Όπου γης, πατρίς

Είμαστε σκορπισμένοι σε όλο το κόσμο. Ενδιαφέρον θα είχε, έτσι μαζί με τις ευχές , να ανεβάζαμε και καμμιά φωτογραφία, τραβηγμένη από το παράθυρο, το μπαλκόνι, ή την αυλή/κήπο του σπιτιού μας.
Η τεχνολογία υπάρχει, πάνω από 5 (άντε 10) λεπτά δεν χρειάζονται…

Χρόνια πολλά με υγεία:)

από το παγωμένο (όχι χιονισμένο) Μπόχουμ της Γερμανίας

Ο “Κότσι” (μαζί με άλλα πετούμενα της γειτονιάς) περιμένει τα καρυδάκια του.:slight_smile:

κοντινό πλάνο:)

“Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά…”
Κώστα ευχές και από την πατρίδα και ένα τσίπουρο Τυρνάβου για το κρύο!:102:

μιά και σήμερα είχα μαζί τη φωτογραφική μηχανή, πάρε φίλε Κωνσταντίνε μιά-δυό φωτό από τη συννεφιασμένη Βούλα, μέσα από το γραφείο μου. Με το καραβάκι του ρεμπέτικου φόρουμ και καλή παρέα ταξιδεύουμε τις ελεύθερες ώρες του γραφείου.

.

ΥΓ: Τα τραγουδάκια σας φοβερά. ντάνκεσεν. Να’σαι πάντα καλά. Θα τα πούμε από κοντά 9 ή 10 Γενάρη

Να και η θέα από το δικό μου γραφείο. Στην άκρη δεξιά βλέπω και Λυκαβηττό που δε φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία. Στη δεύτερη, zoom με ουράνιο τόξο.

Να η θέα κι απ’ το δικό μου κλουβί.
Στο βάθος η πλατεία της Αγ. Παρασκευής.
Από κάτω ακούω όλη την χριστουγεννιάτικη παλαβομάρα της πλατείας.
Αμα φύγουν τα σύννεφα θα στείλω φωτο απ’ την άλλη μεριά που έχω τον Υμηττό (τώρα είναι σκεπασμένος 100% με μολυβί κουρτίνα).

Γειά σας. Μάλλον υπάρχει ήδη κάπου αυτό το θέμα, αλλά δέν ξέρω πώς να συνάψω φωτογραφία σε μήνημα. Γιά να δείτε που βρίσκομαι δηλαδή. Ευχαριστώ εκ προτέρων.

Συμεών

Κλουβί-κλουβί …αλλά με θέα την Ακρόπολη και τον Λυκαβηττό!

Τι να πώ εγώ δηλαδή, με θέα τα σπίτια στο απέναντι πεζοδρόμιο, τα πρώτα δέντρα στο πάρκο (πίσω πλευρά) και τον γκρίζο ουρανό μονίμως στο κεφάλι!

@Ανατολίτη: Σίγουρα δεν μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία:080:, πήγες λίγο πιο κάτω, στις πρόσθετες επιλογές - Διαχείριση Συνημμένων Αρχείων;

Το θέμα είναι τι γίνεται και μέσα απ’ το παράθυρο φίλε Κώστα, όχι μόνο απ’ όξω…
Αν και έχω κόψει το δάσος των σάπιων πολυκατοικιών από κάτω, τουλάχιστον μια ματιά στον Παρθενώνα σε “ταξιδεύει” έστω και για λίγα δευτερόλεπτα.

Ευχαριστώ για τις οδηγίες Παραδοξολόγε:109:. ¨Εχεις δίκιο, αυτός ο γκρίζος ουρανός βαρένει. Διαλέγω τήν θέα με την Ακρόπολη καλίτερα, κι εγώ.
Νόμιζα ο’τι είναι άσχημα εδώ (βορειοανατολική Ελβετία) αλλά βλέπω πως έχεται πιό πολλά κρύα εκεί στο Μπόχουμ.
Καλές γιορτές (και πενιές, και δοξαριές) σέ όλους.

