Χρυσά κλειδιά κι ελεφαντόδοντα

Φίλε nikosn, δεν σε πρόλαβα γιατί έγραφα την προηγούμενη απάντηση.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα με αυτά που λές, απλώς υπερασπίζομαι απο την αρχή (βλακωδώς ίσως) την περίπτωση, ο Γιάννης ο Χρήστος ή οποιοσδήποτε άλλος, να φτειάξει ένα όργανο όχι της σειράς. Ένα όργανο εξαιρετικό. Μακράν καλύτερο απο τα υπόλοιπα που φτειάχνει (αυτός και όλοι οι άλλοι) μέχρι τώρα. Να πάει την τέχνη του λίγο παρακάτω, και στο φινάλε να πη, άν θέλεις αυτό, κάνει 5000. Άν δεν θές, πάρε απο τα άλλα των 1500-2000.
Απο αυτή την άποψη, και μόνο, παρακαλάω να εμφανιστεί κάποιος αναιδής που θα πουλάει τα μπουζούκια του όχι 5000, αλλά 15000. Γιατί τότε, κάτι σημαντικό θα έχει γίνει. Thats all . . .

Και όπως είπα πιό πριν . . .
“Για να μην παρεξηγηθούν οι προηγούμενες τοποθετήσεις μου, απλώς ισχυρίζομαι οτι καλό είναι να μην ισωπεδώνουμε τα πράγματα.”

Φιλικά, Γιώργος

Ο Ιορδάνης Τσομίδης.
Ηταν και ερειστικός (ας πούμε) γιατί του λέω “Από που να πάρω ένα τρίχορδο ρε Τζόρνταν;” και αντί να μου συστήσει μάστορα μου είπε μόνο πόσα πρέπει να δώσω.

Πράγματι, 2.000 είναι το maximum για ένα καλό όργανο.

Και δεν με πολυνοιάζει αν το σκάφος είναι από “σκαφά” και τα λούστρα από “λουστραδόρο”.

Το αν τα κάνει όλα μόνος το ο Χ οργανοποιός, αυτό είναι δικό του θέμα.

Το έχω ξαναπεί: Οι οργανοποιοί δεν είναι σε τίποτα και με τίποτα καλύτεροι από (για παράδειγμα) έναν αρχιτέκτονα που παίρνει μισθό 1.500 - 2.000 για να κάνει πραγματικά καλλιτεχνήματα κομμένα και ραμμένα στο γούστο του κάθε πελάτη ή επενδυτή. Ετσι δεν είναι; Ας βάζουμε κάποτε τα πράγματα στην ουσιαστική τους διάσταση και ας αφήσουμε τα ελεφατόδοντα για τους ελέφαντες.

θα συμφωνησω και εγω δεν καταλαβαίνω ποια διαφορά το να κανεις μονος τα σκαφη απο το να το παρεις απο εναν σκαφα, ο οποίος αυτή ειναι και η δουλειά του , επίσεις αν ειναι να μου βγεί ενα χ ποσό για τον καβαλάρη απο ελεφαντα μπορώνα κάτσω και να κάνω εναν καβαλάρη μονος μου με οτι κοκκαλο , νομιζω μπερδεψαμε τους ερασιτέχνες με τους επαγγελματίες , δηλ ο σπουρδαλάκης η ο καθε τοπ luthier Βάρλας , κλεφτογιάννης , μιλάω για οργανοποιούς που κάνουν το χρονο 50 100 μπουζουκια κάθοντε οι ιδιοι και λουστραρουνε η φτιάχνουν σκάφακια? δηλ εκει γιατι δε σε πειράζει που τα λουστρα τα φτιάχνει το τσιράκι του πχ ?

