Χρονια πολλα !

Ευχαριστώ για τις θερμές ευχές σας και αντεύχομαι ότι καλύτερο για όλους! Ευελπιστώ κάποια στιγμή οι ψηφιακές φιλίες να μετεξελιχθούν και υποστασιοποιηθούν σε ένα πιο ανθρώπινο… interface!:slight_smile:

interface: Εξαιρετικό αμερικάνικο βυθόμετρο, από τα πιο ισχυρά της αγοράς. Ομως το fishfinder που διαθέτει έχει σοβαρά προβλήματα με παράσιτα, ιδίως σε νερά με μικρή διαύγεια ή με μεγάλη ποσότητα πλαγκτόν.

ΥΓ. Ετσι για να μαθαίνετε και τίποτα άσχετα, να μη μείνετε στουρνάρια!

Interface σημαίνει διασυνδετικό στοιχείο και στην περίπτωση της πληροφορικής ορολογίας, διασυνδετική διάταξη ή όριο μεταξύ δυο στοιχείων, όπως κάποιου λογισμικού με κάποιο hardware ή έναν χρήστη.

Τώρα, αν στο δικό σου παράδειγμα μια εταιρεία επέλεξε να βαφτίσει έτσι ένα βυθόμετρο, αυτό έγινε για λόγους marketing, για να έχεις την ψευδαίσθηση ότι “διασυνδέεσαι” με τα ψάρια πριν τα πιάσεις. :slight_smile:

Ονομα εταιρίας είναι ρε. Πως λέμε Lowrance, Humminbird, Garmin, Furuno κλπ. Βγάζουν ραντάρ, αυτόματους πιλότους, δορυφορικά συστήματα κ.ά.
Παρεμπιπτόντως, και συνεχίζοντας τα άσχετα, χθες παρέλαβα ένα βυθόμετρο, παραγγελία από ΗΠΑ. Ζούμε σε μπανανία και το ξέρουμε. Ενδεικτικό παράδειγμα:
Τρισδιάστατο βυθόμετρο Humminbird Matrix 47 3D, τιμή σε ηλεκτρονικό κατάστημα στην Ελλάδα 1.192 ευρώ, κάτι που σημαίνει ότι έξω στα μαγαζιά πουλιέται γύρω στα 1.300-1.500.
Τιμή στα αμερικάνικα ηλεκτρονικά καταστήματα 479 δολάρια, δηλαδή γύρω στα 310 ευρώ!!!
Το παραγγέλνεις μέσω πιστωτικής κάρτας ή με τραπεζική επιταγή κλπ. και επιβαρύνεσαι περίπου 100 ευρώ μεταφορικά (για ένα τέτοιο αντικείμενο) μέσω Global express, δηλαδή συνδυασμό USPostal, DHL και ΕΛΤΑ. Ερχεται μετά από κανα 15θήμερο ειδοποίηση για να το παραλάβεις από το ταχυδρομείο της γειτονιάς σου, όπου πας και πληρώνεις ΦΠΑ (στην περίπτωσή μας γύρω στα 80 ευρώ) και φόρο εισαγωγής (δασμό) που γι’ αυτά τα είδη είναι 3,7%, δηλαδή κανα δεκάρικο!!!
Κάντε τη σούμα και δείτε τη διαφορά. Να σημειώσω ότι ρίχνοντας μια ματιά στο δασμολόγιο, “ανακάλυψα” ότι οι δασμοί κυμαίνονται από 0% έως 8%, ενώ σπανίως ξεπερνούν το 5%. Μ’ άλλα λόγια οι εγχώριοι εισαγωγείς και εμπόροι μάς τον πιάνουν κανονικά τον kώλο.

Ακριβώς αυτό μάλλον είχαν στο νού και όταν βάφτιζαν το μοντέλο τους έτσι: μεταξύ του ψαρά, που θέλει ψάρια αλλά δεν τα βρίσκει, και του ίδιου του ψαριού που πάντως, κανείς δεν το ρωτάει, παρεμβάλλεται το fish finder ως interface και η δουλειά, γίνεται!

Χρόνια Πολλά Ισαάκ! Να ζήσεις, να τα εκατοστήσεις και να χαίρεσαι την οικογένειά σου!
Άντε, άλλο ένα χρονάκι ακόμη και περνάς τον κάβο… :089:

:043: Χρόνια πολλά Ισαάκ! ό,τι επιθυμείς, να χαίρεσαι τη φαμέλια!

τον Κάβο Ντόρο ήθελες να γράψεις… Να’στε καλά.

Χρόνια Πολλά Ισαάκ, να χαίρεσαι την οικογένειά σου!

Οι κάβοι καβατζάρονται, δεν περνιούνται! (ή, για τους σπουδαγμένους καπετάνιους, παραλάσσονται)*. Χρόνια πολλά κι από μένα, και ας είναι απλά γενέθλια…

*το μάτι κλείνεται, σε όλες τις περιπτώσεις.

Χρόνια πολλά ρε κι ό,τι επιθυμείς!

ΥΓ. Να καβατζάρει τον Κάβο Ντόρο; Αφήστε το. Είναι πια μια πονεμένη ιστορία. Ετσι που 'μπλεξε δεν τον φτάνουν 300 λίτρα μέχρι εκεί…

XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ. Με το Νικολαΐδη που μπλέξαμε Ισαάκ σιγά μην πάμε για ψάρεμα…

Χρόνια πολλά!
:063:
Και κοιτάξτε να ξεμπλέξετε μπας και πάτε για ψάρεμα.
Αν δεν τα καταφέρετε και τελικά πάτε για γαλακτομπούρεκο στο Βάρσο, ρίξε τηλ. να έρθω να με κεράσεις.

Περικαλώ; :109::082::090:

:slight_smile:ό,τι θυμάμαι χαίρομαι!

Λοιπόν το ρίχνω επιτόπου, γιατί το’χουμε παρα_έσει. Σάββατο ή Κυριακή έρχεστε από το σπίτι και πάμε για καθετή. Ότι ώρα και στιγμή θελήσετε μιά κι έχω “στείλει” την οικογένεια στο νησί για θερινάς διακοπάς και διατελώ ρεμπελόσκυλος μέχρι νεοτέρας.

ΥΓ: Λόγω χλιδούμπας νέου σκάφους και λοιπά Νικολαίδεια πεζά, δόλος θα είναι γαρίδα γάμπαρη Νο 1, την οποία αναλαμβάνω προσωπικά. Α, τα τρακόσα τόσα λίτρα του Νικολαίδη τ’ακούω βερεσέ.

Τραβάτε να ψαρέψετε γαλότσες στο Σαρωνικό.
Εμένα θα μου επιτρέψετε να έχω άλλες βλέψεις, καθότι από Κυριακή πρωί θα βρίσκομαι στο Κυπαρίσσι.

Μπράβο ρε συ Ισαάκ…
Και εγώ θέλω ψάρεμα αλλά έχω εξεταστική…
Πόσο σε ζηλεύω!!!

Αντεαπόδωχάμωρετιμαςτοθυμίζειςτώρα… Καλά να περάσεις ρε και καλό ψάρεμα… Πάρε με να σου πω τα κατατόπια!

Χρόνια Πολλά Σωτήρη! Να χαίρεσαι την οικογένεια!!!

Υ.Γ.Εκεί που ξενιτεύτηκες ούτε τα τηλέφωνα δεν λειτουργούν ρε:019: