Eurovision - Ελληνικό τραγούδι

Καλησπέρα , ένας φίλος ,γιατρός και λάτρης του ρεμπέτικου μου είπε κάποτε , από τότε που σηκώθηκανε όρθιοι οι τραγουδιστές χάλασε
η κατάσταση ειδικά στα μαγαζιά , άλλαξαν οι ροές επικοινωνίας παιχτών-ερμηνευτών με τους πελάτες-ακροατές .Είχε δίκιο , τώρα

σκέφτομαι ότι αυτό ,που είναι ζητούμενο για αυτούς που αγαπάνε το συγκεκριμένο είδος , είναι δύσκολο σε χώρους που είναι

περιορισμένοι , πως θα γίνει σε εκείνα τα απαίσια γήπεδα που μαζεύονται και κάνουν αυτοί οι Ευρωπαίοι τα πανηγύρια τους ,

δύσκολο από πολλές μεριές. Ίσως να σφάλω άλλα νομίζω ότι μερικά πράγματα με το ζόρι δεν γίνονται .Με εκτίμηση.

Ρε παιδιά αν διαβάσετε το πρώτο κιόλας πού εγραψα,θα δείτε οτι λέω…Μην με αποπάρετε αμέσως…Ποτέ δέν είπα οτι την γουστάρω την Γιουροβύζιον,ποτέ δέν είπα οτι θέλω να στείλουμε κάποιον σαν τον Αγάθωνα εκεί.!!!Καμία σχέση.
Ουτε για λεφτά ,ούτε για καριέρα,ούτε για δόξες θα γινοταν αυτό ,αν γινόταν.
Απλά μιά ιδέα τρελλή είχα γιατί με πιάνει το παράπονο,πρώτον με τα χάλια των τραγουδιών ,αλλά και επειδή αγαπάω την πατρίδα μου και αποθυμώ τις καλές παλιές μουσικές πού ολοι εδώ μέσα αγαπάμε.
Γιατί να στέλνουμε φόλες,και γιατί να μην στείλουμε κάτι πού θα το γουστάρουμε.Τουλάχιστον εμείς πού είμαστε λάτρες του καλού τραγουδιού.
Αυτα που λέτε οτι το ρεμπέτικο δέν ταιριάζει στην Ευρώπη…οτι τσάμπα θα πάμε…οτι το ρεμπετικο,καλο λαϊκό τραγούδι ,δέν εχει καμία δουλειά εκεί,οι λεφτάδες,…μπλα…μπλα…μπλά…Τα ξερω απο μονος μου.Για τι μιλάμε τώρα!!!
Εγώ είπα δυνατά ,αυτό πού πολλοί Ελληνες ( θέλω να ελπίζω ),σκέφτηκαν οταν είδαν και ακουσαν την παπ@@ριά πού πήγε να εκπροσωπήσει τήν χώρα.Δηλαδή…Γιατί δέν στέλνουμε ενα καλό λαϊκο τραγούδι!!!
Αυτό και τίποτα αλλο.Τωρα αν πιανόμαστε απο μια λέξη ο ενας,η ο αλλος και τσακωνόμαστε δέν πάμε πουθενά.
Και οι στίχοι πού εγραψα ηταν τελείως στο πνεύμα σε ολα αυτά πού λεω.Σχεδόν ειρωνικά,σάν απάντηση σε αυτό το εκτρωμα πού στείλαμε φέτος.

Οσο γιά τόν Elias φίλε Τάκη,μα καί για τον κάθε γνωστό και αγνωστο πού δέν γουστάρει αυτά πού γράφω,τραγούδια,η,στίχους,η αλήθεια λίγο με κόβει. Εγώ τα γράφω για την πάρτη μου,και τραγουδώ τα βασανά μου μάγκα μου.
Καί φυσικά ο καθένας μπορεί ελεύθερα να πεί τήν γνώμη του.Ποτέ δέν ειχα ψεύτικο ονομα,ούτε πού κρύφτηκα.

Πάντα με καλή καρδιά παιδιά,και να είμαστε καλά να γράφουμε.

