Ποντιακοί Χοροί

και σε ποια site διαβασες αυτα που λες?και ποιο τοπικ?εκτος αν διαβαζεις μονο αυτα που θες

Πόντιε, αν είχα χρησιμοποιήσει τη ζυγαριά για κάθε ένα από τα πολλά μηνύματά σου, θα βρισκόσουνα κοντά στο απόλυτο μηδέν. Προσπάθησε να μιλάς λιγότερο, να μην επαναλαμβάνεσαι και να ακούς και τους άλλους. Δεν είσαι ο μοναδικός που κάτι ξέρει εδώ μέσα. Και μην ξεχνάς, η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.

Υ.Γ. Για την ευλογία κυρίου δεν ξέρω, αλλά το Έλεος καλά θα κάνει να έλθει επί εσένα.

http://www.gnwsis.gr/pmwiki.php?n=Main.ΠΥΡΡΙΧΙΟΣ

http://clubs.pathfinder.gr/pontiakonedesmatologion/496714

δεν σου βαζω πολλα γιατι δεν βλεπω να τα διαβαζεις.διαβασε τα ολλα και μετα απαντα οτι θα απαντησεις.
εχω να σου πω οτι εισαι πραγματικα γελειος.
να σε ρωτησω γτ στην εγκηκλοπαιδια του ιντερνετ στους <<αρχαιους αλληνικους χορους>> βγαζει μονο τον πυρριχιο?θα μου απαντησεις επειδη ειναι αρχαιος χορος.σωστα γραψε αρχαιοι ελληνικη χοροι και πατα εκει που λεει πυρριχιος και διαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ

μια παρακληση,οποιος θελει να γραψει σε αυτο το τοπικ να μπει στα παραπανο site να τα διαβασει ΚΑΛΑ και μετα ας απαντησει οτι κρηνει σωστο.:088:

ξεχασα αυτο

:245:

Για να ξεκολλήσουμε, κάπως…
Υπάρχουν 66 είδη ποντιακών χορών, σύμφωνα με το μελετητή Νίκο Ζουρνατζίδη που τα έχει καταγράψει.
Με πολλά θέματα του ποντιακού ελληνισμού και με τους χορούς, και με τον πολιτισμό, αλλά και με τη γενικότερη ιστορία του Πόντου, έχει ασχοληθεί με ιδιαίτερη επιτυχία η Έλσα Γαλανίδου - Μπαλφούσια, βιβλίο της οποίας δανείστηκα σήμερα, ψάχνοντας όμως για στοιχεία, …το βρήκα και στο διαδίκτυο.
Επειδή το θεωρώ κυρίως ψύχραιμη ματιά, χωρίς περιττές υστερίες, το παραθέτω αυτούσιο.

