Ψάχνω ένα μαγαζί: Μανδραγόρας

Γεια σας κι απο μενα!!!
Είμαι νέο μελος , βρηκα τυχαία το φόρουμ εκεί που έψαχνα ένα παλιό ρεμπετάδικο στην Αθήνα … όμως δεν θυμάμαι καθόλου όνομα . Περιοχή πρέπει να ήταν κατά προσέγγιση πλατεία βάθης αλλά προς τα πάνω προς τη Πατησίων. Σπάω το μυαλό μου να το θυμηθεί (γεράματα) χαχαχαχα!! και δεν μπορώ! Ειχε μια εξαιρετική τραγουδίστρια και ήταν νομίζω σε ένα νεοκλασικό κτίριο ! Εκει γύρω στις αρχες της δεκαετίας του 90 πήγαινα! Όποιος το θυμηθεί ας μου γράψει !! Βέβαια πιθανότατα μετά από τόσα χρόνια να μην υπάρχει ή να έχει αλλάξει τελείως . Ψάχνω κι εγω ε ψύλλους στα άχυρα…
Δεν γνωρίζω τι συμμετοχή έχει το φόρουμ αλλα θα χαρω να τα λέμε με τους φίλους του ρεμπέτικου!!!

Ευχαριστω
Δημητρα

Δήμητρα καλώς ήρθες. Στο θέμα του μαγαζιού δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Απλά ήθελα να σε καλοσωρίσω.

Ευχαριστω παρα πολυ! Και δεν ειναι πλατεια βαθης , πρεπει να ειναι πλατεια βικτωριας!! Στο υψος της πλατειας απο πανω προς πατησιων σε ενα στενακι

δήμητρα καλώς ήρθες!
μήπως ήταν εκεί που τραγουδούσε η καίτη ντάλη;
www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=17701
κι αν έκλεισε το μαγαζί που ψάνεις, κάνουμε ωραίες μαζώξεις κάθε μήνα στο φόρουμ.

Γεια χαρα!! Όχι, όχι δεν ηταν ευρεως γνωστή η τραγουδιστρια απο οσο θυμαμαι. Παντως το ρεμπεταδικο ήταν ανοιχτο σιγουρα μεχρι 1996 εκει, διοτι ειχα παει για τελευταια φορα. Αλλα πανε τωρα πανω απο εικοσι χρονια !!!

Ίσως ήταν ο Μανδραγόρας, όπου - αν δεν κάνω λάθος- τραγουδούσε η Έφη Ράπτη.

Παναγιώτη καλησπερα!!! Σε ευχαριστω πολυ! Ναι ήταν ο Μανδραγορας!!!

Ο μανδραγόρας έκλεισε την περίοδο 2002-3 αν θυμάμαι καλά. Ήταν από τα γνησιότερα ρεμπετάδικα της εποχής.
Όσο για την Έφη ζει και βασιλεύει και τραγουδάει κάθε Παρασκευή-Σάββατο στο Ανηφόρι στον Πειραιά.
Φοβερό μαγαζί, γνήσιος ήχος καταπληκτικοί μουσικοί. Καλή απόλαυση!!!

Ηλια σε ευχαριστω!! Χαίρομαι!! Αλλα δεν ρωτάω γιατι θέλω να το επισκεφθω, δυστυχως τωρα μένω επαρχια και δεν ειναι ευκολο!! Χαίρομαι και για την Έφη τη Ράπτη! Είχα ξεχάσει όνομα μαγαζιού αλλά και τη τραγουδίστρια! Μετά τη γκούκλαρα και θυμηθηκα!

Dimitra71 (ή όποιος άλλος), μήπως θυμάσαι εκείνες τις εποχές στο Μανδραγόρα ένα μπουζουξή με μουστάκι με το όνομα “Μητσάρας”;
Είχα ξαναρωτήσει παλιότερα σε άλλο νήμα αλλά δεν είχα πάρει απάντηση.

Καλησπερα!! Ονοματα δεν θυμαμαι αλλα θυμαμαι καποιον με μουστακι, ομως τραγουδουσε κιολας? γιατι αυτος που θυμαμαι συνόδευε την Εφη Ραπτη και φωνητικα

Προς τα τέλη της δεκαετίας του 90, ήτανε αν θυμάμαι 98-99-2000, μπουζουξής με μουστάκι ήταν ο γνωστός Λάκης Ορφανίδης.
Όσο για το Μητσάρα πιο πολύ τραγουδούσε -και μάλιστα με ένα πολύ ιδιαίτερο ύφος- και συνόδευε την Έφη.
Δυστυχώς τώρα μας βλέπει από πάρα πολύ ψηλά…

Ο Μήτσος ο Αναγνωστόπουλος ήταν μαζί τους Ηλία?

Όχι, δεν αναφέρομαι στον Αναγνωστόπουλο.Ο Μητσάρας που λέω τραγουδούσε.Μπουζούκι έπαιζε αν θυμάμαι ο Λευτέρης Παρασκευόπουλος 95-96-97, ενω παλαιότερα είχε περάσει και ο Νώε, αρχές του 90.

Φίλοι, ευχαριστώ.
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος παραπέμπω στο βίντεο αυτό. Είναι ο Μητσάρας του Μανδραγόρα αυτός που εμφανίζεται στα πρώτα δευτερόλεπτα;

Ναι , αυτός είναι. Μεγάλη μορφή. Έλεγε με ένα δικό του τρόπο τα τραγούδια. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα τραγούδι- το βουνό με το βουνό- του Χιώτη που του έδινε και καταλάβαινε. Είχε παίξει και σε μία διαφήμιση πασίγνωστου αναψυκτικού το 96 που έκανε τον ψαρά. Μεγάλη μορφή ο Μητσάρας…

Τον θυμαμαι!! Ηταν υπεροχος!!!

Αξέχαστες εποχές.Θυμάμαι κάποιες χαραυγές που φεύγαμε από τον Μανδραγόρα με όλες μας τις αισθήσεις
πλήρως ικανοποιημένες. Εγώ προσωπικά θα πρέπει να “κόλλησα” τη δεκαετία του 90 πολλές χιλιάδες ένσημα
μέσα στον Μανδραγόρα…

Ηλία εμεις πηγαίναμε 1992-1995 (ήμουν φοιτήτρια ), νιάτα τότε!! Άλλες εποχές!!! Εγω μετα έφυγα για επαρχια! Άλλες εποχές, αλλά ακούσματα!!!