Ψηφιοποίηση δίσκων (2005)

Σιγα μην ειμαι και πατερατζερ …

Σε συνεχεια των παραπανω :

  • Εχω να προτεινω ατομο που ενδεχομενα μπορει να
    ασχοληθει με το περασμα σε υπολογιστη, επαγγελμα ηχοληπτης και αποφοιτος ΤΕΙ Μουσικης Τεχνολογιας,
    γνωστης, καλο παιδι και εμπιστοσυνης …
  • Σαν πρωτογενη συσκευη που θα παιξει τις πλακες
    ξερω οτι προτιμουνται καποια καλα πικαπ της δεκαετιας του '60 (που εχουν και 78 στροφες) και
    οχι τα τελευταιας λεξης. Τωρα με τι βελονα πρεπει να παιχτουν οι πλακες γραμμοφωνου για να εχουμε καλυτερο αποτελεσμα θα σας γελασω …
    Προσωπικα εχω να προσφερω πικαπ των αρχων του '60 που μου εδωρησε συλλεκτης για αυτη ακριβως τη δουλεια με τη διαφορα οτι δεν το εχω δουλεψει ακομα …
  • Το οικονομικο μερος πιστευω ειναι το πιο ευκολο αλλα και το πιο απλο, μαζευμαστε 40-50 που θελουμε αυτο το υλικο και αφου υπολογισουμε το κοστος το μοιραζομαστε. Αν το ποσο ειναι μεγαλο για τον καθενα προσθετουμε και αλλους ωστε το τελικο βαλαντιο να ειναι προσεγγισιμο (πχ 20-40 ευρω /ατομο)
    Σημ. Εννοειται το υλικο θα ειναι γυρω στους 100 δισκους, αναμενουμε νεα απο τον Παναγιωτη.

Τσιφ, αν το διαιρούμενο ποσό είναι “λογικό”, εξ’ορισμού είμαι μέσα. Πουλάω και τα ρούχα μου…

Βασικά έχω να προτείνω κι εγώ έναν κολλητό εδώ πάνω, ο οποίος ασχολείται επαγγελματικά (Κάνει δικές του παραγωγές, ψηφιοποίηση κλπ). Αλλά, εντάξει, αυτό είναι το τελευταίο θέμα.

Ουπς… αντί του 20/40 ευρώ/άτομο κατάλαβα 20,000 ευρώ συνολικά…

Θα ήθελα να προσθέσω δυο κουβέντες για το θέμα.
Γνωρίζουμε όλοι ότι:
1.Οι δίσκοι 78 στρ., ανεξαρτήτως διαμέτρου και υλικού (πρώτοι ή μεταγενέστεροι, είναι μονοφωνικοί.
2.Κυκλοφόρισαν χιλιάδες πικάπ, δεν κυκλοφορούν πλέον, που αναπαρήγαγαν μουσική των εν λόγω δίσκων, αλλά και δίσκων 45 ή/και 33στρ. Στην περίπτωση των 78 στρ., πέρα από την γωνιακή ταχύτητα άλλαζε και η βελόνα, που ήταν όμως πάλι από ζαφείρι ή διαμάντι.
3.Πρίν από τα ηλεκτρικά πικαπ, η αναπαραγωγή γίνονταν στην αρχή με τα “κουρδιστά” γραμμόφωνα με ή χωρίς χοάνη, και μεταγενέστερα με τα ηλεκτρικά γραμμόφωνα με ή χωρίς χοάνη, με χρήση μεταλικής βελόνας και μάλιστα τριων κατηγοριών σκληρότητας (μαλακές, σκληρές και ενδιάμεσες).Η σκληρότητα είχε να κανει με την ένταση του παραγόμενου ήχου, σκληρότερη βελόνα δυνατότερος ήχος για την ίδια πηγή, αλλά και μεγαλύτερη φθορά τοθ δίσκου.
4.Με την εμφάνιση των ηλεκτρικών κεφαλών αλλά με μεταλική βελόνα, εξέλιπε, κατ’ αρχή, ο λόγος χρήσης σκληρής βελόνας γιατί την ενίσχυση του ήχου την ανάλαβε ο ενισχυτής του ηλεκτρικού πλέον σήματος που παρήγαγε η κεφαλή.
Μετά τα παραπάνω, και κατά την προσωπικη εκτίμησή μου πάντα, για την ζητούμενη μετατροπή αναλογικού σήματος, προφανώς ηλεκτρικού, σε ψηφιακό, η καλλίτερη αρχική συσκευή αναπαραγωγής είναι γραμμόφωνο με κινητήρα ηλεκτρικό και “ηλεκτρική” κεφαλή με μεταλική βελόνα (μαλακή),όχι από διαμαντι(γι αυτό και τα πικαπ πρέπει να αποφεύγονται), ώστε να παραχθεί το επιθυμητό αρχικό αναλογικό σήμα, με την ελάχιστη φθορά της πηγής (δίσκου), και την στη συνέχεια μετατροπή σε ψηφιακό σήμα από τον analog to digital converter της κάρτας ήχου του PC. Αυτονόητο, όσο καλλίτερη κάρτα ήχου (ακριβή εν προκειμένω), τόσο καλλίτερο το αποτέλεσμα.

Εάν και όταν αποφασιστεί η με ρεφενέ ψηφιοποίηση, ευχαρίστως να συνεισφέρω κι εγώ. Καλώ θά ήταν, σ’ αυτή τη φάση, ο κ. Κωτσοβίλης εάν μπορούσε να εξασφάλιζε μία λίστα των προς ψηφιοποίηση, ώστε να προσδιοριστεί και το αντικείμενο με βάση και την υπάρχουσα διαθεσιμότητα, ποιοτική και ποσοτική. Σε κάθε περίπτωση πάντως είμαι μέσα.

Πανο εδω πανω εννοεις που ακριβως ;;
Χρειαζομαστε καποιον γνωστη που να εχει και χρονο διαθεσιμο, αλλα οχι Αγγλια (;:wink:

Adiam οταν λες γνωριζουμε ολοι δεν εννοεις εντελως ολοι … γιατι με πιανεις αδιαβαστο …
Καλο το φροντιστηριο και νασαι καλα !!
Αρα ψαχνουμε για καποιο τετοιο μεσο λοιπον !!
Το ερωτημα για την ποσοτητα και την κατασταση του υλικου απασχολει επισης και μενα και οπως πολυ σωστα το θετεις θα ηταν χρησιμοι και οι τιτλοι !!
Βεβαια το να ειναι καποια που εχουν κυκλοφορησει δε σημαινει οτι δεν μεταφερονται ψηφιακα μια και καθε κοπια βρισκεται σε διαφορετικη κατασταση, οποτε καποια που εχουν κυκλοφορησει με πολυ θορυβο μπορει εδω να ειναι ολοκαθαρα και αντιστροφως …

Γιώργο συμφωνώ, πιστεύω ότι όλοι συμφωνούν,ότι είναι ανάγκη να προσδιοριστεί το υλικό και η κατάσταση του. Το δύσκολο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η παράδοση του όποιου υλικού (δίσκων) σε ξένα και πιθανώς άγνωστα χέρια. Πάντως προσωπικά μπορώ να διαθέσω χρόνο και μέσα, αλλά όχι να κρατήσω έστω και μια ώρα μόνος μου, τετοιο υλικό. Ευχαρίστως να καθοδηγήσω στο βαθμό που γνωρίζω, αλλά και να δανείσω κάποια μέσα για λίγο χρόνο (μέρες, βδομάδες) προκειμένου να ακουστούν ευρύτερα κάποια τραγούδια. Εάν ενόχλώ έστω και ελάχιστα μ΄αυτα πού λέω οποιονδήποτε (πχ συλλέκτη), παρακαλώ τον διαχειριστή, να διαγράψει το μήνυμα μου.

Θαυμάσια η πρόταση του Γιώργου. Εποικοδομητικά και τα όσα ακολούθησαν. Βέβαια, πρώτα πρέπει να συμφωνήσει και ο «ξενοδόχος» (γυιός του διασήμου κατασκευαστή βιολιών). Μετά πρέπει να βρεθεί ο συντονιστής, ο «μάνατζερ», έστω πατέρατζερ (με τόνο, Γιώργο, για να το καταλαβαίνουμε) ή έστω μία επιτροπή που όμως εξ ορισμού εισάγει γραφειοκρατία. Και στη συνέχεια έρχονται οι υπολογισμοί κόστους, επιμερισμοί κόστους και εργασίας, πλάνο δράσεων κλπ. με στόχο φυσικά το αίσιον τέλος. Μπορεί να βγή κάτι πραγματικά εκπληκτικό αν οι προϋποθέσεις είναι κατάλληλες.

