Εκδηλωση ενδιαφεροντοσ για αγορα

 	 	 	 	 	  Φίλε Ισαάκ από τα λεγόμενά σου έχεις μόνο προσωπική εμπειρία από τον Βάρλα . Αυτό που δεν κατάλαβα είναι  την εμπειρία από τους άλλους οργανοποιούς που λες ότι τα “δε όργανα τους που'χω ακούσει και δεί είναι άριστα” από που την απέκτησες?

Επίσης και ο Μάτσικας και ο Στάμκος Παναγιώτης είναι μέλη του Forum αυτούς τι έγινε δεν τους αναφέρουμε?
Τέλος δεν κατάλαβα πως ο Βάρλας θα αποδείξει ή πείσει ότι του άλλου οργανοποιού το 2000Ευρώ το όργανο είναι χειρότερο απο το δικό του?

Θα διαφωνήσω σχετικά με το πόσο ξεκάθαρο είναι το θέμα του ήχου. Ένα όργανο μπορεί να είναι τονικά σωστό, με ένταση, αρμονία κλπ αλλά να μην αρέσει σε κάποιον το ηχόχρωμά του και επομένως για τον συγκεκριμένο να μην έχει καλό ήχο. Είχε γίνει και σχετική συζήτηση στο forum στην ενότητα των κατασκευαστών χωρίς να υπάρχει απάντηση συγκεκριμένη για το τι θεωρείται καλός ήχος.

Άντε πάλι…:087::087::087::087::087::087::087:
(αναφέρομαι στο γνωστό θέμα)

Έχω παίξει με όργανα του Σπουρδαλάκη (τουλάχιστον καμιά 10αριά) κι έχω δεί και παίξει με όργανο του Κώστα Χαλιού στην προηγούμενη εκδήλωση του φόρουμ το οποίο ήταν άριστο. Επίσης έχω δεί κι ακούσει όργανα του Νίκου Φρονιμόπουλου κι έχω διαμορφώσει την άποψη ότι είναι τόσο πολυ ενδιαφέροντα που θα τα εξέταζα αν ενδιαφερόμουν για αγορά ενός ακόμα οργάνου.

Ο Μάτσικας επέλεξε να μην είναι μέλος του φόρουμ. Για τον Στάμκο δεν έχω άποψη γιατί δεν τον γνωρίζω, αν και από τα γραφόμενα του δεν νομίζω ότι επειδή γράφει στο φόρουμ έγινε αυτόματα και φίλος του.

Για την τελευταία σου ερώτηση, ρώτα τον Βάρλα να σου πεί. Μάλλον κάτι θα ξέρει παραπάνω.

Έχεις 100% δίκιο και αναφερόμουν ότι μιλάει καλύτερα σε σένα.

Φίλοι έχω διαβάσει διάφορα για την ασυνέπεια του βάρλα που μου έχουν δημιουργήσει την εξής απορία . Πως θα το φαίνονταν αυτού του οργανοποιού αν του έλεγες ότι μπορεί να πάρει τα χρήματα σε 1 εξαμήνο ή 1 Χρονο ή 2 Χρόνια?
Βρε ισαάκ εσυ που τον ξέρεις μετέφερε του το σε παρακαλώ πολύ , γιατί είμαι πολύ περίεργος να δω τι απαντά σε αυτό το ερώτημα.

