Mamma Mia Valse (Opa Tsupa) - Θεοδώρου, Αποστολόπουλος

Mamma Mia Valse (Opa Tsupa)

Βασίλης Θεοδώρου (τρίχορδο)
Γιώργος Αποστολόπουλος (κιθάρα manouche)

Συνθέτης: Nicolas Mauro
Καλλιτέχνης: Οpa Tsupa
Άλμπουμ: Bastringue
Hμ/νία κυκλοφορίας: 2005-06-01

Ομολογουμένως λίγο διαφορετικό από τα ακούσματα μας καθώς πρόκειται για γαλλικό gupsy jazz σχήμα. Ακούγοντας ωστόσο το κομμάτι αυτό και κάποια άλλα παρατηρήσαμε ομοιότητες σε χρήση δρόμων και αισθητικής καθώς και ότι θα μπορούσε να το αποδώσει τέλεια το μπουζούκι. Απόπειρα επανεκτέλεσης λοιπόν, με τρίχορδο και κιθάρα manouche του καταπληκτικού αυτού βαλς του Νicolas Mauro. Η ηχογράφηση και η λήψη έγινε κατά την διάρκεια πρόβας μας με τον φίλο και συνεργάτη Γιώργο Αποστολόπουλο. Το ολοφάνερα ερασιτεχνικό editing (το δοκιμάσαμε κι αυτό) είναι ένας ακόμη λόγος που μας άρεσε και το δημοσιεύσαμε. Καλή ακρόαση!

4 «Μου αρέσει»

μπράβο, πολύ καθαρό παίξιμο! εμένα βέβαια μου αρέσει και λίγο βρωμιά, λίγο γρέζι.
επίσης χάζευα τις φωτογραφίες του βίντεο, τσιγγάνοι μουσικοί του μεσοπολέμου; ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε ο αριστερόχειρας βιολιτζής, που επιτέλους έπαιζε το βιολί κανονικά (για αυτόν). θα ήθελα μεγαλύτερη ανάλυση, και καλύτερο συγχρονισμό (ο ήχος είναι λίγο πίσω σε σχέση με την εικόνα).

2 «Μου αρέσει»

Παιδιά μπράβο, πολύ ωραίο παίξιμο και καθαρό.
Επίσης ο κιθαρίστας όπως κοιτάει μου θύμισε και μια παλιά ταινία. Το “Scanner Cop” του '94.
Ανεβάζω και φωτό.:joy:Scanner-Cop

1 «Μου αρέσει»

Πραγματικά συγχαρητήρια! Πολύ καλή δουλειά, καθαρό παίξιμο και το μπουζούκι δένει πολύ όμορφα!

Είχα ανοίξει πριν μερικές μέρες ένα θέμα για ένα κομμάτι των Opa Tsupa το οποίο έχει μπουζούκι.

Φαίνεται ότι σε αυτό το είδος το μπουζούκι κολλάει πιο εύκολα…

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε πολύ για την θετική σας ανταπόκριση και τις παρατηρήσεις σας! Το μπουζούκι όντως δένει πολύ σε αυτό το είδος και αυτός ήταν και ο λόγος που το δοκιμάσαμε. Ιδιαίτερη τιμή μας το σχόλιο του ίδιου του συνθέτη των Opa Tsupa και του κομματιού στο βίντεο μας στο youtube καθώς και ότι εκτίμησε αυτήν μας την προσπάθεια! Άντε και ρεμπέτικο international!

4 «Μου αρέσει»