Μέσα και εγώ στη διαδικασία, εθελοντής για όποια χαμαλοδουλειά μου ανατεθεί. Ειδικότης μου πάντως τα γλωσσικά, αλλά και να τρέχω μπορώ. Τον πατέρατζερ δεν μπορώ να τον κάνω.

ούτε τον πατέρατζερ ούτε τον μάνατζερ, εννοούσα.

Και γραμμόφωνο ειδικά γι’ αυτή τη δουλειά έχουμε. Χρόνο δεν ξέρω αν έχουμε…

Αφου στο έχω δείξει ρε Αρη ,απλά είναι πολύ δύσκολο και θέλει καλό αυτί και ατσάλινα παπάρια
Απομονώνεις τις συχνότητες και καθαρίζεις εκεί που εντοπίζεις το φύσημα , μετά κάνεις remix και έχεις την λιγότερη ζημιά στις συγγενικές συχνότητες.
Αυτό το πάλευα κάποτε αλλά είδα πως θέλω κάρτα ήχου που κάνει 5.000 ευρώ και τα παράτησα

Οντως ο ξενοδοχος αργει λιγο, Νικο …

Απ΄την αλλη ηταν καλη αυτη η κινητοποιηση γιατι μπορει να γινει μια αρχη ωστε οποτε βρισκουμε δισκους γραμμοφωνου απο καποιο συλλεκτη ή γνωστο ή φιλο ή δικους μας δισκους, σαν φορουμ πια να εχουμε να τροπο ωστε να τα μεταφερουμε αξιοπιστα ψηφιακα και να τα μοιραζομαστε !!
Μπορουμε κατα διαστηματα να συγκεντρωνουμε υλικο και να επακολουθει αυτη η διαδικασια.
Ηδη ο Αρης διαθετει το γραμμοφωνο, οποτε φανταζομαι μενει ο χωρος. Για το χρονο πιστευω δε χρειαζεται να ειμαστε ολοι απο πανω αλλα καποιος ή καποιοι εκ περιτροπης που θα εχουν το χρονο να “επιβλεπουν”.
Ο χωρος προτεινω να ειναι καποιο επαγγελματικο στουντιο -εχω κατα νου 2-3- οπου θα κλειστει καποια συμφωνια για τις συνολικες ωρες που απαιτηθουν και θα ειναι τελικα το κοστος αυτης της δουλειας.
Πρωτη φαση η εγγραφη και δευτερη η επεξεργασια.
Θα γινουν βεβαια 2 μαστερ, ενα με θορυβο κι ενα χωρις.
Αναμενουμε τον ξενοδοχο.
υγ
Να κανω και αλλη μια προταση για πιθανοτητα αγορας απο καποιο ενδεχομενο κοινο ταμειο του
φορουμ δισκων γραμμοφωνου.

Παιδιά, σόρυ, όντας άσχετος… Καλά με τους 78’άρηδες. Οι άλλοι οι μεγάλοι είναι από βινύλιο; Με γραμμόφωνο και μικρόφωνο (!) πόσο μακριά μπορεί να πάει κανείς;

Τέλος πάντων… Α ρε Παναή, μας άναψες φωτιές!

