ΑΓΑΠΗΣΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗΣΑ

Εχει μπει αρκετές φορές το συγκεκριμένο ερώτημα. Επειδή πέρασε κάμποσος καιρός και κάποιοι έχουν ανανεώσει τις δισκοθήκες τους με νέα “ευρήματα”, ξαναρωτάω:
Βρήκε κανείς το “Αγάπησα και μίσησα” (του Πετσά) σε πρώτη εκτέλεση;

Υπαρχει η πρωτη εκτελεση με τον ΣΤΡΑΤΟ στο σηλαμπς, βαλε αναζητηση “ΠΕΤΣΑ” ή “Αγαπησα και μισησα”.
Υπαρχει και σε νεωτερη ζωντανη εκτελεση με τη ΜΠΕΛΛΟΥ πολυ καλη !!
Εξ αιτιας σου Αρη το “απεκτησα” κι εγω ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ μια και δεν το ειχα … καποτε το ειχα ακουσει παλια …
Αν δεν εχεις ξανακατεβασει απο το R.S.L. κανε ενα registration με ενα username και password και
κατεβαζεις ανοιχτα …
Στην αναζητηση Πετσα ακομα, βγαζει πολλα ωραια του Πετσα οπως “Το γυναικομανι”, “Ο παραπονιαρης”, “Οποιος αγαπαει συγχωρει”, την “Αναπαραδια” και το “Παρασιτο” με το Τζουανακο !!
Ακομα το καλαματιανο “Γυρισε καραβακι” με τη Χρυσαφη που προσφατα ξαναηχογραφησαν οι Χαϊνηδες !!
Μαλιστα τωρα και καποια χρονια το παιζαμε με καποιο λυραρη και τον ρωτουσα τινος αυτη ειναι η τραγουδαρα και δεν ηξερε, το ξερω απο παλια δε θυμαμαι μου ελεγε … Το συγκεκριμενο το ανακαλυψα πριν κανενα 20ημερο μια και τελευταια παρακολουθω ποια ανεβαινουν στο site αυτο και η εκπληξη μου ηταν μεγαλη βεβαια !!

…ασχετο…δεν το εχω σε 1η εκτελεση…το εχω ομως και με το θυμιο…Fackati εκτελεση

Εγω το εχω και με το Λιοση…

Κατερινα που ησουνα προχθες ;;

Πηρες απουσια !!

Ολεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!
Οπως λένε και οι φίλοι μου οι εθνικόφρονες:
ΖΗΤΩ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ
Και κοίτα τώρα μια σύμπτωση. Πριν δυο ώρες είδα τον Κοντογιάννη (το μικρό) και πώς το 'φερε η συζήτηση στα “ψαγμένα” τραγούδια και του είπα ότι ψάχνω την πρώτη εκτέλεση του “Αγάπησα και μίσησα” με το Στράτο.
Μου λέει: “Ελα ρε… Την έχω την πρώτη εκτέλεση, αλλά είναι με τον Τζουανάκο. Αύριο θα στη στείλω”.
Με είχε πιάσει απογοήτευση γιατί εδώ και δέκα τουλάχιστον χρόνια ήξερα (από έγκυρη πηγή) ότι το τραγούδι το 'χε πρωτοπεί ο Στράτος και το έψαχνα. Και ξαφνικά να ανακαλύπτω ότι δεν υπάρχει τέτοια εκτέλεση;
(Προφανώς ο Μήτσος το μπέρδεψε με το “Διαβάτη”).
Και ξανά:
Ολεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!

Οι φίλοι σου οι Ζαμπετόφιλοι λένε -πάντα- Άρη “Ζήτω ο Στράτος !!!”
[Ο Στράτος, ο Καζαντζίδης και μετά…το χάος !!!]

(σου ήρθε; ή να ξεκινήσει το άσμα;)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Ιωάννα 08 Ιούνιος, 2006)

ΣΗΜ:
Κι ήμουνα έτοιμη να έρθω ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ ! θα σε πετύχαινα εεε??!!!
Τις ΤΕΤΑΡΤΕΣ ο Δημήτρης ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ παίζει στην ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ (Πλατεία Θεάτρου) με πολύ καλό σχήμα ΔΗΜΟΤΙΚΑ !!!

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Ιωάννα 08 Ιούνιος, 2006)

Πέρασα από κει για μια δουλειά. Δεν κάθισα. Τα κλαρίνα -καλώς ή κακώς- δε συνάδουν με την ιδιοσυγκρασία μου

Στην εκτέλεση με τον Στράτο ποιός κάνει σεγόντο?

Δεν ξερω Προεδρε …
Ειναι ωραιος και ο δευτερος ακολουθει πιστα το Στρατο !!
Ισως ξερει ο Εμμανουηλιδης -ανηψιος του Πετσα- οπως λεει στο σηλαμπς.

Επισης να πω οτι στο συγκεκριμενο σαϊτ εχουν ανεβει παρα πολλα διαμαντια το τελευταιο εξαμηνο.
Τελευταια παρατηρειται μια κοιλια …στο ανεβασμα και αλλων αγνωστων.
Χρειαζεται ομως μια επιπλεον “εμπειρια” για την αναγνωση των γιατι το υλικο ειναι πολυ και προσφερεται αφειδως. Καποιοι που παρακολουθουν απο παλια τις εκδοσεις απο εταιρειες και γενικα αυτα που κατα καιρους εχουν “διαρρευσει” πιστευω μπορουν να κρινουν τι ειναι πραγματικα καινουριο και ανεκτιμητο και τετοια ειναι πολλα.
Κατα το βαθμο λοιπον που κι εγω εχω ασχοληθει
κανω μια μικρη σημειωση για τραγουδια που πραγματικα ειναι θησαυρος και ανεβηκαν τελευταια στο σηλαμπς κατα ευτυχη μας συγκυρια χαρις στη γενναιοδωρια καποιων φιλων, για καποιους απο αυτους εχω μαθει οτι ειναι χρονια συλλεκτες ή εχουν επαφη με παλιους μεγαλους συλλεκτες και τα εχουν σε κασετες.

Καινουρια νοιωθω τη ζωη ΧΙΩΤΗΣ-ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ 1938
Παλια αγαπη (Σπιταμπελου) ΧΙΩΤΗΣ-ΣΠΙΤΑΜΠΕΛΟΣ 1938
Με τυλιξανε δυο φινες, Στην Κοκκινια εγυριζα ΚΗΡΟΜΥΤΗΣ
Κοριτσι απονο, Μη με πληγωνεις και πονω, Θελω να ξερω κουκλα μου ΜΑΡΚΟΣ
Στο λοφο του Σκουζε (Κοσμαδοπουλου) ΣΤΡΑΤΟΣ
Ο Βαγγος ΣΤΡΑΤΟΣ
Ποπιτσα μου σκληροκαρδη
Μικροπαντρεμενακι μου ΝΤΑΙΖΗ-ΧΙΩΤΗΣ
Οχι, οχι (Χιωτη) ΛΑΜΠΙΡΗ
Πουσουνα πουσουνα (Χιωτη) ΙΩΑΝΝΑ
Τα πρωτοβροχια (Μητσακη) ΧΑΣΚΗΛ
Η βδομαδα (ΤΣΙΤΣΑΝΗ)
Το φτωχοταβερνακι (Σταμουλη) ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ (:wink:
Ο Νωντας του Ψυρρη (φανταστικο απταλικο του Μπαγιαντερα)
Ο γονδολιερος (ανατολιτικο του ΧΡΥΣΙΝΗ)
Οι κακοτοπιες (φανταστικο σερβικο του Χρυσινη) ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΖΟΑΝΟΥ-ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ

και αλλα πολλα οπως σχεδον ολος ο ΤΣΑΟΥΣΑΚΗΣ και πολυς ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΣ !!

Εμένα πάντως το σεγόντο στον Στράτο στο “αγάπησα και μίσησα” μου θυμίζει Οδ.Μοσχονά.

Λίγο καθυστερημένα:
δεύτερη φωνή κάνει ο ίδιος ο συνθέτης ( Πετσάς).