Επικοδομητικά σχόλια:

[ul]
[li]Εδώ καράβια χάνονται… βαρκούλες αρμενίζουν![/li][li]Εδώ ο κόσμος καίγεται και το μουνί χτενίζεται.[/li][li]Βρακί δεν έχει ο κώλος μας, μουνί γυρεύει ο πούτσος μας.[/li][/ul]

Γιά κάντο λιανά ρε Πέτρο…
Ποιό είναι το μουνί πού χτενίζεται;;
Το θέμα γενικώς…;;
Τα σχόλια που εγιναν…και οι ψιλοτσακωμοί…;;;
Εδώ σηζητάμε γιά αλλα καί αλλα…καί το ιδιο περίπου θέμα οπως είδα,είχε σηζητηθεί καί πρίν απο χρόνια …
Τι το υπερβολικό βρήκες;;

και να σκεφτει κανεις οτι για ενα θεμα ασχετο με το ρεμπετικο υπαρχουν ηδη 44 απαντησεις και με τη δικια μου 45!

Να συζητάμε για eurovision, γνωρίζοντας την κατάσταση που βρίσκεται ένα μεγάλο μέρος των Ελλήνων, αλλά και του κόσμου. Η συζήτηση πριν χρόνια, προ κρίσης, μπορεί να είχε και κάποιο νόημα, αν και προσωπικά είμαι με τη θέση της Ελένης και του Alco. Και όπως ειπώθηκε, είναι euroVISION. Δηλαδή ΘΕΑΜΑ και δεν προβάλει τη μουσική του κάθε λαού, αλλά μάλλον την προσβάλει.

Τότε να ζητήσω συγνώμη από το Φόρουμ πρώτον,πού γράφτηκαν τόσες σελίδες γιά ενα θέμα πού εχει σημασία οσο ενα μουνί πού χτενίζεται,και δεύτερον πού σάς διέκοψα απο τίς αλλες επικοδομητικές και ενδιαφέρουσες συζητήσεις!!!
Δέν θα ξαναγίνει!!!

Κώστα μου, προσωπικά δε θα ήθελα να ζητάς συγνώμη για τις θέσεις σου και καλά κάνεις που υποστηρίζεις αυτά που πιστεύεις.
Για να μη μακρηγορώ παραθέτω την περίφημη φράση του Βολταίρου (για κάποιους, η φράση ανήκει στη βιογράφο του, αν και συμφωνεί με τα πιστεύω του):
Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες…

Έλα, ρε Κώστα, δεν έχεις να ζητήσεις συγνώμη από κανέναν! Και μόνο το ότι μέσα σε τρεις μέρες γράφτηκαν 49 απαντήσεις δείχνει ότι ναι, δεν μας ενδιαφέρει η γβ γενικώς, τους περισσότερούς μας τουλάχιστον, αλλά αυτά που έθεσες έγιναν αιτία για μία ενδιαφέρουσα εξέλιξη μιάς συζήτησης.

Να είμαστε μόνο καλά, να συνεχίσουμε τις εποικοδομητικές μας και ενδιαφέρουσες συζητήσεις, για οτιδήποτε, όποιος και να το ξεκινάει, και να γουστάρουμε και να γνωριζόμαστε και να βρισκόμαστε, αντί να πατάμε λάηκ.

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:46 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:45 —

Πέτρο, μαζί γράφαμε!

Πέτρο και Νίκο ευχαριστω πραγματικά,αλλά κάπου φταίω εγώ γιατί το ήξερα απο την αρχή οτι θα γινει μπούρμπουλη με το θέμα αυτό.Με τον κίνδυνο να παρεξηγηθώ κιόλας απο πολλούς για τα γούστα μου και για τις σκέψεις μου…
Δεν τρέχει τιποτα παιδιά,πραγματικά.

Το είχα γράψει παλιότερα, κʼ επιτρέψτε μου να το ξαναγράψω:

Στη δουλειά μας είμαστε ηθοποιοί!

Οι κοινωνίες των ανθρώπων δεν επέτρεψαν, ούτε επιτρέπουν τον αυτοπροσδιορισμό μέσω του επαγγέλματος (σπάνιες οι εξαιρέσεις). Δεν έχει σημασία πώς βιοποριζόμαστε· σημασία έχει ποιοί είμαστε όταν κλείνει πίσω μας η πόρτα της δουλειάς!

Οι «κακοί πλούσιοι, ο Νταλάρας, οι μπάτσοι», κ.λ. ενέχουν οπωσδήποτε μια δόση αλήθειας, αλλά από ένα σημείο και μετά καταντούν κουραστικά στερεότυπα.

Τώρα σε ό,τι αφορά την περίπτωση του Τσιτσάνη: εμπορικός ήτανε (μάλλον, από ένα σημείο και πέρα κατήντησε), εμπορικότατος! Δεν εννοώ φυσικά τον Τσιτσάνη παίκτη (πέρα από μια δόση ηλεκτρίλας της εποχής), παρά τον Τσιτσάνη δημιουργό. Και το αποδεικνύει ο ίδιος με τα λεγόμενά του.

Όταν του πήρε συνέντευξη ο Χατζηστεφάνου (δεν θυμάμαι κατά γράμμα, αλλά μπορείτε να το βρείτε εύκολα στο Youtube και να το διαπιστώσετε, όσοι θέλετε), τον ρώτησε αν θεωρεί κι ο ίδιος ως σπουδαιότερη δημιουργία του την «Συννεφιασμένη Κυριακή». «Ε,» απάντησε ο Τσιτσάνης, «αφού οι θαυμαστές μου αυτό θεωρούν, τότε αυτό είναι!».

Λυπάμαι, πολύ λίγη η απάντηση για το βεληνεκές ενός τέτοιου δημιουργού (κι ακόμα λιγότερο το τραγούδι, Χριστέ και Παναγιά μου!)! Και δε με νοιάζει αν έγραψε 300 και πλέον τραγούδια…με νοιάζει πως όταν ακούω το «Καράβι» ή τη «Μάγισσα της Αραπιάς» ή την εισαγωγή από τις «Ακρογιαλιές, δειλινά», χαμογελώ κλαίγοντας και ξέρω πώς αυτά τα τραγούδια δε θα σβήσουν, ποτέ!

Συμπέρασμα: να εστιάζουμε στο έργο! Στο ποιοτικό, άξιο έργο του δημιουργού! Του κάθε δημιουργού!

Α, και κάτι που ξέχασα να διευκρινίσω: Ο προσδιορισμός eurovision προήλθε από το television, που σημαίνει απλά και μόνο τηλεόραση, τηλεθέαση και το euro (που δεν είναι νομισματική μονάδα, εδώ!!). Vision δεν σημαίνει “θέαμα” αλλά θέαση, όραση (κυρίως), αλλά και όραμα, φάντασμα κλπ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση σημαίνει θέαση, όραση αλλά όχι Θέαμα, που αποδίδεται με το Spectacle.

Δηλαδή η μετάφραση eurovision είναι ευρωόραση ή ευρόραση. Όπως το καταλαβαίνω εγώ και πιθανόν να κάνω λάθος (δε θα είναι το πρώτο μου, ούτε το τελευταίο μου) το θέαμα είναι το αντικείμενο της θέασης. Θέαση χωρίς θέαμα δεν υπάρχει και διορθώστε με αν κάνω λάθος. Υποθέτω ότι το eurovision χρησιμοποιήθηκε σαν πιο πιασάρικο και ευκολοπρόφερτο, από το eurospectacle.
Κοίτα να δεις συζήτηση που κάνουμε τώρα οι προφέσορες.

Παιδιά, είσαστε πιτσιρίκια (Πέτρο, κι εσύ!) και μάλλον δεν θυμόσαστε τι σημαίνει Eurovision ή μάλλον, τι σήμαινε αρχικά. Ήταν ένας “σύνδεσμος” των ευρωπαϊκών τηλεοπτικών ιδρυμάτων (τότε ήταν όλα κρατικά) και έκανε και κάποιες εκπομπές, που όταν προβάλλονταν, προβάλλονταν σε όλες τις χώρες του συνδέσμου ταυτόχρονα και προηγήτο το σήμα της γβ, κάτι με αστεράκια αν θυμάμαι καλά και ένα χαρακτηριστικό σύντομο μοτίβο από την ευρωπαϊκή μουσική παράδοση. Κάποτε, λοιπόν, αυτός ο σύνδεσμος, οργανισμός, ό,τι ήταν τελοσπάντων, αποφάσισε να ξεκινήσει και ένα “φεστιβάλ τραγουδιού” όπου θα παρουσίαζε κάθε μία από τις χώρες της γβ ένα τραγούδι.

