Αγορά μπουζουκιού

Καλησπερα σε ολους! ειμαι νεος στην παρεα και ψιλο ασχετος με το θεμα αλλα θελω να μαθω μπουζουκι και θελω τις γνωσης για το τι πρεπει να προσεξω τωρα που θα παρω κενουργιο μπυζουκι.Επισης τι διαφορα εχουν τα τριχορδα τετραχορδα κ.τ.λ??Επισης ξερετε κανενα καλο σαιτ με νοτες και ιδιετερα απο τραγουδια του πλουταρχου??

Καλώς τον Μάνο.

Λοιπόν:

  1. Καινούργιο μπουζούκι: Μπορείς κάνοντας μιά αναζήτηση σε παλιότερες συζητήσεις να διαβάζεις για κανά-δυό μέρες.
    Ξεκίνα από εδώ: http://www.rembetiko.gr/forum/messages/175/175.html
  2. Διαφορές ανάμεσα σε τρίχορδο-4χόρδο: Το ίδιο με 1. Θα βρείς εκατοντάδες ποστιγκ.
  3. Σαιτ με νότες: κοίτα το www.kithara.vu.
  4. Τραγούδια που τραγουδάει ο Πλούταρχος δεν ξέρω αν έχει.

Δεν ξερω τι εμπειρια εχεις φιλε απο το χωρο του ρεμπετικου αλλα η διαφορα 3χορδου με 4χορδο ειναι κεφαλαιωδης !! Δεν μπορω να σε κατατοπισω σε λιγες γραμμες, καλο θα ηταν να ψαξεις μονος σου μεσα στο φορουμ μια και μπηκες και αν εχεις ορεξη, βαζοντας στην αναζητηση οποια λεξη θες π.χ. τριχορδο κλπ

Για τον τραγουδιστη που λες η μονη σχεση που εχει με το ρεμπετικο ειναι οτι τραγουδαει πανω στη χροιά και στα “πατηματα” του Πουλοπουλου ο οποιος στην αρχη της καρριερας του τραγουδησε μπαλλαντιερικα και νεοκυματικα καποια ρεμπετικα οπως “Νυχτωσε χωρις φεγγαρι” κ.α.
Ψαξε στο www.kithara.vu

Ρε Ισαακ δε βλεπεις ουτε εσυ Αργεντινη-Ολλανδια ;;
Ξερεις και εσυ οτι ειναι μιλημενο το ματς για ισοπαλια αρα πατατα …

Τα μεγαλα πνευματα παντως συναντωνται 11.06 -07 …

Παιδια σας ευχαρηστω θα κανω μια αναζητηση.οσο για το τριχορδο και αυτα ισος π.χ το τετραχορδο να ειναι πιο δυσκολο

Τότε ρε Μάνο δε θα υπήρχε ούτε ένα τετράχορδο! Ο μοναδικός λόγος ύπαρξής του είναι η ευκολία της κάθετης ανάπτυξης, που βοηθά στην ταχύτητα.

Μάνο, εχει δίκιο ο Άρης. Με το σημερινό κούρδισμα που’ χει επικρατήσει στο 4-χορδο, το πλεονέκτημα του είναι η ευκολία στα κλειστά διαστήματα-κάθετη ανάπτυξη στην ταστιέρα. Νομίζω ότι καλύτερα να διαβάσεις μόνος σου και να ενημερωθείς μέσα από τις ήδη υπάρχουσες συζητήσεις με μιά αναζήτηση, αν και τελικά είναι ο παίχτης που κάνει την διαφορά και όχι το όργανο.

ΥΓ: Βαβουλέα τί να δώ ρε φίλε, αφού το μάτς είναι η φόλα. Άσε που η τηλεόραση δεν είναι και ιδιαίτερα του γούστου μου.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 22 Ιούνιος, 2006)

Ασχετο:
Ρε Βαβουλέ, σου κλέψαν το τηλέφωνο ή το έχεις …γραμμένο;
Δυο μέρες σου το χτυπάω, αλλά …τίποτα.

Μάνο εγώ σου προτείνω να πάρεις τετράχορδο για τους εξής λόγους:

α)Πλούταρχος ,
β)… και σία

Νίκος

Και γιατι θες να μαθεις μπουζουκι ορε Μανο? αν θες απαντας αν δεν θες δεν υπαρχει προβλημα…και δεν θελω ου απο τους συνηθης υποπτους

Μπερδέξανε τα μπουζούκια με τα τετράχορδα πάλι…

Παλι καλα που δεν τα μπερδεψανε με τα τριχορδα

Έχεις πλάκα ρε Νικόλα, σε πάω.

Μάνο, σου συνιστώ να μελετήσεις το πόστ του Μούλτι.

παιδια για σας ειμαι νεο μελος απο κυπρο.θα ηθελα να σας παρακαλεσω για το αρχειο του ρεμπετικου του παναγιωτη κουναδη γιατι εδω δεν υπαρχουν ολα .
ΓΙΩΡΓΟΣ

Σας ευχαρηστω ολους.Εχω βρει απο εναν μαστορα στο χαιδαρι ενα τετραχορδο οπου για αρχη πιστευω οτι ειναι μια χαρα .ΑΝ και η τιμη του ειναι χαμηλη στα 300ε ο ηχος που βγαζει με ικανοποιησε για τα λεφτατου τωρα για σχεδιαση ενοειτε οτι δεν εχει τιποτα το ιδιετερο.

Μαστορας,Χαιδαρι,χαμηλη τιμη,καλος ηχος…ποιος ειναι αραγε ? ισως ειναι ο Κορδας

File Mano,me geia to bouzouki,makari na deis kai sy to fws, sou to eyxomai eilikrina… Omws an theleis na paizeis mono Ploutarxo,Remo,Mazwnaki kai tous allous,egw tha sou synistousa na mathaines prwta ti einai to rembetiko kai na vreis tin alithini aitia pou se ekane na mpeis se ayto to site. An dyskoleyesai me tin apantisi,rikse kammia matia kai se alla pio “eykola” organa,opws ntefi,kastanietes,marakes,klp…ti thes kai mplekesai me trixorda kai tetraxorda pou sto telos isws se odigisoune kapou allou???

Αρη συγγνωμη ρε συ,
ειχα παει Ντουμπάϊ για 3 μερες με 3 φιλες μου Ουκρανες,
να γιορτασουμε το 4-0 της Εθνικης Ουκρανιας !!!

Θα σε παρω τηλ.εγω σε λιγο …

Φιλε Μανο χθες πηγα σε ενα παλιατζιδικο -ουτε χλιδατο ουτε γυφταριο, κανονικο…-
και ειχε ενα 4χορδο μια χαρα, στα 150 Ε.
Το κακο εινια οτι ειμαι Κρητη … δεν ξερω που εισαι εσυ ;;

Ειχε και μια ηλεκτρικη Yamaha και μια κλασσικη σε αριστη κατασταση για οσους ενδιαφερονται.
Επισης τσιμπησα μερικα 78αρια σπανια και αφησα για επομενη φορα -αν τα βρω- καποια του Τσιτσανη,
Καζαντζιδη αλλα και παλιοτερα. Τιμες : 20 τα πολυ φθαρμενα, 29 τα καλα.
Εξαιρεση το “Ενα βραδυ που βρεχε” σε αριστη κατασταση στα 50 Ε.

Είστε τρελοί ρε!
Πετάτε τα λεφτά σας στα 78άρια;