Ψαχνω δασκαλο στη θεσσαλονικη

εμπιστεύομαι τ’ αυτί μου ναι!
ρωτάω και μουσικούς μιας και ανήκω σ’ αυτή τη
“φάρα”.
τι άλλο να κάνω δηλ!:084:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:55 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:38 —

εκεί ακριβώς ενίσταμαι!
ούτε ξέρουμε αν έχει κάνει μάθημα, φυσικά έχουμε και την άγνοια του οποιουδήποτε αποτελέσματος και σαν να μην έφτανε αυτό, τον κρίνουμε ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ!

Δεν έκρινε κανείς την αξία του νεαρού ως δασκάλου. (Ούτε την ορθογραφία του…)
Απλά σχολιάσθηκε αρνητικά η αλαζονεία του! :087:
Νομίζω ότι το θέμα το κουράσαμε αρκετά. :047:Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τον βρει, να διαπιστώσει ο ίδιος την αξία του και να ωφεληθεί από τη διδασκαλία του.
Η κουβέντα αυτή δεν προσφέρει τίποτα πλέον σε κανέναν… Ας τη σταματήσουμε εδώ.

Βρε Αλκιβιάδη με συγχωρείς, αλλά τι ερωτήσεις ρωτάς τους μουσικούς? πού ξέρουν οι άλλοι την πρόοδό της? και τι μουσικούς? Πιάνο μαθαίνει το κορίτσι όχι μπαγλαμά. Παίζει κλασική μουσική (υποθέτω) όχι ρεμπέτικα να κάτσει να μάθει τη Φραγκοσυριανή.

Τι θα σκεφτείς εάν ένας δικός σου μαθητής για 5-10 χρόνια, βγει στα 20 του και πει ότι είναι δάσκαλος που μπορεί να διδάξει όλα τα μυστικά της κιθάρας λόγου χάρη.

Και για να μην το κουράζουμε άλλο μιας και έχουμε τοποθετηθεί για το αρχικό θέμα, λέω ότι η Χ 20αρα(στην ηλικία) μπορεί να είναι καλή αλλά η 20αρα(στην εμπειρία) είναι καλύτερη.

Η ιστορία το έχει αποδείξει. Όποιος ισχυρίζεται το αντίθετο κάνει αντίλογο για τον αντίλογο.

Τέλος από μένα.

Πού ακριβώς είδες ΚΡΙΣΗ;;; Πού τον κρίναμε για το αν είναι καλός δάσκαλος ή όχι;;;
Το μόνο που είπε η πλεοψηφία του Φόρουμ είναι το ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ Κ ΚΑΛΑ.

Στα προσωπικά μου μυνήματα (όπως και τα άλλα παιδιά) έχουν τονίσει ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε γιατί δεν τον έχουμε ακούσει. Η ένστασή μας δεν είναι στο αν είναι καλός παίκτης ή όχι, αν είναι καλός δάσκαλος ή όχι.

Ένας δάσκαλος (ό,τι δάσκαλος) θα πρέπει να έχει ήθος γενικότερα για να μπορέσει να είναι κ καλός σε αυτό που κάνει. (Ένας από τους λόγους παρακμής και αδιαφορίας της Παιδείας - και όχι της εκπαίδευσης - στην Ελλάδα -κ όχι μόνο)

Εκεί είναι η ένστασή μας, στην συνολική συμπεριφορά (το οποίο δεν φαίνεται να το καταλαβαίνεις…αλλά κάθεσαι και κοιτάς τις “λεπτομέρειες”).

Δεν έχω ακούσει τον Τατασόπουλο (τυχαίο παράδειγμα, εννοώ κ άλλους δασκάλους Καραντίνη Βασίλα Κούκο κλπ κλπ) να έχει βγει κ να έχει πει εγώ ήμουν μαθητής του τάδε και τάδε και θα σε μάθω ό,τι ακριβώς ήξερε και ο τάδε.

Τέλος εγώ.

Δυστυχώς Μανώλη δεν βρίσκω λόγο να απαντήσω στο μύνημα που μου απευθύνεσαι. Ξαναδιάβασε το ποστ μου σε αυτό το thread αλλά και σεαυτό, για να καταλάβεις ότι δεν σε αμφισβήτώ…να προσγειωθείς σου είπα…

Να είσαι καλά, και προσπάθησε να αλλάξεις λίγο συμπεριφορά για να είσαι και καλύτερος δάσκαλος.

ρωτάω κλασικούς μουσικούς, φίλους μου, προκειμένου να μου υποδείξουν ποιον δάσκαλο ή δασκάλα θα πάρω για το παιδί.
κατα δεύτερον επαναλαμβάνω. Έχω σαν αρχή να αντιδρώ όταν βλέπω τον κανόνα να “πνίγει” την εξαίρεση…

υγ.απαντώντας στον συντονιστή theos1960 στα "περί αλαζονείας " θα υπενθυμίσω ότι αυτού του είδους η ασθένεια δεν αφορά μόνο τους νέους “πιτσιρικάδες” του φόρουμ…

Πιθανόν… αλλά αυτό δεν αφορά την παρούσα συζήτηση.

Είναι καιρός να πάμε για άλλα!

Υ.Γ.
Άλλωστε ο vegos έψαχνε δάσκαλο στις 7/10/2008 και ο Μanolakis του πρόσφερε τα μαθήματά του την 1/7/2009…:091: