🎵 Τι τραγούδι ακούμε... τώρα!

Και ένα όχι τόσο γνωστό του Χατζηχρήστου…

Γλυκοβραδιάζει κι’ ο ντουνιάς (Ο Χάροντας)

Ο στίχος είναι ανατριχιαστικός και η μουσική αποδίδει πλήρως το νόημα και το παράπονο του συνθέτη.
Πραγματικά εξαιρετικό.

Στίχοι:

Γλυκοβραδιάζει κι ο ντουνιάς
αμέριμνος γλεντάει
την ώρα που ο Χάροντας
την πόρτα μου χτυπάει.

Φίλοι, αδέλφια συγγενείς
κάνουν για να με σώσουν
μα μπρος στο θάνατο σκορπούν
τρέχουν για να γλυτώσουν.

Απελπισμένος κι άδικα
βοήθεια γυρεύω
μονάχος με το Χάροντα
ανέλπιστα παλεύω.


Καλό βράδυ στην ρεμπέτικη παρέα :slight_smile:

7 «Μου αρέσει»

Εκείνο το πάνω ντο, στο την ώρα που ο χάροντας… !!!

5 «Μου αρέσει»

Οι Γιώργηδες σίγουρα δεν μονοπωλούν τα ονόματα που εμφανίζονται στους στίχους των ρεμπέτικων τραγουδιών. Υπάρχει κάποια στατιστική για το ποια ονόματα γυναικεία ή ανδρικά εμφανίζονται πιο πολύ στα ρεμπέτικα τραγούδια;

Και πάλι ο Γιώργος ο Μητσάκης σε τραγούδι του 1956. Πιθανώς βλογάγανε τα γένια τους με τα ονόματά τους :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Σήμερα το πρωί, πέτυχα αυτό, που δεν το γνώριζα…
…και το ακούω συνέχεια…

4 «Μου αρέσει»

Αφού ο @admin άνοιξε το κεφάλαιο “Μητσάκης”, θα συνεχίσω με ένα από τα ομορφότερα τραγούδια του.

Το ορφανό παιδί

Πρώτη φορά το τραγούδι το άκουσα από τον Άλκη τον Μαύρο σε μία από τις μαζώξεις του φόρουμ… Εκπληκτικό κομμάτι πάλι με πολύ παραπονιάρικο στίχο…

Αξίζει να το ακούσετε και από την σύγχρονη πολύ όμορφη εκτέλεση του Σκούτα και του Μυταράκη.

Καλή ακρόαση :wink:

5 «Μου αρέσει»

Αλλάζω σκηνικό σήμερα, παίρνοντας φόρα από ένα πλαϊνό νήμα:

Ο καψούρης (1947) του Παπαϊωάννου, μια μελωδία που για μένα είναι κορυφαία (να μην πω και για τα λόγια …)

5 «Μου αρέσει»
6 «Μου αρέσει»

Με αφορμή το νήμα όπου η @Thalia_Paleokastriti ρώτησε για το πώς παίζεται το Κουκλάκι, βάζω την εκτέλεση με τον Κώστα Καρύπη… Πραγματικά εξαιρετικό κομμάτι, με πολλές εναλλαγές που το κάνουν πολύ ενδιαφέρον μελωδικά. Ακούστε το! :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»
4 «Μου αρέσει»

Ένα ακόμα όμορφο τραγούδι του Τούντα! Πάλι, παρατηρούμε τις ενδιαφέρουσες εναλλαγές που χαρακτηρίζουν πολλά από τα τραγούδια του. (όχι όμως στον βαθμό που το βλέπουμε στο Κουκλάκι).

Κρασοπίνω


Καλή εβδομάδα σε όλη την ρεμπέτικη παρέα με πολύ μουσική :slight_smile:

5 «Μου αρέσει»

6 αναρτήσεις διαχωρίσθηκαν σε ένα νέο νήμα: Κρασοπίνω - Τούντας: Σατιρικό ή ύμνος στο κρασί;

Αυτό το ρεμπέτικο τραγούδι ακούω τώρα και τα τελευταία 20 χρόνια σχεδόν κάθε μέρα.
Και ποτέ δεν το βαριέμαι.

(ξέρω, η άχρηστη πληροφορία της ημέρας…)

7 «Μου αρέσει»

2 αναρτήσεις διαχωρίσθηκαν σε ένα νέο νήμα: Εκπομπή για τον Μάρκο Βαμβακάρη - Νέαρχος Γεωργιάδης (ΡΙΚ)

2 αναρτήσεις συγχωνεύθηκαν σε ένα υπάρχον νήμα: Εκπομπή για τον Μάρκο Βαμβακάρη - Νέαρχος Γεωργιάδης (ΡΙΚ)

Σήμερα βραδάκι, θα βάλω το μοναδικό (που γνωρίζω τουλάχιστον) ορχηστρικό με όνομα…

Μη με πεισματώνεις

Σύνθεση: Μάρκος Βαμβακάρης


Κάπου άκουσα ότι έχει όνομα διότι προοριζόταν να γίνει τραγούδι (κανονικά με στίχους) αλλά τελικά ο Μάρκος δεν το δημοσίευσε ποτέ. Ξέρουμε κάτι γι’ αυτό; Ισχύει;

5 «Μου αρέσει»

4 αναρτήσεις διαχωρίσθηκαν σε ένα νέο νήμα: Για σε μεθώ κάθε βραδιά - Σχολιασμός στίχων

Κομματάρα του μεγάλου μας Μητσάκη…

4 «Μου αρέσει»

Τραγούδι του 1940 που όπως γράφει είναι σύνθεση κάποιου Ι. Διαμαντόπουλου σε στίχους Γιώργου Πετροπουλέα.
Τραγουδούν ο Μάρκος Βαμβακάρης και ο Απόστολος Χατζηχρήστος, ενώ μπουζούκι παίζει ο Σπύρος Περιστέρης.

Μαρόκο

Καλή ακρόαση :slight_smile:

4 «Μου αρέσει»

Το τραγούδι που ακούω πολύ συχνά τώρα τελευταία είναι “Ο Πινόκλης” - 1928. Στίχοι - μουσική Δημοσθένης Ζάττας και ερμηνεία Γιαννάκης Ιωαννίδης.

Κει στον Πειραιά γεννήθηκα και τ’ όνομά μου ειν’ Τσόκλης
μα δω ξαναβαφτίστηκα και γίνηκα Πινόκλης

Κει στον Πειραιά καθόμουνα κει μες στο Πασαλιμάνι
μα στο Νιού Γιόρκι κάθομαι στο Μάντισον σε χάνι

Και ξέρτε ρε αρκαντάσηδες πώς μπερδεύτηκεν ο κόμπος
γιατί την ανακάλυψε αυτή τη γη ο Κολόμπος

Από το γλωσσάρι μας:
Πινόκλης (ο)
Ελληνοαμερικανική λέξη, παρατσούκλι για κάποιον που παίζει πολύ “Pinocle” (χαρτιά)
https://rembetiko.gr/t/%CF%84%CE%BF-%CF%81%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%AD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%B3%CE%BB%CF%89%CF%83%CF%83%CE%AC%CF%81%CE%B9/9687/4

Η τελευταία στροφή έχει και ένα είδος προφητείας (γράφτηκε το 1928) ή τέλος πάντων κάποιο είδος άι-σιχτίρ ή εγώ την ερμηνεύω με αυτό τον τρόπο;

6 «Μου αρέσει»

τι κομματάρα ρε παιδιά…
5 «Μου αρέσει»