Μύθος και μυθοποίηση

Εύα, σ’ ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια.

Έχω μεγάλη αγάπη και μεράκι για το ρεμπέτικο τραγούδι. Λόγω της νοοτροπίας μου (που σημαίνει ακρίβεια, ανάλυση, λογική) έχω ανάγκι να εκφράζω ορισμένα ζητήματα, τα οποία μάλλον τα βλέπω πιο αντικειμενικά. Είναι ωραία για μένα να δω που μερικοί το καταλαβαίνουν και το αναγνωρίζουν.

Κυριε Κωστα Φερρη !!!Χαιρετισμους στον Γιαννη Μωραιτη απο τον λοφο της Νεαπολης της Κοκκινιας,και αν γινετε να παιξει το Μπιραλλαχ,αφιερωμενο σε ολους αυτους που μενουν σε καινουργιες πατριδες!!!:089:
Κωστας Ραυτογιαννης

Ε, δεν γίνεται να μη “παίξει” και ο Τούντας, (έστω και αν δεν θεωρείτε τους Σμυρνιούς καθαρά “ρεμπέτες”) και μάλιστα με κάποιο "γυναικείο¨τραγούδι ( …τόοοοσα έγραψε…) πχ “φέρτε πρέζα να πρεζάρω”, με τους στίχους που τραγουδά η Ρίτα, ή τη “Λιλή τη σκανδαλιάρα”…:088:

Και βέβαια δε γίνεται!! Και αυτό μου φέρνει στο νου ένα άλλο, κατά τη γνώμη μου με την καλύτερη ερμηνεία που έχω ακούσει: την Πασαλιμανιώτισσα. Αλλά με μία προϋπόθεση, άνευ της οποίας καλύτερα να λείπει: Να μην τρίξουν τα κόκαλα της Μαρίκας, αλλά ούτε και του ίδιου του Τούντα, που του βγήκε εκείνο το ανεπανάληπο στην ειλικρίνεια και τον αυθορμητισμό του «Γειά σου Μαρίκα!».

Κύριε Πολίτη για να μη “τρίξουν τα κόκαλα” θα πρέπει οι παίχτες και οι τραγουδιστές να είναι ότι καλύτερο υπάρχει στη πιάτσα. Ο Τούντας είναι εξαιρετικά δύσκολος :241:

Την Πασαλιμανιώτισσα σκέφτηκα στην αρχή κι εγώ κ. Πολίτη, αλλά είπα να μη περιοριστούμε τοπικά… και μείνουν απ΄έξω τα…Εξάρχεια!:):slight_smile:

Εξαρχειώτισσα, πάντως, δεν υπήρξε ούτε από Τούντα ούτε από κανέναν…:019:

Αν ζούσε μερικά χρόνια ακόμη, σίγουρα θα έγραφε και για …Εξαρχειώτισσα…!! :019::019: