Χαρακτηρισμός του Φόρουμ ως κακόβουλο site (2011 - 2013)

Εγώ έχω kaspesky. Δεν έχει ποτέ ειδοποιήσει για τίποτα. Έκανα χτές το βράδυ και ένα καινούργιο full scan χωρίς ευρήματα. Στο λάπτοπ έχω Avast. Μου έβγαζε και εμένα αυτά που διαβάζω π.χ. στο #35. Μετά το #36 (του admin) δεν τα βγάζει πιά. Το επιβεβαίωσα και τώρα.

από την ιστορία με το “κακόβουλο site” μέχρι πρόσφατα, στον firefox είχα πρόβλημα με την εμφάνιση, και έμπαινα από chrome. μετά όμως από το χτεσινό ρεκτιφιέ δουλεύει κανονικά! τις ευχαριστίες μου…

Έτσι είναι Νίκο, η αναβάθμιση περιελάμβανε και αυτό το πρόβλημα.

Καλημερα και χρόνια πολλα
Θα το εχετε ήδη δει αλλα ας ενημερωσω…

Εχουμε παλι με το ανoiγμα οποιασδήποτε σελιδας του φορουμ ειδοποιηση απο antivirus

detected going to dangerous URL: http : // nudisτ - mania . com

… και άλλα πολλά! Τα τσακάλια μας θα επιληφθούν!

Αγαπητοί φίλοι, έγιναν κάποιες αναφορές από κάποια μέλη ότι το antivirus του υπολογιστή τους αναγνωρίζει κάποιο κακόβουλο λογισμικό που οδηγεί σε άλλη διεύθυνση τον browser όταν εισέρχονται στο φόρουμ. Παρακαλώ πολύ, αναφέρετε αν το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει (αν συνεχίζει να υπάρχει το πρόβλημα σε όσους εμφανίστηκε τις δύο τελευταίες ημέρες) ποιο antivirus χρησιμοποιείτε και τι ακριβώς αναφέρει η προειδοποίηση του antivirus.

Eυχαριστώ πολύ για τη βοήθεια

“Αποκλείστηκε κακόβουλο λογισμικό URL” από τον avast. Mου το βγάζει κάθε φορά που μπαίνω ή αλλάζω σελίδα στο φόρουμ

και εγω avast εχω και μου εβγαζε τα ιδια αλλα σημερα ολα ειναι ενταξει.

Επειδή τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι χρήστες είναι αρκετά, μία προσωρινή λύση (μέχρι να … σκοτώσουμε την πηγή του προβλήματος) είναι να εγκαταστήσετε τον chrome (για windows απο εδώ), εφόσον υπάρχει ανάγκη να μπείτε στο φόρουμ. O chrome είναι αρκετά ασφαλής browser και δεν επηρεάζεται. Αντίθετα, ο firefox, o internet explorer και ο opera ταλαπωρούνται και χρειάζονται το αντιικό για να μην “μολύνονται”.

!!!

Δηλαδή με chrome μπορώ να ζήσω χωρίς αντιιικό; Πλάκα κάνεις! Ισχύει;

(Αντιιικό έχω έτσι κι αλλιώς, αλλά εννοώ τουλάχιστον να ζήσω χωρίς το διαρκές άγχος των μολύνσεων.)

O chrome είναι σίγουρα ο πιο ασφαλής browser. Το αποδεικνύει και το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε αυτές τις δύο μέρες. Από την άλλη, δεν είπα ότι μπορείς να ζήσεις χωρίς αντιικό. Είπα ότι δεν κινδυνεύεις από τόσες μολύνσεις με τον chrome όπως κινδυνεύεις με τον firefox…

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν εφόσον κάποιο μέλος αντιμετώπιζε πρόβλημα να γράψει αν συνεχίζει ακόμη να του εμφανίζει προειδοποιήσεις το αντιικό του…

Με το άνοιγμα της πρώτης σελίδας του φόρουμ, με internet explorer μου κατεβάζει συνέχεια δυο ιούς trojan, και σήμερα (Αvira έχω).
Με Opera δεν υπάρχει πρόβλημα.

kaspersky με internet explorer ολα μια χαρα τωρα

πάλι τα ίδια (κακόβουλο σάιτ κλπ) με chrome σε xp, με eset antivirus. στον explorer κανονικά.
καλή τύχη…

Ελήφθη Νίκο!!!

Η σελίδα έχει αναφερθεί ως κακόβουλη!

Μπήκα νωρίς, “κακόβουλη”…
Μπαίνω τώρα, το ίδιο…
Πήρα τηλέφωνο τον Τσακ Νόρις κι εγώ… :112:

      Αυτή η ιστοσελίδα στο  [www.rembetiko.gr](http://www.rembetiko.gr) έχει αναφερθεί ως κακόβουλη ιστοσελίδα και έχει φραγεί σύμφωνα με τις προτιμήσεις ασφαλείας σας.
    

    
    
      
      Οι ιστοσελίδες επιθέσεων προσπαθούν να εγκαταστήσουν προγράμματα στον υπολογιστή σας τα οποία υποκλέπτουν προσωπικές σας πληροφορίες, χρησιμοποιούν τον υπολογιστή σας για να επιτίθενται σε άλλους υπολογιστές και βλάπτουν το σύστημα σας.Μερικές ιστοσελίδες εγκαθιστούν επίτηδες κακόβουλο λογισμικό, αλλά σε αρκετές αυτό γίνεται χωρίς την γνώση ή την συγκατάθεση των ιδιοκτητών τους.

Μολις μπηκα. Το ξαναβγαζει

προσπάθησα να δω τα καινούρια μαντάτα και μου έβγαλε μήνυμα: κακόβουλο site, με αλεπού.

Περιμένουμε την google να άρει την προειδοποίηση. Κάποιος μας έκανε και πάλι hacking. Ελπίζω ότι μέχρι αύριο το πολύ θα έχει αρθεί το πρόβλημα…