ΨΑΧΝΩ ΜΕΡΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

Αυτο το ζιργκουλέ μακάμ τι ακριβώς είναι?

To Zιργκιουλέ ανήκει στα Χιτζάζ. Η δομή συντίθεται από δύο Χιτζάζ, ένα στον Πα και ένα στο Κε τα οποία έχουν προσαγωγέα σε δίεση. Έτσι όταν κινείται με βάση των Πα (ας πούμε Ρε για όποιον δεν καταλαβαίνει) έχει Νι# ή Ντο#. Όταν κινείται με βάση τον Κε (Λα) έχει το Δι# ή Σολ#. Υπάρχουν σημεία ενώσεως των δύο αυτών καταστάσεων. Πολλές φορές μπερδεύουμε το Ζιργκιουλέ με τον Πειραιώτικο. Η διαφορά τους είναι ότι ο Πειραιώτικος έχει σταθερό το Νι# και το Δι# με συνέπεια να έχει ένα πιο ινδικό χρώμα (υπάρχει άλλωστε Raga ινδική στην οποία μοιάζει πολύ ο Πειραιώτικος). Χαρακτηριστικά κομμάτια σε Ζιργκιουλέ είναι η «Ελλη» και το «Και γιατί δε μας το λές». Δεν τα κατέταξα στα ρεμπέτικα γιατί οι απόψεις διίστανται για το πια κομμάτια είναι ρεμπέτικα και πια όχι. Πάντως ότι και να είναι, είναι από τα σπάνια μακάμια σ’ αυτήν την μουσική.
Γιάννη

Νίκη,

Το τραγούδι του Γ. Τσαούς που ζήτησες και που πολύ σωστά περιέγραψε ο Γιάννης βρίσκεται στο CD του Κουνάδη “Γιοβάν Τσαούς”. Αν κι έχει βγει και σε επανεκτέλεση από τον Αγάθωνα, πρέπει να το ακούσεις στην πρώτη εκτέλεση, και να απολαύσεις το ταξίμι του Τσαούς στην αρχή.

Λευτέρης

ΜΑΛΛΟΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΤΟΥ ΚΟΡΑΚΑΚΗ " ΤΕΤΟΙΟ ΦΘΙΝΩΠΟΡΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΑΠΗ…Κ.Τ.Λ? HELP

Ένα παράπονο και ένα δάκρυ,
πρώτο φθινόπωρο, πρώτη βροχή.
Απόψε η σκέψη μου δεν βρίσκει άκρη,
απόψε λύγισε η αντοχή.

Ένα σκοτείνιασμα που με βαραίνει
πικρή ανάμνηση σα μαχαιριά.
Πρώτο φθινόπωρο που με πεθαίνει,
πρώτο φθινόπωρο χωρίς χαρά.

Ό,τι φαντάστηκα ήταν απάτη
κι αν κάτι έλπιζα έχει χαθεί.
Τέτοιο φθινόπωρο χωρίς αγάπη,
τέτοιο φθινόπωρο μην ξαναρθεί.

Κατ’ εμέ η καλύτερη εκτέλεση είναι αυτή με τη Ρένα Στάμου (δίσκος “ΜΠΟΥΖΟΥΞΗΔΕΣ ΜΕ ΠΥΞΙΔΕΣ”, LYRA).
Καλή ακρόαση.

Λ.Γ.

Πριν ηχογραφηθεί επίσημα, το είχε «περάσει» και το έλεγε σ υ γ κ λ ο ν ι σ τ ι κ ά στο μαγαζί (ΤΑΞΙΜΙ) που δούλευαν μαζί με τον Κορακάκη, ο Τάκης Μπίνης. Θα το ηχογραφούσε αυτός, αλλά λόγω προβλημάτων υγείας του εκείνη την εποχή και λόγω βιασύνης να βγει -επιτέλους- ο δίσκος το είπε, υπέροχα κι αυτή, η Ρένα Στάμου.

Η εκτέλεση με την Στάμου είναι η δεύτερη σε δίσκο. Η πρώτη ηχογραφημένη εκτέλεση είναι με τον Τζώρτζη.(Αν θυμάμαι σωστά απο το Παλιό μας Σπίτι.)
Ιωάννα ο Μπίνης τραγουδούσε με τον Κορακάκη στο Ταξίμι μετά την περίοδο του δεύτερου στο “Νυχτερινό”; Αν δεν το γνωρίζεις έτσι, για ποια χρονολογία μιλάς;

Έχει ηχογραφηθεί επίσης με τους Ανδρεάτο και Μητροπάνο. Και οι δύο όμως αυτές ηχογραφήσεις δεν συγκρίνονται με αυτές της Στάμου κατά πρώτο και του Τζώρτζη κατά δεύτερο λόγο.

<FONT SIZE="+2"><FONT FACE=“SYMBOL”>Gia na pw kai gw thn …kakia mou, anexarthta me to an to tragoudi ecei kalh h exairetikh mousikh(den to ecw akousei) kai anexarthta apo touV polu kalouV iswV ermhneuteV pou to ecoune pei, apo stico to en logw fantazei megalh patata. To sticourgiko ufoV kai uyoV qa tairiaze sto Sfakianakh h sto Stelio Dionusiou(allo zampon ki autoV).
Lupamai pou saV stenocorw alla auth einai h gnwmh mou gia to en logw asma peri ou poluV o logoV.

StaqhV</FONT></FONT>

Στάθη, σίγουρα υπάρχουν πολλά και θα υπάρξουν και στο μέλλον πολλά από στιχουργική άποψη μέτρια τραγούδια (και το ρεμπέτικο βρίθει …). Το εν λόγω άσμα έχει εντούτοις αριστουργηματική μουσική, η οποία πατσίζει (τουλάχιστον) τον στίχο. Ακουσε το!

