Έτσι... γιατί τα πήρα

Μακη αδικος κοπος ρε φιλε… μη λες απαγορευμενες λεξεις εδω μεσα … εμπας περιπτωση μολις γυρισα απο γλεντι παντρεψα μια ξαδελφουλα και ειμαι πολυ χαρουμενος (και το καψαμε με ενα τετραποδο οπως τα λετε , οπωτε καλο ξημερωμα και καλη τυχη σε αυτο το thread αφου δε μπορει κανεις να εκφερει ουτε μια ******* αυτο δεν πιστευω οτι ειναι δημοκρατικο φορουμ . Αυτα !

υ.π αλλα θα πεθανω με το κεφαλι ψηλα γουσταρο ΚΑΡΑΝΤΙΝΗ ΚΑΙ ΒΟΣΚΟΠΟΥΛΟ :109:
Καλνυχτα …

Μετά απο 51 μυνήματα ,επιτέλους έβγαλες τα σωστά συμπεράσματα φίλε οκτάχορδε!!!.

Ξενυχτάω για να βγάλω τη δουλειά κι έχω και τον Οχτάχορδο με τα μερακλώματά του.

Ρε συ, πας καλά; Τόσο καιρό τι κάνεις; Δε λες την άποψή σου;
Αλλά επειδή τελευταία είμαι …προπονημένος, έχω την εντύπωση ότι άλλο έχεις στο μυαλό σου. Προφανώς “δημοκρατικό φόρουμ” θεωρείς εκείνο το χώρο όπου μπορεί κανείς να λέει ό,τι παπaριά τού 'ρχεται στο μυαλό, χωρίς αντίλογο, χωρίς κανένα σχόλιο από κανέναν. Νομίζω μάλιστα ότι θα προτιμούσες να βγαίνουν καμιά δεκαριά μετά τις δηλώσεις σου και να φωνάζουν “Μπράβο Οχτάχορδε με τις περίφημες απόψεις σου”.
Αντε λοιπόν, με το καλό να τον βρεις αυτό το χώρο παπαρολογίας. Και μόλις τον βρεις, ρίξε και καταδώ μεριά ένα μήνυμα, να 'ρχόμαστε κι εμείς να ξεδίνουμε πού και πού, προσβάλλοντας ανθρώπους, ιδέες κ.ά., χωρίς αντίλογο, χωρίς κυρώσεις και κυρίως χωρίς τύψεις, αφού θα απευθυνόμαστε σε ομοιοπαθείς παπαρολόγους.
Ελπίζω βέβαια να μου επιτρέψεις μια τέτοια δημοκρατία να την έχω χεσμένη.
Γεια χαρά.

Ρε παιδιά δηλαδή έλεος. Και μόνο του ότι μπαίνουμε στον κόπο να συγκρίνουμε καραντίνη στεργίου και λοιπούς σημερινούς (κατ’ εμέ είναι πολύ καλοί μπουζουξήδες, αλλά…) με τους παλιούς είναι ιεροσυλία. Μπορεί κανείς απ’ τους σημερινούς να φτάσει τον Ζαμπέτα, τον Χιώτη, τον Τσιτσάνη?? εγώ σας λέω ότι δεν μπορούν να παίξουν ούτε το 1/4 απ’ αυτά που έπαιζαν εκείνοι. Και δεν σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ ότι δεν είχαν την ταχύτητα των σημερινών. Είχαν όμως κάτι πολύ σημαντικό και το έβαζαν στο μπουζούκι. ΨΥΧΗ!!! γι’ αυτό ρε παιδιά θεωρούμε ότι τα παλιά είναι ωραία κομμάτια (και τραγούδια και σόλα). Γιατί σε κάνουνε να τα αισθάνεσαι, ότι ακούς την ψυχή του άλλου που τα’ γραψε και τα 'παιξε. Αυτά

Δεν πιστεύω να γίνεται μπουζουκτσήδες κλάσης καραντίνη που παίζουν ή έπαιζαν κάποτε μπουζούκι 25 ώρες τη μέρα να μην βγάζουν ψυχή στο όργανο…Ακόμη και η τρομακτική γρηγοράδα είναι σημάδι πάθους για το μπουζουκι απλά και μόνο γιατί για να τα καταφέρουν έχουν αφιερώσει ατελείωτες ώρες μελέτης. Η διαφορά είναι οτι οι παλιοί μας άφησαν την ψυχή τους με τα δικά τους τραγούδια.

Έχω πει πολλές φορές και θα το πω άλλες τόσες. Μην κολλάτε στην γρηγοράδα, δεν είναι αυτό που κάνει τον καλό μπουζουξή!!! σκασίλα μου αν ο άλλος παίζει τον παγκανίνι στο 300 στο χρονόμετρο ή κάνει ένα σόλο με 800000 νότες μέσα. Αν δεν βάζει το δικό του ύφος, να δείξει ότι το κάνει με την ψυχή του αυτό το πράγμα και όχι για να δείξει κάτι, δεν πρόκειται να τον παραδεχτώ ποτέ. Δεν λέω, υπάρχουν και τώρα πολύ καλοί μπουζουξήδες, αλλά δεν έχει δημιουργήσει κανείς το δικό του ύφος, να πεις αυτός δημιούργησε δική του σχολή. Γι’ αυτό κανείς δεν θα φτάσει τον ζαμπέτα, τον χιώτη, τον τσιτσάνη, τον τσιμπίδη και όλους αυτούς, αν δεν αλλάξει η σημερινή κατάσταση. Και δεν λέω ότι δεν θέλουν να το κάνουν, αλλά δυστυχώς με την κατάσταση που υπάρχει τώρα δεν γίνεται. Αυτά και να ξέρετε είναι πάντα οι απόψεις μου για να μην παρεξηγιέμαι.

Φιλαράκι…όταν ακούς να παίζει ο ΚΑΡΑΝΤΙΝΗΣ, και μόνο από το feeling που βγάζει …λες ότι παίζει ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ο ΜΕΓΑΣ. Το ίδιο ισχύει και για ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ [Δάσκαλος] , ΚΑΜΠΟΥΡΙΔΗ …
Άρα μη μας λες ότι δεν έχουν δημιουργήσει το δικό τους ύφος…ΗΜΑΡΤΟΝ.
Δεν αμφισβητούμε τους μεγάλους Παλιούς αλλά συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα…
Οι παλιοί είχαν την ψυχούλα τους … αλλά και οι νέοι έχουν τεχνική , και θεωρητικές γνώσεις , πράγμα που πολλοί παλιοί δεν είχαν [δεν ήξεραν καν νότες]!!!

Σε ένα πάλκο υπάρχουν δύο μπουζουξήδες και η υπόλοιπη ορχήστρα. Ο ένας μπουζουξής παίζει με απίστευτη ταχύτητα πολύπλοκες μελωδίες, ενώ ο άλλος παίζει μόνο μία νότα. Ένας πελάτης, απορημένος, πηγαίνει στον κιθαρίστα και τον ρωτάει:

  • Ρε φίλε, ποιος είναι καλύτερος από αυτούς τους δύο; περιμένοντας την αναμενόμενη απάντηση.
  • Αυτός, του αποκρίνεται ο κιθαρίστας δείχνοντας στην μεριά του μπουζουξή που έπαιζει την μία και μοναδική νότα.
  • Μα καλά, λέει ο άλλος απορημένος, αυτός παίζει μόνο μία νότα ενώ ο άλλος έχει ξεσκιστεί, τι εννοείς;
  • Ακριβώς αυτό. Διότι αυτός (που παίζει μόνο μία νότα) την έχει βρει, ενώ ο άλλος ακόμα την ψάχνει…

καλη σας μερα και χρονια πολλα σε ολους
βλεπω μεγαλη τροπη στο θεμα και με στεναχωρει.
Ολοι εχουμε μια διαφορετικη αποψη πανω στο θεμα και προσβαλουμε θελοντας και μη συναδελφους
Μια παραθεση μονο στον οχταχορδο.
Φιλαρακι προσπαθησε λιγο ακομα και αφιερωσε εσυ μερικα χρονια οπως λες για μελετη εμεις τα φαγαμε στη μαπα,ειδαμε και τις καλες μερες βλεπουμε και τις κακες,οταν φτασεις μερικους απο εμας στα χρονια δουλειας θα καταλαβεις.

