Ρεμπέτικο πρόγραμμα (2005)

“Μια μπαμπεσια θελησανε” και οχι “Με” ειναι ο σωστος τιτλος.
Το εχω σε mp3 με Ρουκουνα ωραιο χιτζαζ μαγκικο χασαπικο. Μυριζει Περιστερη …
“Το συρε κι ελα αρχινησα” ο κανονικος τιτλος αν και λεει “Το συρε κι ελα αρχισα”
Ζειμπεκικο με το Στρατο και τον Τσιτσανη ελεγεια !! Για μενα περικελειει τον ορο “ρεμπετικο”. Ζειμπεκικο χιτζαζ απο ΣΟΛ στο ονομα του Στρατου και της γυναικας του νομιζω.
Μαλλον ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ ειναι το τεμαχιο …
“Ηταν ανοιξις” με την “περιεργη” φωνη του Γκογκου απο τα πρωτα πανεμορφα και μαγκικα.
Εννοειται οτι ο Μπαγιαντερας μετα το ‘37 αποφασισε να γραφει μονο αριστουργηματα, λιγα
και καλα !! Εχουν ομως πολυακουστει και αυτο οπως και 2-3 απ’τα πρωτα του, φανταζουν αδικημενα …
Υπαρχει σε φθαρμενη κοπια στη σειρα “Μαγκικα”
-νομιζω- της FM Records σε cd γυρω στο 1996.
"Μεσα στο Τουρκολιμανο"Συγκλονιστικος Καβουρας του Σκαρβελη απο το Α.Ε.Δ. ραστ ζειμπεκικο.
“Ναζιαρα σε φωναζουνε” παλι Μπαγιαντερας ζειμπεκικο μινορε που εφερε στην επιφανεια ο Γκολες. Υπαρχει στο “Πεννιες με Φουντας” βινυλιο απο το 1990 σε επιμελεια Δ.Ρανιου.
“Ολες ομορφες” χασαπικο μινορε στο ονομα του Στελλακη. Περιγραφει τις γυναικες ανα γειτονια !!
Πρεπει να ειναι στα μαγκικα που αναφερω πιο πανω.
“Παντρεμεναδικα” απο σι μπεμολ και μονο παιζεται αυτο. Ευρεως γνωστο ζειμπεκικο του Τσιλια, απορω πως δεν το ξερεις …Το πρωτοκυκλοφορησε ο Βασιλης Χριστιανος εκει γυρω στο ΄87 στα 4 cd με σπανια (τοτε) του Τσιτσανη.
Τοτε πρωτοακουστηκαν το “Ξεφαντωμα” και “Τα νιατα τα μπερμπεντικα”.
“Σ’αγαπω” οριενταλ στο ονομα της κας Ιωαννας. Πρεπει να ψαξω να το βρω απο κασετα που εγραψα απο το ραδιο οταν παιζαν με το Λεμπεση. Εχω και την α’ εκτελεση και νεωτερη.

Συνεχιζω με τους στιχους που μου ζητησες :

Ναζιαρα σε φωναζουνε χαδιαρα μου σε λενε
κι ολου του κοσμου τα παιδια ολα για σενα κλαινε.
ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑΣ

Εχει η Αθηνα εμορφες κι ο Πειραιας γεματες (αυτο τι το θελε :wink:
και η καυμενη Κοκκινια ξανθες και μαυροματες.
ΣΤΕΛΛΑΚΗΣ

Τα λεν παντρεμεναδικα γιατι εχει κοριτσακια,
που σαν περασεις και τα ειδεις σε βαζουν σε φαρμακια. ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ υπεροχη !! -ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ

Περασα ενα βραδυ μεσα στο Παγκρατι
και τρακαρω ενα Πασα …ωωω … ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΣ

Μια μπαμπεσια γυρεψανε προχθες να μου σκαρωσουν ΡΟΥΚΟΥΝΑΣ

Ειμαι εγω το μαναβακι, ολο σκερτσο και μερακι
Γνωστο κι αγαπητο τραγουδι απο ολους τους παλιους ρεμπετες !! ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑΣ

Αποψε στο δικο σου μαχαλα, οντως ειναι αυτο !

Οταν ηρθα χθες το βραδυ.
Υπαρχει στο “Μυθος ρεμπετικος” που ειπες οτι τον εχεις.
(συνεχιζεται)

Γιώργο σ ευχαριστώ πολύ, κατατοπίστικα αρκετά τώρα. Μην τρελλαθείς όμως, έχεις και άλλα να κάνεις, σίγουρα.