“Σέρρα” ή “ο Σέρραν Χορόν”
Ο ωραιότερος και διασημότερος χορός του Πόντου, από τους ωραιότερους του κόσμου.
Ο Κωνσταντίνος Ν. Παπαμιχαλόπουλος στο βιβλίο του “Περιήγησις εις τον Πόντον” (σελ. 224) γράφει:
"Αι κατά πάσας τας διευθύνσεις κινήσεις του σώματος, η στενή προς αλλήλους των χορευτών σύσφιγξις, η βιαία προς το δάπεδον στροφή, των ποδιών οι κτύποι και των όπλων οι γδούποι, αι συσπάσεις των μυών του σώματος, ο ενθουσιασμός ο καταλαμβάνων τους χορευτάς, των θεωμένων αι επευφημίαι, η πανταχού εν είδει σπινθήρος μεταδιδομένη συγκίνησις, πάντα ταύτα προσδίδουσι τοιαύτην πρωτοτυπίαν και τοσαύτην αίγλην εις το χορευτικόν σύμπλεγμα, ώστε δικαίως θα ηδύνατο τις να κατατάξη τον Σέρρα-Χορόν μεταξύ των διασημοτέρων χορών ολοκλήρου του κόσμου».
“Στην Τραπεζούντα ο ονομαστός νομάρχης της Καδρή Πασάς τόσο είχε ενθουσιαστεί από τον χορό, ώστε μισθοδοτούσε νέους άριστους χορευτές, που χόρευαν τον Σέρρα στη διάρκεια των δεξιώσεων που έκανε, μπροστά στους προσερχόμενους επισήμους” (Ελσα Γαλανίδου-Μπαλφούσια, περιοδικό Ποντιακή Λύρα Χαίδαρίου).
Ο χορός Σέρρα έχει πάρει το όνομα του από τον ποταμό Σέρρα ανατολικά της Τραπεζούντας.
Κατά τον καθηγητή Ευγ. Δρεπανίδη προήλθε από τη φράση “όρχησις εις ιερά” και από αυτό Σιέρα-Σέρρα.
Ο χορός έχει διάφορες μορφές ανάλογα με την περιοχή που χορευόταν.
Σαν βάση έχει το Τρομαχτόν Τικ.
Στην Τραπεζούντα τα πόδια σχεδόν δεν ξεκολλούσαν από το έδαφος και όλο το σώμα είχε ένα έντονο τρέμουλο, ενώ στις άλλες περιοχές τα πόδια σηκωνόταν πολύ ψηλά.
Στις περισσότερες περιοχές είχε μόνο μια φιγούρα, η οποία μετά το σπάσιμο των χεριών (τσάκομαν) και μετά το λύσιμο των ώμων (χάλαμαν) επαναλαμβανόταν τρεις φορές και οι χορευτές επανερχόταν στο Τρομαχτόν Τικ. Όλη αυτή η διαδικασία επαναλαμβανόταν συνήθως τρεις φορές κατόπιν παραγγέλματος και μετά τελείωνε ο χορός.
Όταν χόρευαν λίγα άτομα το παράγγελμα δινόταν συνήθως από τον κοινά αποδεκτό καλύτερο χορευτή, ενώ όταν χόρευαν πάρα πολλά άτομα δινόταν συνήθως από τον οργανοπαίχτη.
Στο χωριό Κοσμά κοντά στη Λιβερά, τον χορό τον συναντάμε με 4 φιγούρες οι οποίες κατόπιν παραγγέλματος επαναλαμβάνονται τρεις φορές η κάθε μια, με τελευταίο το γονάτισμα.
Στο χωριό Κεχρόκαμπος (Τάροβα) Καβάλας ονομαστοί χορευτές του Σέρρα χορού ήταν οι: Σεμερτζίδης Νικόλαος, Αντωνιάδης Νικ., Αποστολίδης Ιωάννης (Βανέϊς), Ιωακειμίδης Κων. (Αξιαμς), Λαζαρίδης Κων.
Όλοι ήταν γεννημένοι γύρω στο 1900 στο χωριό Κοσμά (Ματσούκα), εκτός του Λαζαρίδη ο οποίος ήταν από το διπλανό χωριό Κοντού (Καπίκιοϊ). Στο χωριό Διπόταμος (Τσαϊλίκ), γύρω στα 10 χιλιόμετρα από τον Κεχρόκαμπο, οι ονομαστότεροι χορευτές ήταν οι: Χαραλαμπίδης Νικ. (τη Πακάβας) που μαζί με τους Χαραλαμπίδης Χαρ. (Χαραμπόγλης), Αποστολίδης Θεοδ. (Βανέϊς), Πετρίδης Γεωρ. (Πέτρογλης) αποτελούσαν μια καταπληκτική ομάδα.
Στον Πόντο ήταν κλειστός κύκλος και η μουσική παιζόταν με όλα τα μουσικά όργανα, με προτίμηση στους ανοιχτούς χώρους στον ζουρνά ή το αγγείο (γκάιντα), με όργανο συνοδείας το νταούλι.
Δεν συνοδευόταν από τραγούδι.
Ο ρυθμός είναι επτάσημος 7/8 γοργός.
“Λαζικός”, Ονομασία του χορού αυτού (του Σέρρα) στην περιοχή του Όφεως, όχι γιατί ήταν χορός των Λαζών αλλά γιατί οι Οφλίδες είναι κάτοικοι της Λαζικής χώρας.
“Τογιαλίδικον”, Ονομασία του χορού στην περιοχή της Τόνιας.
“Τρομαχτόν”, Ονομασία λόγω του έντονου τρέμουλου (τρόμαγμαν) του σώματος.
[u][i]“Πυρρίχιος”, Ονομασία που δόθηκε στον Σέρρα χορό στην Ελλάδα, υποστηρίζοντας ότι είναι ο κοντινότερος προς τον αρχαίο ελληνικό χορό Πυρρίχιο.
[/u][/i]
(Ελσα Γαλανίδου-Μπαλφούσια).

http://www.osepe.de/xoroi_5.htm

Αυτά και ΤΕΛΟΣ από μένα…

της διατυπωσες καλα.
αλλα δεν υπαρχει κατι στα λεγομενα σου που να καταρηπτουν αυτα που λεω(και βασικα αυτα που λενε οι ιδικοι)

ρε φιλε ποντιε συγνωμη κι ολας αλλα διαβαζω το θεματακι(που δεν γνωριζω τιποτα για αυτο)και αυτο που βλεπω ειναι οτι εισαι λιγακι επιθετικος.γιατι δηλαδη να ειναι καποιος ασχετος και γελοιος ,οπως προαναφερεις, επειδη εχει αλλη αποψη Η’ διαφωνει με εσενα???