Αυτός ο νταλγκάς να ανακαλύψουμε τον καλύτερο κατασκευαστή είναι χρόνια κατάσταση και αναζήτηση για όλους τους εραστές των μπουζουκιών και πολλές φορές οδηγεί σε ανούσιες έριδες μεταξύ μας.Επειδή εχω τραβηχτεί αρκετά και με τον χάρτη των οργανοποιών αλλά και με τα ίδια τα όργανα ένα πράγμα μπορώ να πω με βεβαιότητα : αγοράστε αυτό που σας φτιάχνει και πληρώστε το τίμημα σε σφάλματα λάθη αναμονές φάλτσα σκεβρώματα και λοιπά.
Ο Σπουρδαλάκης έχει την καλύτερη μουργκάνα που έχω ακούσει ο Βάρλας φτιαχνεί εξαιρετικά ισοροπημένο ήχο με ανθεκτική κατασκευή και σταθερότητα που εκπλήσει μαζί ογκώδη νότα ο Αλεξανδρής απ την άλλη μεριά φτιάχνει γλυκά φωνακλάδικα τρίχορδα ο Μπράς φτιάχνει εναν γλυκόξερο ήχο που θυμίζει ταμπουρά ο…ο…ο συγνώμη για αυτούς που ξέχασα μαζί με τους απαράδεκτους που τους ξέρουν οι πελάτες τους γιατί χρυσοπλήρωσαν για ντενεκεδες ή αριστουργήματα.
Η δική μου επιλογή είναι ο Βάρλας γιατί δυό μπουζούκια του που πέρασαν απ τα χέρια μου
με εχούν αφήσει πολυ ευχαριστημένο κάτω απ όλες τις συνθήκες , αν πάλι κάποιος στεναχωρήθηκε απο κάποιον δεν ξαναψωνίζει και τέλειωσε η ιστορία.
Με ποιό τρόπο ο καθείς θα αποδείξει την αυθεντία κάποιου? τα χώνεις και ρισκάρεις γιατί κάτι σε “έφτιαξε” , αμα δεν τα χεις πας στην λύση που μπορείς να έχεις η κάνεις το σκατό σου παξιμάδι και τα μαζεύεις.
Ο συγχωρεμένος ο Ιορδάνης έλεγε για τους κατασκευαστές “όλοι καλοί είναι” και δεν τον καταλάβαινα ,θέλει χρόνο βλέπεις ,θα δείτε εξαιρετικά μπουζούκια αγορασμένα φτηνά πανάκριβους γκαζοτενεκέδες και αντιστρόφως.
Η μυθολογία του Γκρααλ που παίζει μόνο του είναι μάλλον ουτοπία ο ΜπαρμπαΚάρολος απο το Βόλο έπαιζε αγγέλους με ένα που το κράταγε με σύρματα και κάτι γιατρουδάκια με εκρηκτικές τσέπες κατέχουν συλλογές εξαιρετικών αδικοχαμένων οργάνων.
Οι εμπάθειες καθως και οι διαφημίσεις είναι μακριά απο τούτο το καφενείο και οποίος νομίζει οτι μπορεί να δημιουργήσει η να σώσει την φήμη του γράφοντας αράδες είναι μακριά νυχτωμένος.Μια καλή λύση για αυτούς που θέλουν να επιβιώσουν σαν κατασκευαστές είναι να προσπαθήσουν να αγαπήσουν το όργανο που φτιάχνουν και τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.:247:

:019::019::019: Στο βάρλα να μιλήσεις για λεφτά; Το πολύ πολύ να σε γράψει για αλλα 2 χρονάκια!!!

 	 	 	 	 	  Αυτό τι σημαίνει ότι τα ζητά προκαταβολικά  ή σου λέει δώσε τα  μου όποτε μπορείς?

Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι δούλος του χρήματος φίλε soulis40 :089:. Πήγαινε μια βόλτα από το μαγαζί του, μίλησε μαζί του, και θα καταλάβεις.

Όντως ισχύει αυτό που λεει ο Κώστας, είναι πολυ συμπαθής σαν άνθρωπος και ειλικρινής και βασικά δε νομίζω να πηγαινει κάποιος εκει και να του λέει το μπουζουκι θα ειναι έτσι, όσες φορές εχω ακούσει να παραγγέλνουν του λένε" θέλω την τάδε φιγουρα και οσο για τον ήχο ξέρεις εσυ…"

Και όντως δεν υπάρχει για εμένα κορυφαίος κατασκευαστής…είναι τόσοι πολλοί καλοί, Σπουρδαλάκης, Καφετζόπουλος, Φρονιμόπουλος και άλλοι τόσοι που εμείς δεν ξέρουμε ή δεν έτυχε να πέσει μπουζούκι τους στα χέρια μας

 	 	 	 	 	  Αν είχε  1000-1300 Ευρω εννοείται πως θα πήγαινε διότι είναι οκ για την δική μου την τσέπη καθώς ερασιτέχνης είμαι.

