Έλληνες μουσικοί στο στρατό(γνωστοί και άγνωστοι)

Ανοίγω εδώ αυτό το θέμα για να μαζέψουμε τις σχετικές φωτογραφίες, που υπάρχουν διάσπαρτες.

ο Γιάννης Παπαϊωάννου με στολή

6 «Μου αρέσει»

Δημήτρης Γκόγκος (Μπαγιαντέρας) 1941

Στρατιώτης Γκόγκος 1941

5 «Μου αρέσει»

Στέλιος Πελεκάνης.
(πατέρας του μουσικού Αντώνη Πελεκάνη και ο παππούς, του επίσης μουσικού, Στέλιου Παπαδόπουλου)

6 «Μου αρέσει»

διορθώνω.
Στέργιος ήταν το μικρο του ονομα 1944

4 «Μου αρέσει»

Σοφία Βέμπο ένστολη.

4 «Μου αρέσει»

Δεν καταλαβαίνω Σπύρο: Και η Βέμπο, στο στράτευμα υπηρέτησε;

περιόδευσε και φορούσε την ανάλογη στολή!

Ααα! Μήπως φόρεσε και στολή νοσοκόμας να φωτογραφηθεί, σε περιοδεία της σε νοσοκομεία με τραυματίες φαντάρους; Να τη βάλουμε και αυτήν εδώ να την έχουμε, αν υπάρχει!

Εδώ, πάντως, μία άλλη καλλιτέχνις, που και αυτή τραγούδησε (κατά κόρον και αυτή!), περιόδευσε και φόρεσε βεβαίως και και ανάλογη στολή:

2 «Μου αρέσει»

Γιώργος Ζαμπέτας στην κατοχή.

Γιώργος Ζαμπέτας στην κατοχή

1 «Μου αρέσει»

Και εδώ, στο πάλκο:

image

Γιώργος Νάκος (ηθοποιός τραγουδιστής). 1927

Γιώργος Νάκος 1927

1 «Μου αρέσει»

στο 1.21

2 «Μου αρέσει»

ωραία θήκη για το μπουζούκι(από Ελληνική Καρύδιά) !

Πού είναι η θήκη; Και πώς καταλαβαίνουμε ότι είναι ελληνική καρυδιά; Πάντως έχει τσάκιση στο καπάκι.

τη"θηκη" μπορείς να τη φανταστείς.
την Ελληνική Καρύδιά τη βλέπεις :blush:

1 «Μου αρέσει»

Πολύ σωστά! Μου θύμισες ένα χαρακτηριστικό επεισόδιο με τον ποιητή Τίμο Μωραϊτίνη. Γνωστός και αγαπητός στην καθωσπρέπει αθηναϊκή κοινωνία των αρχών του 20ού αιώνα, αλλά πάντα αδέκαρος. Ένα κρύο χειμωνιάτικο πρωϊνό συναντιέται με γνωστή του κυρία. Χαιρετιούνται καθώς αρμόζει σε καθωσπρέπει αστούς, ο Μ. σηκώνει ελαφρά τη ρεπούμπλικά του και σχολιάζει:

  • Ψύχος, κυρία χψω! Η κυρία, μέσα από τη γούνα στην οποία ήταν τυλιγμένη αντισχολιάζει:
  • Ψύχος δρυμύ, κύριε Μωραϊτίνη. Διατί δεν φορείτε επανωφόριον; Και ο αδέκαρος ποιητής:
  • Δια το μη έχειν, κυρία χψω!

Αν κάποιος ρώταγε το στρατιώτη, γιατί δεν προστατεύει το πολύτιμο όργανο βάζοντάς το σε μία θήκη, παρά το έχει δεμένο με έναν σπάγγο προφανώς για να το κρεμάσει, γυμνό καθώς θα είναι, στην πλάτη του όταν χρειαστεί, θα έπαιρνε κι εκείνος την απάντηση:

  • Γιατί δεν έχω θήκη, κύριέ μου!
1 «Μου αρέσει»

οντως εχεις δικιο… φανταστικη η θηκη…! :star_struck:


MPOYZOYKI KAI MPOYZOYKSIDES!!!! (7)
ξαδερφος του μαρκου. μαρκος βαμβακαρης και αυτος.

2 «Μου αρέσει»

Στέλιος Καζαντζίδης και Γεράσιμος Κλουβάτος στο πάλκο.
αρχές δεκαετίας 50

1 «Μου αρέσει»