Στο δεύτερο ποστ εγραψα:“Με ενδιαφερει να γνωριζω τι τραγουδια ακουγονται και ειδικα τι τραγουδια θα πρεπει να ακουγονται.
Θελω να φτιαξω ενα προγραμματακι να το εχω(μηπως και χρειαστει),αλλα και για να βαλω και μια σειρα στα τραγουδια που προσπαθω να μαθω.
Το κακο στη φαση που βρισκομαι ειναι οτι δεν ξερω απο που να αρχισω!!!Ξερεις οτι μερικες φορες κολλαμε σε 3-4 τραγουδια και αφου τα βγαλουμε ξεφυτρωνουν αλλα 15.”
Τώρα τι να πω?Εχω χασει τη μπαλα!!!
Γιώργο δεν μπορω να καταλαβω πως εχεις καταφερει τοσα πραγματα!!!Και 5 ζωες να ειχα δεν θα προλαβαινα να σε φτασω.Χιλια ευχαριστω για τη βοηθεια(οσα εγραψες τα κρατω αποθηκ/να)αλλα υστερα απ’αυτο σκεφτομαι να κλειδωσω το οργανο στην ντουλάπα.}

Πες μας τώρα Βαβουλε που προτιμας να ανέβει αυτό το πρόγραμμα που έκανες,σε ποια πόλη εννοώ!!!Γιατί το cd θα το στείλεις στον Κουρούνη?εμεις που δεν τα ξέρρουμε αυτά τα τραγούδια πως θα τα μάθουμε?
Επίσης πες μας ποιούς μουσικούς επιλέγεις,εσυ θα είσαι ο ενορχηστρωτής και ο μαέστρος της βραδιάς.
Ασε που πας να μας ψαρώσεις λέγοντας μας οτι αυτά είναι πασίγνωστα τραγούδια και πώς δεν τα ξέρουμε.Δηλαδή εμείς που παίζουμε Μπουγά πως θα τα μάθουμε???

Γιατρε μη σου φαινονται βουνο κι εγω μια φορα κι εναν καιρο ηξερα 30-40 τραγουδια.
Σιγα σιγα μαθαινεις και φτανεις σε ενα σημειο να θυμασαι ας πουμε 500 εως
και 1.000 τραγουδια αλλα και παλι καθημερινα ανακαλυπτουμε “καινουρια” ρεμπετικα αγνωστα, ακυκλοφορητα.
Αυτο που λες εγω δεν το νοιωθω καθολου, πιστευω οτι δεν ξερω τιποτα.

Και να φανταστεις οτι οταν εγω ημουν στην ηλικια σου ειχαν κυκλοφορησει 5-6 δισκοι του Χατζηδουλη
και καποιοι αλλοι σκορπιοι και περιμεναμε να βγει ενας δισκος στα δυο χρονια για να βρουμε κανενα καινουριο.

Ακομα δεν τον ειδαμε “μαεστρο” τονε βγαλαμε !!
Αν θες να σου φτιαξω καμμια μανεστρα τα καταφερνω …
Τελος παντων εγω τον εχω βρει το μαεστρο, σας το κραταω για εκπληξη
ειναι μουσικαρα οχι καλαμπορτσος σαν κι εμενα !!
Κατα τ’αλλα οσον αφορα τα τραγουδια ιδεες ριχνω κι οτι κατσει …
Ε οχι και Μπουγα ρε φιλε !! Ειπαμε νασαι σεμνος οχι κι ετσι …

Τωρα για πολη δεν το εχω σκεφτει, ο Αρης εριξε την ιδεα ρωτησε τον, εγω θα προτεινα να καναμε γκαλοπ.
Αυτο που εχω να προτεινω ειναι να γινει σε καποιο ιδιαιτερο στεκι, με σωστο μαγαζατορα, να
ειμαστε ανετοι …

Γειά σου ρε μετριόφρων Βαβουλέ,

Μεγάλε μας έχεις τρελλάνει τελείως. Αν και νομίζω ότι πρέπει ν’ αποτίσουμε φόρο τιμής στον Βαβουλέ και να γίνει η συνάντηση στα Χανιά (κάργα ρακή να ρέει, και να σκάσουμε στο σουπιοπίλαφο και στην αχινοσαλάτα) η εποχή των γιορτών που πλησιάζει φέρνει αρκετούς φίλους του εξωτερικού αλλά και της επαρχίας στην Αθήνα, άρα ιδού η ευκαιρία.
Τώρα για το πρόγραμμα που ετοιμάζει ο Γιώργης μάλλον θα χρειαστεί να κλείσουμε κάτι στο μέγεθος του “Ποσειδώνιου”, αλλά μπορούμε να βρούμε λύση ακόμα και σ’ αυτό. Το Βέρτη τον διώχνουμε για πλάκα…

Ναι ρε παιδιά, καλά μας τα λέει ο Ισαάκ!

“ΡΕΜΠΕΤΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ ΣΤΟ ΒΑΜΟ ΑΠΟΚΩΡΟΝΟΥ ΧΑΝΙΩΝ, ΤΙΜΗ ΣΤΟΝ ΜΑΕΣΤΡΟ Γ.Β.”
(ξέρω μια εξαιρετική παραδοσιακή ταβέρνα, με άψογο φαγητό και κρασί…)

Με την προϋπόθεση, βεβαίως βεβαίως, πως
θα καθίσει στη γωνιά του τραπεζιού να μας τα εξηγήσει ένα ένα, έτσι;
Αν θέλει τον αφήνουμε να κάτσει και τις 10 ώρες!

(>22/12)

Τι λες τωρα Πανο, τι με περασες κανενα παπου να λεω ιστοριες ;;
Τζοβενο ειμαι ρε !!
Παρεπιμπτοντως ωραιο το site-ακι σου, πρωτη μοστρα το φορουμ !!
Λες ασφαλως την ταβερνα “Η Στερνα του Μπλουμοσήφη” στο Βαμο, της “Βαμος Α.Ε.” η οποια για οσους δεν ξερουν ειναι αυτοδιαχειριζομενη επιχειρηση με προιοντα βιολογικα, διαφορα παραδοσιακα φαγητα, γλυκα κ.α. και ηπιο τουρισμο.
Οι μπροσταρηδες αυτης της προσπαθειας ο Γιωργος Ο Χατζηδακης και ο Νικος ο Φραντζεσκακης ειναι λατρεις του ρεμπετικου και στο καφενειο της Βαμος
… εχουν κανει συχνα μικρες συναυλιες πολλες απο αυτες με ρεμπετικο.
Τελευταια φορα βρεθηκαμε πριν καποια χρονια καλοκαιρι και πανσεληνο στο σπιτι του Νικολα με μπουζουκομπαγλαμαδες και ολα τα παρελκομενα …
Εκει με ξεστραβωσε ο κολλητος του Γιωργη -δε θυμαμαι ονομα- πως παιζεται “Το χρημα δεν το λογαριαζω”.
Ο Γιωργης τον καιρο που ηταν φοιτητης στην ΑΘηνα συμμετειχε σαν παικτης μπαγλαμα, τραγουδιστης και τουμπερλεκάς σε διαφορα μαγαζια. Εξ ου κα ιοι φιλιες του με πολλους απο το χωρο.
Τωρα η ταβερνα φαντασου οτι χωραει ανετα 80 και στριμωχτα 100 ατομα. Αν κλεισουμε ημερομηνια ωστε να ειναι “ρεζερβε” μονο για μας πιστευω δεν υπαρχει προβλημα. Βεβαια αν μαζευτουμε πολλα μελη του φορουμ μαζι με γυναικες, παιδια (γιατι οχι) φιλους, γνωστους κλπ γεμιζουμε και 3 Μπλουμοσήφηδες !!
Ενταξει ρε παιδια παμε και στο Θερισο στο
“Μετεριζι” να ξεκοκκαλισουμε αγριοκατσικο, αρνακι γαλακτος, χοιρινα και γουρουνοπουλα χωριατικα και να τιμησουμε μεζεδες οπως καλιτσουνια, κρεατοτουρτες, γαμοπιλαφο, βραστο,
στακα, μηζυθρες, απακια, συγκλινα κ.α. (ευτυχως που εχω φαει).
Αν θελουμε κατι σε πιο προχωρημενο γαστριμαργικα μπορουμε να παμε ακομα πιο μακρυα σε ακομα πιο
“ψαγμενες” εξοχικες ταβερνες οπου θα μας καθοδηγησει ο φιλος ο Γιωργης Κ.
Ισαακ θα υπαρξει εννοειται και δευτερος γυρος
με θαλασσινα, ψαρια κλπ μην ανησυχεις …

Τι προγραμμα μου λετε μετα …

Καλά ρε συ! Όταν λέω να μας τα εξηγήσεις εννοώ να τα ερμηνεύσεις… Σιγά μη τη γλιτώσεις έτσι απλά, με ιστοριούλες…

Ναι, αυτή τη ταβέρνα εννοώ, προφανώς! Το λοιπόν! Τα χαρτιά είναι στο τραπέζι, στη βράση κολλάει το σίδερο. Αν έχει κανείς να προτείνει κάτι ή να προσθέσει κάτι νομίζω πως είναι ώρα. Τα μαγαζιά από τώρα μαζεύουν κόσμο για τις γιορτές.
Θα μπορούσε να είναι η Χριστουγεννιάτικη μάζωξη των μελών. Άρη τί λες για όλα αυτά;

Εντάξει, χωρίς πλάκα, λέμε Κρήτη κλπ, αλλά εαν ο πόλος του φόρουμ απάνω από το “χαντάκι” είναι τόσο ισχυρός μέσα στις γιορτές, νόου πρόμπλεμ.

Πάντως, όπως και νά΄χει μπορεί να γίνει κι ένα ανεξάρτητο στη Κρήτη μέσα στις γιορτές…

ΥΓ1
(ρώτησαν έναν Κρητικό: τί σημαίνει σωβινιστής; κι απαντάει, αυτός που θαρρεί πως ο τόπος του είναι καλλίτερος από τη Κρήτη!)

ΥΓ2
Ισαάκ, είσαι ψαροφάγος εκ πεποιθήσεως ή απλά νηστεύεις;

Ρωταει ενας Κρητικος καποιο ξενομπατη παλιολλαδιτη :

“Κι απο που εισαι μωρε κουμπαρο απου την Κρητη ή απο την πανω Ελλαδα ;;”

Απανταει αυτος : Απο την πανω Ελλαδα …

Κι ο κρητικος : ε δεν πειραζει …

Πάνο με προσβάλνεις!! Σιγά μην είμαι και βεντζετέριαν.

Το προγραμμα το καθοριζει ο χωρος η ομαδα η φιρμα και οι δυνατοτητες.Εκτος απο τα καρασουξε ρουμπες νησιωτικα και Ευδοκια ο καθε τραγουδιστης προσθετει αυτο που νομιζει οτι τον εκφραζει καλυτερα.Δεν υπαρχει συνταγη…Παιξε αυτα που γουσταρεις απ’την καρδια σου και θα αρεσουν.

Σχετικά με την εκδήλωση που έπεσε ως πρόταση, έχω και γω από τη σειρά μου να προτείνω τα εξής:
Θα μπορούσαμε, λέω, να ορίσουμε κάποιον (ή κάποιους) από μας να αναλάβουν την καταγραφή μουσικών σχημάτων που θα ήθελαν να παίξουν τραγουδάκια στην εκδήλωση. Αν υποθέσουμε, για παράδειγμα, ότι μαζεύονται 10 διαφορετικά “σχήματα” και ας πούμε ότι το ζητούμενο είναι 5 ώρες πρόγραμμα, τότε προκύπτει ότι το κάθε γκρουπ θα παρουσιάσει μισάωρο πρόγραμμα…
Αφού προκύψει η αναλογούσα διάρκεια για το κάθε γκρουπ (σύμφωνα με το παραπάνω παράδειγμα περίπου 10 τραγούδια ανά σχήμα), τότε το κάθε σχήμα δηλώνει ποια τραγούδια θέλει να παίξει…
Στην περίπτωση που υπάρχουν οι ίδιες επιθυμίες μεταξύ των γκρουπ, τότε προτεραιότητα έχει ο χρονικά πρώτος δηλών κ.ο.κ.
Καλό θα ήταν να μη δημοσιοποιηθεί η επιλογή του κάθε γκρουπ (δηλαδή μέχρι την εκδήλωση να γνωρίζει μόνο ο συντονιστής), προκειμένου να υπάρχει κατά την παρουσίαση των τραγουδιών το στοιχείο του απρόοπτου…

Αυτό από πλευράς μου ως κεντρική ιδέα, εάν συμφωνεί η ομήγυρη μπορούμε να το επεξεργαστούμε περαιτέρω…

Θα προτιμουσα τα σχηματα να μην ειναι τοσο
ανεξαρτητα το ενα με το αλλο, να υπαρχουν αλληλοκαλυψεις,
σιγουρα καλο ειναι να υπαρξει μια οργανωση, αλλα θα φανταζομουνα
μια αδυσωπητη μπουζουκομαχια του στυλ να παιζει η μια “κομπανια”
ή παρεα να συνεχιζει η επομενη και ουτω καθεξης …
Επειτα υπαρχει η περιπτωση ο συντονιστης να κανει καμμια πατατα και
να αδικησει καποιους οποτε θα του φωναζουν
“πουλημενε” και να εχουμε και αλλου ειδους μαχες …