"Σωστό" μήκος του Καβαλάρη;

Πάνο με την στέλλα που γνωρίζεις μάλλον ζικ-ζάγκ, και όχι παράλληλες ευθείες θα σχεδιάζω!:slight_smile:
Ναι Νίκο, ακριβώς αυτό ψάχνω. Μου την είχε προτείνει ο Κωστας Χαλιός, για τη σωστή σχεδίαση των παράλληλων θέσεων των τάστων στην ταστιέρα.

Έ λοιπόν, Θοδωρή, μάλλον θα χρειαστεί επίσκεψη στον Πειραιά. Έχω πιά ξεχάσει ποια ήταν τα μαγαζιά, αλλά ρωτώντας πας ακόμα και στην Πόλη. Και αν τελικά βρής το διπαράλληλό σου, ρώτα και αν τους βρίσκεται κάπου και κανένας Σακελλαρίου Αρμενιστής, οπότε και σφυράς αναλόγως.

Υ.Γ. για τον Σακελλαρίου, θα ρωτήσεις μόνο αν ο ερωτούμενος είναι άνω των 50.

Λοιπόν, μια και εγώ όπως βλέπω δε χρειάζομαι συστάσεις, ας κάνω με τη σειρά μου τις δικές μου. Και μιλάω γιά τον Γιώργο.

Το φόρουμ έχει τα καλά του, πέρα από την ανταλλαγή των όποιων απόψεων.Εν τη ρίμη του λόγου ( του chat ) γίνεται λόγος γιά διαγράμματα Chladni ( σκόνης ) ,Charlin Hutchins κ.λ.π. και γνωριζόμαστε εδώ και κάτι μήνες από κοντά με το Γιώργο.

Το αποτέλεσμα είναι παλιότερη πολύχρονη δουλειά μου με συντονισμούς καπακιών, οργάνων κ.λ.π. που αφού κατέληξε σε περιγραφή και ανακοίνωση των χαμηλών τρόπων δόνησης κάποιων Ελληνικών λαουτοειδών είχε σταματήσει τα τελευταία χρόνια, να ξαναβγεί στό τραπέζι.

Εχουμε ξεκινήσει λοιπόν . όπως είπε κι` ο ίδιος, να βάζουμε ερωτήματα και να προσπαθούμε να τεκμηριώσουμε απαντήσεις.:082: Τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά , μιας και υπάρχουν πολλές παράμετροι που αλληλοεπηρεάζονται και είναι αρκετά δύσκολο να απομονωθούν και να μελετηθούν.

Αισιοδοξώ πως σε εύλογο χρονικό διάστημα ( και αφού προηγουμένως έχουμε πάει και κάνα ψάρεμα ) θα έχουμε και κάποιες σαφείς απαντήσεις σε θεωρητικό , αλλά ακόμη και σε χρηστικό επίπεδο.

Είπαμε, το φόρουμ , εκτός από τα ψιλοκαυγαδάκια ( ενίοτε και χοντρό- ) , έχει και τα καλά του!!!:088:

Νίκο Φρονιμόπουλε, σε παρακαλώ δες τo inbox σου, σου έχω στείλει πμ.

Νίκο έχεις δίκιο, :088:, το έψαξα και ιδού ακόμη κάποιες πληροφορίες για εν λόγω όργανο:

Ναυτιλιακά βοηθήματα
β. Διπαράλληλος κανόνας:
Αποτελείται από δύο ίσους χάρακες ενωμένους με τέτοιο τρόπο ώστε, όταν πλησιάζουν ή απομακρύνονται μεταξύ τους, να διατηρούν την παράλληλη θέση τους. Χρησιμεύει στην χάραξη ευθειών πορείας, καθώς και για την μέτρηση της πορείας.
από την ιστοσελίδα: FishFinder.gr

Θα ανέβω κάποια στιγμη Πειραιά και θα ρωτήσω και για Σακελλαρίου. Σίγουρα θα ξέρουν την αξέχαστη πληθωρική Ρίτα!:slight_smile:

Theos 1960,
η Στέλλα είναι ένα απλό εργαλείο που υπάρχει ακόμη και στο Praktiker στην τσουχτερή τιμή για την απλότητα του των 22 ευρώ. Εγώ στράβωσα και δεν το πήρα και έφτιαξα μια μόνος, που εκ των αποτελεσμάτων λειτούργησε μια χαρά. Αν όμως δεν διαθέτεις τα δικά μου βίτσια μπορείς να την αγοράσεις από εκεί. Λάβε υπόψη σου ότι δεν την αναφέρει ως στέλα αλλά γωνιά μεταβλητής γωνίας ή κάπως έτσι. Δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια γωνιά αλλά όχι η κλασσική ορθής γωνίας που έρχεται στο μυαλό μας. Στην εμφάνιση μοιάζει με ταυ (Τ).

Η Στέλλα (ή Στέλα;) δεν είναι το διπαράλληλο των ναυτικών. Είναι αυτό που περιγράφει ο sakkalis. Αμα περάσεις από την Αθηνάς θα μία σε καλή τιμή και ποιότητα. Μακριά από τα σκουπίδια του Πραχτικερ, που εκτός από κάκιστης ποιότητας είναι και πανάκριβα.

Αυτό το εργαλείο είναι η “ΣΤΕΛΛΑ” που νομίζω ότι η ονομασία αυτή δεν ανταποκρίνεται στο καθαυτό όνομα του εργαλείου αλλά στην εταιρία κατασκευής.

Είναι πολύ χρήσιμο για να σημαδέψουμε και να χαράξουμε τα τάστα τοποθετώντας τον σταθερό του άξονα παράλληλα στην ταστιέρα και ρυθμίζοντας το μεταβλητό τμήμα κάθετο πάνω στον άξονα της ταστιέρας.

Όπως λέει ο Άρης, στην Αθηνάς βρίσκεις σε καλή τιμή. Τα 22 Ευρώ μου φαίνονται υπερβολικά.
Αν θυμάμαι καλά τα δικό μου το είχα πάρει γύρω στο χιλιάρικο την …προ Ευρώ εποχή.

Α μπράβο ρε παιδιά σας ευχαριστώ, τώρα έχω εικόνα τι ψάχνω και θα το βρώ! :088:

Κώστα, τέλεια η 2η φωτό εξηγεί θαυμάσια και τη χρήση της! σου χρωστάω ένα “Βαρβαγιάννη” με τα δέοντα, το καλοκαίρι όταν θα ανέβω στο όμορφο νησί σου…

Ε τώρα αυτό είναι προσβολή!
Θα πας στη Μυτιλήνη και θα κεράσεις το Χαλιό ούζο; Είναι σαν να 'ρθεις στην Καλαμάτα να μας κεράσεις καμιά …φούντα!

Ρε Άρη, τι άλλο να κεράσω? αφού στη Λέσβο δεν τολμώ να παραγγείλω τίποτε άλλο από ούζο…
Την τελευταία φορά στο νησί έκανα το λάθος και ζήτησα τσίπουρο σε ένα ταβερνάκι στον κόλπο της Γέρας και με αγρίεψε ο κάπελας!
-Εδώ αδερφέ, πίνουμε μόνο ούζο μου λέει και μου κοτσάρει ένα μπλέ Βαρβαγιάννη στο τραπέζι… στη συνέχεια :127:διάφορα θαλασσινά μπινελίκια, και μετά κι άλλος μπαρμπαγιάννης και :102:τέλος, κόκαλο ο Θοδωρής.
Ευτυχώς οδηγάει η σύζυγος και γυρίσαμε σπίτι!

Την επομενη φορα να το παραγγειλεις με την λεξη ΡΑΚΙ για να σε νομισουν για πατριωτη μας και να μην εχεις αλλα ¨μπλεξιματα¨.

καλησπερα και παλι απο Ηρακλειο
κι επειτα απο απο καμποσες μερες τριψιματος
(ειναι και ωραια γυμναστικη)
φιλοι Νικο Theos jojo και λοιποι αφου ευχαριστησω ακομη μια φορα για τις
χρησιμες πληροφοριες , θα συμφωνησω οτι η κατασταση γινεται χαοτικη
κι επειδη δεν βλεπω να γινομαι επιστημονας ηχου,το αφησα προς το παρον
μειον 100 γραμμαρια απο το σκαφος και το καπακι και με νεο καβαλαρη
ηρθα καπως στον ηχο που θελω
(παρεπιπτοντως επειδη αναφερθηκε πριν το ποιος ειναι ο καλυτερος ηχος,
πιστευω σαν απειρος μουσικος οτι ειναι ο καλυτερος στο αυτι μας,κατι πολυ σχετικο αφου διαφερει απο αυτι σε αυτι,διαφερει με το χρονο, με τη διαθεση κλπ)

Νικο εισαι απιθανος αφου ολα σου τα συμπερασματα ειναι σωστα και μονο απο την περιγραφη μου και
αν και ψαχνω ακομη τον χελμχολτζ (ευχαριστω για το λινκ jojo) συνεχιζω να τριβω :slight_smile: παρακολουθωντας σας :088:

Πρόσεξα ότι στον τύπο που υπάρχει στην ιστοσελίδα που αναφέρθηκε γιά την “Cavity Resonant Frequency” υπάρχει ένα μήκος “λαιμού” και μάλιστα στον παρονομαστή της σχέσης. Αν ξέρει κανείς και από καθαρή περιέργεια, μιάς και δεν φτιάχνω κανένα όργανο αλλά με ενδιαφέρει πολύ η ακουστική, τι μήκος θα βάλουμε γιά ένα οποιοδήποτε ένχορδο??

ΤΟ ΠΑΧΟΣ ΤΟΥ ΚΑΠΑΚΙΟΥ στό χείλος της τρύπας, είναι φίλε illvas, το “μήκος του λαιμού” που ρωτάς.

Με την προυπόθεση, φυσικά, οτι τα εσωτερικά καμάρια και τα πλαινά τοιχώματα του σκάφους απέχουν κάμποσο από την τρύπα, ώστε να μην επηρεάζουν με κανένα τρόπο την ελεύθερη είσοδο-έξοδο του αέρα.

Στήν περίπτωση πχ. που η τρύπα εφάπτεται με το πλαινό μιάς κιθάρας, τότε έχουμε σίγουρα αυξημένη αντίσταση στήν ελεύθερη δίοδο του αέρα, οπότε θα πρέπει -δεν ξέρω πόσο ακριβώς- να μεγαλώσεις το “μήκος του λαιμού” στήν εξίσωση.

Φιλικά, Γιώργος.