κανεις λαθος.κοιτα τα παραπανω μηνυματα για αν δεις το ποιος ειναι επιθετικος.και αντε πες οτι ειμαι που εγω δεν ειχα τετοια διαθεση κοιτα το μηνυμα του Νίκος Πολίτης και δες τι γραφει.
ενταξη τι να πω ελεος.

:112:Έλεος…:112:

Ποντιέ, είμαι ξένη και σε παρακαλώ να μου πεις τη διάφορα μεταξύ

νομίζω, πιστεύω, λέω, επιθυμώ πολύ, υποστηρίζω (ότι είναι ο αρχαίο ελληνικό χορό Πυρρίχιο)

και

ξέρω …δεν υπάρχουν απορίες… έχω αποδείξεις (ότι είναι ο αρχαίο ελληνικό χορό Πυρρίχιο).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου

Λοιπόν, δεν μπορεί να συνεχιστεί άλλο αυτή συζήτηση.
Πόντιε δεν έχεις καμία αίσθηση του τι θα πει συζήτηση. Είσαι ο ορισμός του ημιμαθή (να μην πω του άσχετου) που μιλάει χωρίς να ακούει. Ποιος σου είπε ότι τα wiki μπορούν να θεωρηθούν πηγές επιχειρημάτων ή αποδείξεις; Δεν ξέρεις ότι είναι γραμμένα από μη ειδικούς, συχνά αδαείς, χωρίς κανένα τσεκάρισμα πληροφοριών, σε σημείο που συχνά διαστρεβλώνουν επικίνδυνα τα θέματα με τα οποία καταπιάνονται; Από κει αντλείς τις γνώσεις σου; Και ζητάς από ανθρώπους που έχουν παλέψει ν’ αφομοιώσουν χιλιάδες σελίδες εξειδικευμένων συγγραμμάτων να σε πάρουν στα σοβαρά;
Για όλα αυτά, αλλά κυρίως για τη συμπεριφορά σου, δεν είσαι ευπρόσδεκτος σε αυτό το Φόρουμ.
Τα υπόλοιπα θα στα εξηγήσει ο Γουεμπμάστορας.

πραγματικα ειστε πολυ κομπλεξηκη.τι να σου πω.αλλη ορεξη δεν εχω κατσε και ανοιξε ενα λεξικο…

δεν θα καθομουν αλλο εδω.ειστε πολυ στενομυαλοι.ποιος σου ειπε οτι αντλω απο εκει τις γνωσεις μου?ελα σπιτι μου να επισκευτεις την βιβλιοθηκη μου.αλλα πραγματικα πολλοι απο εσας ειστε γελειοι.ελετε εμενα ασχετο οταν δεν εχετε ιδεα απο τον ποντο και μου το παιζετε επιστημονες και ξευτερια.οντως δεν εχω να κανω τιποτα παραπανο.αλλα για να μην ξαναμπω εδω μην ξαναναφερθητε προς το προσωπο μου.
αντε γεια πολυ χρονο σπαταλησα σε ανθρωπους σαν εσας(δεν παει αυτο για ολλους)

και κατι τελευτεο,μην ψαχνετε αυτο το θεμα ειστε αχρηστοι.απλα παπαγαληζετε και τιποτα παραπανο

ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΛΕΙΔΩΝΕΤΑΙ

Πόντιε, η αλαζονεία και η αμετροέπεια δείχνουν άνθρωπο που προσπαθεί να καμουφλάρει την ανασφάλεια της ημιμάθειάς του. Άμε αγόρι μου στη βιβλιοθήκη σου, ρούφηξε τα βιβλία που έχεις εκεί, δανείσου και άλλα που πρεσβεύουν αντίθετες θέσεις, ξόδεψε μερικά χρόνια μελετώντας, βελτίωσε τη γλώσσα σου και την ορθογραφία σου και μετά βγες δημόσια να τοποθετηθείς, να συζητήσεις και να “ψηθείς” χωρίς να κρυφτείς πίσω από την ανωνυμία οποιουδήποτε Φόρουμ. Η -όποια- επιχειρηματολογία σου μου θυμίζει έντονα Λιακόπουλο, τηρουμένων των αναλογιών.

Με λιγότερα λόγια, μας τα ζάλισες. Αντίο.

Υ.Γ. Δες την υπογραφή του giorgos_86, θα σου φανεί πολύ χρήσιμη για αρχή.