(Ναι Γιώργη, Αγγλία λέω)

Ζητώ αρχικά συγγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση.Έχω πρόσβαση μόνο από το γραφείο και ήμουν σήμερα από το πρωί στο δρόμο!Μετά τα όσα διάβασα θα συνεχίσω ως εξής:Πρώτα θα μιλήσω με τον συλλέκτη. Σημαντική προς διερεύνηση προυπόθεση να είναι σε θέση, ψυχολογικά περισσότερο, να προχωρήσει σε μια τέτοια διαδικασία δημοσιοποιήσεως του υλικού του.Προσωπικά εμπιστεύομαι τις προθέσεις σας και γι’αυτό θα προχωρήσω την υπόθεση.Δεύτερο: Θα καταγράψω(μια κουβέντα είναι αυτή)ποιά τραγούδια υπάρχουν στη συλλογή.Σημειώνω τέλος για να μην παρεξηγηθώ ότι δεν μιλώ για κάποια τεράστια συλλογή ούτε για κάποιο συλλέκτη πρώτης γραμμής.Ενδεχομένως να έχουν εκδοθεί πολλά από αυτά τα τραγούδια ή οι μεγάλοι δίσκοι να μην είναι τόσοι πολλοί.Πάντως πολλοί θιασώτες του χώρου του ρεμπέτικου έχουν παρελάσει κατά καιρούς από το “τέμενος”.ΥΓ Μη με λέτε κύριο γιατί νιώθω ότι μεγάλωσα πολύ.

Εμπιστεύεσαι τις προθέσεις μας…; Είσαι σίγουρος γι’αυτό;

Αναμένουμε με αγωνία, Παναγιώτη.

Παναγιωτη χαιρομαι γιατι τα λες ωραια -κατ’αρχην.
Αν δεν κανω λαθος σε αλλο ποστ ειχες υπονοησει οτι ξερεις το Δημητριανακη (:wink: Κι αυτο στα θετικα
Στο προκείμενο λοιπον :
-Θεμα ψυχολογικου βαρους δεν τιθεται διολου, πες του να κατεβασει δυο ουζα μονοκοπανια και καπακι καμμια καυτερη πιπερια και ολες οι σκεψεις και οι λογισμοι θα πανε περιπατο …
Μουσικη θα μεταφερουμε απο βακελιτη σε αλουμινιο και στην καλυτερη στο σκληρο δισκο (απο τι πρωτη υλη ειναι ο σκληρος, πυριτιο ;:wink:

  • Απο εμπιστοσυνη αλλο τιποτα !! 40 και βαλε κατασκευαστες χειροπεδων μας εμπιστευονται !!
  • Τεραστια συλλογη θεωρειται απο 1.000 κομματια και πανω. Μεγαλη απο 100 εως 300, αρκετα μεγαλη απο 300-500 και πολυ μεγαλη απο 500-1.000.
    Τα νουμερα ειναι ενδεικτικα. Σε συνολο περιπου
    10.000 ρεμπετικων και συναφων λαικων τραγουδιων
    και με δεδομενο τη σπανιοτητα λογω της ξενητειας, των πολεμων και της αλματωδους τεχνολογικης αναπτυξης θεωρω το νουμερο 1.000 ως ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ.
    Τοποθετησε λοιπον εσυ οπου θες τη συλλογη του φιλου σου.
    -Θεμα κυκλοφορουντων δεν τιθεται, για μενα πρεπει ολα να καταγραφουν.
  • Το γεγονος οτι πολυ “μεγαλοι” εχουν περασει λεει πολλα …
  • Το να ζηταμε προκαταβολικα τιτλους ειναι σαν τον γαμπρο που δεν πειθεται απο την προικα της νυφης αλλα θελει να δει και τα συμβολαια !!
    Προχωρα λοιπον Παναγιωτη σταθερα !!

Πανο Δημ. οι μεγαλοι δισκοι γραμμοφωνου ειναι απο βακελιτη οπως και οι ευρυτερα γνωστοι, παιζουν στις 78 στροφες, αλλα με μεγαλυτερη διαμετρο αρα και μεγαλυτερη διαρκεια !!
Αν δεις τραγουδι με διαρκεια γυρω ή πανω απο 4 λεπτα -ιδιως της δεκαετιας του '20 και αρχες '30- ειναι τετοιος δισκος. Οπως διαβαζω τωρα στους “Φωνογραφητζηδες” του Δ.Μανιατη αυτοι οι δισκοι ειχαν διαμετρο 30 εκατοστα ενω αυτοι που ξερουμε πιο πολυ και επικρατησαν απο το 1930 περιπου ως το 1955-'60 ειχαν διαμ. 25 εκατοστα.