Σήμερα, αμφιβάλλω αν η Eurovision υφίσταται ακόμα, νομικά, ίσως υπάρχει μόνο για να οργανώνει το διαγωνισμό.

Και για να ξεκαθαρίσουμε και τι ρόλο παίζει η eurovision δείτε και αυτό.

Για τον αγγλόφωνο, γερμανόφωνο κλπ., το tele- στη λέξη television δε σημαίνει τίποτε συγκεκριμένο. (Ούτε για τον Έλληνα άλλωστε, εκτός αν το έχει διαβάσει κάπου, όπως μπορεί να το κάνει κι ο ξένος.) Vision είναι το όραμα, και/ή η όραση, και television είναι η τηλεόραση, χωρίς να υπάρχει κάποια εμφανής εξήγηση στο γιατί η λέξη με το συγκεκριμένο πρόθημα παίρνει αυτή τη σημασία. Απλώς έτσι το μαθαίνουν.

Συνεπώς Eurovision είναι απλώς ένας πιο σύντομος τρόπος να πούνε Eurotelevision. Κόβουνε τις άνευ νοήματος συλλαβές και, επειδή ακριβώς είναι άνευ νοήματος, αυτό το κόψιμο δεν τους εμποδίζει να εξακολουθούν να καταλαβαίνουν αυτό που πρέπει.

(Αυτό είναι κλασικό φαινόμενο με τις ελληνογενείς λέξεις, που άλλωστε συχνά είναι πολυσύλλαβες, π.χ. γαλλ. cinέmatographe > cinέma > cinέ. Στα ελληνικά αν από το κινηματογράφος κόψεις το -γράφος δε θα βγάλεις νόημα, αλλά ο Γάλλος που έτσι κι αλλιώς δε βγάζει νόημα, παρά απλώς μαθαίνει ότι αυτή η κουραστική λέξη σημαίνει αυτό που σημαίνει, μπορεί να το κόψει. Αντίστοιχα: homo = ομοφυλόφιλος, hippo = ιπποπόταμος, psy = ψυχαναλυτής κλπ.)

Κάθε περαιτέρω ερμηνεία σχετικά με οράματα, θεάματα κλπ. δεν ισχύει, έστω κι αν συμπτωματικά μοιάζει να στέκει.

εννοείται πως είναι πεδίο άσκησης γεωπολιτικής. ποιά κράτη συμμετέχουν (πχ μόνο το ισραήλ από μέση ανατολή), ποιά κράτη δίνουν στάνταρ 12άρια σε ποιά (πχ κύπρος σε ελλάδα) κλπκλπ…

Τώρα μάλιστα που το σκέφτομαι, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την τελευταία (ή τις τελευταίες) συλλαβή (-ές) των λέξεων Europe, Europa, European, Europέain κ.ο.κ… Οπότε τελικά παίρνεις το European Television ή το αντίστοιχό του σε όποια άλλη γλώσσα, κρατάς την αρχή και το τέλος και πετάς το από μέσα.

[Έλεγα ότι το μνμ μου θα κόλλαγε ως ενιαίο με το #56, αλλά έγραφα ταυτόχρονα με τον Λίγκα.]

σπερα… οτη κιαν πης ειναι μια απατη, φτου κακα…

να πο και εγο μια βρομοκουβεντα…:slight_smile:

κι όμως, δεν είναι άσχετο γιατί από την δικιά μου λανθασμένη ερμηνεία (περί vision ως θέαμα) ξεκίνησε η κουβέντα. μάλλον πιο σωστή ετυμολογία είναι η “βύζιον”, χάρη στην εμφάνιση που έκανε η μαντώ πριν λίγα χρόνια.