Εαν θες πραγματικά να φτιάξεις ενα καλο οργανο , εγώ πιστεύω ότι θα πρεπει καταρχην να εχεις μια αποψη και μια πειρα ,να πας λοιπων να συμφωνήσεις τι μανικι θες τι κόντρες , τι σκάφος, να του πας εσυ τα ξύλα και κυρίως το καπάκι απο εκεί και μετά πληρώνεις μόνο την τέχνη του μαστορα η οποία δε μπορεί με τίποτα να σου πεί 5000 γιατι κολλησα ενα μανικι και εβαλα 3 καμαρια . εαν βρεις καποιον luthier να συμφωνει με τα παραπανω πιστευω οτι ειναι αξιολογος και δε θελει απλα να σε ξεβρακώσει για ενα καλο όργανο.

Μιάς και το γυρίσαμε στην αρχιτεκτονική, και την ουσιαστική διάσταση των πραγμάτων . . . τον Καλατράβα τον ξέρεις ? ? ? Πόσα λεφτά πήρε γιά το σκέπαστρο του ΟΑΚΑ ξέρεις ? ? ? Γιατί φωνάξανε άραγε αυτόν, και τον πλήρωσαν τόσα πολλά, σαν διεθνούς φήμης αναγνωρισμένο καλλιτέχνη, και όχι έναν που θα τους κόστιζε 1500-2000 τον μήνα ? ? ?

Θέλεις τώρα να ψηθούμε οτι ένα κτήριο του Καλατράβα πχ. θα είναι ίδιο με αυτό που θα στήσει ένας αρχιτέκτονας των 1500-2000 το μήνα ? ? ? Και της ίδιας αξίας ? ? ? Συγνώμη δηλαδή, αλλά εγώ προσωπικά δεν ψήνομαι.

Όπως ματαξανάπα Kostas™, “. . . καλό είναι να μην ισωπεδώνουμε τα πράγματα.” Άς σταματήσουμε να μπερδεύουμε τα σώβρακα με τις γραβάτες. Άς συγκρίνουμε αρχιτέκτονες με αρχιτέκτονες, και οργανοποιούς με οργανοποιούς.

Φιλικά, Γιώργος.

Ετσι δεν είναι; Ας βάζουμε κάποτε τα πράγματα στην ουσιαστική τους διάσταση και ας αφήσουμε τα ελεφατόδοντα για τους ελέφαντες.[/
quote]

Αμ δεν είναι !!!

Και επειδή το θέμα έχει εξαντληθεί και εδώ και παλιότερα με τα ίδια και τα ίδια επιχειρήματα , όποιος θέλει να καταλάβει , καταλαβαίνει…

Βέβαια, αν αφήσουμε τα λούστρα στους λουστραδόρους, τα σκάφη στους σκαφάδες, τις φιγούρες στους « φιγουρατζήδες » , το σχεδιασμό στο κοπιάρισμα και τα κουρδίσματα στον καλό Θεό …έτσι είναι και χειρότερα !!!

( Για περισσότερες διευκρινίσεις για το τελευταίο, στο επόμενο άρθρο μου στην Κλίκα ).

Και όσο για τις απόψεις του Ιορδάνη, επιτρέψτε μου κάτι να ξέρω κι εγώ…

Φιλικά

Ο ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ
( Και ευχαριστώ και τον Κώστα που μου γλίτωσε το δόντι ! )

ποτε θα εχουμε νεο αρθρο στη κλικα?:090::090::090:

:241:Δηλαδή δεν θα μας πεις κάτι, έτσι έστω λίγο…:085:

Ενα γεια κι απο μενα σε ολη την παρεα και τα συγχαρητηρια μου για τα ενδιαφεροντα θεματα που συζητουνται σ΄αυτο το φορουμ.
Σχετικα με το θεμα της οργανοποιΐας.
Πραγματι, ειναι απροσιτη η τιμη ενος τετοιου οργανου για την πληθωρα του κοσμου που παιζει ειτε επαγγελματικα ειτε ερασιτεχνικα.
Δεν δικαιολογειται σε καμια περιπτωση μια τετοια τιμη για ενα οργανακι χωρις περιττες φιοριτουρες και ειναι προκληση για ολους τους υπολοιπους εργαζομενους να ακουμε για τοσο υψηλες αμοιβες, αδικαιολογητες, και στα τυφλα, τις περισσοτερες φορες! Γιατι, αν στραβωσει το οργανακι, τι γινεται; Ποτε και πώς το παιρνουμε πισω ξανα; και ποσο πρεπει να σκασουμε στο μεταξυ;

