Αναζήτηση νονού,νονάς...επείγον

είχαμε γεννητούρια!μπορεί νάναι λέει και 8!και εγώ λέω να κάνουν ομάδα ποδοσφαιρική!λοιπόν…τα παιδιά έχουν πολύ διάθεση για να το φχαριστηθούνε.για το κέφι τους μαζευτήκανε για να βγάλουν το μεράκι και την αγάπη τους για το ρεμπέτικο.δέν παίζουν επαγγελματικά(οι περισσότεροι)απλά προέκυψε κάτι καλό και είναι καλή ευκαιρία εκτός από τίς όμορφες βραδιές που χαρίζουν στη παρέα να δοκιμαστούνε και μπροστά σε άγνωστο κοινό.έτσι έκατσε και ψάχνονται για όνομα…σας ευχαριστούμε όλους

Αννα στη Λαρισα γινεται ολο το Κονε? ειναι τιποτα γνωστοι? θα παιξουνε πουθενα να τους ακουσουμε? μια φορα το μηνα με βλεπει και μενα η πατριδα μου, ευκαιρια να γουσταρουμε καλοκαιρινα…

  1. S.X. (κι έτσι δε χάνεται το σεξ)
  2. Πέντ’έξ’επτά (γιά κάθε ενδεχόμενο)
  3. Εξάχορδο (ή επτάχορδο κ.λ.)
  1. Έξη δευτέρα φύση
  2. Εξητήριον
  3. Έξηνος Πόντος
  4. Εξηλαστήρια
  1. Έξη κι όποιος αντέξει
  2. Τι λέμε μωρέ…

7 Ιουλίου θα πραγματοποιηθεί αφιέρωμα στον μεγάλο και αγαπημένο πολύ!ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗ.Θα ακολουθήσει ρεμπέτικη βραδιά.το γεγονός αυτό θα λάβει μέρος στον Αμπελώνα.όσοι είστε από Λάρισα ή από εδώ κοντά και έχετε διάθεση για μιά μικρή βόλτα συνδιασμένη με καλή μουσική καλόκρασί και καλό φαγητό σε πολύ ανοιχτό και όμορφο περιβάλλον είστε καλοδεχούμενοι…άν ρωτάς εμένα Βαγγέλη άν είναι γνωστά τα παιδιά ψώνισες από σβέρκο!πολύ πιθανόν κάποιοι να είναι γνωστοί.α
!ο Δημήτρης με το ακορντεόν έπαιζε το χειμώνα στο καφωδείο.οι υπόλοιποι…μπορεί κάποιοι νάτανε σε κάποιο σχήμα,δε ξέρω…και δε ρωτάω κιόλας και άντε να ενημερωθεί άνθρωπος από μένα…θάναι καλά όμως…και ευκαιρία να γνωρίσω κι εγώ κανέναν σας…όσοι πιστοί καλοδεχούμενοι.καλημέρα

Να και τα γειτονάκια μας… αννα σε ποιο μαγαζι θα γίνει η εκδήλωση;

οποτε οι Νταλκαδιαριδες ειναι ενα ωραιο ονομα

Αν ειναι οκτω τα παλληκαρια -δεν ξερω αν εχει
και νεραιδα μεσα…- τοτε “οκταηχος” ή “οκτωηχος”. Αυτο ομως παραπεμπει σε βυζαντινη μουσικη …
Βεβαια υπαρχει και ενα σχημα απο εδω η “Οκταβα” δεν ξερω κατα ποσο δεν θελουν να θυμιζει κατι αλλο …
Αλλα και το “εξαπινης”=ξαφνικα, της Ιωαννας μου φαινεται ωραιο !!
Το Νταλκαδιαρηδες με την πρωτη ματια φερνει σε Νταλικερηδες … βρε Νικολα.

Μπραβο στο Νικολα Κ. για το σχολιο του απο το προφιλ του για το φορουμ :
πολυ ενημερωμενο και ετοιμο για καυγα !!

οποτε οι νταλκαδιαριδες ειναι ενα ωραιο ονομα για νταλικεριδες…ακου νταλκαδιαριδες…πως μου ηρθε τωρα αυτο…

Καλα ρε κουμπαρο λιγο χιουμορ εκανα μην παρεξηγιεσαι …
οπτικα παραπεμπει το ενα στο αλλο οχι νοηματικα
ινταξ ;;
τι να κανουμε δηλαδη … να το βουλωσουμε ;;

Nίκο,η εκδήλωση θα γίνει στην πλατεία,σε κεντρικό σημείο, όπου μπορεί ο καθένας να διαλέξει πού επιθυμεί να καθήσει για να απολαύσει (πίνοντας με καλό μεζέ το κρασάκι του) τα παιδιά ‘στό πάλκο’.(υπάρχουν 3 ταβέρνες σε εκείνο το σημείο και μιά επίσης καλή λίγο πιό πέρα).όσο για το όνομα…είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί όνομα για ρεμπέτικη ομάδα…κι εμένα Γιώργο μου αρέσει το Εξαπίνης αλλά να τώρα που μου μαζεύονται περισσότεροι,θα υπάρχει και γυναίκα από ότι πληροφορήθηκα…μέχρι την εκδήλωση έτσι που πάνε ποιός ξέρει μπορεί να μαζευτούνε και περισσότεροι και από εμάς του χορευτικού!

Αννα μας, το ΕΞΑΠΙΝΗΣ χωράει και χωρίς εξάδα! (Πρεμούρα με έπιασε, για την αναδοχή! Δεν έχω βαφτιστήρια -εκτός βεβαίως τον πολυαγαπημένο μου ανηψιό, τον Γιάννη !)

Με την έννοια του ξαφνικά δες το:
ΞΑΦΝΙΚΑ στην πόλη μας !
ΞΑΦΝΙΚΑ μας προέκυψε !
ΞΑΦΝΙΚΑ φέτος το καλοκαίρι ! -για να θυμηθούμε και τον Tennessee Williams …

Και βεβαίως, Καλή επιτυχία ! Πάντα δραστήριοι !

οπως παρατηρεις ορε κουμπαρε ειμαι λατρης του χιουμορ …αφου σαρκαζω τον εαυτο μου…απορω ομως γιατι λες οτι παρεξηγηθικα…απο που το συμπερανες αυτο ?

ΟΚ νο προμπλεμ

κι εγω καλαμπουρι προσπαθουσα να κανω …

Εν τω μεταξυ σε φυλλαδιο με καλοκαιρινες εκδηλωσεις στην Αθηνα ειδα κι ενα ονομα κομπανιας :
“Ρεμπετοβεν” !!
Πετυχημενο αρκετα, δεν ξερω αν παιζουν την 5η ή την 9η με μπουζουκι …

Ναι! Ναι! Και να σκεφτείς, ότι η ονομασία αυτού του νεανικού γκρουπ, προέκυψε από αντίστοιχη πρόταση ψηφοφορίας σε φόρουμ !!!

Rembet asker?
Oi kata Markon?
Tzamba magkes ?
Apo onomata allo tipota,yparxoun ki alla polla alla mexri tote tha exei vrethei nonos.
Egw proteina tria gia tin wra. Kales akroaseis paides.

Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΩΝ Γ(ρ)ΑΜΜΑΤΩΝ

Ντερλικατεσεν