Αχά. Ευχαριστώ Γιώργη. Αυτοί οι δίσκοι παίζουν σε κοινά πικάπ, ή τα αυλάκια είναι πολύ “παχιά” για τη βελόνα;

Απλά, μετά από καναδυό δίσκους δεν έχεις βελόνα.

Γ.Βαβουλέ- Με τον Δημητριανάκη είμαστε πολύ φίλοι και συναντιόμαστε περίπου μια φορά τη βδομάδα.Μιλάμε βέβαια για τα μπουζούκια και ξανα μανα δώστου τα μπουζού…τσια(με κρητικό κ!!)Τώρα αν είναι στα θετικά μου; Μάλλον αρνητικό γιατί δεν έμεινε μυαλό για τίποτε άλλο! Όσον αφορά στη συλλογή των δίσκων. Ο συλλέκτης είναι ο Νικίας Ψιλλάκης, γιός του Λάζαρου Ψιλλάκη (σχετικά αναφέρει κάτι ο κατασκευαστής Βάρλας στη συνέντευξή του στη κλίκα ή αλλού για τον μεγάλο οργανοποιό).Την επόμενη εβδομάδα θα προσπαθήσω να τον δώ και να του μεταφέρω τα νέα δεδομένα. Πάντως επειδή απαιτείται χρόνος και οργάνωση ενδεχομένως να μετατεθεί χρονικά η εκκίνηση (αν τελικά πεί το ναι)της ψηφιοποίησης του αρχείου μετά την συνταξιοδότηση του Νικία, υπόθεση που έχει ήδη ξεκινήσει.Θα επανέλθω δημήτριος…(που λέει κι ο Μανώλαρος).

Στο ένθετο “7” της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας (φύλλο 11/12/2005, Νο: 212, σελ. 10-11) υπάρχει ένα άρθρο-αφιέρωμα με τίτλο “Ψηφιακό… βινύλιο”. Αναφέρεται σε έναν Ιάπωνα επιστήμονα ο οποίος, προσκεκλημένος του Ινστιτούτου Έρευνας Μουσικής & Ακουστικής, παρουσίασε μια ενδιαφέρουσα εφεύρεσή του: ένα μηχάνημα που διαβάζει δίσκους βινυλίου με laser και ψηφιοποιεί αυτόματα παλιό υλικό.

Όπως περιγράφεται στο άρθρο “…με μια μαγική δέσμη λέιζερ έχει τον τρόπο να διαβάζει το δίσκο όσο παλιός κι αν είναι, να εξασφαλίζει την άψογη ακουστική, να μεταφέρει τον ήχο αναλογικό με απίστευτη πιστότητα και να μη φθείρει το άλμπουμ σε όσο κακή κατάσταση κι αν βρίσκεται, διότι δεν τον ακουμπά καν με τη βελόνα, όπως τα συμβατικά πικάπ.”

Το μαγικό μηχάνημα λέγεται ELP Laser Turntable και το βασικό του πλεονέκτημα, εκτός του ότι μεταφέρει την πλούσια μουσική πληροφορία του βινυλίου αυτούσια, είναι ότι δε φθείρει περαιτέρω το δίσκο.

Τιμή δεν αναφέρεται, αλλά μια επίσκεψη στο web site είναι αποκαλυπτική: $15,000 US, ποσό άκρως απαγορευτικό, οπότε ή περιμένουμε τις εκπτώσεις ή μαζεύονται καμιά 30αριά συλλέκτες, ιδρύουν Σωματείο και το αγοράζουν από κοινού (λέμε τώρα…).

Διαβάστε περισσότερα στο http://www.laserturntable.com, όπου μπορείτε να δείτε και την έτερη εφεύρευση του κυρίου, το ELP Declicker, που αφαιρεί θορύβους και σκρατς από δίσκους βινυλίου ενώ παίζουν και το πουλάει στη φτήνια ($2,800 US), τσάμπα πράμα!

Εισάγεται και στην Ελλάδα και ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος είναι ο

John Papananos
ELINA SA
59 Tritis Septemvriou Street
104 33 Athens Greece
Tel: +30-2108830311-14
Fax: +30-2108229483
information@elina.gr
http://www.elina.gr

Σπεύσατε για live demo!

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην kostaskats 23 Δεκέμβριος, 2005)