iRig Acoustic Stage σε μπουζούκι

Καλησπέρα.
Έχει δοκιμάσει κάποιος το συγκεκριμένο προϊόν σε μπουζούκι;
Μιλάω συγκεκριμένα για αυτό
Σε κιθάρες (σε videos που είδα στο youtube) έχει πολύ καλά αποτελέσματα και πιστεύω ότι και στο μπουζούκι θα δίνει ήχο “μικροφώνου” on stage…

Γεια κ χαρά,
κάποια στιγμή το χειμώνα είχα πετύχει τον Τατασόπουλο επί σκηνής με αυτό το μικροφωνάκι, τον είχα ρωτήσει, μου είπε το όνομα (iRig) και μετά το εντόπισα στου Θώμαν. Δεν το έχω δοκιμάσει, ο Νίκος είχε ικανοποιητικό ήχο από κάτω, αλλά περαιτέρω δεν γνωρίζω, το έχω όμως στα υπόψιν. Αυτά

1 «Μου αρέσει»

Με τον Νίκο είμαι φίλος και μου είχε πει ότι του αρέσει και εμένα. Αλλά και το μπουζούκι του επίσης είναι τέλειο! :slight_smile: Ήθελα να μάθω την συμπεριφορά του συγκεκριμένου και σε άλλα όργανα κατώτερης ποιότητος, γι αυτό ρωτάω. Και επίσης τι γίνεται όταν το φοράς σε μεγαλύτερες ορχήστρες, μικροφωνισμούς κτλ…
Σε ευχαριστώ πάντως πολύ για την απάντηση!

Καλησπέρα, το irig το χρησιμοποιώ στο μπουζούκι. Το ‘‘περνάω’’ από ακουστικό ενισχυτή Fender κι από ‘κει κονσόλα. Δεν έχω προβλήματα μικροφωνισμού,απλά άμα ανοίξεις πολύ το μικρόφωνο βγαίνει αρκετά μεταλλικός και τενεκεδένιος ο ήχος. Συνδέεται και ο μαγνήτης επάνω και κάνεις μίξη. Ένα καλό ποσοστό ,άμα χρειάζεται να παίξεις με γκάζια,είναι να βάλεις 20% μικρόφωνο και 80% μαγνήτη. Δοκιμασμένο σε μαγαζιά και σε συναυλία. Επίσης μπορείς να το ακούσεις και σ’ αυτό το βίντεο που παίζει ο Στεργίου με τον Μπέκα , irig και μαγνήτης μαζί… https://www.youtube.com/watch?v=F0_WQzf-ztA&t=1024s

2 «Μου αρέσει»

όπως το έπιασα και το άκουσα από κοντά, μου άφησε ανάμικτες εντυπώσεις. βέβαια ήτανε σε κιθάρα φίλου, που όμως ξέρω πώς ακούγεται πάνω-κάτω.
επειδή στην ουσία επεξεργάζεται ψηφιακά το σήμα του μικροφώνου, δίνει τον δικό του ήχο προσπαθώντας να προσομοιάσει τον στουντιακό ήχο. αυτός όμως είναι ένας γεμάτος στρογγυλεμένος ήχος σαν αμερικάνικη ακουστική, που δεν έχει σχέση με όργανα του ρεμπέτικου ρεπερτορίου. από την άλλη επειδή υπάρχουν αρκετές δυνατότητες για επεξεργασία του ήχου μπορεί κάποιος να παράγει ένα επιθυμητό αποτέλεσμα. τελικά όμως θα είναι ο πραγματικός ήχος του οργάνου;
επίσης είναι πολύ λεπτό το καλώδιο, και σε κριτικές αγοραστών βλέπω πολλά προβλήματα από κει… μπορεί όμως να βελτιώνεται αυτό το αδύνατο σημείο, όπως στην εξαιρετική akg c 411.

γεια και χαρά φίλε Νίκο, εννοείς ότι μπορεί να γίνει κάτι με το καλώδιο της akg c 411; έχω μία που το καλωδιάκι της σε κάποια σημεία έχει φθαρεί με τα χρόνια…

Έχω δει 2-3 επισκευασμενες από ηλεκτρονικό, η δικια μου περιμένει ακόμα την σειρά της. Κάπως ανοίγανε τον πάτο (που δεν ανοίγει κανονικά), επιδιόρθωναν το καλώδιο και ενίσχυαν την ένωση.

οκ, ευχαριστώ Νίκο, επίσκεψη στον ηλεκτρονικό της γειτονιάς :slightly_smiling_face:
…τελικά για να παίξεις μουσική, αν δεν γίνεις ο ίδιος πρέπει τουλάχιστον να έχεις φίλο ηχολήπτη, ηλεκτρονικό, οργανομάστορα κλπ

Ισχύει αυτό… Εγώ πάντως θα έψαχνα λίγο περισσότερο πού θα το πάω για επισκευή.

Ένας συνάδελφος που το δοκίμασε δεν έμεινε ευχαριστημένος για λάιβ ήχο …αυτό ξέρω