(Το δε παραδειγμα με τον Καλατραβα, ειναι αστοχο εντελώς, αν μου επιτρεπετε. Έριξε εξω τον προϋπολογισμο της χωρας, για ενα εργο - βιτρινα, περιττο εντελως… ενας οποιοσδηποτε αρχιτεκτονας θα το φτιαχνε χωρις τοσα εξοδα και κυριως καλυτερα, χωρις τα γνωστα προβληματα που δημιουργησε!. Έργο-βιτρινα περιττο το στεγαστρο αυτο… ελπιζω να μην ειναι το ιδιο και τα μπουζουκια των “επωνυμων” που τα πουλανε σαν ναναι χρυσαφι).

Αλλά…
Ολοι ξερουμε πως δεν κανει το οργανακι τον παικτη και ευτυχως, δηλαδη.
Εχω δει ερασιτεχνες και μερικους επαγγελματιες να παιζουν με απλα οργανακια, αυτα που τα λεμε “της σειρας” και να κανουν ομως τη διαφορα!
Ας ειναι λογικες, βρε παιδια, οι τιμες!
Μην ξεχναμε πως απευθυνονται σε μισθωτους ή σε εφηβους που στερουνται και τα απαραιτητα για να αποκτησουν το οργανακι τους.

:110:
Ναι, καλά…
Επειδή ΟΝΤΩΣ ουδείς τρώει κουτόχορτο (ειδικά σ’ αυτό το forum), το αφήνω το θέμα.
Ούτως ή άλλως με αφήνει παγερά αδιάφορο στη βάση στην οποία τίθεται.
Αν παρενέβην, το έκανα γιατί ένοιωσα να θίγεται η ελαχίστη νοημοσύνη μου.

Κατά τα λοιπά, οι εύστοχες παρατηρήσεις και απαντήσεις του νέου φίλου του forum Ανδρέα Ζ. με κάλυψαν απόλυτα. Δια της παρούσης σε καλοσωρίζω κιόλας.

Αντε ν’ αρχίσω από αυτό:

Πρώτα-πρώτα φώναξαν τον Καλατράβα για να τα πάρει χοντρά και να μοιράσει και κάτι στους γύρω-γύρω επιτήδειους.
Και βέβαια, ένα κτήριο του Καλατράβα δεν είναι σε καμία περίπτωση ίδιο με αυτό ενός αρχιτέκτονα των 2000 το μήνα. Ο Καλατράβας θα φτιάξει ένα εντυπωσιακό(:wink: έργο-βιτρίνα, μιας χρήσης, που μετά λίγο καιρό θα χρειάζεται άλλα τόσα φράγκα για να κρατηθεί στα πόδια του κι ύστερα άλλα τόσα, μέχρι που μετά από καμιά 50ριά χρόνια κι αφού έχει πληρωθεί καμιά 15ριά φορές, θα αποκαλυφθεί ότι ποτέ δε χρησίμευσε σε τίποτα. Αντίθετα, ανάμεσα στους μεροκαματιάρηδες αρχιτέκτονες υπάρχουν δεκάδες που με το 1/50 του προϋπολογισμού θα σου έφτιαχναν μία πολύ καλή κατασκευή, σαφώς πιο γερή και σίγουρα λιγότερο κιτς.
Αυτά για τους Καλατράβες.

Στη σύγχρονη αγορά ο καθένας πουλάει όσο θέλει κι ο καθένας αγοράζει άμα θέλει. Βέβαια υπάρχει και …πouστιά της συντεχνίας (όπως και σε πολλά άλλα επαγγέλματα). Δηλαδή δεν είναι διόλου απίθανο να βρεθεί ένα προϊόν σε αδικαιολόγητα υψηλή τιμή, ακριβώς επειδή την εξύψωσαν μετά από (σιωπηλή ή όχι) συμφωνία τα μέλη ενός σιναφιού (να μην πάω στα …καρτέλ, γιατί εκεί έχουμε μονοπωλιακού τύπου συμφέροντα, κάτι που -ευτυχώς ακόμη- δεν ισχύει στην περίπτωση που συζητάμε). Και τελικά βλέπω μία συζήτηση, η οποία αποφεύγει να επικεντρωθεί στο πρόβλημα. Και πρόβλημα δεν είναι μία Ferrari που πουλιέται 400.000 ευρώ. Πρόβλημα είναι ένα Punto, ένα Fiesta, ένα Genz, ένα Corsa, ένα Matiz που πουλιούνται όσο μία Ferrari.
Τα δέκα τελευταία όργανα που έτυχε να δω από κοντά και να πιάσω στα χέρια μου κόστιζαν όλα πάνω από αυτό που εγώ θεωρώ λογικό. Κι όλα ήταν μέτρια όργανα.
Δε ζούμε αλλού. Ας αφήσουν τις πονηριές οι οργανοποιοί.

ΥΓ. Πριν καιρό συζητούσα με το Νίκο το Φρονιμόπουλο και μου έλεγε πως δεν είναι σωστό να υπογράφει κάποιος ένα όργανο που δεν το 'χει φτιάξει μόνος του από αρχή μέχρι τέλους. Συμφωνώ μαζί του. Αλλο όμως αυτό κι άλλο αυτό που αναφέρει πιο πάνω ο Γιώργος, δηλαδή π.χ. καπάκι από σκαφά. Και τι με πειράζει εμένα τον αγοραστή; Κι αν ο σκαφάς είναι κορυφή;
Ή αν τις φιγούρες τις φτιάξει ο …Πικάσο; Θα 'ρθεί ο άλλος και θα μου πει: καλό το όργανο ρε μάγκα, αλλά οι φιγούρες δεν είναι οι γνήσιες του Κλεφτογιάννη; Τις δίνει και του τις φτιάχνει φασόν ο Πικάσο… Μαϊμού!

Παρακολούθησα με ενδιαφέρον την κουβέντα σας ίσαμε τώρα, αλλά μια παράκληση(αν γίνεται).
Το νήμα έχει τίτλο “πωλείται τρίχορδο Κλεφτογιάννη”. Μήπως θα έπρεπε όλη η υπόλοιπη ανάλυση που κάνατε να μεταφερθεί (και να συνεχιστεί, αν θέλετε) σε άλλο νήμα; Εδώ έχει ξεφύγει κατά πολύ το πράμα. (Με το συμπάθιο, δηλαδή, μια γνώμη εξέφρασα)

Αυτό το θέμα με τον Σαντιάγο Καλατράβα – που δεν άνοιξα εγώ – αποκαλύπτει ορισμένες πτυχές της ιστορίας που με διαολίζουν. Ναι, τυχαίνει να ξέρω τον συνάδελφο πολιτικό μηχανικό και αρχιτέκτονα, ξέρω πόσα ευρώ πήρε η ομάδα του (θα εκπλαγείτε, αλλά δεν ήταν και τόσα πολλά), αλλά αυτό είναι μια άλλη υπόθεση. Ο Καλατράβα δεν αυτοανακηρύχθηκε σε νούμερο ένα αρχιτέκτονα ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. Όλα τα γνωστά πανεπιστήμια του κόσμου τον έχουν ανακηρύξει επίτιμο διδάκτορα. Σε ηλικία 35 ετών του είχαν ήδη ανατεθεί (στην Αγγλία νομίζω) παγκοσμίου εμβέλειας τεχνικά έργα και από τότε δεν κάνει τίποτα κατώτερο από πρωτοσέλιδο. Τα οποία του ανατίθενται, δεν τα απαιτεί.

