Ψαχνω ένα τραγούδι

Τοποθετώ το θέμα εδώ γιατι δεν έχει μεγάλη σχέση με το ρεμπέτικο.

Ζητώ συγνώμη για αυτό , θα εκτιμούσα όμως μια βοήθεια

Ψάχνω ένα τραγούδι το οποίο είτε ανήκει στην επτανησιακή παράδοση , είτε έχει γραφτεί απο κάποιο συνθέτη όπως Γιαννίδη η Γούναρη.

Είναι σε ρυθμό βαλς και στο ρεφρέν οι στίχοι είναι :

ψέματα ψέματα ψέματα δεν είναι, πως βγαίνεις τα βράδυα κρυφά ραντεβού

ή κάπως έτσι.

μήπως το γνωρίζει κάποιος;

ευχαριστώ

Υποψιάζομαι ότι αναφέρεσαι σε αυτό το τραγούδι :

αλλά με παραλλαγή των στίχων σε :

Ξύπνα αγάπη μου, ξύπνα κουκλί μου
ξύπνα ν’ ακούσεις λόγια γλυκά
Ν’ ακούσεις λόγια, τραγούδια ωραία
ν’ ακούσεις κιθάρα για 'σε που κτυπά

Θυμάσαι μια μέρα, στο δάσος ‘κει πέρα
όταν μου είπες πως μ’ αγαπάς
Μάρτυρα μ’ έχω της νύχτας τ’ αστέρι
τ’ ολόδροσο αγέρι, για σε που φυσά

Ψέματα ψέματα, ψέμα δεν είναι
πως πας μ’ άλλους κρυφά ραντεβού
Φιλάς φιλιέσαι τσιμπάς τσιμπιέσαι
κι εμείς εκτελούμε καθήκον φρουρού

Ήτανε πεπρωμένο και της ζωής γραμμένο
να σ’ αγαπήσω παντοτινά
Μάρτυρα μ’ έχω της νύχτας τ’ αστέρι
τ’ ολόδροσο αγέρι για σε που φυσά.

Όλα αυτά απλά υποθετικά!

Ναι! κάπως έτσι η μελωδία! Δεν έβρισκα ούτε τα λόγια ούτε τη μουσική!

Επίσης , οι παρακάτω στίχοι τραγουδιούνται στην ίδια μελωδία;

Πρωίαν σε είδον
μαλλιά ξεπλεγμένα
στους ώμους ριγμένα
γελούσε η αυγή
γελούσαν τα ρόδα
γελούσαν οι κρίνοι
γελούσε η σελήνη
γελούσες και συ.

γνωρίζει κανείς;

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Η απάντηση εκ στόματος Γεωργίας Βασιλειάδου (!!!):

γεια σου ρε συντηρητικέ τεχνικέ! μόνο από τη βασιλειάδου θα μπορούσα να ευχαριστηθώ τέτοιο κομμάτι!

τρομερό!

Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω καμία ηχογράφηση με αυτά τα λόγια. φαίνεται ότι σώζεται μόνο απο την κυρία…Βασιλειάδου

η μελωδία πάντως μου ακούγεται ίδια σε πολλά σημεία.

και πάλι ευχαριστώ.
οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για στίχους, ηχογραφήσεις , προέλευση ή συνθέτη…ευπρόσδεκτη.

1 «Μου αρέσει»

Χωρίς να με πείτε αιρετικό (και βγαίνοντας ελαφρώς εκτός θέματος), η μελωδία που τραγουδά η Βασιλειάδου δε σας θυμίζει λίγο αυτό;

Εάν λοιπόν σας την θυμίζει, μήπως ο Θωμόπουλος “δανείστηκε” τη μελωδία από την επτανησιακή παράδοση και ψάχνουμε κάτι για οποίο δεν υπάρχει απάντηση; (όσον αφορά τον συνθέτη πάντα)

Άλλα στιχάκια γνωστά στη Σίφνο:

Στάσου κοριτσάκι μου λιγάκι ακόμα
να σε φιλήσω γλυκά μες στο στόμα
(Να σε φιλήσω γλυκά μες στο στόμα
στάσου κοριτσάκι μου λιγάκι ακόμα)

Ήταν γραμμένο και πεπρωμένο
ήταν της μοίρας μου να σ’ αγαπώ
να σε θαυμάζω να σε δοξάζω
στον κόσμο ετούτον όσο θα ζω

Εδώ από τον Γιάννη Ξανθάκη-Κουτσουνά στο βιoλί και στο τραγούδι και το Γιάννη Κόμη στο λαούτο. Ο Κουτσουνάς βάζει την kinky πινελιά του τροποποιώντας λίγο τους στίχους

παιδιά έχω μπερδευτεί.

Αυτό που λέει η Βασιλειάδου ΕΙΝΑΙ κατα βάση το ίδιο με αυτό που λέει ο Αλεβίζος;
και πως γίνεται επτανησιακό κομμάτι να φτάνει και στη Σίφνο;

Λοιπόν αυτό το τραγούδι μου το τραγουδούσε η γιαγιά μου (γεννηθήσα το 1908) όταν ήμουν μικρός!

Έψαξα παντού να το βρώ αλλά τα μόνα που βρίσκω είναι της Βασιλειάδου και του Αλεβίζου.

Η γιαγιά μου πάντα τραγουδούσε τους ακόλουθους στίχους (απόσο θυμάμαι). Η σειρά δεν είναι απαραίτητα σωστή, κ κάποια σημεία δεν τα θυμάμαι… καπου πρέπει να χω μια κασέτα που μου το τραγουδούσε, θα ψάξω να την βρώ… αλλά θυμάμαι πως ήταν απο τις πιο γλυκές μελωδίες κ θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος έχει την παραμικρή ιδέα για ολόκληρο το τραγούδι

Ξύπνα αγάπη μου, ξύπνα πουλί μου
Ξύπνα να ακούσεις λόγια γλυκά

μαλλιά ξεμπλεγμένα, στους ώμους ριγμένα

γελουσαν τα ρόδα, γελουσαν τα κρίνα
γελούσε η σελήνη, γελούσες κ συ

Ψέματα, ψέματα κ ψέμα δεν είναι
πως βγαίνεις την νύχτα κρυφα ραντεβου

φιλάς φιλιέσαι, τιμπάς κ τσιμπιέσαι
κ μένα τον δόλιο, με παρατάς
φιλάς φιλιέσαι, τιμπάς κ τσιμπιέσαι
κ μεις εκτελούμε, χρέη σκοπού

Υποψιάζομαι ότι τα λόγια είναι σκόρπια (συνηθισμένοι στίχοι). Άρα ψάχνουμε να βρούμε τη μουσική. Για άκου αυτό και πες μας εάν ο ρυθμός σου θυμίζει κάτι :

???

Κάτι μου διαφεύγει από τη συζήτηση.

Ο Αλέξανδρος-βιολί ρωτάει: «μήπως ξέρετε ένα τραγούδι; θυμάμαι δυο στίχους».

Ο Αλέξανδρος-μηχανικός βρίσκει ένα τραγούδι, που δεν περιλαμβάνει αυτούς τους στίχους, ενώ παραθέτει και γραπτά τους στίχους, που δεν είναι ίδιοι με της ηχογράφησης αλλά περιλαμβάνουν εκείνους που έψαχνε ο Αλέξανδρος βιολί. Αυτοί οι γραμμένοι και όχι ηχογραφημένοι στίχοι, τι είναι;

Πάντως, μια τέτοια μελωδία δεν είναι απίθανο να την έχουν γράψει, ανεξάρτητα και συμπτωματικά, πολλοί. Αυτό το τραγούδι το ξέρετε;

Μοιάζει με τα υπόλοιπα, αλλά φυσικά, από μιαν άλλη άποψη, μοιάζει με όλα τα τραγούδια του Κηλαηδόνη, τουλάχιστον από τον συγκεκριμένο δίσκο (1973) και εντεύθεν, εκτός από μερικά που έχουν και …τέταρτη συγχορδία!

Να θυμίσω επίσης ότι αυτό που ακουστικά συνήθως χαρακτηρίζουμε “Επτανησιακή καντάδα” δεν είναι πάντα υποχρεωτικά επτανησιακό, υπήρχαν και οι αθηναϊκές καντάδες.

Όσο για τους Σιφνιούς, το σκοπό θα τον έμαθαν όπως και τους λαϊκορεμπέτικους και άλλους: από δίσκους ή από εσωτερικούς μετανάστες στην Αθήνα.


Το #11 δεν το είχα δει, μάλλον γράφαμε ταυτόχρονα με τον Αλέξανδρο. Ντάξει, Αλέξανδρε, αποκαλύπτομαι μπροστά στις απίθανες γνώσεις σου! Όσο για τον Γεωργόπουλο, είναι ο νέος Κατσαρός!


Σ΄αυτό το ΤΡΡΡΟΜΕΡΟ βίντεο, στην αρχή έχει το τέλος ενός τραγουδιού που μιλάει για την Κεφαλονιά, και στο ρεφρέν απηχεί το “Λαλούν τ’ αηδόνια” (μετά παίζουν το κανονικό Λαλούν τ’ αηδόνια). Ίσως είναι διαδεδομένη πρακτική, όταν γράφουν τραγούδια για τον τόπο τους, να προσθέτουν κι ένα μέρος που προϋπήρχε, ως δήλωση συνέχειας της παράδοσης. Αυτό δεν κάνει κι ο Γεωργόπουλος;;

θυμήθηκα 2 επιπλέον στίχους (που παραπέμπουν απ’οτι φαίνεται σε έναν κεφαλονήτη ποιητή, κ ερμηνεύει κ ο Κελαηδόνης στα επτανησιακά):

Θέλω να αφήσω τον κόσμο τούτονε
να πάω να ζήσω σε ένα βουνό

Με τα χορτάρια της γης να τρέφομαι
με τα λιοντάρια να πολεμώ (εγώ θυμάμαι να λέει κατοικώ)

Να ʽχω για σύντροφο το φεγγαράκι
τʼ άστρα, τα σύννεφα, τον ουρανό.

Αλλά η γιαγιά μου το τραγουδούσε ΑΚΡΙΒΩΣ με την ίδια μελωδία που τραγουδάει κ η Βασιλειάδου… τώρα αν είναι απλά σκόρπιοι στίχοι οι οποίοι κόλλησαν με αυτή την μελωδία, δυστυχώς δεν γνωρίζω. αλλά επειδή το είδα σήμερα στον ύπνο μου, μου γεννήθηκε η απορία :slight_smile:

Του γεωργόπουλου δεν μου θυμίζει κάτι η μελωδία… αλλά ένα κομμάτι των στίχων μοιάζει (ξύπνα αγάπη μου)

Έψαχνα κι εγώ αυτό το τραγούδι. Βρήκα αυτό:

1 «Μου αρέσει»

Λοιπόν μετά από ολίγη έρευνα βρήκα σε ψηφιοποιημένη μορφή στο αρχείο της ερτ μια παρτιτούρα που έχει την ενορχήστρωση για
“Πρωίαν σέ εἶδον” Α. Οικονόμου