τους τεκέδες
Πειραιά Κρεμυδαρού
Τότε πια θα κουβαλάω
στη σπηλιά την κουρελού:)

Αν μας κλείσουν το κουτούκι
και μας σπάσουν το μπουζούκι,
τι τη θέμε τη ζωή!!!

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές και γενικώς για τη γνώμη σας επί του θέματος…
Δεν έχω internet ακόμα στο καινούριο σπίτι και δυστυχώς δεν μπορώ να συμμετέχω πιο ενεργά στη κουβέντα που έχει ανοίξει.
Πάντως το ζήτημα που έχει προκύψει είναι αρκετά σοβαρό για μένα και πραγματικά έχω αρχίσει να σκέφτομαι τη μετακόμιση… Το θέμα είναι αν είναι λογικό να ξοδέψει κανείς 3-4 χιλιάδες ευρώ για να εγκατασταθεί σε ένα καινούριο σπίτι προκειμένου να το επιπλώσει, να δώσει προκαταβολές και τα τοιαύτα και στο τέλος να μην μπορεί να αναπνεύσει μέσα σ’ αυτό γιατί -δε ξέρω για σας- αλλά εγώ δεν έχω οξυγόνο χωρίς το όργανο και χωρίς μουσική. Και θα μου πείτε δεν ήξερες, δε ρώταγες για το καταστατικό πριν πάς εκεί;;;
Και απαντώ: εμ δεν ήξερα αλλά ούτε και φαντάστηκα ότι υπάρχει ενδεχόμενο να σου στερηθεί το δικαίωμά σου να ασκείς το χόμπι σου και εκτός αυτού να συμπληρώνεις το εισόδημά σου… Είχα ακούσει για απαγόρευση των ζώων σε πολυκατοικίες, για απαγόρευση εγκατάστασης επαγγελματικού χώρου, μέχρι και απαγόρευση των παιδιών γιατί κάνουν λέει φασαρία… Μιλάμε για τέτοια χοντροκεφαλιά τώρα…
Αλλά έχω και τα δίκια μου ρε παιδιά: σε μια πολυκατοικία που υποτίθεται είναι αυστηρό το καταστατικό το έχουνε το ρημάδι αναρτημένο στον πίνακα ανακοινώσεων και μη σου πώ υπογραμμίζουνε και τους αυστηρότερους όρους αυτού… Και πρώτα απ’ όλα σε ενημερώνει ο ιδιοκτήτης πρίν σου νοικιάσει το διαμέρισμα.
Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τις πληροφορίες και για οτιδήποτε νεότερο θα σας ειδοποιήσω για να ξέρετε να φυλάγεστε…
Καλές πεννιές!

Καλωσόρισες.

Όσο για το πρόβλημα, εγώ δεν είμαι αρμόδιος, αλλά νομίζω ότι το “κλειδί” στην υπόθεση είναι η ώρα κοινής ησυχίας. Οποιαδήποτε άλλη ώρα αν σου κάνουν παρατήρηση ή νομική δίωξη, μπορείς να απαντήσεις με “προσβολή ελεύθερης ανάπτυξης προσωπικότητας” κτλ. δες και τα κείμενα του tritsibida. Βέβαια το ερώτημα είναι αν αξίζει κανείς να ασχοληθεί τόσο και να έχει συνέχεια συγκρούσεις με τέτοια στραβόξυλα, αλλά απ’ την άλλη το να σε παρεμποδίζουν και να σε κάνουν να αλλάξεις σπίτι είναι φασισμός…νέτα σκέτα.
εγώ θα τους έγραφα εντελώς κι ας μου φέρναν τα όργανα του νόμου.

Καλή επίλυση, καλές πενιές

Συνάδελφε(Γεωπόνε) καλωσόρισες και… καλός πολίτης. Μη μασάς και συνέχισε να γουστάρεις με το μπουζουκάκι σου στο χώρο σου. :246:Εχεις όλους εμάς συμπαραστάτες σου.

Και μαλιστα για ακομη περισσοτερη αντιδραση, η επομενη συνατηση προτεινω να γινει στο σπιτι σου…