Έλληνες μουσικοί στο στρατό(γνωστοί και άγνωστοι)

Ευχαριστούμε Σπύρο.
Η φωτογραφία αυτή είναι στην πλατεία Καραϊσκάκη κ όχι στο Χατζηκυριάκειο, γι αυτό μπερδεύτηκα.
Κ παλι ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

στρατιώτες κιθαρίστες.
απο το Πολεμικό Μουσείο .

3 «Μου αρέσει»

ο Πελοποννήσιος
Θοδωρής Σωτηρόπουλος.
με την κιθάρα (του δημοτικού ρεπερτορίου)

1 «Μου αρέσει»

ο Στέλιος Περπινιάδης (Στελλάκης),
στρατευμένος στη Σμύρνη το 1919.

Στελλάκης 1919 (φαντάρος στη Σμύρνη)

1 «Μου αρέσει»

Ντοκουμέντο, αλλά πολύ κόλλημα με τη διορατικότητα του Μεταξά, ενώ π.χ. γύρω στο 29ο-30ο λεπτό οι τύποι με τα πλακάτ “Ζήτω ο Αρχηγός, ΕΟΝ” είναι απλά πλήθος με παλμό.

με αφορμη αυτο το σχολιο, ηθελα να πω οτι διαβασα πως οι στιχοι απο αυτο το κομματι φερεται οτι ειναι του γιωργου φωτιδα. ο μαρκος λεει στο βιβλιο του οτι το εγραψε αυτος για την επιστρατευση. διαβαζοντας ποια κομματια εχουν στιχους του φωτιδα, η και αλλα απο αλλους στιχουργους, νομιζω οτι καποτε πρεπει να ανοιξει αυτο το κεφαλαιο με την πατροτητα των στιχων. μαλλον θα βρεθουμε σε πολλες εκπληξεις. επειδη ειμαι εκτος θεματος ας αναλαβουν οι διαχειριστες αν θελουν. απλως ειπα την ιδεα μου.

1 «Μου αρέσει»

Πάντως η λογοκρισία θα πρέπει να κοιμόταν όταν πέρασαν αυτοί οι στίχοι… αμ’ το κορόιδεμα της σάλπιγγας στο τέλος; Τσαντίλα όμως ο Μάρκος στην καρδούλα!

Η Αλίκη μόνο στο ναυτικό είχε βάλει στολή, και όχι και ως υπολοχαγός Νατάσα;

Ο Ζαμπέτας πώς είναι ένστολος στην κατοχή;

ο ζαμπετας εχει μια φωτο απ’ το στρατο που ειναι γυμνος τελειως με το ‘‘αυτο’’ του εξω. ειναι στο βιβλιο του νομιζω… αεροπορια πρεπει να ηταν…

1 «Μου αρέσει»