Ετσι, αβίαστα έρχεται το ερώτημα: Ρε παιδιά, ΟΛΟΙ ΚΑΛΑΤΡΑΒΕΣ θα γίνουμε; Δηλαδή ο κάθε επιστήμονας ή ο κάθε καλλιτέχνης που εργάζεται σαν σκυλί να βγάλει το ψωμάκι του στα πλαίσια μιας τραγικής οικονομικής συγκυρίας *, τον ΚΑΛΑΤΡΑΒΑ πρέπει να έχει υπόψη του όταν συντάσσει τον τιμοκατάλογο των υπηρεσιών του;


  • όπου ασφαλιστικά ταμεία εκποιούν ακίνητη περιουσία για να πληρώσουν συντάξεις ενός (1) μήνα

Και βέβαια έχει ξεφύγει η συζήτηση, Σταυρούλα αλλά, νομίζω, καλά έκανε: το να πουλιέται ένα όργανο Κλεφτογιάννη 5.000 είναι κάτι που δεν μπορούμε να το αφήσουμε ασχολίαστο. Όπως λέει και ο Άρης, το θέμα δεν είναι ότι μία φεράρρι κοστίζει 400.000, είναι ότι μία Μερσέντες (όχι φίατ πούντο, Άρη) πουλιέται 400.000.

Μέχρι εκεί, όμως. Η σύγκριση με τον Καλατράβα δεν νομίζω ότι στέκει. Πρώτα πρώτα, Άρη, πως θα «αποκαλυφθεί»; δηλαδή δεν είναι γνωστό τώρα αλλά θα γίνει γνωστό στο μέλλον, ότι το έργο ποτέ δεν χρησίμευσε σε τίποτα; Στέγασε στους Ολυμπιακούς 60.000 Χ τουλάχιστον 15 φορές θεατές από ήλιο και πιθανή βροχή (εντάξει, αυτή δεν ήρθε αλλά όφειλαν οι αρμόδιοι να την προβλέψουν). Και θα στεγάσει για κάποια χρόνια ακόμα, αρκετά εκατομμύρια θεατές.

Για το λόγο αυτό προβλέφθηκε. Και όποιος είναι μηχανικός ξέρει ότι η επίθεση μιάς (εκ των πραγμάτων βαρειάς, εκτεταμένης και άχαρης) κατασκευής σε προϋπάρχον κτίσμα, χωρίς επεμβάσεις στο ίδιο το κτίσμα, δεν είναι κάτι απλό, να το αναθέσεις σε έναν μεροκαματιάρη αρχιτέκτονα με το 1/50 του προϋπολογισμού και υπό πίεση χρόνου. Άσε που με την ασφάλεια 60.000 ανθρώπων δεν μπορείς να παίζεις. Αν είχε αποκαλυφθεί κάποιο πρόβλημα, τεχνικό λάθος κλπ. οι επιλέξαντες αρμόδιοι θα μπορούσαν να πούν «μα, πήγαμε σε ένα μεγάλο γραφείο με τεράστια πείρα σε τέτοιου είδους κατασκευές, αναγνωρισμένο σε παγκόσμιο επίπεδο». Φαντάζεστε τι θα είχε γραφτεί στο διεθνή τύπο αν έβγαινε στη φόρα κάποιο προβληματάκι, που μπορεί και να είχε ως συνέπεια τον τραυματισμό έστω ενός αθώου θεατή, κατά προτίμησιν Βρετανού, και το έργο είχε γίνει από μία ομάδα μεροκαματιάρηδων; Ξαναλέω: με αυτά δεν παίζεις. Και στο μεταξύ (είχα συντάξει το μήνημά μου ήδη, αλλά καθυστέρησα να το στείλω), ήρθε και το μήνυμα του συναδέλφου ΚΚ, με το οποίο βέβαια συμφωνώ απόλυτα.