φίλε makis3 αυτά που λέω είπα είναι αποκλειστικά προσωπική μου άποψη. Εννοείται ότι δεν σας την επιβάλω. Εμένα μ’ αρέσουν ας πούμε οι παλιοί, χωρίς να αμφισβητώ φυσικά τους καινούργιους.Σε άλλους αρέσουν οι καινούργιοι. Το 'χουν πει κι άλλα παιδιά. Θέμα γούστου είναι. Φιλικά πάντα

Εγώ λέω να πάμε για ψάρεμα.

Το περίεργο δεν είναι αν ξεφύγαμε απ’ το αρχικό θέμα, που δεν το πολυνομίζω, αλλά ότι η συζήτηση μετατράπηκε σε debate παλιών - καινούργιων. 'Αλλο πράγμα όμως οι συντεχνίες και τα μικρά στενά επαγγελματικά συμφέροντα του καθενός, και άλλο η άτιμη η πραγματικότητα.

Αυτοί που αισθάνονται ότι απειλούνται απ’ τη σύγκριση με τον Χιώτη, τον Ιορδάνη ή τον Μπάτη την έχουν πατήσει άγρια διότι αυτό που τους τσουρουφλίζει στην πραγματικότητα είναι η μετάλλαξη του λαϊκού τραγουδιού σε μια κακόγουστη φάρσα ντυμένη με λαμέ φορεσιές και μικρά σουτιέν. Αυτό είναι που πονάει αλλά δεν το λένε - ίσως γιατί δεν το έχουν καταλάβει ακόμα. Το καταλαβαίνουν όμως από τα… συμφραζόμενα. Γιατί όταν έχεις πάρει λάθος δρόμο, όλα τα στραβά στο κεφάλι σου σκάνε. Να οι λακκούβες με τα μικρά μεροκάματα, να οι ληστές με λαμέ σακάκια, να και τα κανάλια με τους μουσικούς… προαγωγούς.

Οπότε παιδιά, πιάστε τη μπουζούκα, βάλτε της άλλες 15 χορδές, δε βαριέσαι, πόσο πάει το μέτρο; και πλακωθείτε να παίζετε γρήγορα και εντυπωσιακά. Αυτό δεν θέλετε; Ενα προπέτασμα καπνού; Ε, καλά το καταλάβατε. Ταχύτητα θέλει, όχι μαεστρία. Εννοείται ότι μπορείτε να κάνετε ότι σας καπνίσει, αλλά εμείς από εδώ θα σας κρίνουμε πάρα πολύ αυστηρά.

Εγώ τώρα πειράζει που προσπαθώ να πάρω στοιχεία από τον Ιορδάνη???Θα μου πεις βέβαια ποιός είναι αυτός ο Ιορδάνης ε? Πάντως Καραντίνης δεν είναι!!!

Ψάρεμα!!!
Ναι ρε φίλε! Μία και σήμερα μείνανε από τη μαγιάτικη απαγόρευση…

Έχω μια απορία;;; Γιατί ενώ πλέον τα τεχνικά μέσα αφθονούν και οι δεξιοτέχνες βγαίνουν σαν τα μπατζάρια, δεν μπορούμε να ακούσουμε ένα τραγούδι καλύτερα από την παλαιά του εκδοχή… Έχει ακούσει κανείς καλύτερα τα “Ξημερώματα”, από άλλο χέρι από αυτό του Ζαμπέτα;;; Παίζει κανείς πιο γεμάτα, ώριμα από το Χιώτη το “Για μας ποτέ μη ξημερώσει”;;; Ακούω ήταν οι ηχολήπτες, γράφαν όλοι μαζί, ξέρεις τα αναλογικά είναι πιο ζεστά, κλπ, κλπ

ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ, ΠΙΟ ΜΑΓΚΕΣ, ΠΙΟ ΑΛΑΝΙΑΡΗΔΕΣ, ΠΙΟ ΜΕΡΑΚΛΗΔΕΣ.
ΤΑ ΑΡΧ…Α, ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΠΕΡΝΑΝΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ (εκτός αν γυρίσουν τα πάνω κάτω)