Συμεών

Εδώ, ένα δικό μου “ταξίδι”,κοιτάζοντας και βιώνοντας(:102::108::106: )το γερμανικό “τοπίο”

Οι ήχοι είναι όλοι φυσικοί. Βροχή από Αθήνα, βροντές από νομό Ηλείας, διάφορα ιδιόφωνα και κρουστά, αφήγηση από Γερμανίδα δασκάλα και Ελληνίδα φοιτήτρια εκ Καλαμών, Digiridoo ο Βολφγκανγκ (μεταφρ. το περπάτημα του Λύκου), στο Ούτι ο Νίκος (Μούλτης)

Ο Τίτλος “Γκρίζο Πανόραμα” (όσοι το θέλουν, ας το κατεβάσουν γιατί πιάνει χώρο και θα το αφήσω για λίγο)

Pε Κώστα, τελικά έγινες χειμωνιάτικο καταφύγιο για τα πεινασμένα πουλιά της γειτονιάς σου.
Ποσα έχεις μαζέψει μέχρι στιγμής;
Tην τελευταία φορά με κούφανε ο μικρός κότσυφας (δεν θυμάμαι πως τον ονόμασες) ήταν έτοιμος να φάει από τα χέρια σου …

Έτυχε να πάω σήμερα στο γραφείο να πάρω κάποια πράγματα και έβγαλα μια φωτογραφία από την θέση του γραφείου μου.
Tο άσπρο δεν είναι χιόνι, είναι παγωνιά! Αριστερά είναι ο τεχνικός παραπόταμος του Ρήνου.

Καλές γιορτές σε όλους και να προσέχετε τη χοληστερίνη σας …:102::127::102:

[LEFT]Αν και μου “την ανοίγεις”, θα σου απαντήσω σοβαρά.

Μόνιμους έχω:

2 ζευγάρι Κοτσύφια συν το αρσενικό τους από την τελευταία γέννα, το οποίο θα διώξουν την Άνοιξη.

1 ζευγάρι Γαλαζοπαπαδίτσες συν ένα μικρό

1 ζευγάρι “Μαυροπαπαδίτσες”

Ταΐζω επίσης (όλα ζεύγη): Κοράκια, Καρακάξες (ολοχρονίς) και Σπίνους , Δεκαοχτούρες, Φάσες (μόνο Άνοιξη, Καλοκαίρι).[/LEFT]

Αυτό τον χειμώνα παρέμειναν στην περιοχή, για πρώτη φορά, τα γαρδέλια.

[LEFT]Είναι καταπληκτική η ποικιλία και ο αριθμός των πουλιών, τα οποία ζούν μέσα στη πόλη όλο το χρόνο ή έρχονται μόνο για το καλοκαίρι.

Γεράκι, Κούκος, Κότσυφας, Περιστέρι, Κοράκι, Καρακάξα, Κοκκινολαίμης, Τρυποφράχτης, Κίσσα, Φάσα, Καρδερίνα, Σπίνος, Πύρρουλας, Αιγίθαλος, Δεντροτσοπανάκος, Φλώρος, Δρυοκολάπτης, Μαυροσταχτούρα, Δεκαοχτούρα…

Υπάρχουν και κάποια, που εμφανίζονται στη βαρυχειμωνιά: Τσίχλες, Σβορίγγια

Και φυσικά στο ποτάμι υπάρχουν Νερόκοτες, Πάπιες, Χήνες, Κύκνοι, Βουτιχτάδες, Μπάλιζες, Τσικνιάδες, Γλάροι κ.λ.π:)[/LEFT]

Είμαι στην ευτυχή θέση να μην μπορώ να σας στείλω φωτογραφίες από το κλουβί μου στο Μπρίστολγκραντ, αλλά από την Αχινοποδέ Ρεθύμνης.

Στη μια είναι η Μαδάρα (άλλως, τα Λευκά όρη), και στην άλλη το Ακρωτήρι (από πίσω βρίσκεται η Σούδα, όπου υπάρχει και η γνωστή ανθρωπιστική βάση).

Κουρούνη, να κι ένας συμπατριώτης σου βουνίσιος (Κραβαρίτης για την ακρίβεια).

Δυό φωτογραφίες κι από μένα: μία απ΄ το μπαλκόνι του σπιτιού μου σήμερα το πρωί και η άλλη από τον κήπο του γείτονα. Το πουλί δεν έχω ιδέα τι μάρκα είναι. Μάλλον ο Παραδοξολόγος μπορεί να βοηθήσει!

Garrulus glandarius, Eichelhaeher στα Γερμανικά, η γνωστή μας Κίσσα :slight_smile:

:110: Ευγε μέγα ορνιθολόγε παραδοξολόγε! Μήπως θάπρεπε να αλλάξεις το νικνειμ σου;

Με την ευκαιρία χρόνια πολλά σε όλους με υγεία.

Πριν λίγα λεπτά τράβηξα αυτή τη φωτογραφία από το παράθυρο του γραφείου μου. Η ομορφιά μέσα στην ασχήμια. Ο θησαυρός πρέπει να βρίσκεται κάπου στο λόφο του Φιλοπάππου.

Υ.Γ. Δεν έχει πέσει Photoshop.