Ψάχνω όνομα για καινούργιο μουσικό σύνολο

Παρακαλώ βοήθεια ψάχνω όνομα για καινούριο μουσικό σύνολο θα Εχει μέσα 5μπουζουκια ευχαριστώ

φίλε μου, ότι και να σου πούμε το όνομα είναι καθαρά δικιά σας υπόθεση, ή τουλάχιστον κάποιου κοντινού σας που γνωρίζει πρόσωπα και καταστάσεις. εξάλλου με τα στοιχεία που δίνεις μπορούμε να παίξουμε μόνο με το νούμερο 5: πέντε μάγκες του τυρνάβου, πεντάχορδο (εριβάν, μια που το ξαναπιάσαμε σήμερα), πεντάφυλλο, πέντε σπαθί/μπαστούνια κλπ…
επίσης, 5 ίδια όργανα είναι πλεονασμός και θέλει πολύ προσεγμένη ενορχήστρωση για να βγαίνει καλό αποτέλεσμα. εκτός κι αν είναι πάνω σε γλέντι με 5 μπουζούκια 2 κιθάρες και 3 μπαγλαμάδες! σε τέτοια περίπτωση συνήθως πιάνω τα κουτάλια ή τα ποτηράκια.

ευχαριστω γεια το ενδιαφερον …απλα εγραψα το θεμα μηπωσ καποιος εχει κατι που να μου αρεσει.
θα εχουμε 2 τριχορδα 3 τετραχορδα
μπαγλαμα και κιθαρα .
πιθανοτατα και τυμπανα ισως και πληκτρα…δεν θα ειναι γεια μαγαζι αλλα γεια καποιες συγκεκριμενες εμφανισεις…
το ρεπερτοριο δεν θα ειναι συγκεκριμενο θα παιζουμε τα παντα αναλογα με την περησταση απο εντεχνα μεχρι βαρια ρεμπετικα <<γιουρουτικα χαχχχαχα>>…ευχαριστω να εισαι καλα

με το συμπάθειο, αλλά τρίχορδο και τύμπανα/πλήκτρα δεν πάνε μαζί, ούτε γιουρούτικα και εντεχνολαϊκά…
συμβουλή μου, αν θέλετε στοχεύστε κάπου και δώστε έμφαση στην ποιότητα αντί για την ποσότητα.
φιλικά, νίκος

πλακα κανω φιλε νικο …ευχαριστω παντως γεια το ενδιαφερον…τα μπουζουκια ο μπαγλαμας και η κιθαρα ειναι σιγουρα…

οσο αναφορα την επιλογη των τραγουδιων αυτο θα εξαρταται απο τον δασκαλο…δεν ειναι τιποτα στανταρ στο ρεπερτοριο για αυτο ειπα αναλογα με την περισταση…,

οκ, αν είναι μαθητικό σχήμα στα πλαίσια της διδασκαλίας αλλάζει το πράγμα. θα σας βοηθήσει πολύ στον συγχρονισμό, άσχετα από το τελικό ακουστικό αποτέλεσμα.
καλή τύχη!

Άσε που, γιουρούτικα κομμάτια δεν υπάρχουν. Γιουρούκικα ναι, αλλά άντε καθόρισε ποιά απ’ όλα ανήκουν σ’ αυτή την ομάδα…

οι Γιουρούκοι είχαν τα δικά τους τραγούδια (και τα έχουν ακόμα, φυσικά), που βεβαίως δεν ήταν αστικά λαϊκά ελληνικά, γιουρούκικα ήταν

Ο Κερομυτης χρησιμοποιεί τη λέξη γιουρούτης (και μάλιστα αν δεν θυμάμαι λάθος και στον πληθυντικό γιουρούτες) στη συνέντευξη στη Μιχαλίτση… Όσο για το όνομα του σχήματος προτείνω οι “Χωρίς Μεροκάματο” διότι τόσα άτομα δε σας βλέπω να σας πληρώνει κάποιος :smiley:

Έτσι ακριβώς. Το πιθανότερο είναι να πρωτοάκουσε ο Κερομύτης τη λέξη από το Μάρκο, από τον οποίο υπάρχει χρονικά προγενέστερη ηχογραφημένη μαρτυρία της. Εκτός από αυτές τις δύο περιπτώσεις, η λέξη δεν απαντά πουθενά, προγενέστερα, ούτε σε κείμενα ούτε σε καταγραφές. Η λέξη “γιουρούκικο” αντίθετα, μαρτυρείται πάμπολλες φορές, συνήθως ως ένας συγκεκριμένος τονισμός του εννεάσημου μέτρου. Στην τουρκική βιβλιογραφία μάλιστα υπάρχουν εκτενέστατες αναφορές στη νομαδική φυλή των Γιουρούκων (Yoruk, με διαλυτικά και τα δύο φωνήεντα), γηγενών της ΝΔ ορεινής ενδοχώρας της Μικράς Ασίας , κάποιοι από τους οποίους είχαν μεταναστεύσει (ίσως βίαια, δεν μου είναι γνωστό το πώς ακριβώς) στην (σήμερα Ελληνική) Ανατολική Μακεδονία και Θράκη.

“Τζάμπα μάγκες”, που είναι και της μόδας και φοριέται πολύ τελευταία. Αφού δεν θα πληρώνεστε όπως λέει και ο babis.

Νομίζω υπάρχει!

.[… Στην τουρκική βιβλιογραφία μάλιστα υπάρχουν εκτενέστατες αναφορές στη νομαδική φυλή των Γιουρούκων (Yoruk, με διαλυτικά και τα δύο φωνήεντα), γηγενών της ΝΔ ορεινής ενδοχώρας της Μικράς Ασίας , …[/QUOTE]

ναι ο ρυθμος Yuruk semai

Ρεμπέτικη συμμορία ΘΈΑΜΑ ,
Θέμης ,τετράχορδο Μπουζούκι
Εύαγγελος , τρίχορδο και μπαγλαμά
Αντώνης , τζουρά
Μανόλης ,κιθάρα και μπαϊσο
Άρης , Τύμπανα .
Οι δραπέτες των προβλημάτων , μία εγκληματική οργάνοση που ταράζει τον πόνο και την απελπισία … Για τα ονόματα , είναι καλλιτεχνικά (ψευδώνυμα, οπώς ο Νταράλας έγινε Νταλάρας)

Δηλαδή τον άλλο τον λένε π.χ. Γιάννη αλλά το καλλιτεχνικό του είναι Αντώνης;

Ωραίο το Αντώνης:089: … Όχι όσο το Πεπέ σου:019: , μα καλύτερο από Γιάννη είναι …