🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

για βροχή ούτε κουβέντα, σίγουρα είναι μητσάκης;

2 «Μου αρέσει»

Να αλλάξω κλίμα;

Εξαιρετικός (πρώιμος) Χιώτης…

4 «Μου αρέσει»

Ανεπανάληπτος Τσαουσάκης!

5 «Μου αρέσει»

Εδώ και μια βδομάδα το ακούω συνέχεια:

Τούρκικο Ghazel (Şendim Ne Gamım Vardı Ne Derdim), μάλλον 1925-26. Εκπληκτική φωνή (Hafiz Burhan).

7 «Μου αρέσει»

@Kapelas καλωσόρισες στο φόρουμ μας καλές συζητήσεις να έχουμε!

Πραγματικά αυτό το τραγούδι - σύνθεση του Τσιτσάνη, είναι εξαιρετικό! Ειδικά η στιχουργική του είναι ανεπανάληπτη:

Χτίζουν και γκρεμίζουν κάστρα
σ’ ένα γλέντι φοβερό
για μια κόρη ξελογιάστρα
κι αν χαθεί που θα τη βρω

Μου την άρπαξε η μοίρα
μια βραδιά στο χαλασμό
θα τη βρω και θα την πάρω
το `χω βάλει πια σκοπό

Δρόμο παίρνω δρόμο αφήνω
σε βουνά και σε γκρεμό
κι όμως ζω να τυραννιέμαι
στο δικό της τον καημό

Εμένα ειδικά μου αρέσει το πρώτο δίστιχο: “Χτίζουν και γκρεμίζουν κάστρα σ’ ένα γλέντι φοβερό”. Πόσο ωραία πρέπει να ήταν αυτή η ξελογιάστρα για να χτίζουν αλλά και να γκρεμίζουν κάστρα για εκείνη…

2 «Μου αρέσει»

Ε, Χαφίζ Μπουρχάν είν’ αυτός!.. Στα σοπράνα άπιαστος, πράγματι! Άκου τον και στο Μακμπέρ (ερ γερ καρανλίκ).

Υπάρχουν όμως και άλλοι εξ ίσου καλοί Τούρκοι και Τούρκες στο γκαζέλ. Ψάξ’ τους, αξίζει!

3 «Μου αρέσει»

Καλώς σας βρήκα Χρήστο, να 'σαι καλά για το καλωσόρισμα!

4 χρόνια στο ρεμπέτικο τραγούδι, καινούργιος στο φόρουμ εν αναμονή του τρίχορδου που περιμένω για συντροφιά στη μοναξιά και στη ρουτίνα της καθημερινότητας.

Τρομερό κομμάτι και πάντα επίκαιρο… για μια κόρη ξελογιάστρα!

Καλή εβδομάδα σε όλους!

4 «Μου αρέσει»

@Kapelas Όταν με το καλό το πάρεις το τριχορδάκι, ανέβασε καμιά φωτογραφία για να γουστάρουμε!!
Εμείς είμαστε εδώ και για συζητήσεις αλλά και για παιξίματα (φαντάζομαι ότι είδες τις μαζώξεις μας). Δεν έχει σημασία αν είσαι έμπειρος στο παίξιμο ή όχι. Όλοι οι φίλοι που αγαπούν το ρεμπέτικο χωράνε στις μαζώξεις μας. Καλώς ήρθες λοιπόν!!

3 «Μου αρέσει»

@Kapelas καλώς ήρθες φίλε μου!

3 «Μου αρέσει»

@admin @liga_rosa
Σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα! Ευχαρίστως, με το που έρθει θα ανεβάσω φωτογραφία!
Η μνήμη από τη μάζωξη του ρεμπέτικου φόρουμ στις 10/04/2016 (Θεσ/νικη) έχει μείνει χαραγμένη στην καρδιά και στο μυαλό μου, με μεγάλη χαρά θα ακολουθήσω και σε μελλοντικές!
Φρέσκος στο παίξιμο του μπουζουκιού, αλλά ευτυχώς με αυτί “καλλιεργημένο” εξαιτίας της ενασχόλησης 9 χρόνων με κλασσικό βιολί (οπότε το τάστο μου φαίνεται παράδεισος).
Καλώς σας βρήκα!

3 «Μου αρέσει»

:smile: :smile:!!!

Αρκεί να μην έχει πάρει το μπράτσο, γιατί τότε το τάστο (ιδίως για καλλιεργημένα αφτιά) είναι κόλαση!

Καλωσήρθες φίλε.

2 «Μου αρέσει»

χαχαχα ισχύει, καλώς σας βρήκα @pepe !

Ανεβάζω κι ένα ακόμη κομμάτι από τον αγαπημένο Περπινιάδη (για να μην ξεφύγω κι από το θέμα του νήματος)

5 «Μου αρέσει»

Αν και θερμαστής της ξηράς μου αρέσει πολύ… :wink:

5 «Μου αρέσει»

Ενα αγαπημένο τραγούδι,που ακούγεται σπάνια…

4 «Μου αρέσει»
2 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»

Ακούω αυτό και μου αρέσει πολύ…

3 «Μου αρέσει»

Χασάπικο του Γιοβάν Τσαούς

3 «Μου αρέσει»
3 «Μου αρέσει»
5 «Μου αρέσει»