Δεν πρέπει να υπάρχει αυτό το κόμπλεξ!!! Να αποδείξεις τι;;; Οτι έχεις πιο γρήγορο αμάξι, πιο ακριβό κινητό;;; Εδώ μιλάμε για τέχνη, για έκφραση ψυχούλας, όχι για σαχλαμάρες που συγκινούν τους νεοΈλληνες. Όλοι καλοί είναι, αλλά όταν παίζει τις “Βεργούλες” ο Παπαδόπουλος και τραγουδάει ο Μπιθικώτσης, ανασταίνονται και οι πεθαμένοι!!! Είχαν ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ, ΜΕΡΑΚΙ ο Χιώτης και οι άλλοι μεγάλοι, ΑΡΜΟΝΙΑ, εσωτερική ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ. Αυτό βγαίνει αβίαστα, ανεπιτήδευτα. Σήμερα όλο κάτι “γυφτιές”, κάτι “γύφτικα” γλυψίματα ακούς…

Που είναι ο Σπόρος, με την εισαγωγή του στο “Άσπρο πουκάμισο”. Ποιός να το παίξει, και να πείσει…

Ώπα Παναγιώτη!!! Μην λες τέτοια ονόματα εδώ μέσα!!! Θα παρεξηγηθείς!

Υ.Γ. Άντε μπας και κλέισει αυτό το thread γιατί πολλές ***@ριές είπαμε!!!

Παιδιά το θέμα κατάντησε αηδία!!! Είναι δυνατόν να συγκριθούν Χιώτης , Μπάτης ,Ιορδάνης , Τσιτάνης κλπ με Καραντίνη ή μέ όποιον από όλους αυτούς ??? Οι μεν πρώτοι έπαιζαν (και δημιουργούσαν) γιατί έτσι γούσταραν και οι δε δεύτεροι , το λέει και η λέξη ,είναι “επαγγεματίες”.
Και το επάγγελμα δύσκολα συνυπάρχει με το συναίσθημα , την δημιουργία και όλα τα συναφή.
Για όποια αμφιβολία ακούστε π.χ. τον Ιορδάνη να παίζει ¨το ξεκρέμασα και απόψε " …
άντε καλά κρασιάααααααααα !!! και χρόνια πολλά …

Ντίνε, μην μπερδεύεσαι. Σάμπως οι πρώτοι που αναφέρεις δεν έβγαζαν το ψωμί τους έτσι; αλλού είναι η ουσία της αντιπαράθεσης.

Και για να μη μας λένε κομπλεξικούς και κολλημένους, υπάρχουν αρκετά παραδείγματα εξαιρετικών εκτελέσεων παλιών τραγουδιών που στέκονται “στα ίσα” μπροστά στις πρώτες εκτελέσεις. Π.χ. “Οι βεργούλες”, το “Αντιλαλούν οι φυλακές”, το “Μπουζουκάκι”… Ποιοι παίζουν μπουζούκι σε αυτές τις επανεκτελέσεις; Ο Παπαδόπουλος, ο Λαύκας, ο Τζόρνταν, αντίστοιχα. Κανείς από τα σύγχρονα “πολυβόλα”. Σας λέει κάτι αυτό;

ΥΓ. Κυκλοφορεί ο δίσκος του Δουμουλιάκα. Παίζουν μέσα εννέα (9) εξαιρετικοί μπουζουξήδες και στα περισσότερα τραγούδια προηγείται ταξίμι. Θα ήθελα να σας είχα κοντά, να κάναμε ένα τεστ. Να βάζαμε κάτω το δίσκο και ακούγοντας ένα-ένα τα τραγούδια, χωρίς να κρατάμε στα χέρια μας το ένθετο, να λέγαμε: “Εδώ παίζει ο Τάδε μπουζουξής”. Σε πόσα τραγούδια νομίζετε ότι θα πέφτατε μέσα, ακόμη κι αν ξέρατε ποιοι μπουζουξήδες παίζουν στο δίσκο;
Προσωπικά -κι έχοντας αρκετή πια πείρα- ξεχωρίζω μ’ ευκολία δύο μπουζούκια: Τον Παπαδόπουλο και το Στουραΐτη. Για τους υπόλοιπους έκανα μόνο υποθέσεις, με επιτυχία γύρω στο 30%. Οσοι πάρετε το δίσκο, μπείτε στον πειρασμό να κάνετε το τεστ ειλικρινά και μόνοι σας.

Ακριβώς έβγαζαν το ψωμί τους!! και μάλλον τίποτα παραπάνω!! Θεωρώ ότι δεν ήταν αυτός ο σκοπός τους. Και αυτό μάλλον φάνηκε με την πάροδο των χρόνων , που ακούμε ακόμη τα τραγούδια τους και ανατριχιάζουμε…