Ξανά στο θέμα μας, και η Φερράρι από άλλους αγοράζει τμήματα, εξαρτήματα και ότι χρειάζεται. Δεν κατασκευάζει π.χ. λάστιχα. Αλλά την τελική ευθύνη εκείνη την έχει, ακριβώς όπως ο οργανοποιός που επιλέγει σκαφά, ζωγράφο ή γλύπτη κλπ. και υπογράφει την ολοκλήρωση της δουλειάς. Από εκεί και πέρα είναι θέμα του αγοραστή να ανοίξει τα μάτια του (αλλά και τα αυτιά του).

(Αν οι αδμίνορες νομίζουν ότι χρειάζεται μεταφορά της συζήτησης, συμφωνώ και εγώ).

Ο Καλατράβα κλήθηκε από το Ελληνικό δημόσιο - μέσα από ανοικτές διαδικασίες - να κάνει μια δουλειά. Εχουμε ο καθένας τις απόψεις μας αλλά δεν είναι του παρόντος να κρίνουμε αν η δουλειά ήταν χρήσιμη ή άχρηστη γιατί το θέμα είναι αρκετά περίπλοκο (υπάρχουν ζητήματα προδιαγραφών μεγάλων σταδίων, υποχρεώσεις που αποδεχθήκαμε κατά την υπογραφή της ανάληψης του 2004, οι αρχικές μακέτες των Γερμανών κ.λπ.)

Κάποια στιγμή όμως πρέπει να παραδεχτούμε ότι αυτό για το οποίο τον φώναξαν, ο Σαντιάγο το πραγματοποίησε. Και μάλιστα όταν όλα πηγαίνανε κατά διαόλου (στα μέσα του Μαρτίου 2004), εγγυήθηκε προσωπικά ότι το έργο θα είναι έτοιμο στην ώρα του. Ρίσκαρε δηλαδή να αυτοκτονήσει για το χρονοδιάγραμμα τεχνικής αποπεράτωσης μιας στέγης ενός σταδίου.

Πόσοι παρέχοντες (πάσης φύσεως καλλιτεχνικές ή τεχνικές ή σεξουαλικές) υπηρεσίες παίρνουν τέτοια ρίσκα;

Ας αφήσουμε λοιπόν τις ανεδαφικές συγκρίσεις με ανθρώπους επιπέδου Καλατράβα και ας προσγειωθούμε στην αρπακολατζίδικη ελληνική πραγματικότητα όπου μόλις ένας τεχνίτης συμπληρώσει δυό - δυόμιση δεκαετίες στο μαγαζί και δεν αλλάξει δουλειά, αυτοστέφεται βασιλεύς των μπουζουκιώνε.

Αυτό λέω απ΄την αρχή ρε Άρη. Αυτό ακριβώς, και τίποτα παραπάνω.
Δεν είπα πουθενά άν προσέξεις, να πληρώσουμε ένα Matiz όσο μιά Ferrari. Αυτό που λέω είναι οτι δεν γίνεται να αποκλείουμε εκ προοιμίου (σαν δυνατότητα) την ύπαρξη μιάς Ferrari μόνο και μόνο επειδή είναι έξω απο το πορτοφόλι μας, ή γιατί δεν την βλέπουμε κάθε μέρα στον δρόμο. Τόσο δυσνόητο είναι αυτό που λέω ? ? ?

Επειδή προφανώς παρεξηγήθηκα απο κάποιους, να ξαναθυμίσω οτι ΔΕΝ είμαι οργανοποιός. Μισθοσυντήρητος είμαι και προσπαθώ να φέρω βόλτα με λιγώτερο απο 2000 τον μήνα με άνεργη γυναίκα, 2 μικρά παιδιά, ενοίκιο, κάρτες, δάνεια κλπ. Δεν ζω σε άλλο πλανητικό σύστημα. (Δυστυχώς . . .)

