Ψαχνω τραγουδι του Τζουανακου !

Γεια σας φιλοι μου ρεμπετες,ισως να ειμαι και το νεωτερο μελος της ρεμπετικης αυτης κοινωνιας !
Εχω ξεκινησει να κανω μια συλλογη απο ρεμπετικα τραγουδια…Κυριως μου αρεσουν τα τραγουδια με νοηματα και ιστοριες που μου θυμιζουν καταστασεις απο την δικη μου ζωη αλλα και καταστασεις που θα ηθελα να ζησω…τελος παντων , ας αφησω την φλυαρια…Ισως με επιασε γιατι ειναι το πρωτο μου μηνυμα !

Ψαχνω το τραγουδι “Το Πρωτοβροχι” σε συνθεση Στράτο Καμενίδη αλλα αν υπαρχει καποια εκτελεση απο τον Σταυρο Τζουανακο,εχω διαβασει πως το εχει πει ο Γκολες σε καποιο αφιερωμα του στον Σταυρο Τζουανακο αλλα δεν θελω αυτο γιατι το εχω.Θα ηθελα αν υπαρχει καποια εκτελεση απο τον μεγαλο Σταυρο Τζουανακο που πραγματικα πολλοι τον ξεχασαν…

Ευχαριστω ρεμπετες…περιμενω νεα σας !

NetJammer, καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Το “Πρωτοβρόχι” δεν υπάρχει με το Στ. Τζουανάκο.
Σε πρώτη εκτέλεση το τραγούδι αυτό υπάρχει με τον Π. Παπαθανασίου.

Στον Τζουανάκο είχε γίνει αφιέρωμα από το Σύλλογο Φίλων Λαϊκής Παραδοσιακής και Ρεμπέτικης Μουσικής Λακωνίας τον Αύγουστο του 2006.
Και εδώ στο φόρουμ με την “αναζήτηση” θα βρεις στοιχεία σχετικά.

Γεια σου Ελενη και ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου…το γνωριζω και για την συγκεντρωση που ειχε γινει στο Κυπαρίσσι το 2006 απο τους φιλους του λαικου τραγουδιου της Σπαρτης…Ζηταω το τραγουδι διοτι το ειδα μεσα στο αρχειο που εδειχνε τα περιεχομενα μιας καταπληκτικης συλλογης καποιου συλλεκτη και κατοχου νυχτερινου κεντρου στην πατρα…εισαι σιγουρη πως δεν υπαρχει ? Πιστευω σιγουρα καποιος θα το εχει…

περιμενω νεα σου και σε ευχαριστω για την ανταποκριση…

Υ.Γ : Ψαχνω και καποια αλλα τραγουδακια εξισου δυσκολα που ακουσα σε ερασιτεχνικο ραδιοφωνικο σταθμο.αν θελεις μπορουμε να μιλησουμε σε λιγο πιο γρηγορο ρυθμο π.χ msn messenger …

'Οντως τέτοια εκτέλεση, όπως λέει και η Ελένη, δεν υπάρχει.
Σου στέλνω το “Ψεύτικε κόσμε” (1951 σε στίχους του “τρελάκια” Ν.Μάθεση) που πιστεύω πως θα σε αποζημιώσει απόλυτα, μια και αγαπάς τον Τζουανάκο και να ξέρεις πως αυτοί που πρέπει δεν τον ξεχνούν.

Ακριβώς, όπως το λέει ο [b]Αντώνης:

“αυτοί που πρέπει δεν τον ξεχνούν”[/b].

Φιλε Αντωνη σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου,ισως εχω αρχησει να πειθομε για το θεμα “Πρωτοβροχη”,απλα ειχα τους ενδοιασμους μου διοτι καπου εδω στο φορουμ ειχα διαβασει οτι το πρωτοβροχι το ειχε συνθεσει ο Στρατος Καμενιδης με λογια του Τσαντα και οτι ο Γκολες το ηχογραφησε σε εναν απο τους πρωτους δισκους του που ητανε αφιερωμα στον Τζουανακο και πως το τραγουδι το ειχε πει και ο Τζουανακος !

Υ.Γ σε ευχαριστω για το τραγουδι,θα περιμενω να ερθει :slight_smile:

Netjammer και Αντώνη οι κανονισμοί του φόρουμ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ τις ανταλλαγές mp3 μεταξύ των μελών του!!!

1 «Μου αρέσει»

πάντως μιας και λέμε για Τζουανλακο
κλάψτε όλοι απόψε βρε παιδια
εχω στην καρδια αητονηχια
απ του χωρισμου το ταίρι
μου στειλε βαρύ χαμπέρι
ι κι ένα ποταμο απελπισιά…