Ψάχνω τίτλο και στίχους

Δεν υπήρχε βέβαια τηλεόραση και ραδιόφωνο αφού σε πολλές περιοχές δεν υπήρχε ούτε ρεύμα. Δε ξέρω πότε ηλεκτροδοτήθηκε η Αθήνα και ο Πειραιάς. Μη ξεχνάς όμως ότι ο Πειραιάς που ζούσε και τριγύριζε ο Μάρκος είναι λιμάνι και πηγαινοερχόντουσαν πολλοί ναυτικοί. Παλιά οι άνθρωποι μιλούσαν μεταξύ τους. Δε στηνόντουσαν μπρος στη τηλεόραση, (αφού δεν υπήρχε) και μεταδίδανε τα νέα μεταξύ τους. Όχι τόσο γρήγορα, αλλά οι ιστορίες λεγόντουσαν από στόμα σε στόμα.
Η οικογένεια της γιαγιας μου, πούλησε όλη τη περιουσία που είχαν στη Σαντορίνη, για να μετακομίσουν στην Αθήνα, επειδή είχαν 5 αγόρια στον 1ο παγκόσμιο πόλεμο και δε μαθαίνανε νέα συχνά εκεί, αφού πλοίο είχε μια φορά το μήνα. Περιμένανε να τους πει κάποιος που θα πήγαινε στο νησί από Αθήνα, αν είχε τίποτα νέα από το μέτωπο και δε το αντέχανε αυτό. Έτσι τα πούλησαν όλα και εγκαταστάθηκαν εδώ.

Για κάποιο λόγο μου ήρθε φλασιά απότο σχολείο όπου ο καθηγητής των θρησκευτικών μας έλεγε ότι ο άγιος Βασίλης ήταν πολύ πλούσιος και είχε δωρίσει όλη την περιουσία του για αγαθοεργίες και τα συναφή… φαντάζομαι ότι ο Μάρκος εννοεί ότι του φάγανε τα φράγκα

Μπράβο!!! Αυτό κολάει.

Νομίζω πως ο Μάρκος είχε επίγνωση του τί έγραφε. Στην αυτοβιογραφία του, αναφέρει πως του άρεσε να πηγαίνει στο βουνό και να λέει φωναχτά όσα είχε ακούσει στο μάθημα περί “αρχαίων” γιατί τον συγκινούσαν. Έπειτα, υπάρχουν συγκεκριμένες αναφορές σε τραγούδια όπως ο “Ισοβίτης” όπου αναφέρεται στην σκηνή όπου ο Αχιλλέας σκυλεύει το άψυχο κορμί του Έκτορα, “σούρνωντάς τον στο κάρο” και στον “Ηρακλή” όπου έχει συνεχείς αναφορές στα της αρχαίας Ελλάδας, που μας δείχνουν πως ο Μάρκος είχε γνώση της ιστορίας. Περαιτέρω, κατά την χριστιανική παράδοση, ο Άγιος Βασίλειος ήταν πλούσιος που μοίρασε τα υπάρχοντα και την περιουσία του στους απόρους όταν ασπάστηκε τον χριστιανισμό, μένοντας “ταπί” ο ίδιος. Οπότε, στα περί Αγιοβασίλη, μάλλον σε αυτό αναφέρεται ο Μάρκος, έχοντας μάλιστα επίγνωση του τί έγραφε.

Στον “Πολυτεχνίτη”, υποθέτω πως τα “ξεφτέρια του Αγιωργιού” είναι τα εξαπτέρυγα του Σαν Τζώρτζη, της καθολικής επισκοπής της Σύρου. Υποθέτω μάλιστα πως το αναφέρει ώστε να τονίσει πως “…όλα τα έκανα, μόνο αυτό μου ξέφυγε…” με πιθανό αντάλλαγμα κάποια κεράσματα ή φιλοδωρήματα από τους καθολικούς πιστούς ή/και κληρικούς στην πιτσιρικαρία που μετέφερε τα εξαπτέρυγα. Μην ξεχνούμε πως ο Μάρκος, τις τέχνες που λέει, τις έκανε σαν παιδί.

Κατά τα άλλα, Καλή Πρωτοχρονιά και το Νέο Έτος να φέρει υγεία σε νού και σώμα για όλους…

Επανέρχομαι στο θέμα, αυτή τη φορά με μιά ερώτηση που έχει ήδη απαντηθεί (νομίζω), μόνο που δεν βρίσκω την απάντηση.
Θυμάμαι καλά πως τον τελευταίο καιρό έγινε αναφορά στο τραγούδι “Ο Μάρκος υπουργός” και ο Νίκος (Πολίτης) έδωσε μιά ερμηνεία γιατί το δίστιχο με Δεμερτζή, Κονδύλη και Βενιζέλο δεν γραμμοφωνήθηκε στην πρώτη εκτέλεση. Αν μπορεί κάποιος να με παραπέμψει σ΄αυτό το νήμα … Επίσης η ερώτηση αν υπάρχει εκτέλεση με τον ίδιο το Μάρκο να τραγουδάει αυτή τη στροφή!

Merci vielmals!

Αναφέρεσαι στο θέμα “Ρεμπ. Φρασεολογία κλπ.”, από #1383 και πέρα. Δεν δόθηκε ερμηνεία, απλά είπαμε ότι στην αρχική ηχογράφηση δεν υπάρχει ο στίχος με τους τρεις πρωθυπουργούς, αλλά δεν είναι σίγουρο αν το τραγούδι γραμμοφωνήθηκε πριν ή μετά τους απανωτούς θανάτους. Το πιθανότερο βέβαια είναι να γραμμοφωνήθηκε μετά, αλλοιώς πρέπει να αναγορευθεί ο Μάρκος σε προφήτη Νο. 1!

υ. γ. Με απλή αναζήτηση, λέξεις Κονδύλης και Βενιζέλος, το σημείο εντοπίζεται.

Χίλια ευχαριστώ Νίκο!
Φυσικά έψαξα πριν ρωτήσω αλλά δεν βρήκα τη δημοσίευση, ίσως επειδή νόμιζα ότι ήταν πιό πρόσφατη. Το νήμα το είχα βρει. Πάντως η αναζήτηση σηκώνει βελτίωση γιατί αν δεν βάλεις τις λέξεις ακριβώς όπως είναι δημοσιευμένες δε βγάζει αποτέλεσμα! Καλό θα ήταν να αγνοούνται για παράδειγμα οι τόνοι ή να μπορούμε να βάλουμε wildcards! Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό να γίνει.

Οσον αφορά στη δεύτερη ερώτηση, αν δηλαδή υπάρχει υχογράφηση του Μάρκου με αυτούς τους στίχους, γνωρίζουμε κάτι;

Στη “δεύτερη καριέρα” του ο Μάρκος δεν ηχογράφησε και αυτό το τραγούδι. Τώρα, αν υπάρχει κάποια ηχογράφηση εκτός εμπορίου, δεν έχω ακούσει κάτι.

Ο Στέλιος είχε αναφέρει και παίξει σε εκπομπή - Στην ’ Τετράς η ξακουστή ’ νομίζω ήτανε - πως έπαιζαν κι άλλοι στίχοι :

‘’ Και για καθήσετε καλά Γιαννάκη και Σοφούλη,
μη ξεμπουκάρει ο Σκλάβαινας και σας μασήσει ούλοι ‘’