Όσον αφορά την προμήθεια ολόκληρων τμημάτων του οργάνου απο φασονατζήδες, δεν καταλαβαίνω …τι δεν καταλαβαίνετε. Όπως γράφει ο Χρήστος ο Σπουρδαλάκης στην προηγούμενη Κλίκα,
"Υπάρχει μια γεωμετρία του οργάνου, μια αναλογικότητα, δεν είναι τυχαίο κανένα μέτρημα πάνω στο όργανο, ούτε το βάθος του ηχείου, το μήκος του, το πλάτος του ηχείου, η θέση της τρύπας, το μέγεθός της, η θέση του καβαλάρη, όλα αυτά έχουν μια αυστηρή γεωμετρική σχέση. Αν δούμε ένα σωστά φτιαγμένο όργανο 69άρι και θελήσουμε να το μετατρέψουμε σε 68άρι θα πρέπει να αλλάξει όλος ό όγκος του οργάνου, γιατί αλλιώς θα το καταστρέψουμε. Αυτές οι γεωμετρικές σχέσεις έχουν μελετηθεί πολύ από τους ξένους οργανοποιούς και υπάρχουν κατασταλαγμένες θεωρίες για τα ακουστικά έγχορδα."

Δεν γίνεται λοιπόν, απ’την μία να ισχυριζόμαστε οτι ο έλληνας οργανοποιός ψάχνει την ακουστική και ξέρει να “κουρδίζει” τα όργανά του, και απο την άλλη να προμηθεύεται φασόν σκάφη 38cm μήκους έτσι γενικά, αγνώστου και ανεξελέκτου γεωμετρίας, υλικού, μηχανικών και ακουστικών ιδιοτήτων,να στήνει την μία όργανο 67άρι, μετά στο ίδιο σκάφος 68άρι, μετά στο ίδιο σκάφος 69άρι, και να λέμε έντάξει. Είναι τόσο απλό.

Άπ’οτι καταλαβαίνω απ’ολη την κουβέντα, όχι μόνο ΔΕΝ έχει μελετηθεί ικανά και αναγκαία απο τους έλληνες οργανοποιούς η γεωμετρία και η ακουστική των μπουζουκιών, όχι μόνο ΔΕΝ υπάρχουν εκφρασμένες - κατασταλαγμένες θεωρίες πάνω στο όργανο, αλλά ταυτόχρονα έχει περάσει στο μυαλό μας οτι η παραπάνω πρακτικές του “χύμα στο κύμα” είναι “εντάξει και φυσιολογικές”, και δεν μας κινούν τουλάχιστον την περιέργεια ! ! !
Τί να πω τώρα γι’αυτό ? ? ?

Φιλικά, Γιώργος.


ΥΓ. Web-μάστορα / admin κλπ. please μετακινήστε όλη την άσχετη κουβέντα έξω απο την αγγελία. . .

Νομίζω πως έχουμε φτάσει σε μια εποχή που αν πάρεις όργανο με λιγότερα από 2000 ευρώ, στο 70% των περιπτώσεων θα σου βγάλει την Παναγία με τριξίματα, σκευρώματα, αστάθια στον ήχο…

επιδή με 1000 ευρώ δε παιρνεις παρα ενα σκουποξυλο και μισο , αρχιστε να παίρνετε κανενα εργαλείο και καμια ταστιέρα και στην αποθίκη :108:

Δεν μου αρέσει η λέξη “καρτέλ”, την θεωρώ υπερβολική κι ανάρμοστη στη κουβέντα ετούτη. Εγώ θα το πω κακομοιριά. Βγαίνουν και γκρινιάζουν ορισμένοι επαγγελματίες οργανοποιοί ότι κάποιοι τους χαλάνε το όνομα στη πιάτσα με διάφορες λαμογιές. Μα να φωνάζουνε από τη μια, μα να βγάζουν τον σκασμό από την άλλη και να κάνουνε τα ίδια; τόσο πια ασυμμάζευτος είναι ο κλάδος των οργανοποιών στην Ελλάδα ώστε αδυνατούν οι ίδιοι να βάλουν μια τάξη;

Θα πείτε -και καλώς θα πείτε- ότι οι οργανοποιοί και η παράδοση της λαϊκής οργανοποιίας δεν στηρίζονται από την επίσημη πολιτεία, η οποία δεν δίνει δεκάρα για θέματα πολιτισμού (όπως προ ετών ο τότε υπουργός Μπένι έστειλε από κει πού 'ρθαν τους μουσικούς, οι οποίοι θέλησαν να βάλουν μια τάξη στα δικά τους τεφτέρια). Από την άλλη όμως, οι οργανοποιοί δεν βλέπω να απαξιώνουν λιγότερο το επάγγελμα. Αυτό θέλω να πω.
Βεβαίως, οι εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν.

Babis κι oxtaxordos. Το μπουζούκι το οποίο ταλαιπωρώ εσχάτως εδώ στα ξένα, είναι δευτεράτζα (για να είμαι επιεικής). Και παλιώτερα με έπιανε “μια ψυχολογία” για τον λόγο αυτό. Όμως αν σκεφτώ για τί κατηγορία οργάνου μιλάμε (όργανο της “γραμμής”, κόστος τριψήφιο) κι από την άλλη τί επιδόσεις έχει, πόσο καιρό πήρε να στρώσει (λιγότερο από τετράμηνο χαλαρού παιξίματος) και τί εποχιακά προβλήματα παρουσιάζει (έλα δω να νιώσεις στο κόκαλό σου τί πάει να πει υγρασία), νομίζω πως είμαι πολύ καλλίτερα από όλους σας εδώ χάμω. Άρη, στα λεγόμενά σου έρχομαι…

Νομίζω πολύ το ψηλαφίσαμε το θέμα. Και όλα αυτά περι θεωριών με μαθηματικές σχέσεις των διαφόρων μερών του οργάνου κλπ άρχισαν εδώ και πολύ καιρό να με κάνουν καχύποπτο. Προσωπικά έχω φτιάξει μερικά οργανάκια, απο μεράκι φυσικά όχι επαγγελματικά, και χρησιμοποίησα κορυφαία υλικά. Κόκκαλα και ελεφαντόδοντα και ξύλα πάνω απο 100 χρονών μιάς και ασχολούμε με αντίκες. Σε καμιά περίπτωση το κόστος των υλικών αυτών δε δικαιολογούν τέτοιο φέσι. ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ. Σας πουλάνε κουτόχορτο. Και εγω παλαιότερα όταν είμουνα πλασιέ πουλούσα σφουγγάρια ανοξείδωτα Δυτικής Γερμανίας. Tι να έκανα; Έπρεπε να βγάλω τον άρτον τον επιούσιο. Προσωπικά το καλύτερο όργανο που είδα και έπαιξα ποτέ αγοράστηκε για 420 ευρώ πριν 2 χρόνια. Το έφτιαξε ενας οργανοποιός που έφτιαξε χιλιάδες όργανα όλων των ειδών αλλά ευτηχώς ποτέ δε καβάλησε το καλάμι. Εσείς λέτε για 2000 ευρώ. Εγώ λέω ότι και αυτά πολλά είναι και μη μου πείτε πάλι για FERRARI. H FERRARI και πολύ βενζίνη καίει και ακριβό service έχει αλλα και ψηλή τιμή μεταπώλησης γιατί έχει και παγκόσμια φήμη. Άμε τώρα να πουλήσης 10000 ευρώ ένα μπουζούκι του Βάρλα (καμία σχέση το συγκεκριμένο όνομα, το παραθέτω για σκοπούς προβληματισμού), επειδή το αγόρασες 15000. Άμα βρείς σφύρα μου κλέφτικα. (Και πάλι δεν το αποκλείω γιατί κορόιδα υπάρχουν πολλά).

πρωσοπικα το καλυτερο μπουζουκι που εχω πιάσει στα χέρια μου ειναι κατασκευης ενος τρικαλινου μερικοι γνωρίζουν , κοστος 2200 και μου το πουλαει ο τυπος εναντι 1500 ευρώ αλλα δε τα εχω τα ρημαδια τα λεφτά :230: