Από πού προέρχεται η έκφραση "Λάου λάου";

ΟΚ σεβαστή η άποψη σου αλλά μην είσαι τόσο κάθετος σχεδόν απόλυτος ούτε μπορώ να ακυρώσω έστω κι αν δεν είναι επαρκώς τεκμηριωμένη, μια άποψη ενός ελληνολάτρη καθηγητή Πανεπιστημίου. Ο λόγος έχει πάντα και αντίλογο.
Με σεβασμό

Καθόλου απόλυτος: επιχειρηματολόγησα.

Και δεν έχει καμία σημασία ποιος λέει μια άποψη. Σημασία έχει η ίδια η άποψη.

Ασφαλώς και θα ακυρώσω κάθε άποψη που δε βρίσκω να στέκει. Και θα το ανακαλέσω αν κάποιος αντιπροβάλει πειστικότερα επιχειρήματα.

4 «Μου αρέσει»

Το ότι είναι κάποιος καθηγητής σε πανεπιστήμιο και επιπλέον ελληνολάτρης, δεν τον καθιστά αυτόματα άτρωτο σε κριτική. Η επιπλέον, μάλιστα, ιδιότητά του δεν είναι κατ’ ανάγκην καλή, μόνο υπό προϋποθέσεις

6 «Μου αρέσει»

Συνοψίζω με τα υπάρχοντα στοιχεία που έχουμε στη διάθεσή μας, προς το παρόν:

  1. ρ. αρχ. Ελλην. λαγγάζω = υποχωρώ, ενδίδω, οκνώ
    [ρίζα εκ του langueo = είμαι χαλαρός, ατονώ. Σημειωτέον, από την ίδια ρίζα προέρχεται και το λαγωός> λαγός = ο έχων χαλαρά ώτα]
    [Λεξικό Lidell- Scott και Ετυμολογικό Λεξικό Α.Ε. του Hofmann]

  2. Το λαγγάζω το συναντάμε ως «λαγάζω»= ησυχάζω, παύω, στον Κρητικό πόλεμο του Μπουνιαλή, γύρω στο 1640

  3. Τα λαγάζω και λαγιάζω , πάλι στη λαογραφία, στη Μήλο, με την έννοια του λουφάζω και λαγοκοιμούμαι.

  4. Ηλ. Τσιτσέλη, Γλωσσάριον Κεφαλληνίας, Νεοελ. Ανάλεκτα – Παρνασσού, Β’, 1874: «λάου – λάου, με ρ. κινήσεως σημαντικά = βραδέως, ηρέμως, ίσως εκ του λαγωός< λαγωού< λαγού< λαού< λάου.

  5. Γ. Ν. Χατζηδάκης, Λεξικογραφικό Αρχείο της Μ. και Ν. Ελληνικής, 1915: «λάγγα – λάγγα γυρίζει ή πορπατεί»= “πάει σιγά”, καταγραφή στην Κύμη και Σκόπελο

  6. Προσθέτω και το “λαγά - λαγά” = σιγά, αθόρυβα
    [Ν. Καζαντζάκης, “Οδύσσεια”, 1925 - 1938.

  7. Π. Βλαστός, 1931: «λαγάζω= μένω ήσυχος, σαν λαγός»

8… Μπαμπινιώτης: «λαγιάζω= ησυχάζω, ηρεμώ»

9… Αξιοσημείωτη και μια καταγραφή από την Κύπρο, όπου λέγεται το «κάρου – κάρου» που σημαίνει «με τον τρόπο του κάβουρα» και αντιπαραβάλλεται με το «λάου – λάου», με τον αντίστοιχο, δηλαδή, τρόπο του λαγού.

Οπότε,

  • αποκλείω να προέρχεται το επίρρημα «λάου- λάου» από ξένη γλώσσα [όπως ειπώθηκε στο blog του Σαραντάκου]
  • Όλες οι νεότερες εκδοχές, «λαγάζω», «λαγιάζω», «λάγγα» ή «λάγα» προέρχονται από το ρ, της Α. Ε. «λαγγάζω», που έχει τελικά την ίδια ρίζα με τα «λαγωός», «λαγός».

Και καταλήγω στο ότι το επίρρημα «λάου – λάου» προέρχεται από το λαγωός< λαγός< λαγού< λαού < λάου, όπως και όλα τα λεξικά, στα οποία έχουμε ήδη αναφερθεί, άλλωστε.

1 «Μου αρέσει»

Προφανώς από κει το πανελλήνιο καταλαγιάζω. (“Από κει” δεν εννοώ από τη Μήλο :slight_smile: , αλλά από τη λέξη που προφανώς ήταν παλιότερα ευρείας διάδοσης αλλά τελικά διασώθηκε μόνο σε λίγα μέρη)

Πρέπει να ομολογήσω ότι τη συζήτηση στου Σαραντάκου την παρέπεμψα μεν αλλά δεν τη μελέτησα επισταμένως. Μου αφήνει διάφορες απορίες, αλλά ίσως να έχουν ήδη καλυφθεί και να μην το είδα. Συγκεκριμένα, πώς το -γγ- του λαγγεύω χάθηκε ολόκληρο.

Επίσης, νομίζω πως θυμάμαι, πλάι στα «λάγγα-λάγγα» και «λαγά-λαγά», να αναφέρεται και το «λάγα-λάγα» ως συνώνυμο σε κάποιο ιδίωμα. Εγώ ξέρω μιαν άλλη μορφή, «λάχα-λάχα», που νομίζω πως είναι πανελλήνια, αν και όχι πολύ καθημερινής χρήσεως.

Και μόνον η απολυτότητα “δε βρίσκω να στέκει”" μπορούσε να αντιτείνει κανείς,δεν το λέω εγώ , “και ποιος είσαι εσύ που δεν βρίσκεις να στέκει”!
Σκοπός είναι εδώ στην παρέα να ανταλλάσσουμε απόψεις και όχι να αποφαινόμαστε χωρίς μάλιστα τεκμηρίωση και αποδείξεις de facto ότι δεν στέκει το ένα ή το άλλο.
Όμως αναγνωρίζω το δικαίωμα σας αφού πιθανόν να είστε διαχειριστής ίσως και ιδιοκτήτης του forum να δηλώνετε ότι κατέχετε την απόλυτη γνώση και αλήθεια!
Λόγω ιδιότητας έχω μάθει να σέβομαι την διαφορετικότητα σε κάθε έκφανσή της χωρίς να απεμπολώ το δικαίωμα της διαφωνίας και της κριτικής.
Σε ευχαριστω

συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά ο περικλής (με σχετική ιδιότητα παρεμπιπτόντως) έθεσε ένα σωρό επιχειρήματα, με ευγένεια και σεβασμό.
από την μεριά σας το μόνο επιχείρημα που είδα ήταν η “ελληνολατρεία” του καθηγητή, που προσωπικά δεν με γεμίζει καθόλου σιγουριά για να είμαι ειλικρινής.
σε αυτό το φόρουμ δεν μετράει καθόλου παραπάνω η γνώμη κανενός, ούτε διαχειριστή ούτε ιδιοκτήτη. γι’αυτό ακριβως είναι μια ζωντανή κοινότητα, με προσεκτική αναζήτηση τεκμηρίων και επιχειρημάτων, προσπαθώντας να βγάζει έγκυρα συμπεράσματα. αν θέλετε να κουβεντιάσουμε σε αυτό το πλαίσιο, ευχαρίστως. αλλά χωρίς επιχειρήματα και μόνο με κατηγορίες περί απολυτότητας δεν προχωράμε.

1 «Μου αρέσει»

Το «δε βρίσκω» είναι ακριβώς το αντίθετο της απολυτότητας. Σημαίνει «αυτή είναι η υποκειμενική μου γνώμη».

Κανείς δεν μπορεί να το αντιτείνει αυτό. Δεν έχει καμία σημασία ποιος είναι αυτός που έχει μια γνώμη. Μπορεί να είναι ειδικός ή άσχετος, μορφωμένος ή αγράμματος, ελληνολάτρης ή ελληνοφάγος ή ουδέτερος. Το μόνο βέβαιο είναι ότι δεν είναι αλάνθαστος.

Μόνον η ίδια η άποψη ζυγίζεται. Νομίζω ότι τα ξανάπαμε αυτά, μην επαναλαμβανόμαστε.

Η τεκμηρίωσή μου ήταν:

Σ’ αυτά τα 4 σημεία λοιπόν, μπορεί κανείς να αντεπιχειρηματολογήσει. (Ή και σε οποιοδήποτε άλλο που δεν έχω σκεφτεί, φυσικά.)

Κι εγώ αναγνωρίζω το δικαίωμά σου να τα βλέπεις έτσι τα πράγματα, υπό την αυτονόητη προϋπόθεση όμως ότι θα βρεις να τεκμηριώσεις κάπου αυτή σου την άποψη.

Εκτός από το «διαχειριστής» που δεν είναι θέμα άποψης, είναι απλά λάθος. Συντονιστής είμαι.

Τώρα εδώ έχω άραγε το δικαίωμα να πιστέψω αυτή τη δήλωση, αν δεν την αποδείξεις στην πράξη;

4 «Μου αρέσει»