Ναι Σούλης, να πας. Εξάρχεια είναι το μαγαζί του, δυο τετράγωνα από το Westminster.
Απ’ την άλλη και να μην πας, δε χάθηκε ο κόσμος - ούτε ο Βάρλας.

 	 	 	 	 	  Έχεις απόλυτο δίκαιο δεν είναι ούτε 100 ευρώ με την easyJet.

soulis40, τις εξυπνάδες και τα υποννούμενα για συγκεκριμένους και επώνυμους επαγγελματίες να τα αφήσεις για αλλού.
Αυτή ήταν η τελευταία σου προειδοποίηση => Στο επόμενο φάουλ, έφυγες.
'Η απλά ξαναγράφεσαι με άλλο όνομα, γίνεσαι και πάλι προκλητικός γιατί κάνεις συγκεκριμένη δουλειά εδώ που μας κουβαλήθηκες, και σε ξαναδιαγράφω.
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.

EDIT.
Η μάλλον, επειδή θα παριστάνεις ότι δεν κατάλαβες τίποτα, το σύστημα έβγαλε αμέσως μόλις έκανες login την αναφορά ότι μπήκες με την ίδια IP που έμπαινες και σαν tripas.

soulis40 : 80.245.173.38
tripas : 80.245.173.38

Για την ενημέρωση των λοιπών μελών, η παραπάνω ip ανήκει στην www.beta-cae.gr που μας είχε πει ο tripas ότι δουλεύει εκεί.

Λοιπόν, ΤΡΥΠΑ, άμε στο καλό και σκέψου κανένα πιο ωραίο nick όταν θα ξαναεγγραφείς.

Αποκλεισμένος λοιπόν ο soulis40 που στην πραγματικότητα είναι ο tripas

Mα, καλά, δεν ντρέπεστε να κάνετε τέτοια καραγκιοζιλίκια;

Φιλοι διαχειρηστες Πριν απο καιρο μου ειχατε πει να κανω παρεμβαση και την κανω τωρα διοτι μολις ειδα τα τεκτενομενα.Φιλε τριπα σταματα επιτελους να ανακατευεσαι και να προαπαθεις να μου κανεις παρεταιρω ζημια.Μεχρι που εχω μετανοιωσει την ωρα και την στιγμη που γνωριστηκαμε και πηρες δικο μου οργανο.
Αγαπητοι φιλοι συντονιστες και μελη του φορουμ θα ηθελα να ζητη σω συγγνωμη αλλα πραγματικα δεν εχω καμμια σχεση με αυτο που προσπαθει να κανει τριπας.Ξερω οτι ειναι πολυ δυσκολο να σας πεισω.Απλα οτι δεν συμφωνω και το λεω ανοιχτα και ξεκαθαρα.Μπηκα στην παρεα σας σαν φιλος και θελω να με πιστεψετε.Ευχομαι να σταματησει αυτη η μεγαλη βλακεια γιατι κουραστηκαμε ολοι.ΤΡΙΠΑ ΣΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ.ΣΤΑΜΑΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.ΦΙΛΟΙ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΕΣ ΣΑΣ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΙΠΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΘΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΩ ΝΑ ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ ΔΙΟΤΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΑΣΤΑΤΩΘΗΚΕ ΟΛΗ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.

:080:…τι έγινε τώρα δεν το κατάλαβα…sorry…
Σας ευχαριστώ πάντως όλους σας για τις συμβουλές σας.

Καλησπέρα και από μένα και συγνώμη για την παρέμβαση…δεν θα το ανέφερα αλλά αναγκάζομαι, ο άνθρωπος (tripas) είναι επιεικώς απαράδεκτος…για το λόγου το αληθές δείτε την φρασεολογία που είχαμε μαζί προτού φυσικά ξεκινήσει τις εμμονές του.

Θεωρώ απολύτως δίκαιο τον αποκλεισμό του.