Μάνος

O Mπίνης με τον Kορακάκη δουλεύανε δυο σεζόν (αν θυμάμαι καλά, ή μια μεγάλη… χειμωνοκαλόκαιρο…) 1993-1994.

Y.Γ. Tου Tζώρτζη η εκτέλεση σε ποιον δίσκο είναι?

Tο “Πρώτο Φθινόπωρο” είναι κομματάρα από όλες τις απόψεις!!! Απορώ πως μερικοί βρίσκουν τον στίχο σκάρτο! Υπάρχουν άραγε πολλά σύγχρονα τραγούδια που να έχουν παρόμοιο στίχο? ʼσε που θεωρώ ότι είναι λανθασμένος ο διαχωρισμός του τραγουδιού σε στίχο και μουσική! Το ύφος του τραγουδιού το δίνει το πάντρεμα των παραπάνω, φυσικά με συμπληρωματικό και καθοριστικό παράγοντα τα “κυβικά” του ερμηνευτή!

Αν διαβάσει κανείς τους στίχους από τραγούδια του Καζαντζίδη για “μανούλες” και τα ρέστα, χωρίς να μπει στον κόπο να ακούσει τις κομματάρες, θα εξάγει την τεραστιας σημαντικότητας κρίση ότι είναι τραγούδια για μπούληδες και μαμάκιδες…

Επιστροφή στον “Βαρυποινίτη” του Τσαούση. Φυσικά και η πρώτη εκτέλεση με τον Καλυβόπουλο είναι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ. Γιά επανεκτέλεση του Αγάθωνα δεν ξέρω, υπάρχει όμως και μιά πολύ καλή εκτέλεση με τον Μπαγιώκη στο κουτί “Το Ρεμπέτικο στου Θωμά” της Θέσιας. Στο Σι Ντι που τιτλοφορείται “Η μάγκα του Περαία”.

το “πρωτο φθινοπωρο” με την εκτελεση του τζωρτζη ειναι στο σιντι “οι αρχοντες”.εμενα αυτη η εκτελεση δε με ενθουσιασε.πολυ καλυτερες εκτελεσεις του ανδρεατου ,του μητροπανου και φυσικα της σταμου.στους “αρχοντες” υπαρχει και το εκπληκτικο “περαμα” απο τον ιδιο τον κορακακη.

Διάβασα σε μια συνένετυξη του Νίκου Καρούζου του 1978 το εξής:

Ξέρεις μου λέει (ο ποιητής μιλάει στον Λευτέρη Παπαδόπουλο) σε κάποια στιγμή, τι μεγάλη ποίηση είναι μερικά από τα ρεμπέτικα τραγούδια! Ξέρεις ότι σε κάποιο από τα ποιήματά μου έχω βάλει το “Δύο πόρτες έχει η ζωή” της Παπαγιαννοπούλου, με τη συνείδηση ότι βοηθάω μ’αυτό το σημαντικό
τραγούδι το ποίημα;

Κι ύστερα πάλι μ’ενα χαμόγελο πικρό:

Το τραγούδι “Όσο βαριά είν’τα σίδερα/είν’η καρδιά μου σήμερα” είναι ποίηση. Ολοκάθαρη! Αν αυτό το κομμάτι το’χε φτιάξει κάποιος από τους μεγαλόσχημους ποιητές μας και είχε πεθάνει, σήμερα οι διάφοροι -μεγαλόσχημοι επίσης- κριτικοί μας θα γράφανε από’να βιβλίο ο καθένας τους για να εξηγήσουν “βαθυστόχαστα” “τις πηγές έμπνευσης του ποιητή” και τα τοιαύτα… Τώρα όμως το περιφρονούν.

Δεν ξέρω αν τα παραπάνω ενδιαφέρουν κανένα, πάντως εμένα μου άρεσαν και επειδή δεν ήξερα πού να τα γράψω τα έβαλα εδώ με την πρόφαση να ρωτήσω
λεπτομέρειες για τα δύο τραγούδια που αναφέρει και τους υπόλοιπους στίχους τους…

Νίκη,

το “Οσο βαρειά είν΄τα σίδερα” είναι του Μητσάκη. Πρέπει οπωσδήποτε να το ακούσεις, έχει εκτός από τον στίχο και καταπληκτική μουσική! Αν δεν το βρίσκεις, πες μου να στο στείλω κάπως.
Το “Δυό πόρτες έχει η ζωή” το τραγούδησε ο Καζαντζίδης, δεν γνωρίζω όπως ποιού είναι.

Μάνος

Το “Δυό πόρτες έχει η ζωή” (συγκλονιστικό τραγούδι) γράφεται στο δίσκο ότι είναι σε μουσική του Καζαντζίδη.
Θα 'θελα να ρωτήσω το Forum αν η μουσική είναι όντως του Καζαντζίδη. Και ερωτώ γιατί είναι γνωστό πως ο Κ., πολλές φορές, υπέγραφε ως δικά του τραγούδια άλλων.

Λ.Γ.

Παιδες ρεμπετομανεις…ο συντροφος Χαρης ψαχνει απεγνωσμενα την πρωτη εκτελεση της “Αθηναιισσας” του Τσιλια (του Μεγα Τσιτσανη)…απεγνωσμενα ομως!
Υπαρχει κανεις ευγενικος που την εχει? τον ευγνομονω αιωνιως
Οτι εχετε ευχαριστηση…
Να σται καλα
haristilios@yahoo.gr