🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Η μεσαία κιθάρα με f holes είναι αμερικάνικη ή ελληνικής κατασκευής; Δεν είμαι σίγουρος αν έχει μαγνήτη.

3 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

βλαχικο με τον εκλιπόντα Σάκη Ντόκο (υπαρχει και έτερος Σάκης Ντόκος).
εδω ειναι ο αυθεντικός που πρώτο εγγράφηκε απο τον Σίμωνα Καρρά στην περιοδεία του.
εδω Ηχογράφηση στο τοπικό κανάλι TV10 λιγο πριν πεθάνει.
το ονομα μου ηταν και ειναι Τσιανάκας…

5 «Μου αρέσει»

Εδώ ένα βίντεο από την ταινία που έχει και τα ονόματα των κιθαριστών, μπας και βοηθήσει στο ερώτημα. Έχει και ένα άλλο τραγούδι (όιντε μπρε) με το ντούο χάρμα με την ίδια ορχήστρα.
Εν τω μεταξύ, στο δίσκο, τα τραγούδια έχουν ορχήστρα με μπουζούκια και ακκορντεόν ενώ στην ταινία είναι μόνο με κιθάρες.

3 «Μου αρέσει»

Καλό ταξίδι, Κυρα Ειρήνη…

4 «Μου αρέσει»

και μια παλια λαικη κιθαρα, εν ωρα εργασιας…

1 «Μου αρέσει»

Μας εγκατέλειψε.

Σύνθεση του Στέλιου Χρυσίνη. Τραγουδούν η Ρένα Στάμου, ο Νίκος Βούλγαρης και ο Βασίλης Τσιτσάνης. Ορχήστρα με δύο μπουζούκια (στο ένα ο Βασίλης Τσιτσάνης), κιθάρα (Στέλιος Χρυσίνης) και μπαγλαμά. Ηχογραφήθηκε το 1950

4 «Μου αρέσει»

Και εδώ η κυρία Στάμου ντουέτο με Καζαντζίδη:

2 «Μου αρέσει»

Εδώ η πρώτη εκτέλεση του πρώτου φθινόπωρου(Κορακάκης)
Καλό της ταξίδι!!

3 «Μου αρέσει»

κατι τέτοια ηταν τα Ρεμπέτικα η 'γραφαν οτι τους κατέβαινε στις ετικέτες και μπερδέψαν ολη την υφήλιο?

1 «Μου αρέσει»

Σπύρο, μην ξεχνάς ότι και στους δίσκους «Απονιά» και “Τίκ Τακ”, «Ρεμπέτικον» σημειωνόταν στην ετικέτα τους.

δεν το ξεχνώ.
αυτο εδω, πως τους ξέφυγε?
να συγκεντρώσουμε ολα αυτά που γράφουν " ρεμπέτικο" στην ετικέτα, και αν ξανά-ρωτήσουν, τι ειναι το Ρεμπέτικο, να τούς παραπέμπουμε στη λίστα.
να μεταφραστεί και σε 2-3 ξένες γλώσσες!

1 «Μου αρέσει»

Εγώ ρε παιδιά δε βλέπω να γράφει η ετικέτα Ρεμπέτικο πουθενά!

(Αλλά αν έβλεπα, θα συμπέραινα ότι εννοούν «γλεντζέδικο» ή κάτι τέτοιο. Πολύ εύκολα φαντάζομαι να το τραγουδάνε εύθυμοι μπεκρήδες στην ταβέρνα.)

Εύθυμοι μπεκρήδες στην ταβέρνα ναι, αλλά: αστοί!! Εκεί εντοπίζεται η ειδοποιός διαφορά. Και τα παλαιότερα (Απονιά, Τικ τακ) τη λέξη ρεμπέτικο την «δανείστηκαν» με την έννοια μποέμικο, γιατί μποέμ άνθρωποι υπήρχαν, αλλά αστοί ήταν κι αυτοί.

1 «Μου αρέσει»

Μποέμικο, μπράβο, αυτή είναι η λέξη!

Όσο για τους αστούς: πόσο αστοί; Σίγουρα όχι άνθρωποι ρεμπέτες όπως το εννοούμε σήμερα. Αστοί με την έννοια ότι δεν είναι αγρότες, γιατί όχι όμως απλοί μεροκαματιάρηδες του αστικού χώρου; Το όλο στιλ με την κανταδόρικη πολυφωνία κλπ. συνήθως μας παραπέμπει σε ένα άλφα οικονομικό και μορφωτικό επίπεδο, αλλά όχι υποχρεωτικά. Κατά τόπους υπάρχει και ως αστική λαϊκή παράδοση.

Τελικά, πού λέει «ρεμπέτικο»;

Ο Σαββόπουλος έχει γράψει για το θέμα, η αφεντιά μου έχει σχολιάσει τα του Σαββόπουλου, αλλά θα αναγκαστώ να το ξαναδημοσιεύσω εδώ. Παραπέμπω λοιπόν στο καινούργιο θέμα «Πότε πρωτοεμφανίζεται η λέξη Ρεμπέτικο;».

ας ειναι καλα ο fakk που μας τα θυμίζει, με τις ετικέτες που ανεβάζει (καθημερινώς).

HMV Ελ AO-2629 / OGA-1024 ΟΙ ΦΙΛΕΝΑΔΕΣ Τσιτσάνης Β Γεωργακοπούλου Ι Χρυσίνης Σ 1940

2 «Μου αρέσει»
7 «Μου αρέσει»

αλλη εκτελεση…

1 «Μου αρέσει»