Ωδείο παραδοσιακής μουσικής στον Βόλο

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος κατα νου κανα καλό ωδείο παραδοσιακής μουσικής στο Βόλο για να μου προτείνει…!:246::241:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων…!:043:

Καλημέρα gplom,
Ο Βόλος έχει δύο δημοτικά ωδεία. Αυτό που είναι μέσα στην πόλη και αυτό στη Νέα Ιωνία, η οποία αποτελεί προάστιο του Βόλου (όχι πολύ μακρινό, πηγαίνουν δύο αστικά εκεί).
Το Ωδείο στο Βόλο έχει τμήμα παραδοσιακής και λαικής μουσικής, όπως και στη Ν. Ιωνία, όμως το ωδείο στη Νέα Ιωνία είναι μακράν το καλύτερο, και η φήμη του έχει ξεπεράσει κατά πολύ τα όρια της πόλης. :088:
Τα τηλέφωνα των δύο Ωδείων : Ν. Ιωνίας : 24210 65212 και του Βόλου : 24210 36992

Ακόμη, εάν προχωρήσεις, και τα πας καλά σ’ αυτό που θα επιλέξεις να παζεις, μπορείς να εισχωρήσεις και στην Εστουδιαντίνα Ν. Ιωνίας, ή στη Εστουδιαντίνα Νέων.

Επικοινωνία : 6973 540224 Κος Ζίφκος Γεώργιος, υπεύθυνος επικοινωνίας.

(Αν και δεν ξέρω ακριβώς τη διαδικασία με την οποία επιλέγονται τα μέλη).
Μϊα φίλη μου τραγουδούσε και έπαιζε ζίλια εκεί, αλλά γνωριζόταν με τα παιδιά από πριν.

Ευχαριστώ πολύ Pelagie! Την περίμενα καιρό την απάντηση… Απλά να έχω μια ιδέα, σε περίπτωση που είμαι εκεί του χρόνου, πρώτα ο Θεός…Μια ακόμη ερώτηση…Έχει κρατικό ωδείο όπως της Θεσσαλονίκης??? ( που μπαίνεις με εξετάσεις δηλαδή)…και για Θεσσαλονίκη ποιό μου προτείνετε, πέρα απο το κρατικό??

ρε συ γιατι δεν ερχεσαι στην Αρτα εδω που ειμαστε εμεις?? ΤΕΙ Ηπειρου- Τμημα Λαϊκης και παραδοσιακης μουσικης. ειναι μακραν η καλυτερη μουσικη σχολη της Ελλαδας! Απιστευτοι καθηγητες. Συν οτι εχει και γαματο τσιπουρο γενικα, και ειδικα στο καφενειο του Κακαβα!!! (αυτα ειναι) Για ψαξτο λιγο!

Γνωρίζω για την σχολή απλά δεν θελω να ασχοληθώ αποκλειστικά με την μουσική σε πρώτη φαση…Εχω σκεφτει να τελειώσω πρωτα τη σχολή που θέλω και ύστερα να πηγαινα στο ΤΕΙ της Αρτας για 2η σχολή…αλλά δεν ξέρω ακόμα…Ξέρω οτι ειναι κορυφή, την ειχα ψαξει παλιοτερα που ασχολιόμουν πιο πολυ με την μουσική…τι προτείνετε?

Υπάρχει σχετικό θέμα σ’ αυτή την ενότητα κοχυλάκι μου.
Επίσης ρίξε αν θέλεις μια ματιά και στην ηλεκτρονική διεύθυνση του τμήματος (η οποία δεν ανανεώνεται και πολύ συχνά η αλήθεια είναι) http://tlpm.teiep.gr

Πάντως, αν θέλεις να ασχοληθείς με τη μουσική ημι-επαγγελματικά, κάνε αυτό που έχεις σχεφτεί, γιατί αφ’ ενός θα σου πάρει 4 (τουλάχιστον) χρόνια να τελειώσεις τη σχολή, και αφ’ ετέρου το κλίμα εκεί είναι ακαδημαικό και ίσως να καταπιαστείς με πράγματα τα οποία δε σε ενδιαφέρουν και τόσο!
Είναι θέμα προσωπικής επιλογής.

Υγ: Κακαβάς = εγγύηση !!:109:

Είμαι τελειόφοιτος της σχολής Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής και έχω μόνο καλά λόγια να πώ πλέον για αυτή. Βλέποντας τους αγαπημένους σου συνθέτες έχω να σου πώ οτι αν δε πάς στη σχολή θα χάσεις πολλά πράγματα που δε φαντάζεσαι(για ρεμπέτικο, λαϊκό τραγούδι, γενικότερη ενασχόλιση με αστική μουσική και της υπαίθρου, πρακτική εξάσκηση σε αρκετές ομάδες οργάνων, αρμονία στα προαναφερθέντα είδη μουσικής κ.α.).Βέβαια υπάρχουν και κάποια μαθήματα θεωρητικά όπως η ανθρωπολογία, η κοινωνιολογία, η μεθοδολογία της έρευνας που θα σε βοηθήσουν να γίνεις μουσικολόγος πάνω στα πλαίσια κυρίως της Μεσογειακής μουσικής. Εξαιρετική θεώρηση της μουσικής, φοβερά εργαλεία(ειδικά αν έχεις βασικές θεωρητικές γνώσεις) φοβεροί καθηγητές και μετά διορισμός σε μουσικά σχολεία. Ε δε νομίζω οτι είναι άσχημα.

Σχετικά με αυτο που είπε η Pelagie…ειναι ακριβως αυτο που σκεφτομαι…Θα καταπιαστω με πραγματα που εχω αφησει εδω και καιρο ( π.χ. αρμονια) τα οποια δεν ειναι κατι που με ενδιαφερει άμεσα…οποτε το καλυτερο για μενα πιστευω θα ηταν να παω αρχικα σε καποιο ωδειο παραλληλα με τις σπουδες μου, και υστερα με πιο ωριμο νου να αποφασισω αν θα παω σε 2η σχολη ή όχι…τελος παντων σας ευχαριστώ πολυ, με βοηθήσατε πολυ μπορώ να πω, γιατι η αληθεια ειναι πως ειμαι ολιγον τι περδεμενη…! Να ειστε καλα!!!
Pelagie, θα ενημερωθω για τα ωδεια που μου προτεινες…:088:
Τζουρα, σε ευχαριστώ πολύ, θα λαβω υποψιν μου τις συμβουλες σου:088:

και παλι σας ευχαριστω πολυ:043::043::043: